Kasım 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Kasım 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi olarak topluma ve çağa tanıklığımız sürüyor. Her ay periyodik olarak hazırladığımız aylık hak ihlalleri değerlendirme raporunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Ak Parti İktidarında Başörtü Zorbalığında Tırmanış

Türkiye kendine has yasak uygulamalarıyla dünyaya ön salan bir ülke konumuna geliyor. İnsanın kanını donduran-"böylesi ancak Türkiye'de olur" dedirten insan hak ve hürriyetini ayaklar altına alan uygulamalara bu ayda imza atılmaya devam edildi. İnsanların dilleriyle, renkleriyle, kılık ve kıyafetleriyle uğraşmayı kendine ilke edinen bir grup yasakçı zihniyet, başörtülüye tahammülsüzlüğünü ilkel yol ve yöntemlerle bu ay ayyuka çıkardı. Havaalanlarını kapsayacak kadar genişletilen, hiçbir şiddeti bünyesinde barındırmayan hak taleplerini ve daha on sekiz yaşına varmamış kız çocuklarının ödül törenlerini kapsayacak kadar büyüyen bir başörtü zorbalığıyla karşı karşıya kaldık.

 

İktidarın polislerin yetkilerini hak ihlallerine zemin hazırlayacak şekilde değiştirmeyi gündeme almasından bu yana, kolluk kuvvetlerinin fiziksel şiddet kullanımında gözle görülür tarzda bir artış oldu. Hatırlanacağı üzere Polis Vazife ve Salahiyet Yasası'nda (PVSK) değişiklik yapılmış bu değişiklik haziranda yürürlüğe girmişti. Bu değişiklikle, polislerin istediğini durdurup kimlik sorma, zor kullanmaya ve kuvvetin derecesini kendi belirleme yetkileri yasalaşmıştı. Sınırsız güç kullanımı vakalarının çoğu da bu tür olaylarla meydana geldi. Bunlardan ikisi bu ay içerisinde ölüm vakası olarak karşımıza çıktı. Ölümlerden biri polis tekmesi diğeri ise polis kurşunu ile oldu.

 

Cumhuriyet Türkiye'sinde birçok parti soruşturmaya tabi tutuldu ve de kapatıldı. "Bölücü" ve "irtica" paranoyasıyla yaşayan rejim, bu korkusunun sonucu olarak birçok parti kapattı. "Altı ok" üzerine inşa olan sistem parlamentoyu bu oklar üzerinde ayakta tutmaya çalışmakta. Seçilen vekiller ve partiler oynanan oyuna dâhil oluyorsa kabul edilmekte, olmuyorsa damgalanarak dışlanmakta. Bunların son halkasına DTP eklenmek istenmekte. Parlamentoda grup oluşturduktan sonra özellikle Genelkurmay Başkanlığının hedefi haline gelen DTP hakkında kapatma talebiyle dava açıldı. 

 

Ölmeye ve öldürmeye ant içmiş -bunu kendine şiar edinmiş bir zihniyet- bu anlayışının gereği olarak sağ kurtulan askerleri hedef haline getirdi. Hakkâri'nin Oremar bölgesinde çıkan çatışmada PKK tarafından on beş gün boyunca esir tutulan sekiz asker, serbest bırakılmalarının ardından yaşanan tartışmalarda hedef haline getirildi. Sekiz asker, "Emre itaatsizlik etmek" ve "İzinsiz bir şekilde başka ülkenin topraklarına geçerek pasaport kanununa muhalefet etmek" gerekçesiyle tutuklandı. Böylece öldürmemenin ve ölmemenin Kemalist medya nezdinde ve siyasi devlet erkânı gözünde anında tutuklanmayı gerektirecek kadar önemli bir suç olduğunu! bu olay aracılığıyla öğrenmiş olduk.

 

Kürtleri hedef alan ırkçı ve şovenist saldırılar bu ayda hız kesmedi. Muhalif siyasi parti temsilcileri ve muhalif basın yoğun hak ihlallerine muhatap oldu. Cezaevlerinde keyfi uygulamalara ve işkence vakalarına rastlandı. Ayrıca düşünce ve ifade özgürlüğü bu ayın dikkat çeken ihlal konuları arasında yer aldı.

 

Başörtü Yasağı Allahın Dinine Savaş İlanıdır

 

Başörtü zulmü bu ay dramatik bir hal aldı. Adana Kozan'da 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle, belediye sinema salonunda düzenlenen törende ilçede yapılan kompozisyon yarışmasında birincilik ödülü almak üzere kürsüye çıkan imam hatipli kız öğrenci Garnizon Komutanı'nın müdahalesi ile kürsüden aşağıya indirildi. Yüzlerce izleyici önünde ödülünü alamayan Kozan İmam Hatip Lisesi öğrencisi Tevhide Kütük, gözyaşları ile kürsüden inmek zorunda bırakıldı. Zorbalığın ikinci adresi aylardır hiç bir şekilde şiddete bulaşmadan hak talebinde bulunarak bu zorbalığı protesto eden başörtü eylemi oldu. Antalya Başörtüsü Platformu'nun gerçekleştirdiği başörtüsü yasağını protesto eylemine, 'çocukların da katıldığı gerekçesiyle' müdahale eden polis, 20 kişiyi gözaltına aldı.

 

Bu müdahaleleri ile yasakçılar çocuklarımızın velayetini dahi bize çok gördüklerini gösterdi. Mini etekler giydirilerek "milli kutlamalar" dayatmalarına maruz kalan -daha küçücük yaşlarında mini ellerine bayrak verilerek Diyarbakır caddelerinde yürütülen- çocuklarımızın bir zorbalığı protesto etmeleri sakıncalı bulunuyor ve gözaltı sebebi oluyordu. Ve bütün bunlar Ak Parti iktidarında yaşanıyordu.

 

Kemalist ve laik dikta, İslam dinine İslam'ın sosyal ölçü ve ilkelerine savaş açmış durumda. Bu daha çok bazı semboller üzerinden yürütülmekte. Bu sembollerden biride Allahın Müslüman bayana takmayı farz kıldığı başörtüsüdür. Dolayısıyla başörtüsü, hüküm ve hikmet sahibi Allahın emridir.  Bu emri yok saymak –bu emri sosyal alanda yasaklamak Allahın dinine savaş açmaktır. Bunun başkada bir izahatı yok.

