Özgür-Der Aralık 2009 Hak İhlalleri Raporu

Özgür-Der Aralık 2009 Hak İhlalleri Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi İnsan Hakları Komisyonu tarafından her ay periyodik olarak hazırlanan aylık hak ihlalleri değerlendirme raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Aralık 2009 Hak İhlalleri Raporu'nun tüm metni:

ÖZGÜR-DER

ARALIK 2009 İNSAN HAKLARI DEĞERLENDİRMESİ

Bulanık'ta Devlet Silahıyla Kitle Tarandı

Kürt açılımının tartışıldığı, Kürt meselesine yönelik çözüm umutlarının arttığı 2009'un son ayında provokasyonlar birbirini izledi.

İnsan yaşamına kastedilen olayların ilki Muş'un Bulanık ilçesinde meydana geldi. DTP'nin kapatılmasını protesto etmek amacıyla parti binasından çarşı meydanına gitmek isteyen DTP'li topluluğa çarşıda bulunan bir işyerinden uzun namlulu silah ile ateş açıldı. Olayda Kemal Kayacan ve Necmi Vural hayatını kaybederken, 7 kişi de yaralandı. Diyarbakır'da ise düzenlenen gösterilere kolluk güçlerinin müdahale etmesi sonucu, Aydın Erdem isimli üniversite öğrencisi silahla vurularak öldürüldü. Ankara'da eğlendikleri mekânda Kürtçe şarkı söyleyen Emrah G'ye tepki gösteren Özel Harekât Polisi silahını çıkararak Emrah G'ye kurşun yağdırdı. Olay sırasında Emrah g. Olay yerinde yaşamını yitirirken zafer şimşek isimli kişi de ağır yaralandı.

İnancımıza göre haksız yere bir insanı katleden bütün insanlığı katletmiştir. Hiçbir gerekçe haksız yere insan yaşamına son vermeye mazeret olamaz. Devlet, yürüyüşlerde, toplantı mekânlarında ve mitinglerde insanların güvenliğinden sorumludur. 

Geçtiğimiz bu hassas dönemde sıkılan her kurşunun, yaşam hakkını ihlal eden her girişimin Kürt açılımını sabote etmeye yönelik olduğu açıktır. Bölgeyi tekrar OHAL şartlarına geri götürmeyi hedefleyen bu gibi provokatif eylemlerin bir daha başka yerde tekrarlanmaması için olayların arkasındaki derin güçlerin ortaya çıkarılması ve art niyetli insanların tespit edilip, cezalandırılmaları zorunludur.

Partiler Mezarlığına DTP De Eklendi

Son günlerde tıkanma emareleri gösteren Kürt açılımı çabalarına bir ölümcül darbe de Anayasa Mahkemesinden (AYM) geldi. AYM, oybirliği ile aldığı kararla DTP'yi kapatarak 37 siyasetçiye siyaset yasağı getirdi. Dava açıldığı zaman parti eşbaşkanı olan Aysel Tuğluk ile halen bu görevi yürüten Ahmet Türk'ün milletvekillikleri düşürüldü.

AYM bu kararıyla, resmi ideoloji dışında düşünme, örgütlenme ve siyaset yapmaya sistemin tahammülünün bulunmadığını bir kez daha ilan etti. Statüko savunucularınca "hukuka saygı" kılıfıyla meşrulaştırılmaya çalışılan karar,  bütünüyle siyasi-ideolojik zeminde verilmiştir.

Açılıma Kelepçe Takıldı!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimatlarla; Barış ve Demokrasi Partisine (BDP) yönelik olarak; Diyarbakır, Siirt, Hakkâri, Dersim, Batman, Urfa, Şırnak ve Van'da sabahın erken saatlerinden itibaren eşzamanlı operasyonlar yapıldı. Buna paralel olarak Ankara, İstanbul ve İzmir'de de operasyonlar yürütüldü. Operasyonlar sırasında İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay, Demokratik Toplum Kongresi'nin eş başkanı Hatip Dicle'nin aralarında bulunduğu 80 dolayında kişi gözaltına alındı.

PKK'nin şehir yapılanması KCK'ye yönelik olarak gerçekleştirildiği iddia edilen gözaltı ve tutukluluk süreçlerinde BDP'lilerin tek sıra halinde tutuldukları ve elleri kelepçeli halde sevklerinin yapıldığı görüntüleri eski darbe gönlerini anımsattı.

Yüz binlerce insanı temsil eden bu kişilerin, tek sıra halinde ellerinin kelepçelenerek bekletilmesi görüntüleri utanç verici ve onur kırıcıydı. Gerçekte kelepçe takılarak tek sıra halinde bekletilen belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşları başkanları olmadı, Kürt açılımı oldu. İnsanların yaşam haklarının ihlal edilmesi, DTP'nin kapatılması ve son operasyonlar, çözüme olan inancı sarsmakta ve militarizme hizmet etmekten başka bir işlev görmemektedir.

Kemalist Orduya Askerlik Yapmayana İşkence

"TSK seçkinlerinin laik değerlere dayanarak dini inançlarına karşı hasmane duygular beslediğini bu yüzden laik bir ülkede askerlik yapmayacağını ve böyle bir düzenin asla ve asla bir neferi olmayacağını" söyleyen Enver Aydemir, Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen "Vicdani Red" paneline panelist olarak katılmak için geldiği İstanbul'da gözaltına alınarak askeri cezaevine gönderildi. Askeri cezaevlerindeki tek tip kıyafet uygulamasına; "asker olmadığını ve o kıyafetleri giymeyeceğini" söyleyen Aydemir'in, cezaevinde işkenceye maruz kaldığı öğrenildi. Kıyafetleri alınan ve sabaha kadar çıplak bir halde bırakılan Aydemir, bu işkenceyi protesto etmek için açlık grevine başladı ve bu eyleminin ardından yine cezaevi görevlilerince zorla revire götürülüp seruma bağlandı. 

Zorunlu askerlik uygulaması, insanları kimliksiz ve kişiliksiz birer nesne haline getirmek için bir araç olarak kullanılmaktadır. Askere alınan insanlar, yoğun Kemalist ve militarist propagandadan geçirilerek, sorgulamayan, itiraz etmeyen, resmi ideolojiden farklı düşünmeyen birer robot haline getirilmek ve ulusalcı Kemalist marşlar eşliğindeki talimlerle kişiliksizleştirilmek istenmektedir.

