İran’ın Kürdistan’da sivillere yönelik yaptığı saldırıları kınıyoruz!

İran’ın Kürdistan’da sivillere yönelik yaptığı saldırıları kınıyoruz!

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, İran’ın Erbil’de sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırıları yayınladığı basın açıklaması ile kınadı.

Basın açıklamasının tam metni:

İran Devrim Muhafızları tarafından önceki gece Erbil’de çeşitli noktalara 11 balistik füze ile saldırı düzenledi. Saldırılarda Kürt iş insanı Peşrew Dizayi, 25 Ocak'ta bir yaşına basacak olan kızı Jina Dizayi, evde misafir olarak bulunan ancak Bağdat’ta ikamet eden Iraklı iş insanı Kerem Mikhail ile Filipinler vatandaşı bir çalışan yaşamını yitirdi, 16 kişi de yaralandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, “Erbil'de İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad'ın karargahının balistik füzelerle hedef alındığını” öne sürdü. Ancak Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümeti, İran’ın bu iddialarını yalanlayarak sert açıklamalar yaptı. Başkan Mesud Barzani, “Bu haksızlık ve zulme karşı daha fazla sessiz kalamayız. Artık sabrımızın bir sınırı var” sözleri ile sert bir şekilde saldırıyı kınadı. Başbakan Mesrur Barzani de Erbil'e yönelik balistik füze saldırılarını “hiçbir nedeni olmayan namertçe bir saldırı” olarak nitelendirdi ve “Bu dayanaksız saldırılar hiçbir şekilde cevapsız kalmamalı” dedi.Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, İran’ın Erbil'e yönelik saldırısını "Irak ile İran arasındaki güçlü ilişkiyi baltalayan saldırgan bir eylem" olarak nitelendirdi.

İran'ın İsrail ve ABD bahanesiyle komşu ülkelere saldırması inandırıcılıktan uzak olduğu gibi bölgede görece barış ve huzur ortamını bozmaktan ve kaosu daha da derinleştirmekten başka bir şeye hizmet etmemektedir. Temelsiz iddialarla İran’ın Pakistan’a düzenlediği saldırılar da aynı kaosa hizmet etmektedir. İran; “İsrail hedefleri” diyerek Kürdistan’da, Suriye’de çocukları ve masumları, gerçeklikten uzak kurgularla Pakistan’da Beluci çocukları katletmektedir. Bu saldırılarda hayatını kaybedenlere Rabbimizden rahmet, yaralılara şifa ve ailelerine sabr-ı cemil niyaz ediyoruz. İran’ı bu zulümlerinden dolayı  bir kez daha şiddetle kınıyoruz.

İran’ın bu saldırıları herşeyden evvel Gazze ile ilgili oluşan gündemi de manipüle etmektedir. İran; "İsrail hedefleri" diye alakasız yerleri, sivilleri vurarak Gazze direnişine zarar vermekte, siyonistleri ve dostlarını sevindirmektedir. En başından beri ifade ettiğimiz şeyi bu vesileyle bir kez daha vurguluyoruz: Filistin İslami Direnişi Hamas’ın yanında, mazlum Gazze halkı için İsrail’e karşı açılacak her türlü cepheyi, atılacak her türlü adımı, düzenlenecek tüm saldırıları sonuna kadar destekliyoruz ve halkı müslüman olan ülke idarecilerini bunları yapmaya davet ediyoruz. İran’ın göstermelik ve alakasız saldırılarının, işlevsiz açıklamalarının Gazze direnişine zarar verdiğini ve hiçbir inandırıcılığının olmadığını hatırlatıyoruz.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

Önceki ve Sonraki Haberler