 

Polis "Vazife"nin Başında!

 

Ak Parti iktidarının polislerin yetkilerini hak ihlallerine zemin hazırlayacak şekilde genişletilmesinden bu yana, kolluk kuvvetlerinin fiziksel şiddet kullanımında gözle görülür tarzda bir artış oldu. Bunlardan bu ay yaşananlardan ikisi ölümle sonuçlandı. 21 Kasımda Avcılar'da Feyzullah Ete bir polisin göğsüne attığı tekme sonucu öldü. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Ete'nin polislere saldırdığını, itişme sırasında yere düşüp kalkmadığını savundu. 24 Kasımda ise İzmir'de, 'dur' ihtarına uymadıkları iddiasıyla jipe polis ekipleri ateş açtı. İki arkadaşıyla birlikte jiple polisin 'dur' ihtarına uymayıp kaçtıkları iddia edilen gençlerden araç sürücüsü olan Baran Tursun (20), kafasından aldığı kurşun yarası sonucu kaldırıldığı hastanede öldü. Aynı gün Posta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Coşkundeniz, kız arkadaşı Derya Özel'in kullandığı araçla kendilerini durduran trafik polisi tarafından yere yatırılıp kelepçelendi ve dövüldü. Polisin "vazife"si bunlarla da sınırlı kalmadı. 17 Kasımda Muzaffer Ateş'e Taksim'de yürüdüğü sırada kimlik soran polise "Siz kimsiniz" diye sorunca polis tarafından kendisine yumruk atıldı. Ateş, şikâyet için gittiği Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde de "Kimi kime şikâyet ediyorsun" denilerek benzer muameleye maruz kaldığını söyledi; hastaneden aldığı raporla savcılığa şikâyette bulundu.

 

Bu "vazife"yi ak parti iktidarının şaibeli bakanı Cemil Çiçek polise vermişti. Polis Vazife ve Salahiyet Yasası'nda (PVSK) değişiklik yapılmış bu değişiklik haziranda yürürlüğe girmişti. Bu değişiklikle, polislerin istediğini durdurup kimlik sorma, zor kullanmaya ve kuvvetin derecesini kendi belirleme yetkileri yasalaşmıştı.

 

Özgür-Der olarak yaptığımız basın açıklamasıyla yapılan değişiklikle fiziksel şiddetin, işkencenin, gözaltında ölümlerin ve yargısız infazların artabileceği konusunda ilgilileri uyarmıştık. Bu kez ilgilileri kolluk kuvvetlerine verilen "vazife" yi gözden geçirmeye ve yeni ölüm vakalarının önüne geçmeye çağırıyoruz.

 

Bir Partiye Daha Kapatma Davası

 

TC tarihi kapatılan siyasi parti örnekleriyle dolu. İktidardaki partinin dahi kapatılan siyasi bir partinin içinden çıktığı hatırlanırsa parti kapatma olayının daha sıcaklığını koruduğu anlaşılır. Mevcut rejim, vekilleri ve partileri tek tipleştirmek için yoğun baskı ortamı oluşturmakta. Bu baskıların sonucu olarak sisteme entegre olan partiler, daima gözetim altında tutulmak suretiyle kendilerine sınırlı bir alanda siyaset yapma olanağı tanınmakta, entegre olmayanlar ise kapatılmakta. Bu baskı ve kuşatmaya tabi tutulan son parti DTP oldu. Genelkurmay başkanlığının talimatı neticesinde DTP'ye karşı başlatılan linç kampanyası acı meyvelerini vermeye başladı. Daha önce kapatılan HEP, DEP, HADEP, DEHAP'ın yerine kurulan DTP'nin kapatılması için dava açıldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı DTP'nin kapatılması ve bazı milletvekillerinin de dokunulmazlıklarının kaldırılması ve vekilliklerinin düşmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

 

Bürokratik ve oligarjik yapılar,  Kürt sorununun çözümsüzlüğünü partiler hakkında kapatma kararı almakla daha da derinleştirmek istemektedirler.  Bu karar Kürt sorunun açık inkârıdır. Verilen karar Türkiye'deki demokratik işleyişin birer oyun ve aldatmacadan ibaret olduğu gerçeğini bir kez daha teyit etmekte.

 

Özgür-Der olarak çizgisine ve dünya görüşüne katılmamakla beraber, rejimin inkârcı-imha edici tavrına karşı çıkan muhalif kesimlerin haklarını savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyor, herkesi bu duyarlılığı göstermeye çağırıyoruz.

 

Basından İhlal Haberlerinin Ayrıntıları:

 

İNANÇ VE BAŞÖRTÜ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Azerbaycan Başörtüsünü Yasaklamaya Çalışıyor

Türkiye'de yıllardır sürdürülen "başörtüsü zulmü"ne Azerbaycan da ekleniyor. Başörtüsü'nün devletin temellerini sarstığı iddia edilerek okullarda başörtüsünü yasaklama yönünde kanun hazırlandığı bildirildi. (MilliGazete – 04 Kasım 07)

 

Başörtüsü Yasağı Eylemine Katılanlar Gözaltına Alındı

Antalya Başörtüsü Platformu'nun gerçekleştirdiği başörtüsü yasağını protesto eylemine, 'çocukların da katıldığı gerekçesiyle' müdahale eden polis, 20 kişiyi gözaltına aldı. (Yenişafak  - 04 Kasım 07)

 

Din Dersinde "Allah" Demek Suçmuş!

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde öğrencilere "Allahü Ekber/Allah Büyüktür" dedirten öğretmenden savunma istendi. Ders kitaplarından İslam dinine ait öğelerin bir bir atıldığı bir dönemde yapılan bu girişim, Türkiye'nin nereye gittiğinin önemli bir işareti olarak değerlendiriliyor. (MilliGazete – 10 Kasım 07)

 

Komutandan Küstahlık!

