Kasım 2008 İnsan Hakları İhlalleri Raporu

Kasım 2008 İnsan Hakları İhlalleri Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi İnsan Hakları Komisyonu tarafından her ay periyodik olarak hazırlanan aylık hak ihlalleri değerlendirme raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda, değerlendirmenin yanı sıra yine hak ihlalleriyle dolu bilançoya da yer verildi.

Kasım ayı da insan hakları ihlalleriyle dolu... İşte Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nin hazırlamış olduğu Kasım ayı hak ihlalleri raporu ve bilançosu:

ÖZGÜR-DER

 

KASIM 2008 İNSAN HAKLARI RAPORU

 

Giriş

 

Türkiye'deki Laik-Kemalist sistem tarafından, her yıl belli gün ve tarihlerde resmi törenler düzenlenmekte, insanlar belli bir ideolojik kalıba göre şekillendirilmeye çalışılmakta. Bu törenlerden biri de Mustafa Kemal'i anma adı altında 10 Kasımda yapıldı. Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yılki resmi törenler de başörtüsü özelinde halkın İslami değerlerini tehdit ve tahkir eden manzaralara sahne oldu.

 

Hep dedik, yine diyoruz; 13 Haziran 2007'de onaylanan Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la polise getirilen olağanüstü yetkiler, keyfi uygulamalara ve insan yaşamına mal olacak şekilde yetkilerin kötüye kullanımına yol açıyor. Bu yasa değişikliğinden bu yana raporlarımızda görüldüğü üzere onlarca insan, polisin keyfi bir şekilde silah kullanması sonucu yaralanıyor, sakat kalıyor veya hayatını kaybediyor. Kasım ayında da "dur ihtarı"na uymadığı veya kolluğa "mukavemet gösterdiği" gerekçesiyle üç kişi katledildi.

 

Yaklaşan yerel seçimler öncesi; TSK'nin sınırı aşan operasyonları ve PKK'nin eylemleriyle tırmanan gerilim, Kürt sorunu merkezli tartışmaları tekrar gündemin baş sıralarına oturttu. Sorunu kaşıyan ve geçmişte yaşadığı acıların birikimiyle yaşayan insanların yaralarını deşen taraflar, seçime kadar siyasi hesaplar uğruna her türlü yolu deneyecek gibi. Çözüm merciinde olması gereken Başbakan Erdoğan'ın ise bölge ziyaretinde kullandığı üslup adeta tek parti iktidarını aratır nitelikteydi.

 

İnsan hakları gündeminden bir türlü düşmeyen bir diğer konu da işkence ve kötü muamele.  Abdullah Öcalan'a kötü muamele yapıldığı iddiaları üzerine protesto eylemleri düzenleyen kitlelere yapılan müdahale işkence ve kötü muameleyi sokağa taşıdı.

 

Yaşam Hakkı İhlallerinde Ciddi Artış!

 

Uluslararası sözleşmelerde taraf olunmasına ve Anayasada da güvence altına alınmasına rağmen Türkiye'de, yaşam hakkı, maddi-manevi varlığının bütünselliğinin dokunulmazlığı, ifade ve vicdan özgürlüğü her zaman devlet tehdidi altında olagelmiştir. Bu tehdit meclisin çıkardığı ve insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan PVSK, Terörle Mücadele ve İnfaz yasaları gibi iktidarın militarist icraatlarıyla yakından alakalı.

 

Buna bağlı olarak yaşam hakkı ihlalleri de devam ediyor. Kasım ayının ilk olayı Bursa'da yaşandı. Polis kovalarken binanın çatısından düştüğünü söylediği Serkan Çedik'i Adli Tıp Kurumu'na götürdü. Adli Tıp Kurumu'ndan sağlam raporu alan polislerin nezarethaneye koyduğu 25 yaşındaki genç burada rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede öldü. İkinci ölüm olayı Ankara'da 'dur ihtarı' cinayeti olarak karşımıza çıktı. Kendisine kimlik soran polisi sustalı bıçakla yaralayan Soner Çankal, yaraladığı polisin tabancasından çıkan kurşunla yaşamını yitirdi. Üçüncü ölüm olayı ise Zonguldak'ta polis dayağı ile gerçekleşti. Psikolojik tedavi gördüğü bildirilen Erdal Keloğlu'nun evinin bulunduğu caddede taşkınlık yapması üzerine güvenlik güçlerine haber verildi. Ailesinin de yardımıyla karakol önüne getirilen Keloğlu'nun karakolun kapısında içeri girmemekte direnmesi üzerine polis ekibinin cop ve biber gazlı müdahalesine uğradı. Aldığı darbeler nedeniyle hastaneye kaldırılan Keloğlu yaşamını yitirdi.

 

Yaşam hakkı ihlali bunlarla da sınırlı kalmadı. Devletten topluma sirayet eden şiddet milliyetçilikle de birleşerek adeta bir kültür haline geldi. Kocaeli'de Kürtçe müzik dinlediği ve Kürtçe konuştuğu için 3 kişinin bıçaklı saldırısına uğrayarak ağır yaralanan Emin Çakan tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. İzmir'de ise Seyyar satıcılara saldıran zabıta memuru, yoldan geçen ve "Neden hakaret edip vuruyorsunuz" diye kendisini uyaran Doğan Kalender'in başına telsizle vurdu. Yere yığılan işçi emeklisi adam başını kaldırıma çarptı ve hayatını kaybetti. Diğer yandan Van'da bir mayının patlaması sonucu Erdal Saçak hayatını kaybederken Ramazan ve Veysel Saçak da yaralandı. 

 

Ortaya çıkan bu korkunç tablo, Türkiye'de insana verilen değerin resmidir. Yaşam hakkı ihlalleri çoğunlukla devlet eliyle gerçekleşmektedir. Dolayısıyla yaşam hakkını hiçe sayan, devleti kutsayan ve insanı devlete feda eden totaliter zihniyetle hesaplaşmak zorunludur.

 

Hükümet Militarizme Yöneliyor!

 

Ak Parti iktidarı, Kürt sorununda askerlerin yıllardır savunduğu ve kullandığı dili kullanmaya başladı. İktidar partisi bir süredir Kürt sorununda en üst düzeyde statüko savunuculuğunu üstlenmiş durumda. Başbakan Erdoğan'ın son günlerde bölgede yaptığı gezilerde kullandığı dil, 'Kürt sorunu'nun varlığını inkár eden ve sorunu sadece ekonomik, "terör" ve asayişe indirgeyen devlet ezberinden ibaret.

 

Başbakan'ın Hakkari'de, "Biz ne dedik? 'Tek millet' dedik. Ne dedik? 'Tek bayrak' dedik. Ne dedik? 'Tek vatan' dedik? Ne dedik? 'Tek devlet' dedik. Buna kim karşı çıkabilir yahu? Buna karşı çıkabilenin bu ülkede yeri yok. Buyursun istediği yere gitsin" şeklindeki sözleri MHP'yi bile kaygılandırdı(!)

 

Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün azınlıkların zorunlu tehcir ve mübadelesini öven ifadeleri başbakanın bu sözleriyle birlikte okunduğunda hükümetin giderek şahinleştiği, milliyetçi bir söylemi tekrar kuşanmaya başladığı söylenebilir.

 

Yıllardır "ya sev ya terk et" dendi de ne oldu. Kürt illeri savaş alanına çevrildi. Güvenlik bölgeleri adı altında OHAL ilan edildi ve bölge hala sıkıyönetim uygulamalarıyla idare ediliyor. Polise ve askere sınırsız yetki tanındı, sonuçları hala ortada. Binlerce Kürt tutuklandı, işkenceden geçirildi veya "asmayalım da besleyelim mi?" denilerek infaz edildi. Kürtçe ve kültürüne yönelik yasak hala devam ediyor. Kürt sorunu konusunda duyarlı basın yayın organları sürekli olarak susturulmaya çalışılıyor. Kürtlere ait partiler kapatıldı, ve hala kapatılmaya çalışılıyor. Kürt siyasetçilere cezalar yağdırıldı-yağdırılıyor.

 

Tüm bu acı tarihsel tecrübeye rağmen Başbakan'ın yaklaşımı tüyler ürperticidir. Sonuç itibariyle iktidar, Kürt sorununda sivil perspektiften uzaklaşmış ve askeri yaklaşımı içselleştirir hale gelmiştir.

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu


KASIM 2008 HAK İHLALLERİ BİLANÇOSU

 

YAŞAM HAKKI

 

Kürtçe Müzik Dinlediği İçin Bıçaklanan Genç Yaşamını Yitirdi

Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde 6 Kasım'da yolda yürürken Kürtçe müzik dinlediği ve Kürtçe konuştuğu için 3 kişinin bıçaklı saldırısına uğrayarak ağır yaralanan Emin Çakan (21), 9 Kasım'da tedavi gördüğü Tuzla Anadolu Sağlık Merkezi'nde yaşamını yitirdi. (atilim.org- 9 Kasım)

 

Yaş 35... Fatma İçin Yolun Sonu      

Fatma Babatlı, 35 yaşında o yaşın şiirini yazan Cahit Sıtkı Tarancı'nın Diyarbakır'daki evinin arkasında öldürüldü. Katili 18 yıldır şiddet gördüğü kocasıydı. Fatma, evinden kaçtı, çeşitli kuruluşlardan yardım istedi, iş aradı. Fakat kocası önce onu çocuklarının önünde vurdu, sonra intihara teşebbüs etti. (Taraf- 9 Kasım)

 

Polis Şiddeti Dur Durak Bilmeden Sürüyor

Polis kovalarken binanın çatısından düştüğünü söylediği 25 yaşındaki Serkan Çedik'i Adli Tıp Kurumu'na götürdü. Adli Tıp Kurumu'ndan sağlam raporu alan polislerin nezarethaneye koyduğu 25 yaşındaki genç burada rahatsızlandı, kaldırıldığı hastanede öldü. Çedik ailesi, oğullarının polisin silah kabzasıyla vurması sonucu yaşamını yitirdiğini öne sürdü.(Radikal- 13 Kasım)

 

Yine Polis Kurşunu, Yine Ölüm

Polisin son dönemde artan 'dur ihtarı' cinayetlerine bir yenisi daha eklendi. Ankara'da kendisine kimlik soran polisi sustalı bıçakla yaralayan Soner Çankal, yaraladığı polisin tabancasından çıkan kurşunla yaşamını yitirdi. (Taraf- 21 Kasım)

 

İzmir'de Zabıta Terörü Can Aldı

Seyyar satıcılara saldıran zabıta memuru, yoldan geçen ve "Neden hakaret edip vuruyorsunuz" diye kendisini uyaran Doğan Kalender'in başına telsizle vurdu. Yere yığılan işçi emeklisi adam başını kaldırıma çarptı ve hayatını kaybetti. (Taraf- 22 Kasım)

 

Mayına Basan Çoban Hayatını Kaybetti

Van'ın Çaldıran ilçesi Hangediği köyü Tepelik mezrası kırsalında döşenen mayının patlaması sonucu çoban Erdal Saçak hayatını kaybetti. Ramazan ve Veysel Saçak da yaralandı.  (Vakit- 22 Kasım)

 

Karakolda başına copla vurularak öldürüldü

Zonguldak'ta akli dengesi bozuk olduğu ileri sürülen 12 yıldır psikolojik tedavi gören, evli ve 2 çocuk babası 34 yaşındaki Erdal Keloğlu, götürüldüğü karakol önünde polislere "küfür" ettiği gerekçesiyle kafasına copla vurularak öldürüldü. (Milliyet – 26 Kasım)

 

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

 

Sarıgazi'de Ebu Garip İşkencesi

İstanbul Sarıgazi'de Abdullah Öcalan'a İmralı Cezaevi'nde baskı yapıldığı iddialarıyla ilgili protesto gösterilerinin ardından Sarıgazi Mehmetçik Lisesi'nden kelepçelenerek gözaltına alınan lise 1. sınıf öğrencisi 15 yaşındaki O.B'nin jandarmada kafasına defalarca poşet geçirilerek havasız bırakıldığı ve dayak atıldığı iddia edildi. (haksozhaber.net- 1 Kasım)

 

Polis-Savcı İşkence Limited Ortaklığı

Taksim'de polis işkencesine maruz kalan ve 7 gün iş göremez raporu alan Mehmet Şah Araş ve ailesi, yaşadıkları saldırıyı travma içinde basın toplantısı yaparak anlattılar. (haksozhaber.net- 3 Kasım)

 

Polis Artık Çocukların Gözü Önünde İşkence Yapıyor

Yahya Satılmış, ailesiyle evine giderken kimlik kontrolü için durduran polis ekiplerinin hakaretine karşı çıktığı için 2 çocuğunun ve eşinin  gözü önünde büyük abdestini yapana kadar dövüldü. Gördüğü vahşet sonrası kaburga kemikleri kırılan Yahya Satılmış,  polis memurlarına mukavemet ettiği gerekçesiyle tutuklanıp Metris Cezaevi'ne götürüldü. (Evrensel- 5 Kasım)

 

Diyarbakır'da İşkence Edildiği Öne Sürülen Taş Tedavi Altına Alındı

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde sivil polis memurlarının adres sordukları Gündüz Taş (28) ile tartıştığı, tartışmanın ardından sivil polis memurlarının, arama kararı olmamasına rağmen Taş'ın evinde arama yaparak onu tartaklayarak gözaltına aldı. Olay hakkında bilgi veren görgü tanıkları, Taş'ın gözaltına alınırken yüzünde hiçbir darp izi bulunmadığını ancak Taş hastaneye götürülürken Taş'ın vücudunda işkenceye maruz kaldığını gösteren izler olduğunu ileri sürdüler. (Gündem- 10 Kasım)

 

Sevk Sırasında Jandarma Dayağı

Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi'nden Burdur M Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edilen Dilek Öz, Newroz Bozkurt ve Süreyya Bulut adlı hükümlülerin, ring aracında jandarma erleri tarafından ve götürüldükleri cezaevinde gardiyanlar tarafından dövüldükleri iddia edildi (Gündem- 12 Kasım)

 

Polise Kimlik Sordu, Feci Şekilde Dayak Yedi!

Bodrum polisi, kimlik sorduğu M.Ö adlı kişinin 'Neden soruyorsunuz? Bende sizin kimliğinizi görebilir miyim?' diye karşılık vermesini bahane göstererek feci şekilde dövdü. (ANF- 13 Kasım)

 

Polis'ten Dayak Turu

İstanbul'un Beyoğlu İlçesi'nde bir börekçide çalışan Akın Dumlu (19), araçlarını dükkânın önüne park eden polis ekibini uyarınca sivil polis memurları tarafından dövüldüğünü savundu. Dumlu, dükkânda başlayan dayağın polis memurlarının kendisini minibüse alması üzerine minibüste de devam ettiğini ifade etti. Aldığı darbeler nedeniyle gözü kapanan Dumlu, polis memurları tarafından ölümle tehdit edildiğini de belirtti. (Milliyet- 14 Kasım)

 

İki Kardeşe Polis Dayağı

Ardahan'ın Göle İlçesi'nde Volkan Azizoğlu (25) ve Kadir Azizoğlu (21), yanlarında kimlikleri olmadığı için polis memurları tarafından önce polis otosunda, ardından da götürüldükleri İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde dövüldüklerini ileri sürdüler. (Milliyet- 16 Kasım)

