Kürt Sorunun Silahlı Yöntemlerle Çözülemeyeceği Gerçeği Ortaya Çıkmıştır

Kürt Sorunun Silahlı Yöntemlerle Çözülemeyeceği Gerçeği Ortaya Çıkmıştır

Diyarbakır’da meydana gelen dördü öğrenci beş sivilin ölümü ve yüzden fazla kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırıya tepkiler devam ediyor.

Diyarbakır'da meydana gelen dördü öğrenci beş sivilin ölümü ve yüzden fazla kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırıya tepkiler devam ediyor. 

Diyarbakır"da faaliyet gösteren yirmi sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek olayı kınayan bir basın açıklaması yaptılar. Bugün saat 09.30"da patlamanın olduğu yere yakın bir yerde bir araya gelen STK temsilcileri adına açıklamayı Memur-Sen İl Başkanı Hasan Yosunkaya yaptı.

Açıklamanın tam metni:

Kürt Sorunun Silahlı Yöntemlerle Çözülemeyeceği Gerçeği Ortaya Çıkmıştır

Kentimizde 03.01.2008 Tarihinde akşam saatlerinde meydana gelen patlamada dördü öğrenci 5 sivilin yaşam hakkı ihlal edilmiş ve 100'ü aşkın kişi de yaralanmıştır. Yıllardır süregelen çatışmalarda nasıl ki her zaman en fazla zararı sivil halk görmüş ise bu saldırının da mağduru yine sivil halk olmuştur.

Bu vahşi saldırının meşru, siyasi, akli veya ahlaki bir açıklaması ve gerekçesi olamaz. Bu tarz bir eylemin, kimler ve ne adına ve hangi amaçla yapılmış olursa olsun  tasvip edilmesi mümkün değildir.

Bu saldırı Diyarbakır'da gerçekleştirilen ilk ve tek saldırı değil. Daha önce de Koşuyolu parkında benzer bir vahşet yaşanmış ve yedisi çocuk on bir masum insan yaşamını yitirmiş ve failleri cezasız kalmıştı. Öyle görünüyor ki bu çatışma ortamı son bulmadıkça bu tarz insanlık dışı eylemler de son olmayacak.

 Diğer yandan tedhiş ve şiddeti bir yöntem olarak seçen yapılar ve karanlık güç odakları da bu çözümsüzlüğe katkı sunmaktadırlar. Artık halkımızın, bir kişinin burnunun dahi kanamasına tahammülü kalmamıştır.

Bu sorunun militer yöntemlerle çözülemeyeceği ortadadır. Buna rağmen militarist yöntemlerde ısrarcı olmak, iyi niyetle açıklanabilecek bir tutum değildir. Hükümetin ve tüm sivil kesimlerin Kürt sorununun çözümünde acilen inisiyatif alarak sivil ve siyasi çözüm geliştirmesi gerekmektedir.

 Kentimizi hedef alan bu insanlık dışı saldırının faillerinin bir an önce bulunarak yargı önüne çıkarılması için tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Biz aşağıda imzası bulunan Sivil Toplum Örgütleri olarak;

Bu menfur saldırıyı kimden gelmiş olursa olsun kınıyor, şiddetin toplumsal barışa katkı sunmadığının bir kez daha altını çiziyoruz.

Hayatını kaybedenlere Yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyor, tüm halkımıza geçmiş olsun diyoruz.

KATILIMCILAR:

AY-DER, BAYINDIR MEMUR-SEN, BEM-BİR-SEN, BİRLİK-HABER-SEN, BÜRO MEMUR-SEN, DİYANET-SEN, EĞİTİM-BİR-SEN, ENERJİ-BİR-SEN, GÖNÜL KÖPRÜSÜ DERNEĞİ, HUDER, İRŞAD-DER, ISLAH HAREKETİ DERNEĞİ, KÜLTÜR MEMUR-SEN, MAZLUM-DER, MEMUR-SEN, MUSTAZAF-DER, ÖZGÜR-DER, SAĞLIK-SEN, ULAŞTIRMA MEMUR-SEN, TOÇ-BİR-SEN

Önceki ve Sonraki Haberler