Adana Kozan'da 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle, belediye sinema salonunda düzenlenen törende ilçede yapılan kompozisyon yarışmasında birincilik ödülü almak üzere kürsüye çıkan imam hatipli kız öğrenci Garnizon Komutanı'nın müdahalesi ile kürsüden aşağıya indirildi. Yüzlerce izleyici önünde ödülünü alamadan aşağıya indirilen Kozan İmam Hatip Lisesi öğrencisi Tevhide Kütük, kürsüden inerken gözyaşlarına hakim olamadı. (haksozhaber – 25 Kasım 07)

 

YAŞAM HAKKI İHLALLERİ

 

'Polis Tekmesiyle' Gelen Ölüm

21 Kasım: Avcılar'da Feyzullah Ete bir polisin göğsüne attığı tekme sonucu öldü. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Ete'nin polislere saldırdığını, itişme sırasında yere düşüp kalkmadığını savundu. (Yenişafak – 24 Kasım 07)

 

Bu Da 'Öldüren Dur İhtarı'

Polis "vazife"den iş çıkarmaya devam ediyor. Hafta içinde polis tekmesiyle hayata veda eden vatandaştan sonra, bu kez de 'dur'mayan vatandaş canından oldu! İzmir'de, 'dur' ihtarına uymayan jipe polis ekipleri uyarı ateşi açtı. İki arkadaşıyla birlikte jiple polisin 'dur' ihtarına uymayıp kaçtıkları iddia edilen gençlerden araç sürücüsü olan Baran Tursun (20), kafasından aldığı kurşun yarası sonucu kaldırıldığı hastanede öldü. (haksozhaber – 25 Kasım 07)

 

MİLİTER UYGULAMALAR

 

8 Askere 'Milli Müdafaya Hıyanet' Soruşturması

Genelkurmay Askeri Savcılığı, PKK tarafından Dağlıca baskını sırasında kaçırılan 8 askerle ilgili "Milli müdafaya hıyanet" ve "Silahı terk" suçundan soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise 8 askeri teslim alan 3 DTP milletvekili hakkında inceleme başlattı. (Yenişafak – 05 Kasım 07)

 

"Genelgeye Rağmen Çocuklar Gösteriye Sokuldu"

Bağımsız milletvekili Hamit Geylani, Hakkari'de "teröre lanet" mitingine öğrencilerin katılmaya zorlandığını söyledi. (bianet – 07 Kasım 07)

 

8 Asker Tutuklandı

Hakkari'nin Oremar bölgesinde çıkan çatışmada PKK tarafından 15 gün boyunca esir tutulan 8 asker, serbest bırakılmasının ardından yaşanan tartışmalarda hedef haline getirildi. 8 asker, Van Askeri Mahkemesi tarafından askeri disiplini sarsma, emre itaatsizlik ve izinsiz başka ülkenin toprağına geçme gerekçesiyle tutuklandı. (haksozhaber – 11 Kasım 07)

 

Öğrenci Eylemine Jandarma Saldırdı

Mersin'in Erdemli ilçesinde lise öğrencileri sık sık kazaların yaşandığı bölgede üst geçit yapılması talebiyle D-400 Karayolu'nu trafiğe kapattı. Arpaçbahşiş beldesindeki Mesleki ve Teknik Eğitim Lisesi Muhasebe Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Seçil Orbuk'un cuma günü okul çıkışı, bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybetmesi üzerine arkadaşları, D-400 Kara yolunu bir süre trafiğe kapatarak eylem yaptı. Öğrencilerin "Üst geçit istiyoruz" ve "Başka Seçil'ler ölmesin" sloganlarıyla yaptığı eyleme Jandarma saldırdı. Beş öğrencinin gözaltına alındığı eylem okul yöneticilerinin girişimleri sonucu sona erdi. (Evrensel – Kasım 13 Kasım07)

 

SİVİL TOPLUM VE SİYASİ PARTİLERE YÖNELİK BASKILAR

 

ESP'lilere 11 Gözaltı   

İzmir polisi, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Yamanlar Kültür Merkezi ve çeşitli evlere yaptığı baskında aralarında ESP İzmir Temsilcisi Hülya Gerçek ve Atılım Gazetesi İzmir Temsilcisi İsminaz Ergün'ün de olduğu kişiyi gözaltına aldı. Baskın sırasında ESP bürosu dağıtılırken, ESP üyeleri gözaltları kınamak için Kemeraltı Çarşısı girişinde basın açıklaması yaptı. (Birgün – 02 Kasım 07)

 

Belediye Başkana 1 Yıl Hapis

Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek hakkında bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerindeki konuşmasında 'Sayın Öcalan' ibaresini kullandığı gerekçesiyle hakkında örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla dava açılmıştı. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava karara bağlandı. Mahkeme heyeti Şimşek'e 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7-2 maddesi gereğince 1 yıl hapis cezası verdi. (Yenişafak – 02 Kasım 07)

 

HAKPAR'lının Tutuklanmasına Protestoya Gözaltı

HAKPAR liderinin tutuklanmasına tepki gösteren MAZLUMDER Urfa Şube başkanı Mustafa Arısüt de gözaltına alındı. HAKPAR lideri Sertaç Bucak'ın Şanlıurfa'da yaptığı konuşmasına soruşturma açılmasını, "sabit adresi olmadığı" gerekçesiyle de tutuklanmasını eleştiren MAZLUMDER Urfa Şube Başkanı Arısüt gözaltına alındı. (bianet – 02 Kasım 07)

 

5 Belediye Başkanına 5 Yıl Hapis İstemi

Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi'ne bağlı Yakapınar Beldesi Belediye Başkanı Osman Keser'in tutuklanmasını protesto eden 5 belediye başkanı hakkında 5'er yıla kadar hapis cezası ve siyasi haklardan men istemiyle dava açıldı. (kurdishinfo – 06 Kasım 07)

 

Rehin Askerleri Getiren Vekiller Hakkında İnceleme

Ankara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Görüşen, Irak'ın kuzeyine giderek, terör örgütü PKK temsilcileri ile görüşme yapan milletvekilleri Aysel Tuğluk, Osman Özçelik ve Fatma Kurtalan hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek' suçlarından inceleme başlattı. (MilliGazete – 06 Kasım 07)

 

Parti Binasına Ateş Açıldı  

Ankara'nın Balgat Semti'nde bulunan DTP Genel Merkezi önüne gelen bir kişi havaya ateş açtı. Daha önceki silahlı eylemler nedeniyle Parti Merkezi'nin bulunduğu Balgat Caddesi, Barış Manço Sokağı'nın her iki tarafında polis barikatı bulunmasına rağmen, partinin gelen merkezi önüne gelen bir kişi, havaya ateş açtı. Elinde Türk bayrağı bulunan saldırgan daha sonra kendi isteğiyle resmi polis aracına bindi. (Birgün – 12 Kasım 07)