 

Adana'da Gösterilere Katılan 5 Çocuğa İşkence

Adana Valisi İlhan Atış'ın, 19-21 Ekim'deki Öcalan'a kötü muamele iddialarıyla başlayan eylemlere katılan çocuklara yönelik "Bir tek çocuğun burnu kanamadı" açıklamasına, dördü 18 yaşından küçük, beş kadın tutukludan yanıt geldi.Tutuklanarak Karataş Cezaevi'nde konulan 28 yaşındaki Nebahat T., 16'şar yaşındaki Songül D. ve Müzeyyen Ö., 15 yaşındaki Emine B. ve 14 yaşındaki Şirin A., İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi'ne gönderdikleri mektupta işkence gördüklerini anlattılar.(ANF- 18 Kasım)

 

Böyle Vahşet Görülmedi: HPG Gerillasının Gözleri Oyuldu

Hatay kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG'li Ümit Yılmaz'ın cenazesi bir hafta Adana Adli Tıp Kurumu'nda bekletildikten sonra savcılık kararıyla ailesine teslim edildi. HPG gerillası Yılmaz'ın amcası, yeğeninin gözlerinin oyulduğunu iddia etti. (ANF- 24 Kasım)

 

ŞÜPHELİ ÖLÜMLER

 

Küçükçekmece'de 2 Çocuğa Ait Ceset Bulundu

Küçükçekmece'de 2 çocuğa ait yanmış ceset bulundu. Cesetlerin kayıp olarak bildirilen11 ve 12 yaşlarındaki iki kardeşe ait olduğu tahmin ediliyor. (samanyoluhaber.com- 2 Kasım)

 

Gebze'de Silahlı Saldırı: Üç Ölü

Gebze'de bir lojistik firması sahibinin de aralarında bulunduğu üç kişi, uğradıkları silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Firma sahibi Orkun Numan ile Turgay Tarım (34) ve Metin Torman (38) dün, Güzeller Mahallesi'ndeki işyerinde kimliği belirlenemeyen kişilerin silahlı saldırısına uğradı. (Taraf- 6 Kasım)

 

11 Yaşındaki Kızı 7 Parçaya Böldüler

Kırşehir'de beş gün önce kaybolan bir kız çocuğunun yedi parçaya ayrılmış cesedi, işçiler tarafından şehir çöplüğünde bulundu. Yüzü tanınmayacak hale gelmiş çocuğun cesedi ile ilgili yapılan incelemede, parçalanmış haldeki cesedin,  Hürriyet İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Sabire A'ya (11) ait olduğu belirlendi. (Taraf- 7 Kasım)

 

Cizre'de Faili Meçhul Cinayet

24 Kasım'da Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde, darp edilerek öldürülmüş Mehmet Tunç'a (15) ait ceset bulundu. (Milliyet- 24 Kasım)

 

Sınırda Şüpheli Asker Ölümü

Mardin'in Nusaybin ilçesinde sınır taburunda görev yapan 22 yaşındaki er Yusuf Arıcan, nöbet sırasında G-3 silahıyla intihar ettiği ileri sürüldü. (ANF- 30 Kasım)

 

MİLİTER UYGULAMALAR

 

Erdoğan'dan 'Pompalı Vatandaş'a: Sabret

Erdoğan İstanbul'da göstericilere pompalı tüfekle ateş eden şahsı savundu: Vatandaşın canına, malına kastediyorsun, o da kendini korur tabii, ama sabretsin. Erdoğan'ın DTP'ileri kastederek "İstemeyen gitsin" demesi de tepki çekti. Oysa Başbakan geçen sene bu mantığı şiddetle eleştirmişti: 'Ya sev ya terk et' ayrımcılıktır demişti. (Taraf- 4 Kasım)

 

Başbuğ'unki Espri mi, Ergenekon'u Sulandırma mı?

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, daha önce Kandıra'daki tutuklu paşaları ziyaret emriyle doğrudan ortaya koyduğu Ergenekon tavrını bu kez espriyle dolaylı bir şekilde ortaya koydu. Eğirdir'deki Komando Okulu sunumunda yerdeki boş G3 kovanlarından toplayan Bakan Cemil Çiçek'e Org. İlker Başbuğ şöyle bir espri yaptı: "Aman iyi sakla, Ergenekon'dan içeri girersin!" (haksozhaber.net- 6 Kasım)

 

Askeri Taburdaki Binalara 'Ergenekon' İsmi Verildi

Kars şehir merkezinde bulunan General Kazım Karabekir Kışlası'nda içerisindeki binalara "Ergenekon 1, Ergenekon 2 ve Ergenekon 3" isimleri verildi. Binaların üzerine isimlerin büyük harflerle yazılması dikkat çekiyor. Beyaz mermer taşlara siyah yazıyla "Ergenekon" yazılarak binaların dış cephelerine asıldı. (ANF- 8 Kasım)

 

Bombaları "Polis koydu!" de!

Ergenekon davası devam ederken, Ümraniye'de ele geçirilen el bombalarının bulunduğu gecekonduda kiracı olarak oturan tutuksuz sanık Ali Yiğit, "Kemal Kerinçsiz, ifademi değiştirmem konusunda bana baskı yaptı" dedi.(haksozhaber.net- 13 Kasım)

 

AKP'li Akgül Vurmakta Kararlı

Meclis'te DTP'li Hasip Kaplan'la tartışırken "devletime ve milletime karşı geleni vurmaktan hoşlanacağım" diyen AKP'li Abdulkadir Akgül, sözlerinin arkasında durdu: Vurmayalım mı? Büyük çoğunluk benim gibi düşünüyor dedi.. (Taraf- 14 Kasım)

 

Çapraz Sorguda "Konuşma" Tehdidi

Ergenekon davasının 15'inci oturumunda emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'in çapraz sorgusu yapıldı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Tekin, itiraflarıyla dikkat çeken Ali Yiğit'i "Bir Fransız atasözü vardır. Aslan'ın sırtından geçinen Aslan'a yem olur. Engin Bağbars'ların, Osman Yıldırım'ların sonunu görsün, yol yakınken dönsün" diyerek tehdit etti.

(Taraf- 19 Kasım)

 

Hindistan Türk'tür

Zihni Çakır'ın "Ergenekon'un Çöküşü" adlı kitabı nedeniyle yargılanıp 1.5 yıl hapis cezası aldığı Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararı, ırkçı tarih tezlerini bile gölgede bıraktı. Kararda aralarında Hindistan ve Pakistan'ın da yer aldığı Türk dünyasını birleştiren Ergenekon kelimesinin kirletildiği, terörle mücadele edenlerin kitapta suçlu gösterildiği belirtiliyor. Kazım Karabekir'in sahipsiz Ermeni çocuklarını askerî okullara gönderdiği, bunların 60 darbesini yaptığı iddiasına cevap şöyle: "Bu iftira; onlar Ermeni değil şehit çocuklarıydı." Çakır'ın TSK ile problemi olduğunun vurgulandığı gerekçede, Ergenekon'un Asala'ya karşı kullanıldığı iddiasına da "Katillere devlet tebligat mı çıkarsın" diye tepki gösteriliyor. (Taraf- 19 Kasım)

 

Ergenekon Skandalları Bitmek Bilmiyor!

Ergenekon'u deşifre eden ve Ümraniye'de bombaların bulunduğu evin kiracısı olan tutuksuz sanık Ali Yiğit'in, Danıştay ve Cumhuriyet'e atılan el bombaları eylemlerinin azmettiricisi olmakla yargılanan Muzaffer Tekin'in aynı koğuşa konulduğu ortaya çıktı. Ali Yiğit, Muzaffer Tekin ile birlikte aynı koğuşa konulmasının ardından Muzaffer Tekin hakkında verdiği ifadeyi değiştirdi.(haksozhaber.net- 20 Kasım)

 

Asker İçin Ödenek Yok; Paşa İçin Sefaya Çok!

Son Aktütün baskınında 17 askerin hayatını kaybetmesinin ardından ödenek yokluğu sebebiyle sınır karakollarının onarılamadığından yakınan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın askeri helikopterle sefa yaptığı görüntüler ortaya çıktı. (haksozhaber.net- 20 Kasım)

 

TOPLANTI VE GÖSTERİ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

İstanbul'da Göstericilere Av Tüfekleriyle Saldırı

İstanbul'da Öcalan'a yönelik saldırıyı protesto amacıyla yapılan eylemde bir grup ülkücü göstericilerin üzerine av tüfekleriyle saldırdı. (ANF- 2 Kasım)

 

Hakkari'de Polis Panzerinin Çarptığı Çocuk Ağır Yaralandı

Hakkari'de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın protesto eyleminde bulunan kitleye polislerin panzerlerle saldırması sonucu,  panzerin çarptığı 14 yaşındaki Sinan Çiftçi ağır yaralandı. (ANF- 2 Kasım)

 

Erdoğan Yüksekova'dan Gitti Askerler İlçe Merkezine Girdi

Başbakan Tayyip Erdoğan protestolarla karşılandığı Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden ayrılmasının ardından binlerce polis yanında İlçe merkezine askerler de girdi. Polislerden sonra askerde kitleye müdahale etti. Asker ve polislerin silah kullandığı kentin geneline yayılan çatışmalarda çok sayıda kişi yaralandı. Olayların büyümesi üzerine helikopterlerden kitlenin üzerine gaz bombaları atılmaya başlandı. (ANF- 2 Kasım)

 

Van'da Polis Rastgele Evleri Taradı

Erdoğan'ın Van'a gelişini protesto etmek amacıyla yapılan basın açıklamasına polisin saldırıya geçmesiyle başlayan birçok kişinin yaralanması ve 50 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan olaylar sırasında gece mahallerde polisin kitleye müdahale etmesi sırasında bazı evleri silahlarla taradığı iddia edildi. Seyit Fenim Arvasi Mahallesi'nde güvenlik güçlerin evinin taraması sonucu birçok merminin evlerinin duvar ve camlarına isabet ettiğini söyleyen Salih Turgut, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti. (ANF- 2 Kasım)

 

Van'daki Gösterilerde 13 Kişi Yaralandı

Van'da, güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çıkan olaylarda 8'i polis, 5'i gösterici toplam 13 kişi yaralandı. (Vakit- 2 Kasım)

 

YÖK'ün Kuruluşunu Protesto Eden 6 Kişi Gözaltına Alındı

5 Kasım'da Ankara'da Kızılay Meydanı'nda üç ayrı noktada YÖK'ün kuruluş yıldönümünü protesto eden 6 kişi gözaltına alındı.(Milliyet- 5 Kasım)

 

Sendikacılara Hapis Cezası İstendi

DİSK tarafından, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı protesto etmek amacıyla İzmir'den Ankara'ya yürüyüş düzenleyen Ali Başaran, Azad Fazla, Hacay Yılmaz, Murat Yılmaz, Bedri Arık, Mehmet Aslan ve Musa Çam adlı sendikacılar hakkında 1 yıl 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası istendi. (ANF- 10 Kasım)

 

Doğalgaza Yapılan Zamları Protesto Eylemine Müdahale

Ankara'da, doğalgaza yapılan zamları protesto etmek için Halkevleri üyelerinin Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin girişinde yaptıkları basın açıklamasına çevik kuvvet, cop kullanarak gruba müdahale etti. (Radikal- 22 Kasım)

 

YARGI VE CEZASIZLIK

 

Ağaçları Kesmeyin Dediler 'Çete Kurmakla' Suçlandılar

Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yağcıllı Kasabası'nı çevreleyen ormanlar 'yaşlı oldukları' gerekçesiyle İlçe Orman Müdürlüğü tarafından kesiliyor. Kesime itiraz eden ve yaşları 60 ila 70 arasında değişen 5 köylüye kesim işini alan müteahhit tarafından 'çete kurmak' suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu. (ANF- 3 Kasım)

 

Cezaevinde Ölüm Davasında Cezasızlık

"Yasadışı örgüt üyesi olduğu" iddiasıyla Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunduğu sırada yakalandığı mesane kanseri hastalığı yüzünden 20 Temmuz 2004'te yaşamını yitiren Salih Sevilen'in ölümünde ihmalleri olduğu gerekçesiyle Tekirdağ 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan bir doktor ile 7 cezaevi infaz görevlisi 3 Kasım'da görülen duruşmada beraat etti. (Radikal- 3 Kasım)

 

Baran Tursun'un Ailesi 301'den Yargılanacak

İzmir'de "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucunda hayatını kaybeden Baran Tursun'un ailesi ile aralarında İHD İzmir Şubesi üyelerinin de bulunduğu aileye destek veren 6 kişi hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinden açılan dava için Adalet Bakanlığı'nın izin verdiği bildirildi. (Zaman- 6 Kasım)

 

Öldüren Tekmeye Tahliye Kararı

Avcılar'da bir parkta tartıştığı Feyzullah Ete'nin (yanda) ölümüne sebebiyet verdiği iddiasıyla 8 ile 12 yıl arasında hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan polis memuru tahliye edildi. (haksozhaber.net- 7 Kasım)

 

A.Y.'yi Yaralayanlar Tutuksuz Yargılanacak

9 Kasım'da Adana'da motosiklet çaldığı şüphesiyle A.Y.'ye (14) açtıkları uyarı ateşi sonucu A.Y.'yi yaralayan S.B. ve M.Y. adlı 2 polis memuru, 10 Kasım'da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (ntvmsnbc.com- 10 Kasım)

 

O Pankart İçin Skandal Karar!

Ankara'da 2003 yılında düzenlenen 'Cumhuriyet'e Saygı' yürüyüşündeki 'Ordu göreve!' yazılı tartışmalı pankart davası beraatle sonuçlandırıldı. Ankara 25. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Tahir Babaoğlu, pankartla ilgili basında çıkan çok sayıda fotoğraf ve emniyet kamerası kayıtlarına rağmen 'delil yetersizliği'nden beraate hükmettiğini açıkladı. (Vakit- 21 Kasım)

 

16 Yaşındaki Çocuğa 7 Yıl Ceza

Diyarbakır'da Abdullah Öcalan'ın saçlarının kazıtıldığı iddiasıyla DTP'nin düzenlediği yürüyüşte gözaltına alınan 16 yaşındaki Ferit Gülcü 13.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gülcü'nün yaşının küçük olması nedeniyle hapis cezası yedi yıl beş aya indirildi. (Taraf- 22 Kasım)

 

Sanık Polisler Görev Başında

Engin Çeber'i sopayla dövmek suçundan ikisi 20'şer, toplam 115 yılla yargılanan 13 polis hâlâ görevlerinin başında. Gözaltında öldürülen Çeber'le ilgili sahte rapor düzenlemekle suçlanan cezaevi doktoru hakkında ise 10 yıl hapis cezası istendi.(Taraf- 26 Kasım)

 

KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ VE GÜVENLİĞİ

 

Amed'in Belden Aşağısı Artık Felç

Adana'nın Ovalı Mahallesi'nde polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle belinden vurarak ağır yaraladığı 14 yaşındaki Amed Yıldırım'ın belden aşağısının felç olduğu, bağırsaklarının dışarıya alınarak iki ay boyunca bu şekilde tedavi altında kalacağı belirtildi. Olayla ilgili soruşturma başlatan valilik yaptığı yazılı açıklamada vurulan şahsın olayla ilgisinin bulunmadığı ve sabıkasının da olmadığı bildirildi.  (Taraf- 14 Kasım)

 

Polis 12 Yaşındaki Çocuğu Silahla Vurdu!

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nde Sento Caddesi'nde polis bir genci kovalarken ateş açtı. Sivil giyimli polisin açtığı ateş sonucunda 12 yaşındaki Z.B adlı çocuk kalçasından yaralandı. (ANF- 16 Kasım)

 

Kurşunla Öldüremediler, Tedavisini Engelleyerek Öldürecekler

Polisin açtığı ateş sonucu felç olan 19 yaşındaki Yasin Kırbaş ,yaklaşık 6 aydır Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde tedavi görüyor. Sürekli yatmaktan vücudunda yaralar çıkan Kırbaş'ın, fizik tedavisi için başka bir hastaneye sevkinin yapılması gerekiyor. Ancak Baba Murat Kırbaş, oğlunun polise saldırmakla suçlandığını ve bu nedenle "tutuklu" göründüğü için sevkinin yapılmadığını belirtiyor. (ANF- 30 Kasım)

 

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

 

AKP İl Başkanlığı Binasında Patlama

2 Kasım'da Hakkâri'de Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı binasında patlama meydana geldi. Patlamada iki kişi yaralanırken, binada büyük çapta maddî hasar oluştu.(ntvmsnbc.com- 2 Kasım)

 

Erciş'te 2 Araç Ateşe Verildi

Van'ın Erciş İlçesi'nde Başbakan Erdoğan'ın gezisini protesto etmek amacıyla AKP'lilere ait 2 araç ateşe verildi. (ANF- 3 Kasım)

 

DTP Buca İlçe Binasına Irkçı Saldırı

İzmir'in Buca İlçesi'nde yürüyüş yapan ırkçı ülkücü grup, DTP Buca İlçe binasına taşlı saldırıda bulundu. (ANF- 3 Kasım)

 

AKP Bürosuna Molotofkokteyli Saldırı

3 Kasım'da Manisa'da Adalet ve Kalkınma Partisi irtibat bürosuna kimliği belirsiz kişiler tarafından molotofkokteylili ve taşlı saldırı düzenlendi.(ntvmsnbc.com- 4 Kasım)

 

Batman Göç-Der'e Polis Baskını

4 Kasım'da Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı polis ekipleri Batman Göç-Der'e baskın düzenledi. Dernekte yapılan aramada bilgisayar ve belgelere el konulduğu bildirildi. (ANF- 4 Kasım)

 

Yoksullarla Dayanışma Derneğine Baskın ve Gözaltı

4 Kasım'da Batman Yoksullarla Dayanışma ve Mücadele Derneği'ne yapılan baskının ardından aralarında dernek yöneticilerinin de bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. (Gündem- 4 Kasım)

 

AKP Çukurca İlçe Binasında Patlama

Hakkari'nin Çukurca ilçesi AKP ilçe binasında patlama meydana geldi.(ANF- 5 Kasım)

 

Çalışanlara Sendikadan İstifa Baskısı

Türkiye Otel, Lokanta, Eğlence Yerleri İşçileri Sendikasından yapılan açıklamada, Ramada Ankara Oteli'nde, işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yapıldığı belirtildi. (ANF- 10 Kasım)

 

DTP Şenoba Yöneticisine Silahlı Saldırı

DTP Şenoba Belde Yöneticisi Bayar Babat'ın, önceki gece evine giderken, kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğradığı belirtildi. (ANF- 30 Kasım)

 

HABER ALMA VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ


Gazete Satışı Yapan 13 Kişi Gözaltına Alındı

Eskişehir'de 31 Ekim'de Halkın Sesi Gazetesi'nin satışını yapan Halkevleri üyesi 13 kişi polis ekiplerinin müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. (atilim.org- 1 Kasım)

 

Basın Mensuplarına Saldırı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yüksekova'daki programını takip ettikten sonra Hakkari'ye giden basın mensupları, il girişinde PKK yandaşlarının saldırısına uğradı. Kanal A, Cihan Haber Ajansı, NTV ve Zaman Gazetesi'nin araçlarına saldıran örgüt yandaşları, taşlarla araçların camlarını kırdı. (Vakit- 2 Kasım)

 

Yürüyüş Dergisine Bir Ay Kapatma Cezası

Emperyalizme ve Oligarşiye Karşı Yürüyüş Dergisi'nin 2 Kasım 2008 tarihli 5. sayısı 3 Kasım'da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla toplatıldı. Derginin yayını ise bir ay süreyle durduruldu. (halkinsesi.tv- 4 Kasım)

 

Politika Gazetesi'ne Toplatma

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi 4 Kasım'da, haftalık yayın yapan Politika 2. sayısının toplatılmasına ve gazetenin yayınının 1 ay süreyle durdurulmasına karar verdi. (DİHA- 4 Kasım)

 

Azadiya Welat Gazetesi Çalışanı Tutuklandı

Azadiya Welat Gazetesi Van Temsilciliği'ne yapılan baskında gazete çalışanı Sinan Sayan ile büroda misafir olarak bulunan Çiğdem İz gözaltına alındı. (ANF- 10 Kasım)

 

Erdoğan 6 Gazeteciye 'Beni İzlemeyin' Yasağı Getirdi

Başbakanlık Basın Merkezi, aralarında Huriyet, Milliyet ve Evrensel gazetesi muhabirlerinin de bulunduğu 6 gazeteciye Erdoğan'ı izleme yasağı getirdi.(ANF- 11 Kasım)

 

Özel Güvenlik Görevlileri Kameramanı Darp Etti

10 Kasım'da İstanbul'da Ekspress Kargo'da yaklaşık 5 aydır ücretleri ödenmeyen işçilerin iş bırakma eylemini izlemeye giden Hayat Televizyonu kameramanı Servet Mehrekula ve haber aracı şoförü Enver Yalçın kargonun özel güvenlik görevlililerinin fizikî saldırısına maruz kaldı. (Evrensel- 12 Kasım)

 

Gazeteci Tayip Temel'e Miting Yasağı

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Azadiya Welat Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Tayip Temel'in bir yıl boyunca kamuya açık yerlere, siyasal gösteri ve mitinglere katılmasını yasakladı. (ANF- 14 Kasım)

 

Liseli Dev-Genç Dergisi'nin İlk Sayısına Toplatma Kararı

Liseli Dev-Genç Dergisi'nin ilk sayısı hakkında 12 Kasım'da toplatma kararı verildi. Yayını da bir ay süreyle durduruldu. (Birgün- 14 Kasım)

 

Özgür Gelecek 1 Ay Süreyle Kapatıldı

Özgür Gelecek Gazetesi'nin yayını, gazetede yer alan bir röportaj nedeniyle Kasım'da bir ay süreyle durduruldu. (atilim.org- 14 Kasım)

 

ANF Türkiye'de Dördüncü Kez Yasaklandı

Fırat Haber Ajansı'nın ".nu" uzantılı internet adresi Türkiye'de mahkeme kararı ile yasaklandı.(ANF- 18 Kasım)

 

Ergenekon Haberine Ceza

Ergenekon davası sürerken Ergenekon haberi yapan gazateciler aleyhine açılan davalar sonuçlanmaya başladı.Yazdığı Ergenekon haberi nedeniyle ceza alan ilk gazeteci, Akşam Gazetesi Muhabiri Ufuk Türkyılmaz oldu. Mahkeme, Ergenekon soruşturmasının gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle Türkyılmaz'ı TCK'nın 285/1 maddesi uyarınca 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. (Taraf- 20 Kasım)

 

Azadiya Welat Gazetesi Çalışanı Seven Gözaltında

Azediya Welat gazetesi Batman çalışanı Hivdullah Seven, Festival Alanı'nda yapılan Kadın mitinginde gazete dağıtımı yaptığı sırada polisler tarafından gözaltına alındı. (ANF- 21 Kasım)

 

Diyarbakır'da 2 Özgür Halk Çalışanı Gözaltına Alındı

Diyarbakır'da Özgür Halk Dergisi çalışanı İbrahim Ucun ve Esra Atıcı, dün akşam saatlerinde derginin Gevran Caddesi üzerinde bulunun bürosundan çıktıktan sonra polisler tarafından gözaltına alındılar. (ANF- 23 Kasım)

 

20'inci Kürt Gazetesine de Ceza Geldi

Kısa bir süre önce yayın hayatına başlayan Analiz gazetesi İstanbul 11. Ceza Mahkemesi tarafından bir ay süreyle kapatıldı. Bu kararla 20 Kürt gazetesi 2 yılda 40 kez kapatılmış oldu. (ANF- 24 Kasım)

 

İfade Vermek İçin Gitti, Gözaltına Alındı

Dicle Haber Ajansı muhabirlerinden Mustafa Aydın hakkında suç duyurusu olduğu gerekçesiyle ifade vermek için gittiği İzmir Bozyaka İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde 26 Kasım'da gözaltına alındı. (Gündem- 26 Kasım)

 

KÜRT SORUNU

 

Korucu Terörü

Hakkari'de Haşimoğlu Taş Ekmek Fabrikası korucular tarafından taranıp ve taşlarla camları kırıldı. (ANF- 2 Kasım)

 

Çermik'te Bir Köy Otomatik Silahlarla Tarandı

Diyarbakır'ın Çermik (Amerna) İlçesi'ne bağlı Yaylacık (muskan) Köyü Ovacık (Deştek) Mezrası kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce otomatik silahlarla tarandı. Köylüler, olayla ilgili Jandarma Karakolu'na haber verdikleri halde karakolda görev yapan askeri yetkilinin "Silah sesleri gelmiyor. Köye yakın mıntıkada birliklerimiz var. Gelemeyeceğiz" diyerek olay yerine gelmediğini öne sürdü. (ANF- 8 Kasım)

 

'Hun Bıxêr Hatin' Dedi 7 Ay Hapis Cezası Aldı

DTP Urfa Merkez İlçe Başkanı Salih Sağış, Merkez İlçe 1.Olağan Kongresi'nde katılımcıları Kürtçe selamladığı gerekçesiyle 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. (ANF- 11 Kasım)

 

Diyarbakır'da En Ağır Taş Savcıdan Geldi

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır gezisi sırasında polislere taş atan beşi ilköğretim öğrencisi altı çocuk hakkında 23 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Savcılık, çocukların alacakları cezanın bilincinde olduğunu savundu. (Taraf- 14 Kasım)

 

Tuncelili Zaza'ya Tunceli'de Zazaca Yasak

Yurtdışında yaşayan ve söylediği Zazaca şarkılarla tanınan Ahmet Aslan'ın memleketi Tunceli'de vereceği ilk konser valilik tarafından iptal edildi. (Taraf- 20 Kasım)

 

Kürtçe Pankarta Altı Ay Hapis Cezası

8 Mart 2008'de Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne Demokratik Toplum imzası ile Kürtçe "Roja 8'ê Adarê ya Jinan Pîroz be" pankartı açıldığı için, DTP Kırşehir İl Başkanı Yüksel Han'a Kırşehir 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 20 Kasım'da görülen duruşmada Siyasî Partiler Yasası'nın 117. maddesi ihlal edildiği gerekçesiyle 6 ay hapis cezası verildi. (Gündem, 20 Kasım)

 

Diyarbakır'da Kürtçe Park Adlarına Yasak

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 3 parka 13 Ekim'de verilen Kürtçe adlar (Roşna-Göz parıltısı, Şilan-Yaban gülü ve Rojda-Gündoğumu) Kayapınar Kaymakamlığı tarafından sakıncalı bulunarak 11 Kasım'da yasaklandı. (ANF- 20 Kasım)

 

'Kart Kurt' Yasağı

Vekillerin bayram kartlarını basan TBMM Basımevi, DTP'li Siirt Milletvekili Osman Özçelik'in Kürtçe ve Türkçe olarak "Kurban Bayramınız Kutlu Olsun" yazan kartını basmadı.

(Taraf- 23 Kasım)

 

IRKÇI SALDIRILAR

 

Kürtler, Bodrum'u Terk Etmeye Zorlanıyor

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne yerleşen Kürtler, devletin yıldırma ve sindirme politikaları çerçevesinde 'sudan bahanelerle' gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Aylarca cezaevlerinde tutularak maddi-manevi zarara uğratılan Kürtler, Bodrum'u terk etmeye zorlanıyor. (ANF- 4 Kasım)

 

Altınova'da Kürtlere Yönelik Tecrit Hala Sürüyor

İki kişinin ölümüyle sonuçlanan Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesindeki linç girişiminin ardından Kürtlere yönelik tecrit uygulaması sürüyor. Fırınlar Kürt bakkallara eskisi gibi olmasa da ekmek veriyor ancak genel olarak ayrımcılık sürüyor. Altınova'daki Kürtler, "Eski komşularımız bizi görünce artık yönünü değiştiriyor" diyor. (ANF- 4 Kasım)

 

Kürtçe Konuşan Yurttaş Dövüldü

4 Kasım'da Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'nde telefonda annesiyle Kürtçe konuştuğu için Mehmet Zeki Bucağa (28), aşırı sağcı iki kişi tarafından darp edildi. Kolu kırılan Bucağa, Gazi Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Bucağa, iki kişinin kaçmaya çalışırken, polis ekipleri tarafından yakalandığını ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıklarını bildirdi. (Evrensel- 6 Kasım)

 

Ergenekoncular Tayyar'a saldırdı

Star yazarı Şamil Tayyar, TÜYAP'ta konferansa katıldı, salonu ulusalcılar bastı... Ulusalcılar, Ergenekon'la ilgili yazılarıyla dikkat çeken Star Gazetesi yazarı Şamil Tayyar'ın konferansını bastı. Tayyar'ın okuyucuları ile Türk Gençlik Birliği üyeleri arasında kavga çıktı. Tayyar, korumalar eşliğinde salondan çıkarılırken, tansiyonun iyice yükselmesi üzerine konferans yarıda kesildi. (haksozhaber.net- 10 Kasım)

 

Agos'a Irkçı Tehdiler Sürüyor

Agos gazetesi avukatı Deniz Tuna, yargının gazeteye gönderilen ölümle tehdit, hakaret ve ırkçılık içeren elektronik posta mesajlarına karşı işlemlerinin ağır yürüdüğünü şikayetlerin daha davalarının  açılmadığını  ve caydırıcı olmadığını açıkladı. (ANF- 10 Kasım)

 

İstanbul Üniversitesi'nde Irkçı Saldırı

İstanbul Üniversitesi'nde 29 Ekim'de, 6 Kasım YÖK eylemi için hazırladıkları afişleri duvarlara asması üzerine aşırı sağcı bir grup hakaret içeren sözlerle beraber asılan afişleri yırtıp yere attı. Olaya tepki gösteren öğrencilerin afişleri tekrar asınca özel güvenlik birimleri tarafından okuldan çıkarılan aşırı sağcı grup, akşam okul çıkışında afiş asan öğrencilere bıçak ve satırlarla saldırdı. Saldırıda Musa Kurt ve Günay Dağ adlı 2 öğrenci ağır şekilde yaraladı (Milliyet- 31 Ekim)

 

SORUŞTURMA, GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR

 

DTP İstanbul İl Başkanı Tutuklandı

İstanbul'da dün yapılmak istenen basın açıklamasına polisin yapmış olduğu müdahale ardından gözaltın alınan DTP İstanbul İl Başkanı Halil Aksoy ile Fatih İlçe Başkanı Mehdi Tanrıkulu tutuklandı. (ANF - 3 Kasım)

 

Cizre'de 9 Çocuk Daha Tutuklandı

Öcalan'a yönelik fiziki saldırıyı protesto etmek amacıyla Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde yapılan gösterilere katıldıkları gerekçesiyle 18'den küçük olan M.K, A.A, H.A, H.E, E.G, A.G, Ş.B, H.K, V.B, Osman Acu (18) ve Selim Bağana (19) adlı 9'u çocuk 11 kişi tutuklandı. (ANF- 4 Kasım)

 

Bir Gözaltı Daha

DTP Biga İlçe Başkanı Birhat Akdeniz gözaltına alındı. (Vakit- 5 Kasım)

 

DTP İlçe Başkanı Tutuklandı

Öcalan için Gaziosmanpaşa'da gösteri yaptıkları için DTP İlçe Başkanı Erhan Özel, İlçe Saymanı Barış Karahan ve Mehmet Emin Sürmeli ile yaşları 18'den küçük olan F.Ü ve İ.Ü tutuklandı. (Vakit- 5 Kasım)

 

Songül Erol Abdil'e Çifte Soruşturma

Dersim Belediye Başkanı Sorgül Erol Abdil hakkında Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılmadığı için Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. (ANF- 5 Kasım)

 

Diyarbakır'da 12 Öğrenci Gözaltına Alındı

Dicle Üniversitesi'nde düzenlenen "Anadilde eğitimin önemi" konulu panel sonrası başlatılan operasyonda 12 öğrenci gözaltına alındı. (ANF- 5 Kasım)

 

İHD Tarsus Yöneticisi Elitemiz Tutuklandı

İnsan Hakları Derneği Mersin Tarsus Şubesi yöneticisi Özgür Elitemiz, hakkında daha önce İstanbul'da açılan bir dava nedeniyle 12 Kasım'da tutuklandı. (Gündem- 12 Kasım)

 

Bakanlık İzin Verdi; 10 Öğrenci de 301`den Yargılanacak

Adalet Bakanlığı, 19 Aralık 2000'deki cezaevi operasyonlarını 19 Aralık 2007'de protesto ederken Eskişehir'de linç girişimine uğrayan ve gözaltına alınan Ali Haydar Güneş, Esma Yavuz, Sabit Çiçek, Şahin Kösedağı, Nadide Toker, Ali Bozkına, Can Aydemir Sezer, Atilla Aka, Esra Sönmez ve Nihal Samsum adlı 10 üniversite öğrencisinin Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesinden yargılanmalarına izin verdi. İki yıl hapis cezası istemiyle yargılanan 10 kişi, 19 Kasım'da Eskişehir 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacaklar (bianet.org- 13 Kasım)

 

Urfa DTP Merkez İlçe Başkanı Tutuklandı

Urfa'da yapılan basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle DTP merkez ilçe başkanı Salih Sağış ve Erkan G. (19) ve Erol K. (19) adlı iki kişi tutuklandı. (ANF- 13 Kasım)

 

Adana'da 14 Yaşındaki Berivan Derste Gözaltına Alındı

Adana'da 14 yaşındaki Berivan Er isimli 7. Sınıf öğrencisi Öcalan ile ilgili yapılan eylemlere  katıldığı gerekçesiyle ders esnasında polis tarafından gözaltına alınarak üç gün boyunca gözaltında tutuldu. (ANF- 13 Kasım)

 

Taş Atan Çocuklara 23 Yıl Hapis İstendi

Diyarbakır'da polise molotofkokteyl attıkları gerekçesiyle tutuklanan 5'i ilköğretim okulu öğrencisi 6 çocuk hakkında 23 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. (haksozhaber.net- 14 Kasım)

 

Adana'da DTP'li Yöneticiler Gözaltına Alındı

Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde sabaha karşı yapılan ev baskınlarında aralarında DTP PM Üyesi Abdullah Aydemir ve DTP İlçe Başkanı Seyfettin Aydemir'in de bulunduğu tüm DTP'li ilçe yöneticileri gözaltına alındı. (ANF- 20 Kasım)

 

CEZAEVLERİ

 

Kırıklar Cezaevi'nde Öldüresiye Şiddet

4 Kasım'da İzmir'de Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nden muayene olmak için hastaneye sevk edilen Fehmi Çapan ve İleri Kızılaltın'ın cezaevinin dış güvenlik bölümünde jandarma erlerinin fiziki saldırısına maruz kaldığı öğrenildi. Çapan'ın vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı, kafasına dikiş atıldığı; Kızılaltın'ın da çeşitli yerlerinden hafif yaralandığı belirtildi (atilim.org- 4 Kasım)

 

'Kardeşim İntihar Etmedi, Cezaevinde Öldürüldü'

Âdem Yenilmez'in (29) tutuklu bulunduğu Muş Cezaevi'nde 24 Eylül'de intihar ettiği açıklandı. Âdem Yenilmez'in ablası Fatma Aygün ise, kardeşinin karnından 3 kez şişlenerek öldürüldüğünü ve onu öldürenlerin de olaya intihar süsü verdiğini savundu. (Radikal- 7 Kasım)

 

Cezaevinde Şüpheli Ölüm

Gasp suçundan Maltepe Cezaevi'nde tutuklu olan Umut Bayram, 'intihar etti' denerek cesedi ailesine verildi. Cesette darp izi ve kan lekelerine rastlayan aile, suç duyurusunda bulundu.(Taraf- 16 Kasım)

 

Cezaevinde Pet Şişe Yasağı

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde pet şişe biriktirilmesi yasaklandı. Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yasak gerekçesi; "pet şişeyle ip yapılıp firara teşebbüste, yangın çıkarmada ve koğuşlar arası haberleşmede kullanılabilir." (Taraf- 16 Kasım)

 

Arama Gerekçesiyle Kitapları Yırttılar

21 Kasım'da, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde arama gerekçesiyle tutuklu ve hükümlülerin koğuşuna giden jandarma erlerinin kitapları yırttığı, koğuşta bulunan sarı, kırmızı ve yeşil renkli tüm eşyalara el koyduğu ileri sürüldü (Gündem- 21 Kasım)

 

Tutukluların Kollarına "Tek Bayrak, Tek Dil, Tek Vatan" Mührü

Adana'nın Karataş Kadın Kapalı Cezaevi'nde bazı tutukluların kollarına "tek bayrak, tek dil, tek vatan" yazılı bir mühür vurulduğu iddia edildi. Cezaevinde tutuklu bulunan Sevcan Atak'ın İHD'ye yolladığı mektubunda tutukluların kollarına "tek bayrak, tek dil, tek vatan" yazılı mühür vurulduğu, karşı gelenlerin görüş hakkının elinden alındığı, ayrıca cezaevine ilk giren kadınların çırılçıplak soyularak arandığı iddia etti. (Radikal- 22 Kasım)

 

Türkçe Bilmiyorsan Oğlunla Görüşemezsin

Erzurum Cezaevi'nde 15 yıldır hükümlü bulunan Aydın Atalay'ın annesi Zekiye Atalay'ın Türkçe bilmediği için yaklaşık 4 aydır oğluyla görüşemediği öğrenildi (Evrensel- 23 Kasım)

 

Tutuklu ve Hükümlülere Jandarma Tehdidi

23 Kasım'da Muş E Tipi Cezaevi'ndeki koğuşlara cezaevinin dış güvenliğinin sağlamaktan sorumlu jandarma ekipleri baskın düzenledi. Arama esnasında gardiyanların bir odaya kapatıldığı, bazı tutuklu ve hükümlülerin jandarma erleri tarafından tehdit edildiği ileri sürüldü (LNA- 25 Kasım)

 

F Tipi Cezaevinde Ayakkabı İşkencesi

Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde mahkûmların ziyaret, telefon, revir haklarını kullandıkları sırada "ayakkabı araması" yapılmaya başlandı. Aramaların, mahkûmların sosyal haklarını kullandığı zamanlara denk getirilmesi nedeniyle, mahkumlar telefon, ziyaret ve revirden yararlandırılamaz hale geldi. Bu duruma tepki göstererek, ayakkabı aramalarının ziyaret, telefon haklarını kullandıktan sonra yapılmasını isteyen bazı mahkumlar ise gardiyanların kötü muamelesine maruz kaldı. Mahkumların ayakkabı araması zorla yaptırıldı. (ANF- 30 Kasım)

 

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Başörtülü Anneler Yemin Törenine Alınmadı!

Manisa'daki 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen yemin törenine, 40 yaşın altındaki başörtülü asker yakınları alınmadı. (haksozhaber.net- 8 Kasım)

 

Diyanet'ten Kürtçe Duaya Yasak!

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan sorumlu Devlet Bakanlığı anayasada devletin dilinin Türkçe olduğunu, Türkçe dışındaki bir dilde vaaz verilemeyeceğini savunarak Kürtçe vaaza izin vermedi. (ANF- 17 Kasım)

 

Komutan Namaz Cezası Veriyormuş

Diyarbakır'da çatışmada ölen asker İsmail Uygun'un annesi, 3 aylık asker oğlunun namaz kıldığı için komutanı tarafından nöbet cezasına çarptırıldığını söyledi. (Haber 7- 20 Kasım)

 

Hıristiyan Öğrenciye Din Dersi İşkencesi

Antalya Güzeloba İlköğretim Okulu sekizinci sınıf öğrencisi Hıristiyan dinine mensup Elena Keskinöz'ün din dersinden muaf olduğuna dair Milli Eğitim Bakanlığı tebliği olmasına karşın okul yönetimi tarafından din dersine girmeye zorlandığı iddia edildi. Baba İlhan Keskinöz kızına derse girmediği için yok yazılıp kırık not verildiğini, ortalamasının düşürüldüğünü söyledi. (Taraf- 21 Kasım)

 

Öğretmenler Günü'nde Başörtüsü Yasağı

Batman Üniversitesi konferans salonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Öğretmenler Günü törenine başörtülü öğretmenler alınmadı. (haksozhaber.net- 24 Kasım)

 

Baykal rozet takıyor, vekili hakaret ediyor!

CHP'li TBMM başkan vekili Güldal Mumcu, 81 ilden gelen öğretmenleri kabulünde yaptığı konuşmada, "Başöğretmenimizin istediği gibi, laik cumhuriyete yakışan, kafasının içi ve dışı örtülmemiş, bir eser ortaya çıkardım diyebiliyorsanız, görevinizi layıkıyla yapmışsınız demektir" diyerek skandal bir nasihatte bulundu. (Vakit – 25 Kasım)

 

Kur'an Öğreten 10 Kişi Gözaltında

Düzce Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri, izin alınmadan kuran kursu verildiği iddiasıyla 2'si Düzce, 3'ü merkeze bağlı köylerde bulunan 5 eve eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, izinsiz kuran kursu verdikleri belirlenen 10 kişi gözaltına alındı. (haksozhaber.net- 27 Kasım)

 

Ölen PKK'lı Diye Camiye Kilit Vurdu

Hatay'ın Dörtyol ilçesi kırsalında çıkan çatışmada ölen PKK'lı Ümit Yılmaz'ın cenazesi, köy imamının rapor alıp camiye kilit vurması nedeniyle ortada kaldı. (Taraf- 28 Kasım)

 

Devrim Kanunları Geri Döndü

Adalet Bakanlığı'nın imam nikâhlı çift için verilen para cezasını erteletme talebi Yargıtay'dan "Devrim Kanunu" gerekçesiyle geri çevrildi. Devrim Kanunları'nın uygulanması tartışmalarını yeniden açacak kararla imam nikâhlı çiftlere hapishane yolu göründü. (Taraf- 29 Kasım)

 

DÜŞÜNCEYİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Hapisteki Yazarlar Günü'nde Yayıncı Varış Metris'te!

Yayıncı Mehmet Ali Varış, hakkında verilen 20.000 YTL'lik para cezasına itiraz etmeye hazırlanırken 28 Ekim'de tutuklanarak İstanbul'da Metris Cezaevi'ne konuldu. (atilim.org- 2 Kasım)

 

Ergenekon'un Çöküşü Adlı Kitabın Yazarına Hapis Cezası

Ergenekon'un Çöküşü adlı kitabın yazarı Zihni Çakır, "Ergenekon soruşturması" kapsamında getirilen yayın yasağına rağmen soruşturmayla ilgili kitap yazdığı için "gizliliği ihlal ettiği" suçlamasıyla İstanbul Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 10 Kasım'da görülen duruşmada 1,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.(ntvmsnbc.com- 10 Kasım)

 

'Kürt Sorununa İlişkin Demokratik Çözüm Projesi' Broşürüne Soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı DTP tarafından hazırlanan ''Kürt Sorununa İlişkin Demokratik Çözüm Projesi'' isimli broşürle ilgili olarak parti yöneticileri hakkında soruşturma başlattı. (ANF- 13 Kasım)

 

Şırnak Belediye Başkanı'na 1 Yıl 3 Ay Hapis

Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak'a, Fransız TV 24'e vermiş olduğu röportajdan dolayı, 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. (ANF- 20 Kasım)

 

HASTA HAKLARI

 

Ameliyat Masasında Elektrik Çarptı!

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde fıtık ameliyatı sırasında koter cihazının kısa devre yapması sonucu hastayı elektrik çarptı. Bacağında yanık oluşan ve kalbi iki kez duran Gürcan Polat (24), kalp masajıyla hayata döndürüldü. (Vakit- 8 Kasım)

 

Yine Bir 'Yeni Doğan' Faciası Mı?

Bursa'da, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 12 saatte art arda 4 bebeğin öldüğü bildirildi. (Vakit- 26 Kasım)

 

MAYIN VE PATLAYICILAR

 

Lice'de Mayın Patladı, 1 Yaralı

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 15 Kasım'da, önceden yerleştirilen mayının patlaması sonucu bir kişinin yaralandığı bildirildi. (Zaman- 16 Kasım)

 

EĞİTİM HAKKI

 

Şiddet lköğretim Okuluna İndi

Iğdır'ın Karakoyunlu İlçesi'ndeki Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdür Yardımcısı V.T.'nin, B.M.'ye (13) tokat atıp, anahtarla dövdüğü iddia edilmesi üzerine V.T. gözaltına alındı. (Milliyet- 1 Kasım)

 

O Rektör Yine Gündemde!

Gaziosmanpaşa üniversitesi İşletme bölümü birinci sınıf öğrencisi Halil Çabuk, bedensel ve spastik özürlü olduğu için merdivenleri çıkamıyor. Okul içinde bulunan özürlülerin kullanması için yapılan asansör çalışmıyor. Engelli öğrenci Halil, okumanın verdiği azim karşısında mücadeleden yılmıyor, ancak merdiven engeline takılıyor. Halil Çabuk, derdini anlatmak için annesi Şeker Çabukla birlikte defalarca görüşmek istedikleri Rektör Zehra Seyfikli'den bir türlü cevap alamıyor. (Vakit- 20 Kasım)

 

'CHP Öğrencileri Mağdur Etti'

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Anayasa Mahkemesi'ne başvurusu sonrasında belediyelere burs verme yetkisini iptal ederek, öğrencileri mağdur etti. (Vakit- 22 Kasım)

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu

Önceki ve Sonraki Haberler