Kirli Savaş Sürdükçe Siviller de Ölür!

Kirli Savaş Sürdükçe Siviller de Ölür!

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, Hakkari’de meydana gelen patlamaya ilişkin basın açıklaması yaptı.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi İnsan Hakları Komisyonu imzasıyla yazılı olarak yapılan açıklamada, "Kürt sorununun silahlara emanet edildikçe, sivillerin ölümü son bulmayacaktır!" denildi.

Açıklamada, saldırıyı kimin gerçekleştirdiği noktasında taraflar birbirlerini suçlayadursun, bu türden saldırılarda en büyük bedeli yaşananlarla uzaktan yakından ilgisi bulunmayan masum insanların ödediğine dikkat çekildi.

Geçmişte yaşanan cinayetlerin hemen tamamının faillerinin meçhul kaldığına ve hesabının sorulamadığından yakınılan açıklamada, "Muhtemelen Zeki Yeşil'in ölümüne neden olan bu son saldırının da faillerine ulaşılamayacak ve soruşturma geçiştirilecektir. Ama unutulmamalıdır ki, savaş sürse de, militarist ahlaksızlık devam etse de toplum vicdanında masumları katledenler en ağır biçimde yargılanacak ve bunca yıldır dinmeyen bu zulmün müsebbipleri asla unutulmayacaktır. Bu vesileyle Özgür-Der camiası olarak Zeki Yeşil'e Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz."ifadeleri kullanıldı.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Kürt Sorunu Silahlara Emanet Edildikçe, Sivillerin Ölümü Son Bulmayacaktır!

19.01.2012 tarihinde, akşam saatlerinde, Hakkâri kent merkezinin en işlek caddelerinden birinde yerleştirilen bir patlayıcının infilak etmesi sonucu Zeki Yeşil adlı üniversite öğrencisi yaşamını yitirmiş, 3’ü polis olmak üzere toplam 27 kişi yaralanmıştı.

34 sivilin hayatını kaybettiği Uludere katliamının ardından bir kez daha sivillerin hedef alındığı patlamanın üzerinden iki gün geçmesine rağmen olayın failleriyle ilgili net bir bilgi henüz kamuoyuyla paylaşılabilmiş değil. Patlamanın ardından Hakkâri Valisi Muammer Türker olayın failleriyle ilgili olarak kesin bir dil kullanmaktan kaçınmış ve dolaylı olarak PKK’yi işaret etmişti. PKK ise yaptığı yazılı açıklamada bu patlamayla herhangi bir ilgilerinin bulunmadığını belirtmişti. Özellikle sivillerin hedef alındığı benzer patlama ve saldırılarda her zaman olduğu gibi taraflar birbirlerini suçlayadursun, bu olayda da net olarak görüleceği üzere en büyük bedeli yine yaşananlarla uzaktan yakından ilgisi bulunmayan masum insanlar ödemektedir.

Bugüne kadar gerek devlet gerekse PKK, sürdürülen bu kirli savaş boyunca mütemadiyen sivillerin yaşam haklarına karşı hep pervasız davranmıştır. Her iki taraf da hedefledikleri “yüce idealler” uğruna, militarist bir histeriyle sayısız defa masum insanların kanlarını akıtmış ve yaptıklarından hiç pişman olmadıklarını sivilleri katletmeye devam ederek ortaya koymuşlardır. Bu nedenle, Hakkâri’de bir gencin hayatına mal olan ve onlarca kişinin yaralanmasına yol açan bu alçakça saldırının faillerinin kim olduğu, yıllardır tırmandırılarak sürdürülen bu kirli savaş devam ettikçe fazla anlam ifade etmemektedir.

On yılladır süregelen ve militarist zihniyetin bir ürünü olan bu kanlı savaş sürdüğü müddetçe; sivil alanlarda gelişigüzel patlatılan bombalar, şehir merkezlerini hedefleyen saldırılar, uçaklarla sivillerin ansızın alçakça katledilmesi gibi kabul edilemez olaylar asla son bulmayacaktır. Defalarca vurguladığımız bu gerçek, çılgın bir uluslaşma yarışı içinde olan tarafların ise umurunda olmamaktadır. Onlar hala uluslarının geleceği için, “özgürlükleri” için, “vatanlarını böldürmemek” için karşılıklı olarak birbirlerini ve daha çok da masumları öldürmeyi tek doğru yol olarak görmektedirler.

Yakinen bilmekteyiz ki; son yıllarda devletin ve PKK’nin sebep olduğu sivilleri hedefleyen saldırıların hemen tamamının failleri meçhul kalmış, bu cinayetlerin hesabı sorulmamıştır. Muhtemelen Zeki Yeşil’in ölümüne neden olan bu son saldırının da faillerine ulaşılamayacak ve soruşturma geçiştirilecektir. Ama unutulmamalıdır ki, savaş sürse de, militarist ahlaksızlık devam etse de toplum vicdanında masumları katledenler en ağır biçimde yargılanacak ve bunca yıldır dinmeyen bu zulmün müsebbipleri asla unutulmayacaktır. Bu vesileyle Özgür-Der camiası olarak Zeki Yeşil’e Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu 

Önceki ve Sonraki Haberler