İşçilere Cop ve Biber Gazı

Türkiye'deki ölçüsüz özelleştirme furyalarının bir sonucu olarak kapatılan sigara fabrikalarında çalışan işçilerin önemli bir kısmı önce Yaprak Tütün İşletmelerine gönderildiler. Oradan da 4/C kapsamında, kazanılmış bütün haklarının büyük bir kısmını kaybederek çok düşük ücretlerle başka yerlere gönderilmeye çalışılıyorlar.

4/C uygulamasıyla kazanılmış tüm hakları ellerinden alınmak istenip,  köleleştirilmeye çalışılan TEKEL işçilerinin, 15 Aralık'ta Ankara'da başlattıkları hak arama eylemlerine müdahale edildi.

Kolluğun, işçilere yönelik kullandığı gaz bombasının etkisiyle birçok işçi park içinde baygınlık geçirdi. Eylemcilerin bir kısmının kolluktan kaçarak, Abdi İpekçi Parkı'ndaki havuza girmek zorunda bırakılması devlet şiddetini gözler önüne serdi.

Aktütün'de 'Ölmemek' Suç Sayıldı

Dağlıca baskını ile ilgili yaklaşık 2 yıldır devam eden dava skandal bir kararla sonuçlandı. Yaklaşık iki saat süren duruşmanın ardından mahkeme heyeti, sanıklardan er Ramazan Yüce'nin ''alenen askeri itaatsizliğe teşvik'' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, cezayla ilgili olarak ''yasal imkânsızlık nedeniyle paraya çevrilmesine, ertelenmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına'' da hükmetti. Mahkeme heyeti Uzman Çavuş Çağan'a, ise ''görevi ihmal'' suçundan da 1 yıl 8 ay, diğer sanıklar Özhan Şabanoğlu, Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Fatih Atakul ve Mehmet Şenkul'a da aynı suçtan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı. Mahkeme, sanıklar Yüce ve Çağan hakkında da  ''basın ve yayın yoluyla terör örgütünün propagandasını yapmak, halkı askerlik hizmetinden soğutmak'' suçlarından açılan davada ise ''görevsizlik'' kararı vererek, dosyayı Van Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Ayrıca mahkeme heyeti erlerden Ramazan Yüce ile Mehmet Şenkul, Fatih Atakul ve Özhan Şabanoğlu'na olay günü silahlarının kaybolması nedeniyle bin 208 TL para cezası verdi.

"Ölmedikleri için" ihanetle yaftalanan 8 asker için verilen hapis cezaları, hukuk sisteminin adaletten nasibini almadığının somut bir örneği olarak tarihe geçti. 12 askerin bilerek ölüme gönderildiği iddiası gündemdeyken ve belgelenen bu iddiaların bugüne kadar gereği yapılmamışken, PKK tarafından rehin alınan askerlerin ihanetle suçlanıp yargılanması ve hapis cezasına çarptırılması kabul edilemez.

İmkan-Der Genel Başkanı Karakolda Darp Edildi

İşkence, kötü muamele ve keyfi uygulamalara bu ay bir yenisi eklendi. Tanıdık olduğumuz bir polis şiddeti örneği İstanbul Kumkapı'da bulunan Yabancılar Şubesi'nde meydana geldi. İmkan-Der Genel Başkanı Nuray Canan Bezirgan ve dernek Genel Sekreteri Ömer Bezirgan 29 Aralık Salı günü tedavisi engellenen bir Çeçen ailenin durumunu görüşmek üzere gittikleri karakolda polislerce darp edildiler.

Olayda Nuray Canan Bezirgan'ın başörtüsünden tutulup, yerlerde sürüklenmesi ve Ömer Bezirgan'ın kafası ve yüzü yumruklanarak fotoğraf makinesinin gasp edilmesi polis şiddetini bir kez daha gözler önüne serdi.

İmkan-Der genel başkanına yönelik sergilenen şiddet, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik bir saldırı niteliğindedir.

Ergenekon'u Yazan Gazeteciler Susturulmak İsteniyor

Ortaya çıkan çok sayıda bilgi ve belge ile insanın kanını donduran eylem planları deşifre olan Ergenekon davasını sulandırma çabaları sürerken, bu yapının eylem planları işlemeye devam ediyor. Star Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazar Şamil Tayyar Ergenekon'un karıştığı ve karışacağı kirli faaliyetlerini deşifre ettiği çalışması nedeniyle mahkum edildi. Şamil Tayyar "Operasyon Ergenekon" isimli kitabıyla "soruşturmanın gizliliğini ihlal" ve "adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlamasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesince 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu da "Kafes eylem planı" hakkında yaptığı haberler nedeniyle hedef haline geldi. Genelkurmay Adli Müşavirliğinin suç duyurusu üzerine Kadıköy Savcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınan Mehmet Baransu, savcılıkça "gizliliği ihlal" suçlamasıyla tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Kadıköy 5. Sulh Ceza Mahkemesince serbest bırakılan Baransu'nun yargılanması devam edecek.

2 gazeteciyle ilgili yaşanan bu gelişmelerin, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un Trabzon'da Oruç Reis Firkateyni'nde yaptığı örtülü tehditlerin ardından gelmesi manidardı.

Toplumu derinlemesine tehdit eden, çeteci yapılanmalar ve korkunç faaliyetlerini gün yüzüne çıkartmaya yönelik çabaları nedeniyle gazeteci ve yazarların baskı altına alınmaya çalışılması kabul edilemez.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu

 

 

ARALIK 2009 İNSAN HAKLARI BİLÂNÇOSU

YAŞAM HAKKI

Diyarbakır Savaş Alanına Döndü: 1 Ölü

Şemdinli, Diyarbakır, Hakkari, Ağrı ve İstanbul'da yapılan gösterilere kolluk güçleri müdahale etti. Diyarbakır'da çıkan olaylarda Dicle Üniversitesi öğrencisi 23 yaşındaki Aydın Erdem hayatını kaybetti. (islahhaber.com – 6 Aralık)

Yaşlılık Maaşı İçin Yaşlıya İşkence

Sabahın erken saatlerinde kış soğuğuna aldırış etmeden Batman PTT Şubesinde önünde kuyruğa girerek yaşlılık maaşını almak için sıra bekleyen 1928 doğumlu Salih İrge maaşını alamadan yere yığılarak hayatını kaybetti.(İlkehaber – 10 Aralık)

Muş'ta Göstericilere Ateş Açıldı: 2 Ölü

Muş'un Bulanık ilçesinde DTP'lilerin yaptığı gösteride kan aktı. Köy korucusu olduğu ve JİTEM'le ilişkisi bulunduğu iddia edilen bir esnaf, iş yerini taşlayan ve otomobilini yakan göstericilere kalaşnikofla ateş açtı. Olayda Kemal Kayacan ve Necmi Vural adlı 2 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi de yaralandı. (islahhaber.com – 15 Aralık)

Kürtçe Şarkıya Kızan Polis, 1 Kişiyi Öldürdü

Ankara'da eğlendikleri mekânda Kürtçe şarkı söyleyen Emrah G'ye tepki gösteren Özel Harekât Polisi S.A silahını çıkararak Emrah G'ye kurşun yağdırdı. Emrah G. olay yerinde yaşamını yitirirken Zafer Şimşek isimli bir kişi de ağır yaralandı. (ANF – 29 Aralık)

SORUŞTURMA, GÖZALTILAR VE TUTUKLAMALAR

150 Kişiye 'Sayın Öcalan' Davası

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde Avukat Canan Uçar hakkında "Sayın Öcalan" sözleri nedeniyle "yasadışı örgüt propagandası yaptığı" iddiasıyla açılan davada beraat kararı verirken, Ümraniye Sulh Ceza Mahkemesi "Sayın Öcalan" dilekçesi veren 150 kişi hakkında "suçu ve suçluyu övmek" iddiasıyla dava açtı. (ANF – 1 Aralık)

Bitlis'te Slogan Atmaya Hapis Cezası

Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde 4 kişiye, DTP mitinginde attıkları sloganlarla 'örgüt propagandası' yaptıkları iddiasıyla Özcan Yurtada, Hacer Kara, Daim Nuyan ve Ömer Arınç'a 10'ar ay hapis cezası verildi. (DİHA– 2 Aralık)

Diyarbakır'da 11 Kişi Tutuklandı

25–28 Kasım tarihleri arasında PKK adına taşlı ve molotofkokteylli eylem yaptıkları öne sürülen 25 kişinin çıkarıldıkları mahkemede, zanlılardan 11'i tutuklandı. (İlkehaber – 4 Aralık)

Mersin'de 35 Kişi Tutuklandı

Mersin'de PKK sempatizanları tarafından gerçekleştirilen gösterilerde gözaltına alınan 52 kişiden 35'i çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. (İlkehaber – 5 Aralık)

Cizre'de İzinsiz Gösteriden 15 Kişi Gözaltına Alındı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde izinsiz gösteriye katıldıkları gerekçesiyle 15 kişi gözaltına alındı. (Zaman – 5 Aralık)

Şemdinli'de 8 Kişi Gözaltına Alındı

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde, DTP tarafından düzenlenen mitingin ardından izinsiz gösteri yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. Yaşanan olaylar sonrasında polis 8 kişiyi gözaltına aldı. (Zaman – 6 Aralık)

Radyo Binasına Baskın

Adana'da Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı polis ekiplerinin Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla 7 Aralık 2009'da Radyo Dünya'ya düzenlediği baskın sonucu Radyo Dünya Yayın Yönetmeni Kenan Karavil, Günlük ve Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Şeyhmus Bilgin, Azadiya Welat Gazetesi Adana temsilcisi Seyithan Akyüz ile DTP İl Örgütü yöneticileri Erol Demirhan, Engin Okutucu ile DTP çalışanı Fikriye Özbay ve Hazım Bahadır gözaltına alındı. (bianet.org – 7 Aralık)

Tutuklamalar Devam Ediyor

Ağrı'da DTP'nin organize ettiği miting sonrası çıkan olaylardan dolayı gözaltına alınan 15 kişiden 5'i çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. (İlkehaber – 7 Aralık)

Ağrı'da 74 Kişi Gözaltına Alındı

Ağrı Valisi Mehmet Çetin, kent merkezi ve ilçelerde yaşanan olaylar nedeniyle 74 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Ağrı'daki izinsiz gösterilerde gözaltına alınan ve Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusu tamamlandıktan sonra Adliye'ye sevk edilen 15 göstericiden 5'i tutuklandı. (Zaman – 7 Aralık)

Mersin'de İzinsiz Gösterilere Karışan 5 Kişi Tutuklandı

Mersin'in Tarsus ilçesinde, izinsiz gösterilere karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 35 kişiden 5'inin tutuklandığı bildirildi. (Zaman – 7 Aralık)

Adana'da 25 DTP'li Gözaltına Alındı

Adana Emniyet Müdürlüğü Ekipleri, PKK lehine gösterilerde bulundukları iddia edilen DTP'lilere yönelik operasyon düzenledi. (İlkehaber – 9 Aralık)

'Biji Serok Apo' Sloganına 500 TL Para Cezası

Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi, DTP kapatılmasıyla ilgili girişimlere karşı düzenlenen eylemde "Biji Serok Apo" sloganı attığı iddiasıyla yargılanan DTP Dersim İl Başkanı Özgür Söylemez ve Başkan vekili Süleyman Yurtdaş'ı "suç ve suçluyu övdükleri" gerekçesiyle 500 TL adli para cezasına mahkûm etti. (ANF – 9 Aralık)

Van'daki Olaylarda 20 Gözaltı

Van'da DTP'nin kapatılmasını protesto eden göstericilerle polis arasında çıkan olayla sonrası 20 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.(İlkehaber – 13 Aralık)

Bodrum'da 'Kürtçe Mesaj'a 4 Gözaltı

Bodrum'a bağlı Gündoğan beldesinde ikamet eden Medeni Bayraktutan, Bilal Bayraktutan, Orhan Bayraktutan ve Öner Cengiz adlı kişilerin evlerine dün gece baskın düzenleyen jandarma evde arama yaptı. Suç delili bulamayan kolluk güçleri, telefonlardaki Kürtçe mesajları gerekçe göstererek, 4 kişiyi gözaltına aldı. Bodrum Savcılığı'na çıkartılan 4 kişiden Medeni Bayraktutan, Orhan Bayraktutan ve Öner Cengiz 11 gün içinde ödemeleri koşuluyla 5'er bin TL para cezası kesildikten sonra serbest bırakılırken, Bilal Bayraktutan telefonunda Öcalan'ın fotoğrafını bulundurduğu gerekçesiyle tutuklanarak Bodrum Cezaevi'ne gönderildi. (ANF – 15 Aralık)

Siirt'te İzinsiz Gösteriye Katılan 15 Kişi Gözaltına Alındı

Siirt'te düzenlenen izinsiz gösteriye katıldığı belirlenen 15 kişi gözaltına alındı. (Zaman – 17 Aralık)

75'lik Dedeye, Delilsiz 6 Yıl 3 Ay Hapis Cezası

Bingöl merkez Çiris Köyü'nde 2 Mayıs'ta yapılan operasyonda gözaltına alınan 75 yaşındaki Mehmet Sait Buğrahan, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verilirken 'verilen ceza miktarı ile Buğrahan'ın tutuklu kaldığı süre ve yaşı göz önüne alınarak' tahliye edilmesine karar verildi. (DİHA – 19 Aralık)

'Sayın  Öcalan' İfadesine 2 Yıl Hapis Cezası

Urfa Ceylanpınar Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Dağtekin hakkında, DTP İlçe Başkanlığı  yaptığı 17 Temmuz 2008 tarihinde yaptığı konuşmada "Sayın Öcalan" dediği gerekçesiyle açılan davada, mahkeme heyeti Dağtekin'e bir yıl hapis cezası verdi. (ANF – 20 Aralık)

24 Saatte 66 Kişiye Gözaltı

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde 12 saat içinde 10'u çocuk 35 kişi gözaltına alınırken, Mardin, Van, Muş ve Diyarbakır'da ise 31 kişi yapılan baskınlarda gözaltına alındı. (islahhaber.com – 21 Aralık)

Mardin'de 14 Gözaltı

Kızıltepe, Derik ve Nusaybin ilçelerindeki birçok eve eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, izinsiz gösterilere katıldıkları, PKK'ye yardım ve yataklık yaptıkları iddiasıyla, Kızıltepe İlçesi'nde, sanatçı Seyda Perinçek, Mehdi Aslan, İdris Yüksel ve Mustafa Sevim, Derik İlçesi'nde, Metin Dölek ve Berivan Baştaş, Nusaybin İlçesi'nde Mesut Doğan, Azad Tahiroğlu, Delil Karadeniz, Rıdvan Kaya, Zinar Boğa, Feyzullah Çakır, Ahmet Adıgüzel ve kimliği öğrenilmeyen bir kişi gözaltına alındı. (islahhaber.com – 22 Aralık)

11 Kentte Sabah Baskını, 31 Gözaltı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın emriyle BDP' ye yönelik olarak Diyarbakır, Siirt, Hakkâri, Dersim, Batman, Urfa, Şırnak ve Van'da sabah saat 05.00 sıralarında eş zamanlı operasyonlar yapıldı. Buna paralel olarak Ankara, İstanbul ve İzmir'de de operasyonlar yürütüldü. Operasyonlarda aralarında DTK eşbaşkanı Hatip Dicle ve 8 belediye başkanının da olduğu en az 31 kişi gözaltına alındı. (islahhaber.com – 22 Aralık)

Demokratik Toplum Kongresi'yle İlgili Soruşturma

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılan DTP'nin Diyarbakır İl Başkanlığında yapılan ''Demokratik Toplum Kongresi''yle ilgili soruşturma başlattı. Edinilen bilgiye göre, savcılık 12 Aralıkta başlayan ve 2 gün süren söz konusu toplantıyla ilgili Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünden istediği görüntü dökümlerinin incelemesini tamamladı. Kapatılan DEP'in eski milletvekili ve DTK sözcüsü Hatip Dicle'nin burada yaptığı konuşmasında suç unsuru tespit eden savcılık, Dicle hakkında ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçunu işlediği gerekçesiyle soruşturma başlattı. (Haber 7 – 23 Aralık) 

Bitlis'te Slogan Atan 19 Kişi Gözaltında

Bitlis'in Güroymak, Tatvan, Ahlat ve Hizan ilçelerinde, yasa dışı slogan attıkları ve terör örgütünün propagandasını yaptıkları iddiasıyla 19 kişi gözaltına alındı.AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçtiğimiz günlerde Tatvan'da Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) düzenlediği basın açıklamasında, çekilen kamera kayıtlarını inceleyen güvenlik güçleri, açıklama sırasında yasa dışı slogan attıkları ve terör örgütünün propagandasını yaptıkları belirlenen 19 kişiyi gözaltına aldı.(Haber 7 – 23 Aralık)

Vicdani Redçi Enver Aydemir Tutuklandı!

Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek bir panele konuşmacı olarak katılan Enver Aydemir tutuklandı ve Maltepe Askeri Cezaevine gönderildi. (haksozhaber.net – 25 Aralık)

'Sayın Öcalan' Diyen Hatip Dicle'ye 5 Yıl Hapis İstemi

BDP ve Kürt kurumlarına yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan Demokratik Toplum Kongresi eş başkanı Hatip Dicle "Sayın Öcalan" ifadesini kullandığı için, "örgüt propagandası" yaptığı gerekçesiyle 5 yıl hapisle cezalandırılması istendi. (ANF – 25 Aralık)

Aydın'da Slogan Atan 7 Kişi Tutuklandı

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) eş başkanı Ahmet Türk'ün Aydın'da 23 Kasım 2009 günü katıldığı mitingde PKK örgütü lehine slogan attıkları iddiasıyla gözaltına alınan 8 zanlıdan 7'si tutuklandı. (Zaman – 25 Aralık)

Bulanık'taki Olaylarla İlgili 7 Kişi Tutuklandı

Muş'un Bulanık ilçesinde 16 Aralıkta izinsiz gösteri yaparak, polise mukavemette bulundukları gerekçesiyle gözaltında olan 10 göstericiden 7'si tutuklandı. (Zaman – 25 Aralık)

Yedisi Belediye Başkanı 23 Kişi Tutuklandı

Mahkeme gözaltına alınan 35 kişiden 23'ü için tutuklama kararı verdi. Tutuklananların yedisi belediye başkanı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sözcüsü Hatip Dicle, kapatılan DTP Diyarbakır İl Başkanı Avukat Fırat Anlı, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Şimşek, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharem Erbey, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, Suruç Belediye Başkanı Etem Şahin, Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, eski Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, eski Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin, DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, eski Ergani Belediye Başkanı Nadir Bingöl, BDP çalışanı Cebrail Kurt, Yerel Gündem21 Koordinatörü Fethi Süvari, Ramazan Debe, Göç-Der Diyarbakır Şube Yöneticisi Abbas Çelik, Ahmet Makas, Kazım Kurt ve Takibe Turgay tutuklandı. (islahhaber.com – 27 Aralık)

Bir Günlük Greve Katılan Öğretmenlere Soruşturma

Binlerce öğretmenin katıldığı bir günlük uyarı grevine İstanbul ve Hatay'dan destek veren öğretmenler hakkında idari soruşturma başlatıldı. İstanbul Valiliği'nin soruşturma kararı üzerine bazı ilçelerde okul müdürleri kendi okullarındaki öğretmenlerinin ifadesini alırken, bazı ilçelerde ise farklı okullardaki öğretmenlerin ifadelerine başvuracakları öğrenildi. (ANF – 27 Aralık)

Batman ve Van'da Tutuklama

BDP' ye yönelik yapılan operasyon kapsamında Batman'da gözaltına alınan 12 kişi, Van'da da gözaltına alınan 14 kişiden 12'si "KCK Türkiye Meclisi üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklandı. (islahhaber.com- 28 Aralık)

Baydemir'e Küfür Soruşturması

Basın açıklamasında "küfürlü sözler" sarf eden Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir hakkında soruşturma başlatıldı. (islahhaber.com – 28 Aralık)

Operasyonlarının Bilançosu: 140 Tutuklama

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında "KCK/TM Yapılanması"nda yer aldıkları iddiasıyla 14 Nisan'da itibaren düzenlenen operasyonlarda DTP'nin Eşbaşkan yardımcıları, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, İHD Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erbey, belediye başkanları ile DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı'nın da aralarında bulunduğu 218 kişi gözaltına alınırken, bunlardan 140 kişi tutuklandı. (ANF – 29 Aralık)

Polis 'Linçten Kurtardığı' Öğrencileri Gözaltına Aldı

Edirne'de tutuklanan üniversite öğrencisinin serbest bırakılması için pazar günü basın açıklaması yaparak imza kampanyası başlatan 15 kişiyi çevrede toplananların linç girişiminden kurtaran polis, kurtarma bahanesiyle kişileri gözaltına alarak, Edirne Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürdü. S.F'nin babası şaşkınlığını dile getirirken, avukat saldırının polisin de içinde olduğu bilinçli bir organizasyon olduğunu iddia etti.(Birgün – 29 Aralık)

Torun Türk'e 9 Yıl Hapis!

Diyarbakır'da izinsiz gösterilere katıldığı gerekçesiyle yargılanan, kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk'ün torunu Ruken Türk 9 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. (Diyarbakır Söz – 30 Aralık)

Mezar Taşındaki Yazı Nedeniyle 10 Ay Hapis

Anayasa Mahkemesi'nin Demokratik Toplum Partisi'ni kapatmasının ardından Barış ve Demokrasi Partisi'ne katılan Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin kardeşi Şükrü Binici, Güneydoğu'daki çatışmalarda öldürülen PKK'li oğlunun mezar taşına yazdırdığı yazılardan dolayı 'örgüt propagandası yaptığı' gerekçesiyle 10 ay hapse çarptırıldı.(Birgün – 30 Aralık)

Türk ve Tuğluk Adliyede

Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, milletvekilliklerinin düşürülmesinin ardından gittikleri Ankara Adliyesi'nde ifade verdi. (islahhaber.com – 31 Aralık)

HABER ALMA VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Türkiye Carl Bildt'e Erişimi Engelledi

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in internet sitesi Türk hükümeti tarafından karartıldı. Türkiye'de youtube ile yüzlerce siteye uygulanan yasağı eleştiren Bildt, "Benim gibi Türkiye yanlısı olanların bile sitelerine girilmesini önlüyorsunuz. Mesela Youtube yasağı ile birlikte benim de kendime ait bloğumu yasakladınız. Oysa basın ve ifade özgürlüğü için internet önemli bir platform" ifadelerine kullandı. (ANF – 5 Aralık) 

Atılım'a 'Emine Ayna Röportajı' Gerekçesiyle 1 Ay Yayın Durdurma

Atılım'ın son sayısının 12. sayfasında yer alan Emine Ayna röportajı ve 9. sayfasında yer alan Azadi köşesi nedeniyle, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından son sayısının toplatılmasına ve bir ay süreyle yayınının durdurulmasına karar verildi. (ANF – 12 Aralık)

ANF Yasağında Skandal Karar!

Habertürk Gazetesi'nden Cemal Doğan'ın haberine göre mahkeme kararı ile iki kez 'usulsüz dinleme' incelemesine tabi tutulan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), henüz kurulmamış mahkeme kararına dayanarak ANF'nin internet sitesini kapattı. (ANF – 14 Aralık)

Taraf Susmadı, Baransus!

Deniz Kuvvetleri'ndeki cuntanın Kafes Planı haberini yaptığı için tutuklanması talebiyle adliyeye sevk edilen Taraf muhabiri Baransu serbest bırakıldı. (islahhaber.com – 24 Aralık)

Taraf Gazetesi'ne Ceza

Taraf Gazetesi, Ertosun'u "terör örgütlerine hedef gösterdiği" gerekçesiyle 16 bin 660 TL para cezası ödemeye mahkûm edildi. (islahhaber.com – 28 Aralık)

Baransu'yu Tıkın Talimatı

Taraf muhabiri Mehmet Baransu hakkında suç duyurusunda bulunan Genelkurmay Adlî Müşaviri Hıfzı Çubuklu, savcılıktan "etkili ve caydırıcı işlem yapılmasını" istedi. (islahhaber.com – 31 Aralık)

CEZAEVLERİ

Tutuklu Ve Hükümlülere Ajanlık Dayatması

Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan PKK'li hükümlü ve tutuklulara psikolojik baskı yapılarak, hukuki haklarının engellendiği ve ajanlık dayatmasının yapıldığı iddia edildi. (DİHA – 3 Aralık)

60 Yaşındaki Hasta Hükümlü Ölüme Terk Edildi

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan ve ileri derece şeker hastası 60 yaşındaki hükümlü Ziya Ergezen, ilaç tedavisi sonuç vermemesine rağmen tahliye edilmiyor. Avukatı bile bulunmayan ve daha önce kalp krizi ile mide kanaması geçiren Ergezen'in aynı cezaevinde bulunan oğlu Mehmet Ergezen'in Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na yaptığı başvuruya ise, 'Babanız için yapabileceğimiz bir şey bulunmamaktadır' cevabı verildi. (DİHA – 6 Aralık)

Şimdi de Tutuklu Yakınlarına Disiplin Cezası

Tutuklu yakınları Nadiye Gürbüz ve Deniz Namoğlu, 10 Eylül gününden bu yana Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan kardeşleri Ayhan Namoğlu'nu 1 Aralık günü ziyarete gitti. Açık görüş öncesinde gardiyanların kaba davranışlarına itiraz eden tutuklu yakınları, gardiyanlardan şikâyetçi oldu. Ancak tutuklu yakınlarına 2 ay süreyle görüş yasağı getirildi. (ANF – 11 Aralık)

'Amaç  Dışı Pijamaya' Hücre Cezası

'Ellerini cebine koymak', 'ters bakmak', 'odasını temiz tutmamak' gibi eşi benzeri görülmemiş  komik gerekçelerle verilen cezalarla gündeme gelen Tekirdağ  1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde, yazdıkları mektupla Cengiz Atsız ve Aydın Yalvaç, kullanmadıkları eski pijamalarıyla yer temizledikleri için hücre cezasına çarptırıldıklarını aktardı. (DİHA – 16 Aralık)

