“Müslüman Kardeşler Cemiyeti” Semineri

“Müslüman Kardeşler Cemiyeti” Semineri

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi’nin on beş günde yapmayı planladığı 2009-2010 yılı “seminerleri” başladı. “İslami Hareket Tecrübemiz” üst başlığı altında gerçekleştirilen seminerler dizisinin ilki dün akşam Özgür-Der Selahattin Eyyubi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Seminerde, Nurettin Yargıcı, "Hasan El Benna ve Müslüman Kardeşler Cemiyeti"ni anlattı.

Müslüman Kardeşler'in Sembolü Hasan el-Benna… 

Hasan el-Benna'nin hayatı hakkında verdiği kısa bilgiyle konuşmasına başlayan Nurettin Yargıcı, "Hasan El Benna Mısır'ın Mahmudiye kasabasında 1906 yılında doğdu.  İlimden söz edilen ve herkesin ilim ile uğraştığı bir aile ortamında büyüdü. 'Emri bil maruf ve nehyi anil münker' yapmanın zorunlu olduğunun farkında olur. İnsanlara ulaşmak için tek başına mescitlerin yeterli olmayacağı sonucuna varır ve El-Ezher Üniversitesi ve Darul Ulûm öğrencilerinden bir davetçi cemaati oluşturur. 'Âdâb ve Ahlâk Cemiyeti' ile 'Haramlardan Kaçınma Cemiyeti' gibi sivil toplum kuruluşlarının oluşmasında önayak olur" şeklinde konuştu.

El-Benna'nin eğitim, örgütlenme ve tebliğ faaliyetlerine büyük önem verdiğinin altını çizen Yargıcı, "Hasan el-Benna,  İslâm'a daveti kahvehanelerden evlere, mescitlerden kırsal kesimlere kadar her yerde yaymaya çalıştı. O, fil dışı kulelerde oturmakla bu işlerin yürüyemeyeceğini biliyordu. O nedenle halkın arasına katıldı. Marangoza, tamirciye, berbere, inşaat işçisine herkese ulaşmaya çalıştı. İman ve ihlâs üzerine yükselen çağrısı kısa süre içerisinde yankılandı" diye konuştu.

İhvan-ı Müslimin Cemiyeti'nin Doğuşu

1928'e gelindiğinde dava arkadaşlarından gelen teklif üzerine "İhvan'ı Müslimin (Müslüman Kardeşler Cemiyeti)"nin kurulduğunu söyleyen Yargıcı, "Kısa bir zaman da 'İhvan-ı Müslimin' büyüdü. Her yerde ıslah ve inşa çabalarına hız verildi. İşgal,mücadelenin merkezine kondu. O sıralarda Ortadoğu'da bir Yahudi devleti kurma çalışmaları vardı. Filistin'in işgal edilmesi ve bir Yahudi devleti kurulması hedefleniyordu. Yahudilere karşı cihat teşfik edildi. Filistin meselesi İslam'ın meselesi olarak gündeme getirildi. Filistinde savaşacak birlikler oluşturup cepheye gönderildi. Bir tanesinin başında da kendisi bulunuyordu.Mısırı kemiren İngilizlere karşı ayaklanma başlattı. Mısır çapında okullar, camiler, fabrikalar yapılmasına vesile oldu. Medrese açtırdı. Binler, onbinler derken büyük bir kitleyi buldu arkasında" dedi.

Cemiyet'in kadınların şuurlaşması ile özellikle yakından ilgilendiğine dikkat çeken Yargıcı,  bu amaçla "Müslüman Kız Kardeşler" kolu kurulduğunu söyledi.

Hareketin Yansımaları

İhvan-ı Müslimin Cemiyeti'nin özellikleri ve yansımaları hakkında da kısa bilgi veren Yargıcı şunları kaydetti:

-          Kur'ân ve Sünnet'i merkeze almıştır

-          Disiplinli bir harekettir

-          İman ve ihlâsı esas almıştır

-          Bütün toplumu kuşatabilmiştir

-          Islahatçı bir halk hareketidir

-          Muhaliflerle iyi geçinmiştir

-          İhtilaflı  konulara girmemeye özen göstermiştir

-          Mısır'da şiddete karşı olmuştur

-          Hamas gibi hareketlere ilham kaynağı olmuştur

 

Islah-Haber

Önceki ve Sonraki Haberler