 

Tuğluk Hakkında 5 Yıl Hapis İstendi   

Batman'da yaptığı bir konuşmadan dolayı, "PKK propagandası yapmak suçundan" hakkında dava açılan Diyarbakır milletvekili Aysel Tuğluk hakkında 5 yıl hapis cezası istendi. (Birgün – 15 Kasım 07)

 

DTP'ye kapatma davası

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı DTP'nin kapatılması ve bazı milletvekillerinin de dokunulmazlıklarının kaldırılması ve vekilliklerinin düşmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. (BBC – 16 Kasım 07)

 

Yargıtay 221 Kişinin Cezalandırılmasını İstiyor

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, DTP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne hazırladığı iddianamede, parti yöneticileri, il başkanları, üyeleri, milletvekilleri ve belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 221 kişinin cezalandırılmasını istedi. (kurdishinfo – 16 Kasım 07)

 

Eğitim Sen'de 'Yasak Yayın' Arandı   

Polisin Eğitim-Sen Finike Şubesi'ne baskın yaparak yasak yayın araması tepkilere neden oldu. Finike Emniyet Müdürlüğü ekipleri, hakkında toplatılma kararı bulunan "Halk Anayasası Taslağı" adlı bir kitapçığın ilçede dağıtılacağı ihbarı üzerine, Eğitim Sen Finike Şubesi'nde arama yaptı. Odalardaki dolapları ve şubedeki sendika üyelerinin üzerlerini arayan polis, herhangi bir "yasak yayın" bulamayarak, şubeden ayrıldı. (Birgün – 19 Kasım 07)

 

301 Zulmü Sürüyor

PKK'lilere karşı kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaları dile getiren DTP'li Nurettin Demirtaş ile Selma Irmak ile bu yöndeki iddiaların araştırılmasını isteyen SDP eski başkan yardımcısı Atilla Kaya ve Gündem gazetesinin iki yetkilisi 301'den yargılanıyor. (bianet – 26 Kasım 07)

 

IRKÇI VE ŞOVEN SALDIRLAR

 

Irkçı Saldırılar Hapishanelere Sıçradı   

Buca Kırıklar 1 Nolu F Tipi'nde, adli tutukluların, siyasi tutukluların koğuşlarına tehdit ve küfür içerikli notlar attığı idda edildi. İnsan Haklan Derneği İzmir Şubesi'ne başvuruda bulunan aileler, hapishanedeki adli tutukluların, siyasi tutukluları sürekli taciz ettiğini belirttiler. Ailelerin verdiği bilgiye göre, hapishanede adli tutuklular, siyasi tutukların koğuşlarına notlar atıyor, siyasi tutuklular ise notlan idareye bildiriyorlar. (Birgün – 02 Kasım 07)

 

Gazi Tetikçisinden Yeni Tehditler

İstanbul Gazi Mahallesi'nde 12 yıl önce  meydana gelen olaylar sonrasında 4 kişiyi öldürmekten yargılanan polis Adem Albayrak, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca Köyü'ndeki çatışmanın ardından yaptığı açıklamayla Meclis'teki DTP'lileri tehdit etti. Halen yaşamını sürdürdüğü Rize'de 26 Ekim'de Albayrak, "dün bizim dağlarda kurşun sıktığımız hainler bugün meclis çatısı altında dokunulmazlık zırhına bürünmüşler. Görev verilse de verilmese de bu ülkeye ihanet edenleri Türk Milleti'nin önünde diz çöktürecek güce sahibiz" dedi. ( Birgün – 02 Kasım 07)

 

Ferhat Tunç Bir Kez Daha Irkçıların Hedefi Oldu   

İHD İstanbul Şubesi, üyeleri Ferhat Tunç'un, www.cihanturkolsun.com isimli bir sitede yer alan yazı ve mesajlarla doğrudan ölümle tehdit edildiğini, küfür ve hakaretlere maruz kaldığını belirterek, insan hakları savunucuları açısından ciddi endişe yaratan gündemin daha fazla gerilmesinden duydukları kaygıyı bir kez daha dile getirdi. (Birgün – 03 Kasım 07)

 

Irkçı saldırılar Yine Göç Ettirdi!

İzmir'in Tire ilçesine bağlı Gökçen beldesi Kahrat köyünde yaşayan Mardinli Adanır ailesi, ırkçı saldırıların hedefi oldu. "Kürtlere ölüm, sizleri yaşatmayacağız" diyen bir grup tarafından evleri taş yağmuruna tutulan aile fertleri, olaydan sonra köyü terk etmek zorunda kaldı. Yıllar önce Mardin'den göç eden aile fertleri, çareyi Ödemiş'teki akrabalarının yanına sığınmakta buldu. (Evrensel – 04 Kasım 07)

 

Avukatlara Linç Girişimi

Abdullah Öcalan'ın avukatları, müvekkillerleriyle haftalık görüşmelerini yapmak üzere geldikleri Gemlik'te, terör ve avukatlara olan tepkilerini dile getirmek üzere sabahın erken saatlerinde Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı'na gelen yaklaşık 50 kişilik grubun saldırısına uğradı. (Yenişafak – 07 Kasım 07)

 

Gurbetçi Kürt İşçiler Baskı Altında

Yıllardır Çağlayan'da işçi olarak çalışan gurbetçi Kürt işçiler, son günlerdeki kışkırtmalar sonucu hedef haline geldiklerini ve sorun yaşamamak için dışarı çıkmadıklarını söylüyorlar. (Evrensel – 10 Kasım 07)

 

Ülkücülerden Kaçarken Ağır Yaralandı

Çanakkale'nin Biga İlçesi'nde ülkücüler tarafından sürekli tehdit edildiği söylenen Atatürk Anadolu Lisesi 2. sınıf öğrencisi M.B. (15) kaldığı yurda giderken ülkücü bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıdan kaçmak isteyen M.B'ye yoldan geçen kamyon çarptı. Kazada ağır yaralanan M.B Çanakkale Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak yoğun bakıma alındı. (Evrensel – 11 Kasım 07)

 

Gazi Üniversitesi'nde Yine Faşist Saldırı   

Gazi Üniversitesi İİBF Araştırma Görevlisi Servet Akyol, doktora öğrencisi sıfatıyla katıldığı ve kazandığı öğrenci temsilciliği seçiminden sonra, ellerinde sopalar ve bıçaklar taşıyan faşist bir grubun saldırısına uğradı. (Birgün – 17 Kasım 07)