Vücudunda 13 Şarapnel Parçası Olan Tutuklu Tedavi Edilmiyor

Elbistan E Tipi Kapalı  Cezaevi'nde tutuklu olan ve vücudunda 13 adet şarapnel parçası  bulunan İsmail Tüzün, doktorların ideolojik ve siyasi yaklaşımları nedeniyle tedavi edilmediğini iddia etti. Tedavisinin yapılabileceği bir cezaevine nâkilini istediği halde Adalet Bakanlığı'na 'Burada tedavisi yapılabilir' yönünde rapor gönderen Elbistan Devlet Hastanesi doktor heyetinin, Tüzün'ün tedavisini yapmayarak, 'Bakanlık seni on defa buraya gönderse, biz aynı raporu yollarız' dediği belirtildi. (DİHA – 19 Aralık)

Doktor 'Pis Kürt' Deyip Kovdu

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Erdal Şahin aldığı hücre cezası nedeniyle revire çıktığında doktorun kendisine, 'Pis Kürt cezayı hak etmişsin' dediğini iddia etti. Erdal Şahin yazdığı mektupta cezaevinde her gün yeni hak ihlalleri ile karşı karşıya kaldıklarını anlatarak, başvurdukları hukuk yollarının ise fayda sağlamadığını belirtti. (Günlük – 21 Aralık)

Kürtçe Hala Yasak

Edirne F tipi kapalı cezaevinde kalan Ramazan Çeper ise cezaevindeki uygulamaların keyfiliğine dikkat çekerek uygulamaların başında Kürtçenin kısıtlanması, engellenmesi geldiğini dile getirdi. Çeper, 'Uzun süredir telefon ve kapalı ziyaretlerde Kürtçe konuşmamıza izin verilmiyor. Yapılan yasal değişikliklerle bu konu da görünürde çözüme kavuşmuş gibi yansıtıldı. Ancak aynı uygulama bu defa mektuplarımıza uygulandı' dedi. Dışarıya yazdıkları Kürtçe mektupların 'Tercümanın tayini çıktı' denilerek gönderilmediğini bildiren Çeper, dışarıdan gelen mektupların ise verilmediğini söyledi. Kürtçe telefon için her zaman tercümanın bulunduğunu, ama mektupları 'tercüman gitti' gerekçesiyle engellenmesinin mantık dışı bir gerekçe olduğunu belirten Çeper, ayrıca dışarıdan gelen Kürtçe dergi, gazete, kitapların da engellendiğini vurguladı.(Günlük – 21 Aralık)

Erzurum Cezaevinde 'Taşeron Gardiyan' Çıktı!

Erzurum H Tipi Cezaevi'nde bulunan Metin Atmış adlı PKK'li mahpusun gönderdiği mektupta askerlerin adli tutukluları siyasi mahpuslara kötü muamele ve işkence için taşeron olarak kullandığı ortaya çıktı. Yaklaşık üç ay önce yaptığı diş doktoruna gitme talebinin 12 Aralık'ta gerçekleştiğini belirten Atmış, hastanede götürüldüğü mahkûm koğuşunda beklerken onlarca askerin arasında adli bir tutuklunun saldırısına maruz kaldığını aktardı. Yaklaşık 13 yıldır başka infaz kurumlarına sevk talebinin reddedildiğini de ifade eden Atmış, saldırıyla ilgili yaptığı suç duyurusuna rağmen cezaevi idaresinin ve savcılığın hiçbir işlem yapmadığını kaydetti. (ANF – 25 Aralık)

Hak İhlalini Anlatan Kadınlara Görüş Yasağı Ve Sürgün Cezası

Denizli Bozkurt Açık Kadın Hapishanesi'nde yaşadıkları hak ihlallerini avukatları aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmak isteyen iki kadın hükümlü hapishane idaresi tarafından cezalandırıldı. Hapishanenin şikâyeti üzerine, Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi, her iki kadına 2 ay süreyle görüş yasağı getirdi. Mahkemenin kararını fırsat bilen hapishane idaresi de kadınları Denizli D Tipi Kapalı Hapishanesi'ne sürgün etti.(Birgün – 26 Aralık)

ŞÜPHELİ ÖLÜMLER

5 Aylık Askerin Şüpheli Ölümüne Soruşturma

Bursa'nın Kestel ilçesinde hava değişimine gelen 5 aylık asker Gökhan Çelik, aniden rahatsızlandı. Hastaneye kaldırılmak istenen genç, yolda hayatını kaybetti. Askere gitmeden önce kalp rahatsızlığı tedavisi gören Çelik'in ölümünü şüpheli bulan savcılık, olayla ilgili soruşturma başlattı. (Star – 8 Aralık)

Dersim'de Şüpheli Asker İntiharı

Dersim'in Ovacık İlçesi'nde kısa dönem askerlik yapan Şakir Bağış (25) adlı gencin bölüğünde intihar ettiği iddia edildi. Siirt nüfusuna kayıtlı Bağış'ın ailesinin Hatay'da yaşadığı ve yaklaşık iki saat önce jandarma tarafından Bağış'ın ağabeyi olan Hüseyin Bağış'a 'Oğlunuz nöbetten döndükten sonra kendi silahıyla intihar etmiştir. Yarın gelip cenazenizi alın' denildiği öğrenildi. (ANF – 8 Aralık)

Karakola Dirisi Girdi, Ölüsü Çıktı

İstanbul Avcılar'da Devriye gezen yunus ekibi tarafından bali çektiği iddiasıyla Zonguldak Er Eğitim Jandarma Alayı'nda asker olduğu ve dağıtım izni için İstanbul'a ailesinin yanına geldiği gözaltına alındıktan sonra Avcılar Firuzköy Karakolu'na götürülen Osman Aslı, avukat görüşme odasında ölü bulundu. Bot bağları ile kendisini astığı iddia edilen 20 yaşındaki gencin cesedi, Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı. (ANF – 20 Aralık)

Urfa'da 3 Kardeşin Şüpheli Ölümü

Urfa'da İnşaat malzemeleri satışı yapan Abdülrezzak Ece, 3 gün önce öksürük, ateş ve kusma gibi şikâyetleri bulunan çocukları, Hedal ve Sait Ece'yi özel bir hastaneye götürdü. Hastanede serum takılan çocuklar, doktor tarafından ilaç yazılarak evlerine gönderildi. İlaçları içirilerek uyutulan çocuklar sabah ölü olarak bulundu. Gelen polisler, doktor tarafından 2 kardeşe yazılan ilaçlara el koydu. Çocuklardan alınan numuneler de Domuz gribi şüphesiyle otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. (ANF – 20 Aralık)

Ergenekon Avukatı Ölü Bulundu

Ergenekon Davası´nda avukatlık yapan, gazeteci Metin Göktepe cinayeti davasında yargılanan polislerin de savunmasını yapan Ahmet Ülger Bakırköy, Florya Caddesi, Akasya Sokak´taki evinde ölü bulundu. (Timeturk – 28 Aralık)

Jandarma Komando Taburu'nda Görevli Er, İntihar Etti

Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı Hüsnü Arı'nın Başkale Jandarma Komando Taburu'nda nöbette iken akşam saatlerinde kendi silahıyla kafasına kurşun sıktığı ileri sürüldü. Ağır yaralı olarak askerler tarafından Başkale Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Arı'nın hayatını kaybettiği belirtildi. (Timeturk – 28 Aralık)

İNANÇ  ÖZGÜRLÜĞÜ-İNANÇ VE DEĞERLERE HAKARET

Ece'nin Babasına Tehditler!

Hamravat İlköğretim Okuluna çağrılan Ece Nur Özel'in babası Murat Özel'e tüyler ürperten tehdit. Ece'nin babası, okul müdürünün, tehditleri, kızının vekâletini kendisinden alma noktasına vardırdığını belirtti. (islahhaber.com – 5 Aralık)

Başörtülüsün, Toplantıya Giremezsin!

Bursa Kestel İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıya davet edilen TOKİ İlköğretim Okul Aile Birliği Başkanı Sevda Can, başörtülü olduğu gerekçesiyle içeriye alınmadı. (islahhaber.com – 5 Aralık)

Ece Nur, Resmen Sürgün Edildi!

Hamravat İlköğretim Okulunda önce sürgün edilen, sonra kaydı yenilenen ve ardından tekrar sürgün edilen 6. sınıf öğrencisi Ece'nin yeni sürgün kararı, STK temsilcileri ve basının önünde ailesine teslim edildi. (islahhaber.com – 11 Aralık)

Başörtüsü Yasağı Üniversite Dışına Taştı

İstanbul Üniversitesi, başörtüsü yasağını okul sınırlarının dışında da uygulamaya başladı. İstanbul Sosyoloji Topluluğu 24.12.2009 tarihinde, Seyyid Hasan Paşa Medresesi'nde "Sosyoloji Üzerine" isimli bir program düzenledi. Programa dinleyici olarak katılan Bilgi Üniversitesi öğrencisi Havva Yıldırım ve Marmara Üniversitesi öğrencisi Havva Nur Tekin'den başörtülü oldukları gerekçesi ile salondan çıkmaları istendi. (haksozhaber.net – 26 Aralık)

İslam'ı Tahkir Eden Kitap Dağıtıldı!

24 Kasım Öğretmenler Günü`nde, Kartal`da, CHP Belediye başkanı Altınok Öz tarafından bütün öğretmenlere dağıtılan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İnceleme Komisyonunca siyasi içerikli ve ideolojik bulunduğu belirtilen İslam Dininin aşağılandığı "Mustafa Necati ve Cumhuriyet Eğitim Devrimi" adlı kitap, Eğitim Bir Sen üyesi öğretmenler tarafından Belediye'ye protestoyla iade edildi. (Özgün Duruş – 24 Aralık)

Çığ'dan Başörtüsüne Çirkin Benzetme!

Noel Baba Barış Konseyi tarafından Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu`nda `Barış Yolunda Evlilik` konulu panel düzenlendi. Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut`un yönettiği panele Muazzez İlmiye Çığ, günümüzde kadınların kullandığı başörtüsünün Sümerler`de `mabet fahişeleri` tarafından kullanıldığını söyledi. Sümerler`in tanrıları kızdırmamak için mabetlerde düzenledikleri törenlerde mabet fahişelerinin diğer rahibelerden ayrılması için başörtüsü taktığını söyleyen Çığ, "Bizim başörtümüzün kökeni de oradan geliyor" dedi. (Özgün Duruş – 29 Aralık)

Ailesinin Alınmadığı Kışlaya 'Mehmetçik' Olması İsteniyor

İslami inancından dolayı askerlik yapmayı reddettikten sonra bir dizi gözaltı ve tutuklamanın ardından serbest bırakılan ve kısa bir süre önce yeniden gözaltına alınarak Maltepe Askeri Cezaevi'nde tutulan ve tek tip elbise giydirilmesi ile kendisine işkence yapılmasına karşı açlık grevi başlatan Vicdani Retçi Enver Aydemir'in annesi, eşi ve kız kardeşlerinin kendisini ziyarete gittikleri sırada başörtülü ve pardösülü oldukları için nizamiye kapısından içeri alınmadıkları ortaya çıktı. Baba Aydemir, "Eşi örtülü olduğu için kışlaya giremiyor ama kendisinden asker olması isteniyor. Bu nasıl adalet" diyerek uygulamaya tepki gösterdi. (ANF – 29 Aralık)

TRMOB Sınavında Başörtüsü Yasağı

DSP Genel Başkanı Masum Türker'in başkanlığını yaptığı Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB); Ankara, İstanbul ve İzmir sınav merkezlerinde gerçekleştirilecek Özel Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı'na, başörtülü ve sakallı adayların alınmayacağını duyurdu.(Vakit – 20 Aralık) 

MİLİTARİZM

Polislerin 'Ajanlık' Teklif Ettiği 3 Genç Savcılığa Başvurdu

Van'ın Erciş Yeşilova Mahallesi'nde ikamet eden Şaban Akyüz, Vural Akgün ve Gürsel Sayıner, sivil polislerin kendilerine 'ajanlık' teklif ettiğini, bunu kabul etmeyince de tehdit edildiklerini belirterek, savcılığa suç duyurusunda bulundu. (DİHA – 2 Aralık)

TSK'dan Asimetrik İhraç!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği Yüksek Askeri Şura toplantısında alınan kararlar açıklandı. İki personel irticai faaliyetler nedeniyle ordudan ihraç edildi. (islahhaber.com – 4 Aralık)

Demokrasi Evi'ne Molotofkokteyli Polisin Bıraktığı İddiası

İstanbul'un Şişli İlçesi'ne bağlı Okmeydanı Mahallesi'nde bulunan Demokrasi ve Kültür Evi, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla polis tarafından basıldı.Baskının ardından Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, dernekte molotofkokteyli ve yanıcı madde bulunduğunu ileri sürdü. Dernek yöneticileri ve mahallede bulunan esnaf ise olağanüstü güvenlik önlemleriyle derneğe baskın düzenleyen polislerin, komplo yaparak molotofkokteyli binaya yerleştirdiğini iddia etti. (DİHA – 4 Aralık)

Asker Sahte Belgeyle Gazeteci Dinlemiş!

