M. Sait Bayram Ve Fırat Avcı’nın Tutuklanması Basın Özgürlüğüne Darbedir

M. Sait Bayram Ve Fırat Avcı’nın Tutuklanması Basın Özgürlüğüne Darbedir

Diyarbakır Söz Tv ve Söz Gazetesi haber müdürü Mehmet Sait Bayram ve muhabir Fırat Avcı, 18 Nisan tarihinde yayınlanan Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimi Mehmet Yücel Kurtoğlu’nun Muğla'nın Fethiye ilçesinde Ağır Ceza Reisi iken rüşvet aldığı yönündeki iddial

Diyarbakır Söz Tv ve Söz Gazetesi haber müdürü Mehmet Sait Bayram ve muhabir Fırat Avcı, 18 Nisan tarihinde yayınlanan Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimi Mehmet Yücel Kurtoğlu'nun Muğla'nın Fethiye ilçesinde Ağır Ceza Reisi iken rüşvet aldığı yönündeki iddialarla ilgili haberden dolayı tutuklanmışlardır. 

Yaşanan olay öncelikle basın özgürlüğüne aykırıdır. Basın emekçilerinin özgür koşullarda çalışma ve haber yapma özgürlükleri engellenmemelidir. Bu ve benzeri baskılarla basının belli kurum, kişi ve konularla ilgilenmesi engellenmektedir. Bu olay aynı zamanda haber alma hürriyetinin de kısıtlanmasıdır. Halkın bilgilenme ve haber alma özgürlüğünün engellenmesi kabul edilemez bir tutumdur.

Habere konu olan kişinin hâkim olması, haberin yayınlandığı aynı gün jet hızıyla tutuklama kararının çıkması ve bu tutuklama kararı veren mahkemenin söz konusu hâkimin görev yaptığı mahkeme ile aynı olması toplumda "mesleki asabiyet ve dayanışma" iddialarına yol açmıştır. Tutuklu yargılama şartları oluşmadığı halde bu kararın verilmesi bu iddiayı güçlendiriyor. Söz konusu gazetecileri üç gün içinde ifadeye çağıran yazılı çağrıya rağmen bu tebliğden hemen sonra bu kez şifahi olarak savcının talimatıyla gazeteden apar topar götürülerek tutuklanmaları da aynı şekilde değerlendirilmektedir.

Söz konusu hakim ile ilgili iddiaların yer veren 19 Nisan 2007 tarihli Vatan gazetesine dava açılmadığı halde aynı iddiaları bu gazeteye atıfta da bulunarak sütunlarına taşıyan D. Söz Gazetesi hakkında dava açılması hukukun güce, kişilere, bölgelere göre nasıl da değiştiğini göstermektedir.

Türkiye'de yasalarla zaten dokunulmaz kılınan birçok kurum vardır ve bunlardan biri de yargıdır. Ancak yasaların sağladığı dokunulmazlık dışında her kurum kendisi için devlet erkini kullanarak ayrıca bir dokunulmazlık zırhı daha yaratmaya çalışmaktadır. Bu durum Türkiye'deki cari sistemin çürümüşlüğünün açık bir göstergesidir.

Bizler Özgür-Der olarak basın emekçisi M. Sait Bayram ile Fırat Avcı'nın haksız bir şekilde tutuklanmalarını kabul edilemez buluyor ve bu kişilerin derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

Önceki ve Sonraki Haberler