Mart 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Mart 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Bilindiği üzere Özgür-Der Diyarbakır şubesi olarak her ay insan hakları ihlal raporu hazırlıyoruz. Bu ay da basını tarayarak hazırladığımız ve ihlal bilançosunu da eklediğimiz raporu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Bilindiği üzere Özgür-Der Diyarbakır şubesi olarak her ay insan hakları ihlal raporu hazırlıyoruz.  Bu ay da basını tarayarak hazırladığımız ve ihlal bilançosunu da eklediğimiz raporu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Mart Ayı Soruşturmalar ve Gözaltların Gölgesinde Geçti

Mart ayı, Newroz kutlamalarında provokasyon olabileceği iddiasıyla devletin gerilim ve korku üreten politikaları yüzünden büyük tutuklamaların ve soruşturmaların gölgesinde geçti. Gazetecilerin andıçlandığı ve darbe günlüklerinin yayımlandığı bu ayda, yaşanan ihlaller Newroz'la bağlantılı olarak Kürtlerin yaşadığı bölgelerde yoğunlaştı.

Hak ihlalleri bu ayda özellikle; siyasi parti yöneticilerine ve belediye başkanlarına yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalar şeklinde karşımıza çıkıyor. TSK'nin gazetecileri "ordu karşıtı" ve "ordu yandaşı" diye ayırıma tabi tuttuğu yeni 'andıç' olayının ardından, bir derginin ele geçirdiği darbe günlüklerinin yayınlanmasıyla 2004'te darbenin eşiğinden dönüldüğünün ortaya çıkması Mart ayının önemli olayları oldu. Bazı ulusalcı çetelerin muhalif insanlara yönelik saldırı ve tehditleri bu ay da devam etti. Yine Kürt diline dönük yasaklar ve muhalif basına yönelik baskılar geçen ayın dikkat çeken ihlal konuları oldu.

 

SİYASİ PARTİLİLERE DÖNÜK TUTUKLAMALAR

Devletin gerilim ve korku üreten politikaları seçim tarihi yaklaştıkça doruğa çıkmaktadır. Bu politikalar soruşturma ve gözaltılar şeklinde cereyan etmektedir. Bütün kışkırtma ve tehditlere rağmen Newroz'un sakin geçmesiyle devlet kaynaklı provokasyon boşa çıkmış ancak bu kez de kutlamalar sırasında kullanılan "sayın" ifadesi bir cezalandırma bahanesi kılınmıştır.

Abdullah Öcalan için "sayın" ifadesini kullanan çok sayıda siyasi parti yöneticisi ve belediye başkanı ya soruşturmalık olmuş, ya da tutuklanmıştır. Bunlardan biri de geçen yıl Diyarbakır'da yaptığı bir konuşmada "sayın" ifadesini kullandığı gerekçesiyle 6 ay hapse mahkûm edilen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk olmuştur. Aynı ifadeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da kullandığı ortaya çıktı ve hakkında C. Savcılığı soruşturma başlattı ve bu ifade bir çok kişinin cezalandırılmasına neden olurken Sayın Erdoğan'ın bu ifadeyi kullanmasında suç unsuru bulunmadı. Bu garabetin nedeni suç unsuru taşımayan bir ifadenin cezalandırma nedeni kılınmasıdır.

Özellikle Kürt siyasetçilerine karşı başlatılan cezalandırma ve tutuklama furyası Kürt sorununu çözümsüzlüğe itmektedir. Bizler Özgür-Der olarak, İslamî kimliğimiz gereği bu gözaltı ve tutuklamaları örgütlenme ve ifade özgürlüğünün ihlali olarak değerlendiriyor ve bu keyfi gözaltı ve tutuklamalara bir an önce son verilmesi çağrımızı yineliyoruz.

 

DARBE GİRİŞİMİ

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığı bir dönemde oligarşik ve bürokratik yapıların yine sahneye çıktığı, toplum üzerinde sürekli bir gerilim politikası ile siyaseti ve seçimleri belirlemeye çalıştıkları görülmektedir. Sarih veya zımnî darbe çağrıları yapılmakta, sivil siyasete müdahale edilmektedir. Bu çevrelerdeki darbe aşkının platonik olmadığı ve yerine ulaştığı Nokta dergisinde yayınlanan bir paşanın günlüğünden anlaşılmakta. Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Özden Örnek'e ait bu günlük, Türkiye'de ordu içinde darbecilik olgusunun ne ölçüde yaygın ve kurumlaşmış olduğunun bir kanıtı olmuştur.

Günlük notlarında neredeyse tüm kuvvet komutanlarının darbe amacıyla çalışmalar yürüttükleri, başta amirleri konumundaki Genelkurmay Başkanı olmak üzere hiyerarşi zincirini hiçe saydıkları, hükümeti devirme planları yaptıkları, darbeyi desteklemeleri için medya patron ve çalışanlarının yanı sıra birtakım meslek örgütleri ve sendika şefleriyle temas içinde oldukları ilk elden itiraf edilmiştir. Günlükte adı geçenler, açık tarzda suç işlemişlerdir. Özgür ve güvenli bir yaşam için darbeler ve darbeci zihniyetin her türlüsüyle hesaplaşmak zorunludur.

 

MUHALİF BASINA KARŞI BASKI VE YILDIRMA POLİTİKASI

Bünyesinde dokunulmazlık zırhları yaratan sistem, baskılarla da basını üç maymunları oynamaya zorlamaktadır. Bu rolü kabul etmeyen, dezenformasyon ve sansür baskılarına rağmen habercilik yapan muhalif basın ise kapatılmak suretiyle susturulmaktadır. İslami çizgide yayın yapan İnzar dergisi genel merkezine Terörle Mücadele ekiplerince tamamen hukuk dışı bir baskın yapılmış ve birçok dokümana ve bilgisayar hard diskine el konulmuştur. Aylık İnzar dergisinin Fatih'te bulunan merkezinin hiçbir yasal belge sunulmaksızın basılması ve bilgisayar hard disklerine el konulması hiç şüphesiz açık bir hukuksuzluk ve zorbalık örneği olmuştur.

Benzer şekilde Ülkede Özgür Gündem gazetesinin bir ay, bu gazetenin yerine açılan Güncel gazetesinin de on beş gün ve Azadiya Welat gazetesinin 20 gün süreyle yayınlarının durdurulması muhalif basına karşı yürütülen yıldırma politikalarının bir başka örneğidir. İnsanların haber alma hakkının ellerinden alınması kabul edilemezdir. Özgür-Der olarak, yaşadığımız ülkede artık rutinleşen ve kanıksanan bu olayların müsebbiplerini kınıyor, bu gibi yasaklamalardan bir an önce vazgeçilmesini talep ediyor ve bu amaçla tüm erdemli insanları bu yasak kararlarına karşı çıkmaya çağırıyoruz.

 

BİR SİNDİRME ARACI OLARAK "ANDIÇ"

28 Şubat döneminde askeri bir deyim olarak hayatımıza giren akreditasyon, yani gazetecilerin "güvenilir olan" ve "güvenilir olmayan" olarak sınıflanması, haftalık haber dergisi Nokta'nın 8 Mart sayısında yayınlanan Ahmet Şık imzalı haberle, tekrar gündeme geldi.

Genelkurmay Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü'nce hazırlanıp Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Salih Zeki Çolak'ın onayıyla Genel Kurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'a gönderilen, 'Akredite Basın ve Yayın Organları Yeniden Değerlendirmesi' konulu üç sayfalık andıçta önce, akreditasyon uygulamasının 10 yıl önce başlatıldığı hatırlatılıyor. Devamında da "bazılarının güvenilir olduğu, bazılarının güvenilir olmadığı sonucundan hareketle güvenilir basın - yayın kuruluşlarının yer aldığı bir 'Akreditasyon Listesi' oluşturulmuştur" deniliyordu.

Açık tarzda 10 yıl önceki post modern darbeye dayandırılarak hazırlanan bu andıçla gazeteciler sindirilmek istenmekte ve darbecilere partner aranmaktadır. Medya gücünü kontrol altında tutma çabası olarak andıç olayı, halkın haber alma hakkına vurulan bir zincirdir.

 

ŞÜPHELİ ÖLÜM VE VİCDANÎ RED

Laik ve Kemalist sitemin tektipleştirici anlayışının ideolojik aygıtlarından biri temel eğitimin yanı sıra "zorunlu askerlik uygulaması" olmuştur. Genç yaşta ve çoğu iradeleri dışında askere alınan gençlerin büyük bölümünde çeşitli nedenlerle ciddi psikolojik sorunlar baş göstermektedir. Sadece intiharlar yaşanmamakta ayrıca şüpheli ölümler de gerçekleşmektedir. Bunun son örneklerinden biri Omurlu Jandarma Karakolu'nun "MP-5 otomatik tüfeği seriye alarak kafasına 24 el ateş etti, kurşunlardan 2'si kafasına isabet etti" denilerek ailesine teslim edilen Yüksel Altun'un kuşkulu ölümü olmuştur.

Yine, Halil Savda vicdani reddini açıkladığı için, firar ve emre itaatsizlik suçlamalarıyla 15,5 ay hapis cezası alarak şiddetle cezalandırılmıştır ve şu anda aynı mahkeme tarafından emre itaatsizlik sebebiyle tekrar yargılanmaktadır.

Vicdanı redde karşı oligarşinin takındığı tavır kabul edilemezdir. İnsanların askerlik yapmama hakkı vardır ve bu yasal düzenlemelerle koruma altına alınmalıdır.

 

Basından ihlal haberlerinin ayrıntıları:

 

SİVİL TOPLUMA VE SİYASİ PARTİLERE DÖNÜK BASKILAR

 

SELİM SADAK İÇİN SUÇ DUYURUSU

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, "Barışın Dili" konulu konferansta Abdullah Öcalan'ı övücü sözler söylediği iddia edilen eski DEP milletvekili Selim Sadak hakkında, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. (Birgün -01 Mart 2007)

 

BATMAN'DA ÜÇ DTP'Lİ TUTUKLANDI

DTP Batman il yönetim kurulu üyelerinden üçü 'terör örgütü propagandası yapma' suçundan tutuklandı. Partinin Batman İl Başkanı Ayhan Karabulut hakkında da aynı suçtan gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.(BBC – 03 Mart 07)

 

DTP SİİRT İL BAŞKANI ABDURRAHİM TAŞÇI TUTUKLANDI           

DTP'ye yönelik operasyonlar sürüyor. Terörle Mücadele Şube ekipleri, dün Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine DTP Siirt il binasında yaptığı aramanın ardından DTP İl Başkanı Abdurrahim Taşçı'nın da aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Parti binasındaki bazı dokümanlara da el konuldu. (Zaman – 04 Mart 07)

 

DTP'NİN BASIN TOPLANTISINA İNCELEME

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Partisi'nden 54 belediye başkanının katıldığı basın toplantısına ilişkin inceleme başlattı. Belediye başkanları, Abdullah Öcalan'ın İmralı'da zehirlendiği yolundaki iddiaların araştırılmasını istemişti.(BBC – 05 Mart 07)

 

DEMOKRATİK GENÇLİK DERNEĞİ'NE POLİS BASKINI

Demokratik Gençlik Derneği (DGD) binasına baskın düzenlendi. Diyarbakır'ın Suriçi Semti Savaş Mahallesi'nde bulunan DGD binasına önceki akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Baskın sırasında polise refakat eden Savaş Mahallesi Muhtar Azası Ahmet Şah, 'arama sırasında bir bilgisayar kasası, CD, kitap ve dergilere el koydular' dedi. (DİHA - 05 Mart 07)

 

BALIKESİR'DE DTP BİNALARI VE DTP'LİLERİN EVLERİNE BASKIN

DTP Ayvalık, DTP Edremit ilçe binaları, Bandırma ve Erdek, Gönen'de ikamet eden DTP'lilerin evleri İl Emniyet Müdürlüğünün Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı polisler tarafından basıldı. (DİHA - 07 Mart 07)

 

DTP İL BİNALARINA BASKIN

DTP Elazığ ve Balıkesir il binaları polis tarafından basıldı. Elazığ'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle hazırlanan afişlere el koyan polis, il yöneticisi Hadi Konar'ı gözaltına aldı. (Evrensel – 07 Mart 07)

 

EREN KESKİN VAN'DA GÖZALTINA ALINDI BIRAKILDI

İHD İstanbul 8 Mart etkinlikleri için Van'da bulunan Keskin'in 2002'deki bir basın açıklaması nedeniyle yargılandığı davada hakkında çıkarılan ve haberinin olmadığı yakalama emri nedeniyle gözaltına alındığını, öğleden sonra serbest bırakıldığını duyurdu. (Bianet – 09 Mart 07)

  

MARDİN İL BAŞKANI TUTUKLANDI

DTP Mardin il başkanı Ferhan Türk, Öcalan'ın zehirlenmesine karşı dün yapılan basın açıklaması gerekçesiyle, tutuklandı. (Roj Tv–11 Mart 07)

 

DTP'Lİ ÜÇ İL BAŞKANI HAKKINDA DAVA

Edirne Cumhuriyet Savcılığı, DTP'nin Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ il başkanları hakkında ''suçu ve suçluyu övmek''ten dava açtı. (CNN – 14 Mart 07)

 

DTP DİYARBAKIR İL BAŞKANI'NA DAVA

''Kerkük'e yapılan saldırıyı Diyarbakır'a yapılmış sayarız'' sözleri nedeniyle tutuklanan DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu hakkında, 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' suçundan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. (CNN – 15 Mart 07)

 

İZMİR'DE 8 DTP YÖNETİCİSİ TUTUKLANDI 

İzmir'de gözaltına alınan 13 DTP'liden aralarında İl Başkanı Mehdi Aslan'ın da bulunduğu 8 kişi tutuklandı. (ANF – 15 Mart 07)

 

DTP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI'NA 7 YIL HAPİS  

Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan DTP'li Hakkâri Belediye Başkanı Metin Tekçe, terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütü propagandası yapmaktan toplan 7 yıl bir ay hapis cezası aldı. (Yeni Şafak–19 Mart 07)

 

DTP TURGUTLU İLÇE BAŞKANI GÖZALTINDA  

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde polis tarafından DTP İlçe Teşkilatı binasında yapılan aramada yasadışı dokümanlar ele geçirilirken, DTP Turgutlu İlçe Başkanı da gözaltına alındı. (Yeni Şafak–20 Mart 07)

 

SIRRI SAKIK GÖZALTINA ALINDI

DTP MYK Üyesi Sırrı Sakık ile İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda yaptıkları nevruz konuşmalarından dolayı gözaltına alındı. (Yeni Şafak–21 Mart 07)

 

ERZİNCAN VE KONYA'DA SORUŞTURMA VE GÖZALTI

Newroz bayramı kapsamında Erzincan ve Konya'da düzenlenen etkinliklerde Abdullah Öcalan'a 'sayın' diye hitap eden DTP İl Başkanı Hüseyin Bektaşoğlu hakkındaki soruşturma sürerken, Konya DTP İl Başkanı Muzaffer Küçükyıldız ile Öcalan lehine sloganlar attığı öne sürülen 12 kişi gözaltına alındı.(CNN – 22 Mart 07)

 

DTP MYK ÜYESİ KIRICI TUTUKLANDI

DTP Merkez Yönetim Kurulu üyesi Medeni Kırıcı, Bingöl'de "suç ve suçluyu övmek" ve "silahlı örgütün propagandasını yapmak" suçlamalarıyla bugün çıkarıldığı Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.(Yeni Şafak – 22 Mart 2007)

 

TÜRK VE ZANA'NIN SÖZLERİNE İNCELEME  

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile DEP eski Milletvekili Leyla Zana'nın Nevruz'da yaptıkları konuşmalar nedeniyle inceleme başlattı. (Yeni Şafak–22 Mart 2007)

 

DTP'Lİ MİROĞLU GÖZALTINA ALINDI

Demokratik Toplum Partisi Genel Başkan Yardımcısı Orhan Miroğlu, Ankara'daki Nevruz mitinginde, ''Sayın Öcalan'' ifadesini kullandığı için gözaltına alındı. (CNN – 22 Mart 07)

 

DTP'Lİ BAŞKANA "ŞARBON"LU MEKTUP

DTP'li Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin'e içinde beyaz bir toz bulunan ve "Havuz yıkılacak yoksa bombalarım, uyarı canından olma" yazılı tehdit mektubu gönderildi. Laz Direnç imzasıyla Ankara Yenimahalle Lalegül Postanesi'nden gönderilen mektuptan ise şüpheli beyaz bir madde çıktı. (Haksöz – 27 Mart 07)

 

"SAYIN" SAVCI, "SAYIN"A İNCELEME BAŞLATTI!

DTP'lilerin "Sayın" sözcüğünü Abdullah Öcalan'ın önünde kullanmalarına açılan davalardan sonra şimdi de Başbakan Tayip Erdoğan hakkında bir konuşmasında Öcalan'a "sayın" dediği iddiası ile hakkında savcılık incelenmesi başlatıldı. (Haksöz – 27 Mart 07)

 

SORUŞTURMALAR, GÖZALTILAR VE CEZAEVLERİ

 

ÖCALAN'IN AVUKATLARINA 'ZEHİR' İNCELEMESİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Abdullah Öcalan'ın zehirlendiğine ilişkin iddiaları gündeme getiren avukatlar Mahmut Şakar ve İrfan Dündar hakkında 'Görevini kötüye kullandıkları' gerekçesiyle inceleme başlattı. (DİHA - 07 Mart 07)

 

EV BASAN POLİS 30 ÖĞRENCİYİ GÖZALTINA ALDI

Van'da Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği (YÖDER) üyelerinin evlerine baskın düzenleyen polis, 30 öğrenciyi gözaltına aldı. Arama sırasında elektrik sobasının devrildiği bir evde ise yangın çıktı. (Gündem  - 07 Mart 07)

 

BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE SLOGANA GÖZALTI

Başbakanlık merkez binası önünde 'İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız' şeklinde slogan atan biri kadın üç kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınarak, Başbakanlık binası içindeki polis birimine götürülen üç kişinin, İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesi işçileri olduğu öğrenildi. (CNN – 19 Mart 07)

 

SİİRT'TE 15 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Siirt'te, 21 Mart Nevruz Bayramı kutlamalarında 7'si bayan 15 kişi gözaltına alındı.(Yeni Şafak–21 Mart 07)

 

KTÜ'DE ÖĞRENCİLER GÖZALTINDA   

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde bir grup öğrenci, daha önce izinsiz gösteri yaptıkları için okuldan atılan veya uzaklaştırılan arkadaşlarına destek vermek ve yönetimin bazı uygulamalarını protesto etmek için rektörlük önüne kadar yürümek istedi. Jandarmanın müdahalesiyle karşılaşan öğrencilerden 15 kişi gözaltına alındı. (Birgün–21 Mart 07)

 

URFA VE CEYLANPINAR'DA 29 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI 

Urfa'da Direkli Meydanı'nda yapılan Newroz kutlamasının sona ermesi ardından 19 kişi gözaltına alındı. Sanatçı Xemgin Birhat, "Bilind Apo" adlı şarkıyı söylediği gerekçesi ile kaldığı Harran Otel'den polislerce gözaltına alındı. Ceylanpınar ilçesinde de Newroz kutlaması sonrası ilk belirlemelere göre 10 kişi slogan attıkları gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındı. (Güncel – 21 Mart 07)

 

IĞDIR'DA DUVARA SLOGAN YAZAN 3 KİŞİ TUTUKLANDI 

Iğdır'da Newroz kutlamaları öncesinde duvarlara PKK ve Öcalan lehine slogan yazdıkları gerekçesiyle 3 kişi tutuklandı. (ANF – 22 Mart 07)

 

İHD'Lİ VİCDANİ RETÇİYE 15 AY HAPİS CEZASI         

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi vicdani retçi Halil Savda, Çorlu/Tekirdağ Askeri Mahkemesi'nde görülen davada, "emre itaatsizlik"ten 3,5 ay, firardan 1 yıl olmak üzere toplam 15 ay hapis cezasına çarptırıldı. (Zaman – 24 Mart 07)

 

TUTUKLAMALAR SÜRÜYOR 

Mersin ve Van'da Newroz kutlamaları sırasında gözaltına alındıktan sonra savcılığa çıkartılan 29 kişi daha tutuklandı.(Birgün – 26 Mart 2007)

 

NEWROZ'UN ARDINDAN GÖZALTI FURYASI BAŞLADI

Yurt çapında olaysız geçen Newroz kutlamalarının ardından 457 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 104'ü ise çeşitli iddialarla tutuklandı. (Evrensel–26 Mart 2007)

 

'SAYIN ÖCALAN' DİYEN TUTUKLULARA GÖRÜŞ YASAĞI 

Bingöl M Tipi Cezaevi'nde kalan PKK'li tutuklulara, Kürt Halk Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit durumuna ilişkin Adalet Bakanlığı'na gönderdikleri dilekçede, 'Sayın Öcalan' dedikleri için 1 ay görüş yasağı ile spor ve kültürel faaliyetlerden men cezası verildi. (ANF – 29 Mart 07)

 

ŞÜPHELİ ÖLÜM

 

ASKERDE BİR İNTİHAR (!) DAHA

70 günlük asker olan Yüksel Altun'un askerde intihar etmesiyle ilgili kuşkular, olayın infaz olabileceği izlenimini uyandırıyor! 70 günlük asker Yüksel Altun, kirli savaş zihniyetinin son kurbanı oldu. Önceki gün ailesine oğullarının intihar ettiği söylendi. Açıklamayı doğru bulmayan aile, şüpheli. (Haksöz – 07 Mart 07)

 

MAYIN VE PATLAYICILAR

 

PERVARİ'DE PATLAMA: 1 ÇOCUK ÖLDÜ

Siirt'in Pervari ilçesinde Belenoluk Köyü Jandarma Karakolu yakınlarında döşenen mayına basan 9 yaşındaki Yusuf Aydınalp, hayatını kaybetti. (Evrensel – 01 Mart 07)

 

KÜRT DİLİNE DÖNÜK YASAKLAR

 

BAKSİ'NİN KİTABINA 312'DEN CEZA

Kürt yazar Mahmut Baksi'nin 'Teyrê Baz Ya da Bir Kürt İşadamı Hüseyin Baybaşin' adlı kitabını yayınlayan Peri Yayınları sahibi Ahmet Önal, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kitabı yayınlayan Ahmet Önal hakkında, TCK 312. maddesi uyarınca, 'Ortadoğu'da ve Türkiye'de, ayrı bir Kürt halkının var olduğunu iddia ederek kin ve nefret yaymak' gerekçesiyle Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi' tarafından dava açılmıştı. (DİHA – 03 Mart 07)

 

KÜRTÇE DAVETİYEYE SORUŞTURMA

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır'da 21 Mart'ta yapılacak olan Newroz kutlaması için hazırlanan Kürtçe davetiyeler nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir ve DTP'li belediye başkanları ile sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan Newroz Tertip Komitesi hakkında soruşturma başlattı. (ANF – 07 Mart 07)

 

KARS'TA W'Lİ NEVRUZ BİLDİRİSİ TOPLATILDI

DTP Kars İl Başkanı Mahmut Alınak'ın Kars'ta düzenlenecek Nevruz kutlamalarını duyurmak için dağıttığı, "Newroz Bayramınız Kutlu Olsun" başlıklı bildiri "w" harfi yüzünden toplatıldı. (Zaman – 16 Mart 07)

 

JİTEM VE ÇETELER

 

DİNK İÇİN AYİN DÜZENLENEN KİLİSEYE ATEŞ AÇILDI

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için ölümünün 40'ıncı gününde Meryem Ana Kilisesi'nde yapılan ayin töreninin ardından, kimliği belirlenemeyen 2 kişi tarafından kiliseye ateş açıldı. (DİHA - 05 Mart 07)

 

TİT YİNE TEHDİT ETTİ

Bugüne dek çok sayıda siyasi suikast, provokasyon ve cinayet eylemlerinde adı geçen Türk İntikam Tugayı isimli 'derin' şebekenin, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, "Hrant Dink'i biz öldürdük. Şimdi sıra Osman Baydemir, Metin Tekçe ve Ferhat Tunç'ta. Sıkıysa koruyun" ifadelerini içeren bir e-mail gönderdiği ortaya çıktı. (Evrensel – 24 Mart 07)

 

ÖZGÜR RADYO TİT TEHDİTLERİNİ YARGIYA TAŞIDI

İki gündür TİT imzalı tehdit içerikli e-mailler alan İstanbul Özgür Radyo yetkilileri savcılığa başvurdu. Suç duyurusunda, daha önce birçok olayda adı geçen TİT örgütüyle ilgili işlem yapılması ve radyo çalışanlarının can güvenliğinin sağlanması istendi. (Bianet – 29 Mart 07)

 

2004 DARBESİ DEŞİFRE OLDU

2004 yılında Türkiye'de Org. Eruygur önderliğinde planlanan darbenin,  ayrıntılarını NOKTA Dergisi ortaya çıkarttı. Bir süre önce eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'in günlüklerinden hareketle 2004'de başarısızlığa uğrayan darbe girişiminin tüm detayları ortaya çıktı... (Nokta – 29 Mart 07)

 

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

 

'SARI, KIRMIZI, YEŞİL' RENKLERE 10 AY CEZA

Elazığ'ın Kovancılar ilçesinin Tepebağ köyünde gerçekleştirilen düğünde sarı, kırmızı, yeşil renkli mendil sallayan Sultan Canpolat, 'örgüt propagandası' yaptığı gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. (DİHA – 02 Mart 07)

 

ATATÜRK'E 'BU ADAM' SÖZÜNE 3 YIL HAPİS İSTEMİ

İzmir'de yaptığı bir konuşmada, Atatürk'ün manevi şahsı ve hatırasına hakaret ettiği iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunulan Profesör Atilla Yayla'ya, 1 ila 3 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. (Haksöz – 13 Mart 07)

 

BASIN VE HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ

 

ŞANLIURFA'DA GÜNDEM GAZETESİ ÇALIŞANINA GÖZALTI

Şanlıurfa'da Gündem gazetesi çalışanı olan ve Gazi Lisesi'nde öğrenimini sürdüren Veysi Akçaba, dün okula giden Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından gözaltına alındı. (DİHA – 03Mart 07)

 

İNZAR DERGİSİNE ZORBA BASKIN!

İslami çizgide yayın yapan İnzar dergisi merkezine Terörle Mücadele ekiplerince tamamen hukuk dışı bir baskın yapılmış ve birçok dokümana el konulmuştur. Aylık İnzar dergisinin Fatih'te bulunan merkezinin Terörle Mücadele ekiplerince hiçbir yasal belge sunulmaksızın basılması ve bilgisayar ve hard disklerine el konulması hiç şüphesiz açık bir hukuksuzluk göstergesi ve zorbalık örneğidir! (kudusyolu – 07 Mart 07)

 

GÜNDEM'E BİR AYLIK KAPATMA

Gündem gazetesinde 4-7 Mart tarihleri arasında yayınlanan haberler gerekçe gösterilerek, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bugünden itibaren geçerli olmak üzere 1 aylık kapatma cezası verildi. (Gündem  - 07 Mart 07)

 

BEYTÜŞŞEBAP'TA HABER KAYNAĞI TEHDİT ALTINDA

Beytüşşebap'ta polis "toplantıda suç olabilecek konuşmalar yapılabileceği nedeniyle, kayıt yapan gazeteci Emin Bal isimli şahıs" hakkında arama izni istedi. Savcı aynı gün izin verdi. DHA bürosu arandı, haber malzemelerine el konuldu. (Bianet – 12 Mart 07)

 

DİHA MUHABİRİ AYŞE OYMAN GÖZALTINA ALINDI 

'İzmir Acil Eylem Hattı' tarafından DTP İzmir ve ilçelerinde evlerine baskın düzenlenen DTP'lilerin gözaltına alınmasını kınamak amacıyla Konak eski Sümerbank önünde yapılan basın açıklamasını izleyen DİHA muhabiri Ayşe Oyman, savcılık kararıyla gözaltına alındı (ANF – 13 Mart 07)

 

DEMA NU DAĞITIMI'NA POLİSTEN VE "YURTSEVER"LERDEN ENGEL

Dema Nu Gazetesi'nin 19.03.2007 tarihinde Diyarbakır'da dağıtımını yaptığı Newroz Özel Eki'nin bir kısmının dağıtılması, polis ve kendilerini "Yurtsever" olarak tanıtan bir grup tarafından engellenmeye çalışıldı. (Dema Nu – 19 Mart 07)

 

