Gençlere “Cenin Cenin” Belgeseli İzlettirildi

Gençlere “Cenin Cenin” Belgeseli İzlettirildi

Aylık düzenlenen “Liseliler Buluşuyor” programının dördüncüsü Özgür Der Selahattin Eyyubî Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Özgür Der Diyarbakır Şubesi Eğitim Komisyonunun ayda bir lisede okuyan öğrencileri buluşturduğu program bu ay yoğun bir katılımla yapıldı. Özgür Der Selahattin Eyyubî Konferans Salonunda dördüncüsü düzenlenen program, önceki aylarda olduğu gibi bu ay da, farklı liselerde okuyan öğrencilerin, dayanışmasına ve kaynaşmasına sahne oldu. Yaklaşık 200 öğrencinin katıldığı prog

Özgür Der Diyarbakır Şubesi Eğitim Komisyonunun ayda bir lisede okuyan öğrencileri buluşturduğu program bu ay yoğun bir katılımla yapıldı.

Özgür Der Selahattin Eyyubî Konferans Salonunda dördüncüsü düzenlenen program, önceki aylarda olduğu gibi bu ay da, farklı liselerde okuyan öğrencilerin, dayanışmasına ve kaynaşmasına sahne oldu.

Yaklaşık 200 öğrencinin katıldığı program, akşam namazının cemaatle kılınması ve dua edilmesiyle başladı. Namazın ardından, öğrencilere yemek ikram edildi. Öğrencilerden, Ömer Fidanboy'un okuduğu Kur'an-ı Kerim'in mealini ise Musa Şimşek okudu.

Yılmaz Aslan'ın selamlama konuşması yaptığı program, gençlere "Cenin Cenin" belgeselinin izlettirilmesiyle devam etti.

Filmin izlenmesi öncesi belgesel ve Cenin katliamı hakkında bilgi veren Murat Koç, Siyonist İsrail'in bütün dünyanın sessiz bakışları arasında gerçekleştirdiği Cenin katliamıyla ilgili olarak, "Filistin Batı Şeria kısmında bulunan Cenin Mülteci Kampına zırhlı birliklerle saldıran Siyonist İsrail, 3-15 Nisan 2002 tarihleri arasında, 13 bin kişinin yaşadığı kampta; çoluk çocuk, yaşlı kadın demeden yaklaşık 1300 kişiyi katletmişti. Sabra ve Şatila katliamlarının mimarı olan Ariel Şaron'un, yine katil dürtülerle İsrail askerlerini Cenin Kampına sevk etmesi ve yeni bir katliama imza atması tüm dünyanın gözü önünde böyle bir vahşetin yaşanması, siyonizmin kanla beslenen bir ideoloji olduğunu açıkça ortaya koymaktadır." Şeklinde konuştu.

"Cenin Cenin" belgeseli hakkında verdiği bilgiyle konuşmasına devam eden Koç şunları kaydetti:

"Cenin Cenin" isimli belgeselde Ortadoğu coğrafyasının Filistin gerçeği, Cenin kentinden izleyiciye sunulurken, büyük bir insanlık dramına şahit olunmaktadır. Arap yönetmen ve aktör Mohammed Bakri tarafından çekilen bu belgesel, Cenin kampının tank, uçak ve keskin nişancılarla bombardımana tabi tutulmasını gözler önüne sererken, bölge sakinlerinin maruz kaldığı vahşi savaşa da tanıklık ediyor. Bölgede yaşayanların tasfiyesiyle ancak sona erdirilen katliamı gösteren belgesel, uzatmalı zulüm ve terörün Cenin sakinlerinin ruh haline etkilerini de tüm gerçekliğiyle anlatıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler