Liseliler, Özgür-Der’in Yemeğinde Buluştu

Liseliler, Özgür-Der’in Yemeğinde Buluştu

Aylık düzenlenen “Liseliler Buluşuyor” programının üçüncüsü Özgür-Der Selahattin Eyyubî Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Eğitim Komisyonunun ayda bir lisede okuyan öğrencileri buluşturduğu program bu ay yoğun bir katılımla yapıldı.

Özgür-Der Selahattin Eyyubî Konferans Salonunda üçüncüsü gerçekleştirilen program, farklı liselerde okuyan öğrencilerin, dayanışmasına ve kaynaşmasına sahne oldu.

150 öğrencinin katıldığı program, akşam namazının cemaatle kılınmasıyla başladı. Namazın ardından, öğrencilere yemek ikram edildi. Yılmaz Aslan'ın selamlama konuşmasıyla program devam etti. Öğrencilerden, Sedat Erk'in okuduğu Kur'an-ı Kerim'in mealini ise Usame Beyazyüz okudu.

Gençlerin kendini yetiştirmesi, kitap okuması zorunludur

Son olarak Serdar Bülent Yılmaz "İslami mücadelede okul ve öğrencilerin durumu" konulu bir konuşma yaptı. Mevcut eğitim sistemi içerisinde gençlerin karşılaştıkları problemler hakkında kısa bilgi vererek konuşmasına başlayan Yılmaz, "Türkiye'de okullar Kemalist tiplerin seri üretim merkezleri haline getirilmiştir. Mevcut eğitim sistemi, statükocu sisteme bağlı, resmi ideoloji doğrultusunda, tek-tip adam yetiştirmeyi amaçlamıştır. Bu ideolojik ve tek-tipçi eğitime maruz kalan gençler, bulundukları okullarda mülteci konumundadırlar." şeklinde konuştu.

Kemalist eğitim sisteminin hayatın her alanını kışlaya çevirmeyi, gençlerin hayatlarını okul dışında da kontrol altına almayı hedeflediğini ifade eden Yılmaz, özellikle futbol, internet ve televizyonların bu amaçla kullanıldığını ve gençlerin bu tuzaklara karşı uyanık olmaları gerektiğini söyledi.

Lise öğrencilerine peygamberin yetiştirdiği gençlerden örnekler veren Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü; "Hz. Ali'nin çocukluk çağında teslimiyeti yakaladı. Genç yaşında İslami mücadeleye katıldı. Hayatı boyunca bu teslimiyeti en üst düzeye çıkarmak için gayret sarf etti. Usame b. Zeyd, 18 yaşında İslam ordusunun komutanlığına getirildi. Erkam b. Ebi Erkam 17 yaşında İslami harekete evini karargâh yaptı. Aynı şekilde Erkam b. Erkam, Abdurrahman b. Avf , Talha b. Übeydullah, Sad b. Ebi Vakkas , Mus'ab b. Ümeyr,  Usame b. Zeyd gibi sahabelerin 17-18 yaşlarında İslami mücadelenin ön safhalarında bulunması sizler için örnek olmalı.

Peygamberin bu samimi gençlerin yardımıyla yıktığı cahili kuşatmanın benzerinin günümüzde de bulunduğuna işaret eden Yılmaz, "Hz. Peygamber o samimi ve fedakar gençlerle cahiliyeti yıktı.  Bizler de bunu yapabiliriz. Okullarda Allahın ipine sımsıkı sarılıp tebliğ etme bilinci edinmeliyiz.  Gençlerin kendini yetiştirmesi, kitap okuması zorunluluktur. Sizler, bulunduğunuz okullarda, birer, Erkam b. Ebi Erkam ve birer Mus'ab b. Ümeyr olmalısınız. Boş ve amaçsız sözlerden kaçınmalısınız.  Okullarda ideolojik eğitim sisteminden bağımsız olarak, kendinizi geliştirmeli ve dolu dolu yaşamalısınız." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler