Nisan 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Nisan 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi olarak her ay periyodik olarak hazırladığımız aylık hak ihlalleri değerlendirme raporunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi olarak her ay periyodik olarak hazırladığımız aylık hak ihlalleri değerlendirme raporunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

28 Şubat'tan On Yıl Sonra Bu Kez De 27 Nisan

Genelkurmay başkanlığınca resmi internet sitesinde 28 Nisan gece yarısı muhtıra niteliğinde bildiri yayınlanmış ve bu bildiri, yeni bir "postmodern darbe" olarak ülke siyasi tarihine geçmiştir. Böylece postmodern olgusu da gelenekselleşmiştir. Genelkurmay başkanlığının yaptığı açıklama, ülkeyi yeni bir askeri vesayet rejimine doğru sürüklemiştir.

Bunun yansımaları hemen etkisini göstermiş ve anayasa mahkemesi meclis iradesine ipotek koyan karara bu günlerde imza atmıştır.

Bu ayda, ayrıca üç yıl önce kolluk kuvvetlerince açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Uğur Kaymaz ve babasını katledenlerin süren mahkemesi sonuçlanmış ve dava olaya karışan kolluk kuvvetlerinin beraati ile sonuçlanmıştır. 

Bu gibi beraat kararları ve ulusal histeri üzerine inşa olan politikalar yüzünden, gençler Malatya'da Hıristiyanlara ait bir kitapevine baskın düzenlemiş ve kitapevinde bulunan 4 kişiyi hunharca katletmişlerdir. 

Bunlara ek olarak hak ihlalleri bu ayda özellikle, siyasi parti yöneticilerine ve belediye başkanlarına yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalar şeklinde karşımıza çıkmıştır. Nokta Dergisinin ele geçirdiği TCK'ya ait darbe günlüklerinin ardından, darbe girişiminde bulunanlar yerine, Nokta dergisine baskın düzenlenmiş ve bu dergi kapanmak zorunda bırakılmıştır. Nisan ayında, Kocaeli'de her hafta düzenlenen başörtüsüne özgürlük yürüyüşüne Koceeli Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler müdahale etmiş ve Müslüman kadının onur ve iffet simgesi başörtüye karşı tahammülsüzlüğe yeni bir sayfa eklenmiştir. Yine Kürt diline dönük yasaklar ve muhalif basına yönelik baskılar geçen ayın dikkat çeken ihlal konuları olmuştur.

Genelkurmay'dan yeni bir muhtıra

Genel Kurmay Başkanlığı, 27 Nisan gece yarısı, görece kazanılmış haklara, özgürlüklere ve sivil siyasete yönelik muhtıra niteliğinde bir bildiri yayınlamıştır. Bu açıklama ile Türkiye'de siyaset, hukuk ve en genelde de toplum militarist bir kuşatma altına alınmaya çalışılmaktadır. Açıklama, Türk Silahlı Kuvvetlerinin çok partili siyaseti bir türlü benimsemediğini, içselleştiremediğini bir kere daha ortaya koymuştur. Yine bu muhtıra, "Ne mutlu Türküm diyene!" sözüne göre insanları kategorize ederek ülkede ırkçılığı, milliyetçiliği yaygınlaştıran bir karara dönüşmüştür. Kendini Türk hissetmeyenleri düşman ilan eden ve mutlu olmanın Türklükten geçtiğini iddia eden bu yaklaşım asla kabul edilemezdir. Bu söylemle apaçık "bölücülük" yapılmış ve TCK 309, 311, 288, 216, 122 maddelerde ifadesini bulan suçlar işlenmiştir.

Bu muhtıra ile Meclisten hükümete, medyadan sivil topluma kadar bir dizi kurum ve çevreye açık ve örtük tehditler savrulmuştur. Bu gece yarısı bildirisi, şu veya bu kurum ya da çevreden de önce doğrudan halka ve halkın iradesine yöneltilmiş bir tehdit kabul edilmiş, yeni 28 Şubat müdahalesi olarak tarihe geçmiştir. TSK kendi yaptığı anayasayı ihlal anlamı taşıyan bir açıklamaya imza atmış ve suç işlemiştir. Eğer Türkiye bir hukuk devleti ise bu açıklamayı yapanlar hakkında derhal yasal süreç başlatılmalıdır.  

Özgür-Der olarak Genelkurmay başkanlığı adına yapılan muhtıra nitelikli açıklamayı, daha çok İslamî kimliğimize, etnik aidiyetlerimize ve temel hak ve özgürlüklerimize karşı yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Ve bir kez daha askeri vesayet, baskı ve despotizmi dayatan; geceyarısı muhtırasını kınıyor ve protesto ediyoruz.  

Nokta Dergisine Darbe

Nisan ayı hafızalardan kolay kolay silinemeyecek ve örneğine pek az rastlanan bir hukuksuzluk örneğine sahne oldu. Darbe planlarını ve girişimlerini yayınlayarak ifşa eden Nokta dergisine karşı İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından baskın düzenledi, tüm bilgisayar harddiskleri kopyalandı ve derginin editörü hakkında altı yıl sekiz ay hapis istemiyle dava açıldı. Darbecilere ve darbe şakşakçılarına, yaptıkları açık bir suç olmasına ve başbakanın talebine rağmen savcılar tarafından dava açılmadığı gibi tersine bu suçu ifşa ederek sorumlu gazetecilik örneği sergileyen dergi editörü Alper Görmüş ile muhabirler Ahmet Şık ve Banu Uzpeder hakkında soruşturma ve dava açıldı. Bu durumun ortaya çıkmasında en büyük etken hiç şüphesiz Şemdinli savcısı Ferhat Sarıkaya'nın başına gelenlerdir.  Bu olayda hükümetin sorumluluğunu hatırlatmakta fayda vardır. Bu baskı ve soruşturmalar dergi yünetiminin almak zorunda kaldığı kapanma kararına kadar devam etmiştir.

Bu baskılar Türkiyede askerin dokunulmazlık zırhına böründüğünün kanıtı olmuştur. Nokta baskını ile özgür ve tarafsız basına gözdağı verilmek istenmiştir. Basın üzerindeki bu askeri vesayet derhal son bulmalıdır.

Milliyetçilik için işlenen cinayetler Malatya'da devam etti!

Malatya'da Hıristiyanlıkla ilgili kitap, broşür ve CD dağıtan yayınevine beş kişi saldırı düzenledi. Saldırıda kitapevinde bulunan 3 kişi boğazları hunharca kesilmek suretiyle katledildi. Saldırının gerçekleeştirilme gerekçesi daha önce işlenen Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink ve Trabzon'da İtalyan Katolik rahip Andrea Santoro cinayeti ile benzerlikler taşımaktadır. Bütün bu cinayetlerin milliyetçi ve ulusal amaçlar uğruna işlendiği görülmektedir. Bu cinayetler milliyetçilik ve Kemalist ideolojinin inşa ittiği insan modelinin nasıl korkunç bir noktaya geldiğini göstermektedir.

İşlenen cinayetlerin derin bağlantılarına ulaşılmalıdır. Olaylar, cinayetlere karışanlar ve azmettiricileri şahsında geçiştirilmemelidir.

Uğur Kaymaz Dava Sonucu: Kürtleri Öldürmek Serbest!

Mardin'de katledilen 12 yaşındaki Uğur kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz'ı öldürmekle suçlanan 4 polisin Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davası beraatle sonuçlandı.

Daha önce sanıkların tutuklu yargılanması talebi her seferinde redediliyordu. İfadelerinin talimat yoluyla gıyaben alınmasına karar veriliyordu. Sanık polisler İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Mersin'e tayin edilerek göreve iade edilmişlerdi. Mardin'deki dava "güvenlik gerekçesiyle" Eskişehir'e nakledilmişti. Sanıklar ilk kez Eskişehir'deki duruşmaya katıldılar. Ve karar baştan beri korunan polislerin beraatiyle sonuçlandı.

Bu karar, 12 yaşında bir çocuğu 13 kurşunla katletmenin tüm adli tıp raporlarının ortaya koyduğu gerçeklerin aksine, meşru müdafaa sınırları içinde görüldüğünü ve suç teşkil etmediğini göstermiş ve buna benzer olayların tekrarlanmasına zemin hazırlamıştır.

Özgür-Der olarak,  davanın Yargıtay aşamasının kamu vicdanını rahatlatacak bir şekilde verileceğini umuyor ve adil bir kararın çıkacağına olan inancımızı sürdürmek istiyoruz. Bu vesileyle bir kez daha bu davanın takipçisi olacağımızı yinelemek istiyoruz.

Başörtüsü Mağdurlarına Cop ve Biber Gazı

Türkiye'nin birçok ilinde başörtüsü yasağını her hafta periyodik olarak protesto eden eylemler yapılıyor. Onlarca haftadır devam eden bu eylemler Kocaeli'de üçüncü yılına girdi. Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu tarafından 14 Nisan 2007 günü, üçüncü yıl vesilesiyle Türkiye'nin birçok yerinden katılımın olduğu "Özgürlük Yürüyüşü" adlı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Daha önce izin alınmış olmasına rağmen polis tarafından engellenen yürüyüş polisin sert müdahalesine sahne oldu. Katılımcıları coplayan polis, aralarında çok sayıda kadın ve çocuk bulunan topluluğa biber gazı sıktı. 

14 Nisan'daki bu eylemde polisin tutumu, temel insan haklarına, özellikle de ifade ve örgütlenme hürriyetine aykırıdır. Sert müdahale ile oligarşiye yaranma çabası içine girilmiştir. İnsanların toplanma ve gösteri özgürlüğü bu yolla ellerinden alınmış, haksız yere darba maruz bırakılmışlardır. Yaşananlar, Türkiye'deki zihniyetin başörtüsü karşısındaki tahammülsüzlüğünü yansıtması bakımından anlamlıdır. Başörtüsü sorununun yakıcılığını yansıtan ve sorunu gündemde tutarak küllenmesini engelleyen başörtüsü eylemliliklerinin çabalarını destekliyor ve engellemek isteyenleri kınıyoruz.

Basından İhlal Bilânçosunun Ayrıntıları:

ASKERİ MUHTIRA

Genelkurmay'dan Gece Yarısı Muhtırası         

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğrudan siyasi müdahalede bulunan Genelkurmay Başkanlığı, darbe tehdidinde bulundu. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde 27 Nisan, saat 23.15'te yayımlanan bildiride, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ordu açık müdahalede bulundu. (Haksöz – 28 Nisan 07)

BASIN VE HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ

Kürtlere Gazete Yasak!

Ülkede Özgür Gündem, Gündem, Yaşamda Gündem ve Azadiye Welat'ın ardından, Güncel gazetesi de kapatıldı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 19 Mart'ta yayın hayatına başlayan Güncel gazetesi hakkında, "PKK propagandası yaptığı" ve "Abdullah Öcalan"ı övdüğü iddiasıyla 15 gün süreyle yayınını durdurma kararı verdi. (Evrensel – 01 Nisan 07)

Gazeteciler Yeniden "DGM"lik Oldu

Kürt sorununu haber yapan gazeteciler, geçen yılki TMY değişikliğiyle birlikte kendilerini "İhtisaslaşmış Ağır Ceza Mahkemeleri"nde buldular. Milliyet çalışanlarına "terör propagandası" iddiasıyla 20'şer bin YTL ön ödemeli para cezası verildi. (Bianet–02 Nisan 07)

Kürdistan TV Çalışanları: Baskı Altındayız

Merkezi Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde bulunan Kürdistan TV'nin Diyarbakır temsilcisi Mehmet Eren, resmi kurumların etkinliklerine alınmadıklarını, keyfi olarak kısıtlandıklarını, takip edildiklerini ve e-postayla tehdit aldıklarını söyledi. (Bianet–03 Nisan 07)

Devletin "Yanlış"ını Yazan Gazeteci Hedefte

Yazılarında devleti "geçmişteki hataları" ve "ilçedeki temizlik sorunu"yla ilgili eleştiren "Gerger Fırat" gazetesinden Hacı Boğatekin hakkında iki suç duyurusu yapıldı. Bir şikâyet AİHM kararlarına atıf yapılarak takipsizlikle bitti; diğeri değerlendiriliyor. (Bianet–05 Nisan 07)

Soruşturma Darbe İddialarına Değil, Nokta Dergisi'nin Haberine            

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Nokta dergisinin geçtiğimiz hafta yayınlanan "2004'te iki darbe atlatmışız!" başlıklı haberle ilgili başlatılan soruşturmanın Darbe iddialarıyla ilgili olmadığını soruşturmanın "Halkı askerlikten soğutma" ve "Askerleri itaatsizliğe teşvik" maddeleri üzerinden yapıldığını açıkladı... (Yeni Şafak – 05 Nisan 07)

Nokta Dergisine Polis Baskını

İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, darbe iddialarının yer aldığı günlük haberleriyle gündeme gelen Nokta dergisine baskın yaptı. Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı polisler dergide bulunanların dışarıya çıkmasına ve başkalarının içeri girmesine izin vermiyor. Polislerin dergide bulunan bilgisayarlara tek tek inceleyerek el koyduğu ifade ediliyor. (Haksöz – 13 Nisan 07)

Gündem'i Okuyan Askere Hapis Cezası 

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın dün düzenlediği toplantıda açık hedef gösterdiği Özgür Gündem gazetesini okuduğu için Barış Ö, 30 gün hapis cezasına çarptırıldı. (ANF – 13 Nisan 07)

Yeni Asır Gazetesine Saldırı        

İzmir'de bölgesel yayın yapan Yeni Asır Gazetesi binasına bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Gazi Osman Paşa Bulvarı'ndaki gazete binasına akşam saatlerinde gelen ve kimlikleri belirlenemeyen kişiler, park levhalarını ve camları kırdılar. (Zaman – 18 Nisan 07)

 

DİHA Muhabirleri Buluş ve Karaaslan Tutuklandı 

Mersin'de gözaltına alınan DİHA muhabirleri Ali Buluş ile Mehmet Karaaslan tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Muhabirlerin 'örgüt üyesi' oldukları iddiasıyla tutuklandığı bildirildi. (ANF – 20 Nisan 07)

Fatura Alper Görmüş'e Kesildi!

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Alper Görmüş hakkında, emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlüğe ilişkin haber nedeniyle 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Görmüş'ün, Nokta Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni ve suça konu olan yazıların eser sahibi olduğu belirtildi. (Nokta – 28 Nisan 07)

Kapanan "Nokta" Dergisine İki Yeni Soruşturma

Andıç, darbe günlükleri ve asker-sivil ilişkilerine dair iddiaları gündeme getirdiği için askerin hedefi olan, baskın düzenlenen ve son olarak da yayını durdurulan "Nokta" dergisi çalışanlarına iki soruşturma açıldı. (Bianet – 30 Nisan 07)

ÇETELER

Damgalama, Kışkırtma, Cinayet Malatya'da

Malatya'da polisin "Zirve Yayıncılık adlı işyerinde kapı açılmıyor, içerdekilerden bilgi alınamıyor" ihbarı üzerine gittiği işyerinde, biri Almanya uyruklu, üç kişi boğazları kesilmiş, sandalyeye bağlanmış halde bulundu. (Bianet – 18 Nisan 07)

ÖDP'ye Tehdit Mektubu

Artan ırkçı, gerici saldırılar halkasına bir yenisi eklendi. ÖDP'nin Ankara Batı-kent İlçe Merkezi'ne tehdit içeren bir mektup bırakıldı. Parti yetkilileri dün sabah ilçe merkezine geldiklerinde kapının altından atılmış olan bir mektupla karşılaştılar. Elle yazılmış olan mektupta, küfürlü çeşitli ifadelerin yanısıra, "Ermeni dölleri... Ayağınızı denk alın" tehdidi de yer aldı. (Birgün - 27 Nisan 07)

CEZASIZLIK

Uğur Kaymaz ve Babasını Öldürenlere Beraat

Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz'ı öldürmekle suçlanan 4 polis için beraat kararı verdi. (Haksöz – 18 Nisan 07)

Büyükanıt Hakkındaki Suç Duyurusuna Görevsizlik

Diyarbakır C. Başsavcılığı, Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu'nun Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında yaptığı suç duyurusunda görevsizlik kararı verdi. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın 12 Nisan 2007 tarihinde yaptığı konuşmasının, Şemdinli davası ile ilgili bölümde 'yargıyı etkilediğini' iddia etmişti. (haberx – 28 Nisan 07)

SİVİL TOPLUMA VE SİYASİ PARTİLERE DÖNÜK BASKILAR

DTP'li Cizre Belediye Başkanı Tutuklandı        

Şırnak'ın Cizre ilçe Belediye Başkanı Aydın Budak, Nevruz etkinliğinde yaptığı konuşma nedeniyle tutuklandı. (Haber7 – 02 Nisan 07)

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Hakkında Soruşturma

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında, 3 ayrı konuda soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Osman Baydemir'in Ramazan Bayramı ve yılbaşında çeşitli kurum ve kuruluşlara gönderdiği Türkçe ve Kürtçe tebrik kartları inceleniyor. Baydemir'den belediye adına bastırılan Kürtçe festival davetiyesi ve temizlik kampanyası afişiyle ilgili de bilgi alınacak.  (cnntürk - 05 Nisan, 07)

56 Belediye Başkanına 15 Yıla Kadar Hapis İstemi

Roj TV'nin kapatılmaması için, Danimarka Başbakanı Rasmussen'e mektup yazan, çoğunluğu DTP'li, 56 belediye başkanının yargılandığı davada, savcı 53 belediye başkanı için, 15 yıla kadar hapis cezası talep etti. (ntvmsnbc – 05 Nisan 07)

'Mitinge Katıl' Baskısı        

Darbe girişiminde bulunmakla suçlanan emekli Jandarma Genel Komutanı ve ADD Başkanı Şener Eruygur'un çağrısıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerini manipüle etmek için düzenlenecek mitinge katılmayacaklarını açıklayan bazı örgütlere baskı yapıldığı iddia edildi. (Yeni Şafak – 05 Nisan 07)

l8 DTP'liye 3 yıl 9 Ay Hapis Cezası

DTP Tunceli İl Başkanı Hıdır Aytaç'ın da aralarında bulunduğu 8 DTP'li, 'terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. (cnntürk - 06 Nisan 07)

DTP Ankara İl Başkanı'na Tutuklama

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Ankara İl Başkanı Salih Karaaslan, PKK propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP Ankara İl Başkanlığı'nın 15 Şubat ve 10 Mart'ta yaptığı iki basın açıklamasında PKK propagandası yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açmış, İl Başkanı Karaaslan'ın da aralarında olduğu 15 kişi gözaltına alınmıştı. (Radikal – 06 Nisan 06)

Ardahan'da 14 DTP'li Hakkında Soruşturma Başlatıldı 

DTP Ardahan İl Başkanı Ömer Yılmaz ile 13 yönetici hakkında bir HPG'linin cenazesine katıldıkları ve değişik yerlerde yaptıkları konuşmalarda 'Sayın Öcalan' dedikleri için haklarında soruşturma başlatıldı. (ANF  - 06 Nisan 07)

Gösteri Yapan Sendikacılara Hapis Cezası 

Aralarında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Eğitim-Sen, Birleşik Taşımacılık Sendikası, Yapı Yol-Sen ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası başkanlarının da bulunduğu 11 sanık, 24-25 Kasım 2006'da yapılan eğitimci yürüyüşüne katıldıkları için birer yıl 3'er ay hapis ve 407'şer YTL adli para cezasına çarptırıldı. (Zaman - 06 Nisan 07)

Bursa'da DTP İl Başkanı Tutuklandı     

Bursa'da 21 Mart tarihindeki Newroz kutlamalarında Abdullah Öcalan lehine slogan attıkları iddiasıyla gözaltına alınan DTP İl Başkanı Hüseyin Diken'in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Gözaltındaki 10 kişinin de yarın adliyeye sevk edileceği bildirildi. (YeniŞafak – 09 Nisan 07)

DTP'li Başkana 'Sayın' Davası

Erzincan Sulh Ceza Mahkemesi, DTP Erzincan İl Başkanı Hüseyin Bektaşoğlu hakkında 'Sayın Öcalan' ifadesini kullandığı gerekçesi ile dava açtı. (Güncel – 10 Nisan 07)

Viranşehir Belediye Başkanı'na "Sayın Öcalan" oruşturması 

Urfa'nın Viranşehir Belediye Başkanı DTP'li Emrullah Cin hakkında, Newroz kutlamalarında Türkçe ve Kürtçe yaptığı konuşmada "Sayın Öcalan" dediği için Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı. (ANF – 12 Nisan 07)

İzmir DTP İl Başkan Yardımcısı ve 5 Kişi Tutuklandı

İzmir'de yapılan newroz kutlamalarına katılarak 'örgüt propagandası yaptıkları'gerekçesiyle gözaltına alınan DTP İzmir İl Başkan Yardımcısı'nın da bulunduğu 5 kişi tutuklanarak cezaevine konuldu.(kurdishinfo – 13 Nisan 07)

ESP'lilerin Davası Cop ve Gaz Kokusuyla Başladı

ESP duruşmasının görüldüğü sırada sanıklara destek vermek için Beşiktaş Meydanı'nda toplanan ESP üyeleri ile polis arasında yaşanan gerginlikte polis gaz bombaları ve cop kullandı. Biber gazlı müdahalede bulunan polise taşlarla karşılık verilmesi üzerine savaş alanına dönen Beşiktaş'ta 65 kişi gözaltına alındı. (Haksöz – 13 Nisan 07)

Üç Dakikalık Eyleme 50 Yıl

Gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile İlçe yöneticisi Ebubekir Deniz'in bulunması için HADEP Siirt İl Örgütü binası önünde 3 dakika oturma eylemi yapan 40 kişiye Gösteri ve Yürüyüş Yasası'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle 50 yılı aşkın hapis cezası verildi. (Haksöz – 16 Nisan 07)

İLKAV'ı Kapatma İstemiyle Açılan Davanın 2. Duruşması Yapıldı

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından İLKAV'ı kapatma istemiyle açılan davanın 2. duruşması yapıldı. "Anayasaya aykırı ve TCK hükümlerince suç sayılan açıklamalar nedeniyle, … paneli düzenleyen tüm vakıf yönetiminin sorumluluğu" vurgulanarak, vakfın kapatılması ve mütevelli heyetin görevden alınması talebinin tekrarlandığı görülmüştür. Ayrıca dosyanın, değerlendirilme yapmak üzere, Vakıf hukuku konusunda uzman bir bilirkişiye sevk edilmesi talep edilmiştir. (Haksöz – 17 Nisan 07)

DTP İskendurun'a Pompalı Tüfekle Saldırı

Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Demokratik Toplum Partisi (DTP) binasına tüfekle ateş açıldığı bildirildi. Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, gece, Ulucami Caddesi'ndeki iş hanının ikinci katında bulunan ilçe teşkilatı binasına, caddeden pompalı tüfekle ateş açıldı. (Haksöz – 27 Nisan 07)

54 Belediye Başkanı Hakkında Soruşturma   

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Abdullah Öcalan'ın zehirlendiği iddialarıyla ilgili ortak açıklama yapan DTP'li 54 belediye başkanı hakkında soruşturma başlattı.(Birgün-29Nisan 07)

SORUŞTURMALAR, GÖZALTILAR VE CEZAEVLERİ

Doğu Turnesi'nde Grup Yorum'a Gözaltı

Grup Yorum üyelerinden Muharrem Cengiz ve Cihan Keşkek 2002'de Çorum'da düzenlenen bir konser, Selma Kıl da 2004'te ki basın davası nedeniyle Doğu Turnesi için bulunduğu Tunceli'nin Pertek ilçesinde gözaltına alındı. Kıl belgelerin beklenmesi gerekçesiyle 1 gün gözaltında kaldı. (Bianet – 04 Nisan 07)

Osmaniye Newrozu'na 'W' soruşturması

Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı, Osmaniye'de 21 Mart'ta yapılan Newroz kutlamalarında yasadışı döviz açıldığı ve 'W' harfi kullanıldığı gerekçesiyle Newroz Tertip Komitesi üyeleri hakkında soruşturma başlattı. (Gündem – 08 Nisan 07)

Vicdanı Retçi Halil Savda'ya 6 Ay Hapis Cezası 

Vicdani retçi Halil Savda, "emre itaatsizlikte ısrar" suçuyla yargılandığı ikinci davada 6 ay hapis cezası aldı. İlk davadan 15 ay hapis cezası bulunan Savda'nın avukatı Suna Coşkun temyize gidecek. Savda'yla dayanışmak için Ankara'da yapılan eylemde 2 gözaltı var. (Bianet – 12 Nisan 07)

DTP İlçe Yöneticisi Ve Çocukları Gözaltına Alındı 

DTP Silvan İlçe Yöneticisi Ramazan Süren'in evine İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından baskın düzenlendi. Baskında, Ramazan Süren ile çocuklar Ahmet ve Metin Süren gözaltına alındı. Süren ve çocukları İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. (ANF – 15 Nisan 07)

DTP Ağrı İl Başkanı Murat Öztürk'e Newroz tutuklaması

DTP Ağrı İl Başkanı Murat Öztürk, 21 Mart günü düzenlenen Newroz kutlamalarında 'Sayın Öcalan' şeklinde hitap ettiği ve İmralı'ya bağımsız bir heyetin gönderilmesini talep ettiği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. (Güncel –16 Nisan 07)

Suruç'ta 8 Kişi Tutuklandı

Urfa'nın Suruç İlçesi'nde ev baskınlarında gözaltına alınan 8 kişi, 'Amara Yürüyüşü' sırasında '2911 sayılı yasaya muhalefet ettikleri gerekçesiyle tutuklandı. (ANF – 20 Nisan 07)

Mizgin'i Araştıran Heyete Dava 

Batman'da 5 kişinin bulunduğu aracın jandarma tarafından silahla taranması sonucu yaşamını yitiren 11 yaşındaki Mizgin Özbek'in ölümünü araştıran heyete dava açıldı. "Askeri teşkilatı alenen aşağılama" ve "Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs"ten 1 yıldan 5 yıla kadar hapsi istenen heyet üyeleri, 18 Mayıs'ta hakim karşısına çıkacaklar. (Yeni Şafak - 27 Nisan 07)

ŞÜPHELİ ÖLÜM

Ağrı'da Savcı Odasında İntihar 

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde, Eleşkirt Maliye Müdürlüğü'nde görevli Yasin Bekis (49) adlı kişi, zimmetine para geçirdiği gerekçesiyle Eleşkirt Cumhuriyet Savcılığı'na gitti. Burada suçlamaları kabul etmeyen Bekis, savcının odasında başına bir el ateş ederek yaşamına son verdi. (ANF  - 04 Nisan 07)

'Dur Yoksa Ölürsün'   

 Hatay'ın Dörtyol ilçesi kırsalında bir köy korucusunun ölümü ve kardeşinin de yaralanmasıyla ilgili olarak, bu kişilere jandarmanın 'dur' ihtarına uymadıkları için ateş edildiği ifade edildi. (Birgün - 24 Nisan 07)

MAYIN VE PATLAYICILAR

Askeri Mühimmat; Silahlanma: 2 Çocuk Ölü

Şırnak'ta patlamamış askeri mühimmatla oynayan çocuklardan biri, mühimmatın patlaması üzerine öldü. İkisi çocuk üç kişi de yaralandı. (Bianet – 23 Nisan 07)

KÜRT DİLİNE DÖNÜK YASAKLAR

İnsan Hakları Afişinin Kürtçesine Soruşturma

İçişleri Bakanlığı, Sur Belediyesi'nin İnsan Hakları Haftası'nda Türkçe ve Kürtçe "İnsan haklarıyla insandır" yazılı afişleri için soruşturma başlattı. Belediye Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe'nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde "İnsan, haklarıyla insandır", "Mirov bi mafên xwe mirove", "Merdim bi mafêxo merdimo" yazılı afişler asmıştı. (Bianet – 06 Nisan 07)

Alooo Kürtçe konuşma

Buca 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde kalan Mehmet Tari, her hükümlü ve tutukluya tanınan haftalık 10 dakika telefonla görüşme hakkını kullanarak ailesiyle konuştu. Ancak Tari'nin yaptığı görüşme henüz süre dolmadan kesildi. Cezaevi idaresine itiraz eden ve bir sonuç alamayan Tari, daha sonra İzmir 1 No'lu F Tipi Cumhuriyet Savcılığı'na itiraz başvurusu yaptı. Savcı Yusuf Kaplan imzasıyla 22 Ocak 2007 tarihinde Tari'ye gönderilen yanıtta, görüşmenin Kürtçe yapıldığı için CİK Yönetmeliği'nin 88. maddesi uyarınca engellendiği, engellemenin usul ve esaslara uygun olduğu belirtildi. (Gündem – 09 Nisan 07)

Cihan Sincar'a Kürtçe Konuştuğu İçin Ceza Verildi 

Kızıltepe Belediye Başkanı Cihan Sincar'a, 2004 yılında Viranşehir'de düzenlenen seçim mitinginde Kürtçe konuştuğu gerekçesi ile açılan davada 6 ay hapis cezası verildi. Sincar hakkında kesinleşen 6 aylık hapis cezası, para cezasına çevrildi. (Güncel – 13 Nisan 07)

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Deniz Gezmiş Afişi "Suçu Övüyor" Diye Yasak

Çanakkale'de mahkeme Deniz Gezmiş afişini "suçu ve suçluyu övdüğü" için toplattı; TKP itiraza hazırlanıyor. Tokat'ta gazeteci Altıntaş, Mahir Çayan yazısından aynı gerekçeyle yargılanıyor. (Bianet – 17 Nisan 07)

Düğünlere Bayrak Zorunluluğu

Kaymakam ve Emniyet Müdürlüğünün ortak aldığı kararla bir yıldan beri düğünlerde bayrak asma zorunluluğu var. Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde düğünlere Türk bayrağı asma zorunluluğu getirildi. Önceki hafta düğün izni için başvuran ve ismini açıklamak istemeyen ilçe sakini bayrak asmayacağını belirttiği için düğün izni alamadı. (Haksöz – 11 Nisan 07)

YÖK VE FİŞLEMELER VE EĞİTİM HAKKI

Öğrencileri Eyleme Götürmek İçin Sınavları Ertelediler

İnönü Üniversitesi, Atatürkçü Düşünce derneklerinin Köşk seçimleri öncesinde Ankara'da düzenleyeceği mitinge katılmak için sınavları erteledi.14 Nisan'da yapılması gereken vizeler ileri bir tarihe alındı. Hocalar ve öğrenciler 20 otobüsle eyleme götürülecek. (Haksöz – 03 Nisan 07)

YÖK'e Göre Öğrencileri Mitinge Teşvik, Meslekten Atılma Sebebi 

YÖK disiplin yönetmeliğinin 11. maddesi, öğrencileri siyasî gösteriye teşvik edenlerin meslekten atılmasını öngörüyor. Ve binlerce örgenciyi üniversiteden atan YÖK. İnönü Üniversitesi'nin Köşk seçimi öncesinde Ankara'da düzenlenecek miting için sınavları ertelemesi ve mitinge teşviş edilmesi YÖK tarafından doğal karşılandı. (Zaman - 03 Nisan 07)

23 Nisan'ın Parası Öğrenciye Ödettirilecek

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ilköğretim okullarına gönderdiği resmi yazıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programlarında görevli öğrencilerin kıyafet ve malzeme giderlerinin karşılanması için öğrencilerden para toplanmasını talep etti. (Bianet – 05 Nisan 07)

YÖK, Öğretim Üyelerini Dinlemekle Suçlanan Rektöre Soruşturma Açmadı

Gazi Üniversitesi'ndeki telekulak davası YÖK'e takıldı. Kurul, "Kiminle ne konuştuğunuzu sesli olarak biliyorum." diyerek öğretim üyelerini tehdit eden Rektör Kadri Yamaç'ı suçsuz buldu. (Zaman – 07 Nisan 07)

Mitinge 'Geldi-Gelmedi' Fişlemesi          

Uludağ Üniversitesi'nin, 14 Nisan'da yapılacak 'Cumhuriyet Mitingi'ne katılıp katılmayacak öğretim üyelerinin isimlerini imza alarak liste yaptığı ortaya çıktı. (Zaman – 10 Nisan 07)

Öğretim Üyelerine Miting Baskısı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)'nin Ankara'da yapacağı mitinge, Cumhuriyet Üniversitesi'nin de otobüs kaldırarak destek vereceği bildirildi. Öğretim üyelerine mitinge katılmaları yönünde psikolojik baskı yapıldığı belirtiliyor. (Zaman – 11 Nisan 07)

Tolon Paşa'yı 'Darbe İstemiyoruz' Diye Protesto Eden Öğrencilere Soruşturma        

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'u protesto eden Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) öğrencileri hakkında idari soruşturma başlatıldı. GAZÜ'lü bir grup öğrenci 30 Mart'ta, üniversitenin İnşaat Mühendisliği Konferans Salonu'nda yapılan 'Türkiye ve Ortadoğu'daki Gelişmeler' konulu konferans esnasında 'darbe istemiyoruz' diyerek Tolon'u protesto etmişti.(Zaman–18 Nisan 07)

İNANÇ VE BAŞÖRTÜ ÖZGÜRLÜĞÜ

"Başörtüsü Yürüyüşü"ne Coplu Müdahale

İzmit'te ikinci yılına giren "başörtüsüne özgürlük" yürüyüşüne polis, cop ve biberli gazla müdahale etti. Bugün Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu'nun 2. yılına giren "başörtüsüne özgürlük" eylemleri dolayısıyla "özgürlük yürüyüşü" yapmak üzere İzmit Merkez Bankası önünde toplanan topluluğa polis müdahale etti. Coplu saldırıyla yürüyüşe engel olan polis, çok sayıda kişiyi darp etti ve bir kişiyi gözaltına aldı. (Haksöz – 14 Nisan 07)

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

Afiş Asan İki Kişiye İşkence 

Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyesi iki kişi polisin kendilerine işkence yaptığını ifade etti. ESP'liler İstanbul Taksim'deki İnsan Hakları Kuruluma da başvuruda bulundu. (Birgün - 27 Nisan 07)

Sincan F Tipi'nde Neler Oluyor?   

Sincan 1 No'lu F Tipi cezaevinde mahkûmların can güvenliğinin olmadığı, hasta mahkûmlara dahi insan haklarını ihlal eder nitelikte davranışlarda bulunulduğu bildirildi. BDSP, ESP, Partizan ve Alınteri adına ortak açıklama yapan Bahar Gök, "Gardiyanlar F tipi cezaevindeki mahkûmlara şiddet uyguluyorlar. Hastalar gerektiği gibi tedavi edilmiyor" dedi. (Birgün - 27 Nisan 07)

DİĞER

HPG Gerillası Turgut'un Cenazesi Ailesine Verilmiyor 

Şırnak'ın Besta Dağı kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillası Metin Turgut'un (Demhat) ailesi, yaptığı bütün girişimlere rağmen cenazeyi alamadan geri döndü. (ANF – 17 Nisan 07)

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi İnsan Hakları İzleme Komisyonu

Önceki ve Sonraki Haberler