 

Eşkıya Üniversite Bastı

Gazi Üniversitesi'nde öğrencilere yapılan fiziki saldırılar bitmiyor. Sosyal Bilimler Enstitüsü doktora öğrencisi Servet Akyol, saldırıların son hedefi oldu. Geçen cuma akşamı, üniversitenin içinde meydana gelen olaydan sonra saldırganlar kaçtı. Gazi Üniversitesi hastanesi acil servisinde tedavi altına alınan Akyol, aynı gün taburcu edildi. Gözünün altında ve vücudunda darp izleri bulunan Akyol, karakola giderek saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulundu. (Evrensel – 19 Kasım 07)

 

'Kürtsün, Teröristsin' Deyip Dövdüler

Türkiye genelinde yükseltilen milliyetçi ve şoven histeri, ırkçı saldırıların da yaşanmasına zemin hazırlıyor. Özellikle metropollerde yaşanan ırkçı saldırılar okul sıralarına kadar sıçradı. Turgutlu Meslek Yüksekokulu Makine Bölümü 1. sınıf öğrencisi Mehmet Emin Çakmak, sınıfta geçen bir tartışmanın ardından okula gelen ülkücüler tarafından 'Bütün Kürtler teröristtir. Sen de teröristsin' denilerek dövüldü. (DİHA – 20 Kasım 07)

 

Mersin'de Dağıtılan Irkçı Bildiriler Tedirginlik Yaratıyor

Mersin'in Akdeniz ve Yenişehir beldelerinde kimliği belirsiz kişilerce Kürt esnaflardan alışveriş yapılmamasını içeren bildiriler dağıtılması, esnafları tedirgin ediyor. Esnaflar, ırkçı şoven dalgalanmayla birlikte kentte infial yaratmaya çalışan karanlık örgütlenmelere karşı yetkililerin önlem almadığını belirtti.(Evrensel – 21 Kasım 07)

 

Telefonda Kürtçe Konuştu Diye Saldırdılar

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde okuyan Kürt öğrenciler, kaldıkları devlet yurdunda ülkücülerin saldırısına uğradı. İkram Kara adlı öğrenci, telefonda annesiyle Kürtçe konuştuğu için bir odaya götürüldüğünü ve burada saldırıya uğradığını söyledi. (Evrensel – 23 Kasım 07)

 

Okullarda Milliyetçi Terör   

Son aylarda tırmanan milliyetçi ve şoven dalga okulları da etkisi altına aldı. Gümüşhane'de 100 civarında üniversite öğrencisinin gördükleri baskılara dayanamayarak okulu bıraktıkları iddia edilirken, Çanakkale'de de bir üniversite öğrencisi telefonda annesiyle Kürtçe konuştuğu için dayak yediğini söyledi. Muğla Üniversite-si'nde okuyan Kürt  öğrenciler ise, kampus içinde milliyetçilerin, dışarıda ise polisin hedefi haline geldiklerini söyledi. (Birgün – 26 Kasım 07)

 

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

 

İfade Özgürlüğüne Soruşturma

Tunceli'de kamu emekçilerine yönelik 'sürgünleri' protesto etmek amacıyla yapılan basın açıklaması nedeniyle Eğitim Sen Tunceli Şube Sekreteri Erkan Eslek hakkında, TCK'nın 301. maddesi uyarınca başlatılan soruşturmada savcılık, "Düşünce özgürlüğü kapsamında eleştiri yapılmış" diyerek soruşturmayı düşürdü. Ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğü, açıklamayı suç sayıp Eslek hakkında idari soruşturma başlattı. (Evrensel – 12 Kasım 07)

 

Kaçırılan Askerlere Yayın Yasağı

Van'daki Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi, tutuklanan 8 askerle ilgili olarak yazılı ve görsel basın ve medya kuruluşlarına yayın yasağı getirdi. (Yenişafak – 12 Kasım 07)

 

Aktivist Eren Keskin "Kürdistan" Sözünden Mahkûm

Viranşehir Asliye Ceza Mahkemesi, "Türkiye ve Kürdistan devlet kaynaklı cinsel şiddete fail sayısı olarak bakacak olursak askerler çoğunluktadır; çok olmasının nedeni de Kürdistan da yaşanan savaştır" dediği için insan hakları savunucusu ve hukukçu Eren Keskin'in, "kin ve düşmanlığa tahrik" iddiasıyla mahkûm etti. (bianet  - 21 Kasım 07)

 

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

 

F Tipi hapishanelerde baskılar artıyor

Tekirdağ F tipi Cezaevi'nde bulunan sol görüşlü tutsaklardan Barış Akkuş'un Haksöz dergisine gönderdiği mektup, özellikle son iki aydan bu yana tüm muhalif kesimlere yönelik tırmandırılan baskı sürecinin detaylarını ortaya koyuyor. (haksozhaber – 03 Kasım 07)

 

10 Ay Sonra Mahkemeye Çıkarıldılar

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 95 sanıklı dava kapsamında Tekirdağ, Gebze ve Edirne'deki cezaevlerinde tutuklu olan 47 kişi, tutuklanmalarının üzerinden yaklaşık 10 ay geçtikten sonra mahkemeye çıkarıldı. Aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer şube başkanı Muammer Şimşek'in de bulunduğu sanıkların duruşması basına kapalı olarak gerçekleştirildi. (Evrensel – 14 Kasım 07)

 

"Vazife ve Salahiyet"le Gelen Polis Şiddeti

Muzaffer Ateş'e Taksim'de yürüdüğü sırada kimlik soran polise "Siz kimsiniz" diye sorunca polis tarafından kendisine yumruk atıldı. Ateş, şikayet için gittiği Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde de "Kimi kime şikayet ediyorsun" denilerek benzer muameleye maruz kaldığını söyledi; hastaneden aldığı raporla savcılığa şikayette bulundu. (bianet - 17 Kasım 07)

 

Greve Skandal Müdahale!

Telekom grevindeki grev kırıcılığı skandalı Diyarbakır'da doruk noktasına ulaştı. Bizzat Diyarbakır Valisi'nin talimatıyla grev dışına çıkarılan işçiler, polis tarafından zorla çalıştırıldı. Emniyet yetkilileri, duruma itiraz eden işçilere, "Hukuksuz olabilir ama valinin talimatı" şeklinde yanıt verdiler. (Evrensel – 11 Kasım 07)

 

CEZAEVLERİNDE KEYFİ UYGULAMALAR

 

F Tipi Cezaevleri Genelge Öncesine mi Dönüyor?

Adalet Bakanlığı'nın tecrit politikasını yumuşatan 22 Ocak 2007 tarihli 45/1 No'lu genelgesinin ardından F tipi cezaevlerinde, baskı ve işkence şikayetleri yeniden başladı. Tutuklu yakınlarının, avukatların anlatımlarıyla mahkümların Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu üyelerine gönderdikleri mektuplar, cezaevi koşullarının "genelge" öncesine döndüğüne dair iddialarla dolu. Radikal gazetesinin haberine göre, aramalar sırasında tutuklular dövülüyor, çöpler temiz eşyaların içine boşaltılıyor, mahkümların pet şişelerde su biriktirmelerine izin verilmiyor. (bianet – 16 Kasım 07)

 

Tekirdağ F Tipi'nde Su Az, Pet Şişenin Fazlası Yasak...

Avukat Aşçı, Tekirdağ'daki F tipi cezaevlerinde bir aydır tutukluların su ihtiyaçları için ihtiyaç duydukları pet şişeleri kısıtlı sayıda tutmalarına izin verildiğini, bunun keyfi bir uygulama olduğunu söyledi. Cezaevinden mektup gönderen bir hükümlü de "biz zaten fazlasını atıyoruz" diyor. (bianet – 26 Kasım 07)

 

BASIN VE HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Roj TV'ye Çıktı Diye Erdoğan Aydın Cumhuriyet'ten Atıldı

Araştırmacı-yazar Erdoğan Aydın Cumhuriyet Gazetesi'nden 'atıldı'. Roj TV'de bir programa konuk olarak katılması ve programda AİHM'in 'zorunlu din dersi' kararı ile ilgili düşüncelerini açıklaması ve son günlerde medyada süren savaş çığırtkanlığına kaşı çıkması Cumhuriyet'te köşe yazarı olan Erdoğan Aydın'ın gazeteden atılmasına gerekçe oluşturdu. Bu arada, Aydın'ın gazeteden atrılmasına tepkiler de yoğunlaşıyor. (Birgün – 05 Kasım 07)

 

Gazete "Askerlikten Soğutmak"tan Toplatıldı

Gaziantep 1. Sulh Ceza Mahkemesi, "Çoban Ateşi" gazetesinin 32. sayısında yayımlanan Berkant Coşkun'a ait "Anne beni askere yollama" başlıklı makalenin "halkı askerlikten soğuttuğu" gerekçesiyle toplattı. (Bianet – 13 Kasım 07)

 

Savcı "Kandil Röportajı" Hakkında Görüş Bildirecek

İki ay önce "örgüt açıklamasına yer vermek"ten para cezasına çarptırılan Hürriyet gazetesi muhabiri Karakurt'un suçu şimdi "terör propagandası yapmak" oldu. Röportaja dava sona yaklaştı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Kandil Dağı'nda Kongra-Gel militanlarıyla röportaj yaptığı için "örgüt açıklamalarını yayımlamak" iddiasıyla cezalandırdığı "Hürriyet" gazetesi muhabiri Sebati Karakurt'ın cezasını artırdı. (Bianet – 14 Kasım 07)

 

Özgür Halk Dergisi'nin Van bürosuna Baskın

Özgür Halk Dergisi Van Temsilciliği'ne baskın yapan polisler, büroda arama yaptıktan sonra Çetin Yayınları'na ait çok sayıda kitaba ve derginin eski sayılarına el koydu. (Gündem – 19 Kasım 07)

 

Kızıl Bayrak'ın Yayını Durduruldu   

Kızıl Bayrak gazetesine daha önce yayın durdurma cezası alan "Sosyalizm için Kızıl Bayrak gazetesi" ile künyesi ve formatı aynı olması gerekçesiyle 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafınca "yasadışı örgüt propagandası yapmak" suçundan el koyma ve iki hafta yayın durdurma cezası verilmesine karar verildi. Karara ek olarak geçtiğimiz hafta İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce gazeteye verilen toplatma kararının eleştirilmesi de gerekçe olarak gösterildi. (Birgün – 20 Kasım 07)

 

Gerçek Demokrasi de kapatıldı

Son zamanlarda yoğunlaşan sansür uygulamalarının son halkası Gerçek Demokrasi gazetesine bugün verilen bir aylık yayın durdurma cezası oldu. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, PKK progandası yapıldığı iddiasıyla gazetenin yayınını bir ay süreyle durdurdu.(Gündem – 21 Kasım 07)

 

Gün TV Program Sorumlusu Gözaltına Alındı

Diyarbakır'da yerel yayın yapan Gün TV'nin program sorumlusu Ahmet Birsen ve beraberindeki Hüsnü Ablay gözaltına alındı. (DİHA – 25 Kasım 07)

 

TGC: Gazeteci Tanıklığa Zorlanamaz, İhbarcı Olamaz

Bir PKK'liye ait bir cenaze törenini izlerken atılan sloganları "suç" olarak Savcılığa bildirmediği gerekçesiyle hakkında Ceza Yasası'nın (TCK) 278. maddesi uyarınca dava açılan Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabiri Emin Bal, 17 Ocak'ta Beytüşşebap Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. (bianet – 27 Kasım 07)

 

Adana'da 2 DİHA muhabiri gözaltına alındı

DİHA Adana muhabirleri Özlem Akın ve Metin İnan, bu sabah evlerinden çıkarken Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı polisler tarafından gözaltına alındı. (Gündem – 27 Kasım 07)

 

YedinciGün ikinci kez kapatıldı

12 Kasım'da hakkında 15 günlük kapatma kararı verilen YeninciGün gazetesi, PKK propagandası yaptığı iddiasıyla ikinci kez 30 gün süreyle kapatıldı. (Gündem – 27 Kasım 07) 

 

DİHA muhabirleri gözaltına alındı

Bingöl'den haber çekiminden dönen Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabirleri Ubeydullah Hakan, Asmin Bayram ile ulaştırma görevlimiz İsmet Mikailoğulları, Diyarbakır girişinde gözaltına alındı.(Gündem – 28 Kasım 07)

 

Gündem Gazetesi çalışanı Tutal tutuklandı

Gazetemiz Gündem çalışanı Mahmut Tutal, Diyarbakır'da süren bir davasında hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunduğu gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. (Gündem – 28 Kasım 07)

 

Gazeteciye Polis Dayağı

Posta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü, 'kendileriyle tartışıyor' diye polisler tarafından kelepçelenip dövüldü.İçinde kız arkadaşı bulunduğu halde otomobilinin çekiciye yüklenmesini eleştiren Posta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Coşkundeniz'i polisler önce kelepçeledi, sonra da darp etti. (aktifhaber - 24 Kasım 07)

 

KÜRTÇEYE YÖNELİK YASAKLAR

 

Geylani: Kimse Kürtçe Konuşmamı Engelleyemez

Seçimde Kürtçe konuştuğu için dokunulmazlığının kaldırılması istenen Hamit Geylani "Kimse anadilimde konuşmamı engelleyemez"dedi. (Bianet – 14 Kasım 07)

 

'Kürtçe Marş'a Soruşturma Açıldı

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Çocuk Korosu'nun, ABD'de bir festivalde Kürtçe marş okuduğu iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açıldı. (Yenişafak – 16 Kasım 07)

 

Kürtçe Kitaplar Sakıncalı Bulundu

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi Yönetimi, Mehmet Uzun'un 'Bira Qedere' ve 'Tu' isimli Kürtçe kitaplarını sakıncalı bularak içeri almadı. Ayrıca aynı içerikli dilekçe veren tutuklulara da 'grup oluşturdukları' gerekçesiyle disiplin cezası verildi. (Evrensel – 16 Kasım 07)

 

Alınak'ın Kürtçe Dilekçesi de Parti Kapatmaya "Delil"

DTP'ye açılan kapatma davasına, Kars İl Başkanı Mahmut Alınak hakkında, Başbakana Kürtçe dilekçe gönderdiği için yürütülen kovuşturmada "kanıt" oluşturdu.(bianet – 20 Kasım07)

 

CEZASIZLIK

 

Devlet Eliyle Mamak Cezaevinde Cinayet!

Askeri mahkeme, şüpheli ölüm dosyasını kapadı. 2004 yılında askerlik görevini yaparken konulduğu Mamak Askeri Cezaevinde yaşamını yitiren Haydar Erkol'un ailesinin Milli Savunma Bakanlığı aleyhine açtığı dava Askeri Yüksek İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. MSB, Haydar Erkol'un açlık grevi yaptığı gerekçesiyle hayatını kaybettiğini öne sürünce, AYİM idareyi sorumlu tutmayı gerektirecek herhangi bir kusurlu hareket bulunmamaktadır gerekçesiyle dosyayı kapadı. (kurdishinfo – 05 Kasım 07)

 

Adalet Bekliyordu Tutuklamayla Karşılaştı

Tunceli'nin Hozat İlçesi'ne bağlı Kurukaymak Köyü'ne odun toplamaya gittiği esnada askerlerin ateş etmesi sonucu ağır yaralanan Rıza Çiçek, hakim karşısına çıkarılmak için 45 gün boyunca tedbir amaçlı tutuklu kaldı. Önceki gün akşam saatlerinde Hozat Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan Çiçek, 'Yasadışı örgüte bilerek ve isteyerek yardım ve yataklık etmek' suçlamasıyla tutuklanarak Tunceli Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. (Evrensel – 11 Kasım 07)

 

Bombacı Generale Beraat   

Yargı, kamu vicdanını yaralayan, hukuk çevrelerinde ise şok etkisi yapan bir karara imza attı. Güneydoğu'da görev yaptığı dönemde," terörle mücadelede zafiyet gösteren hakimleri hizaya getirmek için evlerinin etrafına bomba attırdım" diyen ve bu itirafı nedeniyle "Bombacı Paşa" olarak anılan emekli korgeneral Altay Tokat beraat etti. (Birgün – 15 Kasım 07)

 

1993'te Askerlerin Götürdüğü Altı Köylüden İz Yok, Karar Takipsizlik

Yargı 1993'te jandarmanın götürdüğü söylenen altı köylüyle ilgili bir kez daha takipsizlik kararı verdi. Avukat Elçi: Geriye AİHM yolu kalıyor. Avukat Tahir Elçi, "Bu aslında çok acı bir öyküdür" diye anlatıyor. 1993'te Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Görümlü köyünde yaşayan altı köylüye ne olduğu yıllardır bilinmiyor. Görgü tanığı köylüler, Görümlü Jandarma Taburu'na bağlı askerlerin alıp götürdüğünü söylüyorlar. (bianet – 26 Kasım 07)

 

Adli Tıp Yorum Yapınca İşkence Davasında Polislere Beraat Çıktı

Mahkeme işkence izleri için "Kendilerini duvara sürterek de yapmış olabilirler" diyen Adli Tıp yorumuna dayandı, sanık polislere beraat verdi. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 2002'de İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nde (TEM) işkence yapmakla yargılanan polislere, Adli Tıp Kurumu'ndan gelen yorum raporuna dayanarak beraat kararı verdi. (bianet – 30 Kasım 07)

 

YÖK VE EĞİTİM HAKKI

 

İşte YÖK'ün Üniversitesi

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin, Anayasa Mahkemesi Başkanı başta olmak üzere yüksek yargı organları başkanları ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in de katıldığı 82. kuruluş yıldönümü törenlerinde polisin öğrencilere yönelik saldırısı damgasını vurdu. Toplantı öncesi Rektörlk tarafından 'güvenlik' gerekçesiyle okula çağrılan polisler bakanın protesto edilmesi üzerine öğrencileri salon dışına çıkararak tartakladı. 5 öğrenci gözaltına alındı. (Evrensel – 06 Kasım 07)

 

9 Öğrenci Tutuklandı

YÖK protestosunun ardından 6 Kasım akşamı evlerine baskın yapılarak gözaltına alınan öğrenciler, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde ki sorgularının tamamlanmasının ardından önceki gün Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'na çıkarıldı. Burada sorguları tamamlanan öğrencilerin tamamı tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Burada ifadeleri alınan öğrencilerden 9'u tutuklanarak cezaevine gönderildi. (Evrensel – 11 Kasım 07)

 

Öğrencilere Baskılar Arttı

Çanakkale'de YÖK'ün kuruluşunu protesto etmek isteyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencilerine şiddet uygulayan polisin, öğrencilere psikolojik baskı da yaptığı iddia edildi. F.O. adlı üniversite öğrencisi, okul çıkışında üniversitenin kapısında kendisini bekleyen sivil polislerin, kimlik sorarak tehdit ettiğini söyledi. Dışarıda ve üniversite içinde sivil polislerin kendisini takip ettiğini belirten A. adlı öğrenci ise sivil polislerin; "Bırakın sağ sol ayaklarını, gidin karı kızla uğraşın, biz zamanında uğraşmadık pişmanız" dediğini belirtti. (Evrensel – 17 Kasım 07)

 

Fakültenin Yönetimini Polise Emanet Ettiler   

EGE Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen "Medya ve Siyaset Sempozyumu" devam ederken, üniversite öğrencileri çeşitli gerekçeler gösterilerek sempozyuma alınmadı. (Birgün – 19 Kasım 07)

 

GÖZALTI VE SORUŞTURMALAR

 

Şemdinli'de 8 Avukata Soruşturma

Adalet Bakanlığı, Şemdinli davası avukatlarından 8'i hakkında soruşturma izni verdi. Soruşturma konusu ise, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararına karşı avukatların mahkemeye sundukları itiraz dilekçesi oldu. Soruşturma sonunda, Şemdinli olaylarının mağdurlarının savunmasını üstlenen avukatlar hakkında dava açılabilecek. (kurdishinfo – 13 Kasım 07)

 

ABD'ye Giden Diyarbakır Çocuk Korusuna Soruşturma

İçişleri Bakanlığı Amerika'da düzenlenen müzik festivaline katılan Diyarbakır'ın Yenişehir Belediyesi Koma Denge Zaroken Amede (Diyarbakır Çocuklarının Sesi) korosu hakkında inceleme başlattı. Diyarbakırlı çocuklar ABD'nin San Francisco kentinde 3-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Dünya Müzik Festivali'nde, Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Süryanice, İbranice, İngilizce, Almanca ve Rusça olmak üzere 8 dilde şarkılarını seslendirmişlerdi. (kurdishinfo – 14 Kasım 07)

 

Youtube Görüntüsü Tutuklattı

Diyarbakır'da 'YouTube' internet sitesine Nevruz etkinlikleri görüntülerini gönderen bir kişi, terör örgütünün propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklandı. Diyarbakır'da çeşitli tarihlerdeki Nevruz etkinliklerinde çekilmiş ve içerisinde terör örgütüne ait simgelerin yer aldığı görüntüleri "YouTube"a gönderen 17 yaşındaki İbrahim O. polis tarafından, bilgisayarının IP numarasından tespit edilerek, gözaltına alındı. Sorgusunun ardından adliyeye sevkedilen İbrahim O. mahkemece, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı. (Yenişafak – 16 Kasım 07)

 

Fatma Tumgan'ın Mezar Taşı Meğer Suç Deliliymiş!   

Altı yıl evvel ölüm orucunda hayatını kaybeden Fatma Hülya Tumgan'ın yakınları kız kardeşlerinin memleketleri Samsun'da bulunan mezar taşını ekim'de tadilata aldı. Bunun üzerine Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcılığı mezar taşının boyutu, üzerinde yazılı kelimeler ve Tumgan'ın fotoğrafını "suç ve suçluyu övmek" gerekçesi saydı. Mahkeme ise Türkiye'de bir ilkin altına imza atarak, "suçun işlendiği anlaşıldığından mezar taşının suç delili olarak yerinden sökülmesi ve el konulmasına" karar verdi. (Birgün – 19 Kasım 07)

 

Sakarya'da 20 öğrenci gözaltına alındı

Sınır ötesi operasyon tartışmalarıyla birlikte Kürtlere yönelik artan linç girişimleri artarken, Sakarya'da polis Kürt avına çıktı. Sakarya Üniversite öğrencisi 20 kişi PKK ile bağlantısı olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. (ANF – 29 Kasım 07)

 

EV YIKIMI   VE MAĞDURİYET BAŞVURULARI               

 

Kürt Olduğum İçin Evimi Yıktılar

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki İkitelli Ayazma'da dün ev yıkımlarına devam edildi. Kiracı olarak Ayazma'da yaşayan Rıfkı Yarar, 6 çocuğuyla beraber sokakta kaldı. Kürt olduğu için evinin yıkıldığını iddia eden Yarar, "Devlet bizi defterden silmiş" dedi. (Evrensel – 13 Kasım 07)

 

Iğdır'da 4 Bin 500 Başvuruya Bir Saat   

İğdır'ın Tuzluca İlçesi sınırlarında 1993-2000 yılları arasında güvenlik gerekçe gösterilerek boşaltılan 60 köyde yaşayan 4 bin 500 kişinin mağduriyet başvuruları kabul edilmedi. Köylülerin avukatı Haydar Mızrak, "mağdur olan vatandaşların dosyaları hiç bir inceleme ve keşif yapılmadan bir saatlik toplantı içinde iptal edilmiştir" dedi. (Birgün – 23 Kasım 07)

AYRIMCILIK

Sınıf Farkı!

Diyarbakır'da bir ilköğretim okulunda zengin ve fakir öğrenciler arasında ayrım yapıldığı ortaya çıktı. Toplukonut Semti'ndeki Şehit Başkomiser Fatih Özdil İlköğretim Okulu'nda yoksul öğrencilerin 3, maddi durumu iyi olan öğrencilerin ise bir sınıfta toplandığı belirlendi. Eğitim Sen, olayın kendilerine ulaşmasından sonra yaptıkları girişimlerden sonuç alamadıklarını belirtirken, okul yönetimi bilgi vermekten kaçındı. (Evrensel – 10 Kasım 07)

DİĞERİ

DTP'nin Kamp Yaptığı Otel Mühürlendi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 17-21 Eylül 2007 tarihleri arasında DTP'li milletvekilleri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in basına kapalı olarak kamp yaptıkları 4 yıldızlı Loyal Otel, İşyeri İşletme Ruhsatnamesi bulunmadığı gerekçesiyle belediye tarafından mühürlendi. (Yenişafak – 23 Kasım 07)

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları İzleme Komisyonu

Önceki ve Sonraki Haberler