YARGIDAN YİNE ÇOK TARTIŞILACAK BİR KARAR

Hükümete yönelik holding medyasında yayınlanan hemen hiçbir saldırı tazminata konu olmazken, laiklik savunucusu kişi ve kuruluşlara dil uzatanlar anında cezalandırılıyorlar. Vakit'in 4 Ağustos 2005 tarihli manşeti ve Hasan Karakaya'nın "Baykal, GB'ye attığı imzayı unuttu mu" başlıklı yazısı suç sayıldı. Gazete ve yazarı Karakaya, 7 bin 500 YTL manevi tazminat ödemeye mahkûm oldu. (Haksöz – 21 Mart 07)

 

GÜNCEL VE WELAT GAZETESİNE DAĞITIM SANSÜRÜ 

Merkez Dağıtım'ın tüm şartları yerine getiren Güncel gazetesi ve Azadiye Welat'ı dağıtmaması tepkilere neden oldu. ÇGD, Merkez Dağıtım'ın Güncel'i dağıtmaktan kaçınmasının polis devleti anlayışının kurumların ruhuna yerleştiğinin göstergesi olduğunu açıkladı. (ANF – 22 Mart 07)

 

ŞIRNAK'TA BASIN BÜROLARI ARANDI  

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde dün Nevruz kutlamaları sonrası savcılıktan alınan arama kararı ile basın mensuplarının büroları aranarak, görüntü kasetleri alındı. Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen arama kararı ile basın bürolarında arama yaptı ve basın mensuplarının kasetlerine el koydu. (Yeni Şafak – 22 Mart 07)

 

ŞİMDİ DE AZADİYA WELAT KAPATILDI

Türkiye'nin ilk günlük Kürtçe gazetesi Azadiya Welat gazetesine 20 günlük kapatılma cezası verildi. Son dönemde, arka arkaya kapatılan Gündem ve Güncel gazetelerinin ardından toplatma kararı verilen Azadiya Welat Gazetesi'nin, çalışanları toplatma gerekçesini dahi bilmiyorlar. (Atılım – 24 Mart 07)

 

HALKIN HABER ALMA HAKKI, KUŞATMA ALTINDA    

Güncel gazetesi yayın yaşamına başladıktan 10 gün sonra, 15 gün kapatma cezası aldı. 30 Mart günü çıkan "HPG: Ateşkes anlamsızlaştı" ve "Öcalan'a yönelik tecrit ağırlaşıyor" haberleri gerekçe gösterilerek kapatılan gazetenin dağıtımı da engelleniyordu. (Atılım – 31 Mart 07)

 

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

 

HASTAYA HASTANEDE DARP İDDİASI

Adana'daki hastane skandalının ardından İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde de hastalara dayak atıldığı iddia edildi. Hastane yönetimi konuya ilişkin açıklama yapmadı. (BBC – 05 Mart 07)

 

AĞRI'DA ÇOCUKLARA GÖZALTINDA İŞKENCE EDİLDİ.

Edinilen bilgilere göre, Küpkıran İlköğretim Okulu bahçesinde bulunan Türk bayrağını indirdikleri iddiasıyla, 16 yaşındaki E.Ş. ve 17 yaşındaki Ö.Ç. adlı çocuklar, gözaltına alındı.

Karakola götürülen çocuklara işkence edildiğinin ortaya çıkması üzerine, aileler, olayla ilgili öğretmen ve polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. (Roj TV – 24 Mart 07)

 

IRKÇI SALDIRILAR

 

MİLLİYETÇİLER AĞIZLARINI BOZDU

"Ne mozaiği ulan!" sözünün mirasçıları şimdi "İt oğlu it; Şeyh Said bozuntuları; yaratık!" gibi yeni ifadelerle boy gösteriyorlar. İlk önce BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Abdullah Öcalan için "İt oğlu ittir!" gibi hakaret içeren, mahalle kabadayılarının kullandığı küfür cümleleri sarf etti. Son olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Şeyh Sait bozuntuları!" diyerek Türkiye'de K. Irak benzeri bir yapılanmayı hedefleyenlere çattı. (Haksöz – 08 Mart 07)

 

BARIŞ ŞÖLENİ'NİN YAPILDIĞI SALONA ÜLKÜCÜLER SALDIRDI

DTP Elazığ İl Örgütü'nün düzenlediği 'Demokrasi ve Barış Şöleni'nin yapıldığı salon, ülkücülerin taşlı saldırısına uğradı. (Gündem  - 07 Mart 07)

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi İnsan Hakları İzleme Komisyonu

Önceki ve Sonraki Haberler