Liseli Kızlardan ‘Halepçe Günü’ Etkinliği

Liseli Kızlardan ‘Halepçe Günü’ Etkinliği

Halepçe vahşetini anma etkinlikleri devam ediyor. Özgür-Der Eğitim Komisyonu’nun “Lise Gençliği Buluşuyor” etkinliğinde lisede okuyan erkek öğrencilerin ardından kız öğrenciler de bir araya geldi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Eğitim Komisyonu'nun liseli genç kızları buluşturduğu program yoğun bir katılımla yapıldı.

Halepçe vahşetini anma etkinlikleri devam ediyor. Özgür-Der Eğitim Komisyonu'nun "Lise Gençliği Buluşuyor" etkinliğinde lisede okuyan erkek öğrencilerin ardından kız öğrenciler de bir araya geldi. Özgür Der Selahattin Eyyubî Konferans Salonunda düzenlenen programda, Halepçe katliamı anıldı.  Gençler hazırladıkları sinevizyon, okudukları şiir ve düzenledikleri tiyatro ile Halepçe katliamını unutmadıklarını gösterdiler.

Sunuculuğunu Yeşim Yerlikaya ve Zeynep Erdem Kürtçe ve Türkçe olarak yaptıkları program, Yasemin Güler'in buluşmanın amacı hakkında yaptığı kısa konuşmayla başladı.

Gülsüm Sancar'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim'in mealini Semra Atlı'nın okumasıyla devam eden programda, öğrencilerden Tuba Gönenç "Acı" adlı şiir okudu.

Zeynep Bars'ın Kürtçe seslendirdiği 'Dua Ekseni' adlı yazıyla devam eden program, Kevser Demir'in okuduğu 'Halepçe' adlı şiirle 'Sessiz ölümler'e ses geldi…

Zulme Sessiz Kalan Dilsiz Şeytandır

Program, Sidar Yuva'nın Halepçe katliamını anlattığı konuşmayla sürdü. 22 yıl öncesinde Halepçe kenti, gökten yağdırılan kimyasal bombalarla kadını-erkeği, bebeği-çocuğu ve genci-yaşlısı ile tarihin tüm cellâtlarına taş çıkartan bir acımasızlıkla soykırıma uğratıldığını ifade eden Yuva, Halepçe'de katledilen Müslüman Kürt halkının şahsında, inancı ve etnik kimliği nedeniyle ayrımcılığa ve katliamlara maruz kalan/bırakılan halklara/topluluklara dikkat çekti.

Halepçe katliamında Saddam kadar, Saddam'ı destekleyen ve ona kimyasal silah temin eden Batılı devletlerin de sorumlu olduğunu dile getiren Yuva,  "Halepçe de yaşananlar tıpkı Hi-roşima ve Nagazaki'de olduğu gibi bir soykırımdır. Bunun bu şekilde kabul edilmesi lazım. Katliamlar karşısında müslümanca bir tavır göstermemiz gerekiyor. Aksi takdirde 'haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanlar' durumuna düşebiliriz." Şeklinde konuştu.

Yuva'nın konuşmasının ardından Yeşim Yerlikaya'nın okuduğu şiir ile program devam etti. Ardından Halepçe'de gerçekleştirilen vahşeti gözler önüne seren sinevizyon eşliğinde Meral Şanlı'nın oynadığı tiyatro gösterimine geçildi.

Tiyatroda müslüman mazlum bir annenin feryatları yürekleri dağladı… Program Nurcihan Yaşar'ın okuduğu 'Ax  Zilan, Ax Dilan' adlı Kürtçe şiirle devam etti.

Program müzik dinletisi ve Şeyma Şanlı'nın duasıyla son buldu.

Haber: Zeynep Gizli / Islah-Haber

Önceki ve Sonraki Haberler