Taraf muhabiri Mehmet Baransu, ismini ve telefon numarasını mahkemeden saklayan Jandarma`nın "PKK/Kongre-Gel Terör örgütüne yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında Serdar Kod isimli Şükrü Özkan'a ait olan IMEI numarasını dinleyeceğiz" diyerek, kendisini dinlediğini iddia etti. (Özgün Duruş – 7 Aralık)

"Paşa Tutanağı Beğenmedi Kendi Yazdırdı"

Kocaeli Gölcük yolunda Gölcük Merkez Komutanlığı'nda görevli bir astsubay, 5 Kasım'da aracıyla yaptığı kazada 57 yaşındaki Nazime Elhakan ölümüne neden oldu. Olay sonrası hazırlanan raporu beğenmeyen komutanlar, olay yerine polislerle gidip yeni bir tutanak hazırlattılar. Yaşanan bu gelişmelerin ardından, Nazime Elhakan'ın yakınları karakol yetkililerinden ve astsubaydan davacı oldular; ama astsubay serbest bırakıldı.(İlkehaber – 9 Aralık)

Van'da Poşet İçinde Mühimmat Ele Geçirildi

Van'ın merkez Kevenli köyü yolunda oynayan çocuklar, araziye terk edilen poşetler içinde, 4 adet el bombası ile çeşitli silahlara ait mühimmat buldular. (Zaman – 16 Aralık)

Katil 'Gizli Ordu'nun Üyesi

Muş'un Bulanık ilçesinde DTP'nin kapatılmasını protesto eden göstericileri Kalaşnikof silahla tarayarak iki kişinin ölümüne, altı kişinin de yaralanmasına yol açan Turan Bilen'in (39) gönüllü köy korucusu olduğu, silahın ise kendisine Bulanık Jandarma Karakolu tarafından 1993'te verildiği anlaşıldı. (Timeturk – 17 Aralık)

Gözaltında 40 Bin TL Borçlandırılan Çocuklara Ajanlık Dayatıldığı İddiası

İstanbul'un Sultangazi İlçesi'nde 18 Aralık'ta bir bankaya molotofkokteyli atılmasının ardından Edirne Asfaltı üzerinde birlikte yürüyen C.A (14), A.S (16), R.K (17), C.M (16), H.G (16) yaşlarında 5 çocuk olayın failleri oldukları iddiasıyla gözaltın alındı. Gözaltına alındıkları sırada darp edildikleri ileri sürülen çocuklar, gözaltı süreleri bitmesine rağmen, yaklaşık 10 saat karakolda tutuldu. Çocukları ile görüşmeye giden aileler, polislerin çocuklarına 'Bankanın yakılmasında zarar 40 milyar bu parayı size ödeteceğiz. Eyleme katılan diğer kişilerin isimlerini verin, sizin hesabınızdan düşelim' dediğini iddia etti. (DİHA – 21 Aralık)

Askerî Hastane Tavanında 4 El Bombası Bulundu

Şırnak Askerî Hastanesi'nin tavan arasında el bombası saklandığı ortaya çıktı. Hastanedeki tadilat sırasında tesadüfen bulunan 4 el bombası imha edildi. (Zaman – 22 Aralık)

Dağlıca'da "Niye Ölmediniz" Cezası

Dağlıca baskını ile ilgili yaklaşık 2 yıldır devam eden dava sonuçlandı. Yaklaşık iki saat süren duruşmanın ardından mahkeme heyeti, sanıklardan er Ramazan Yüce'nin ''alenen askeri itaatsizliğe teşvik'' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, cezayla ilgili olarak ''yasal imkânsızlık nedeniyle paraya çevrilmesine, ertelenmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına'' da hükmetti. Mahkeme heyeti Uzman Çavuş Çağan'a, ise ''görevi ihmal'' suçundan da 1 yıl 8 ay, diğer sanıklar Özhan Şabanoğlu, Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Fatih Atakul ve Mehmet Şenkul'a da aynı suçtan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı. Mahkeme, sanıklar Yüce ve Çağan hakkında da  ''basın ve yayın yoluyla terör örgütünün propagandasını yapmak, halkı askerlik hizmetinden soğutmak'' suçlarından açılan davada ise ''görevsizlik'' kararı vererek, dosyayı Van Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Ayrıca mahkeme heyeti erlerden Ramazan Yüce ile Mehmet Şenkul, Fatih Atakul ve Özhan Şabanoğlu'na olay günü silahlarının kaybolması nedeniyle bin 208 TL para cezası verdi. (islahhaber.com – 26 Aralık)

Vicdani Ret'çi Aydemir İşkence Altında

İstanbul'da, İslami inancı gereği laik ve Kemalist bir orduya askerlik yapmayı ret ederek vicdani ret hakkını kullanan ve arama kararına istinaden 24 Aralık günü gözaltına alınıp tutuklanan Enver Aydemir'in askeri cezaevinde işkence gördüğü ve 4 gündür açlık grevinde olduğu bildirildi. (islahhaber.com – 27 Aralık)

Kürt Öğrenciler Fişleniyor

İçişleri Bakanlığı'nın talimatı üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Kürt illerindeki il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri'ne gönderilen yazıda, 20 Kasım–15 Aralık tarihleri arasında okula gelmeyen öğrencilerin isim ve adreslerinin tespit edilerek Milli Eğitim Müdürlükleri'ne gönderilmesi istendi. Söz konusu yazının Diyarbakır, Şırnak, Iğdır, Ağrı, Siirt, Urfa, Mardin, Hakkâri, Batman ve Van Milli Eğitim Müdürlükleri ile ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri'ne gönderildi. (ANF – 28 Aralık)

Korucular Sason'u Teksas'a Çevirdiler!

Batman'ın Sason İlçesi'nde evli ve 4 çocuk babası Delil Yalçın 23 yaşındaki Gülbahar Barış'ı kaçırınca, Dergani ve Hıyan aşiret mensupları olan iki tarafın korucuları birbirlerinden evli iki kadını kaçırdı. Böylece, Siraç Barış, Delil Yalçın'ın eşi 4 çocuk annesi Meryem'i kaçırdı ve Delil Yalçın'ın ağabeyi İhsan Yalçın ise intikam amacıyla Hıyan aşiretinden Reşit Serengil'in 3 çocuk annesi eşi Gülsüm Serengil'i kaçırdı. Sason Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, olaya karışan 5 korucunun silahlarına el koyunca kaçırılan kadınlar ailelerine teslim edildi. Kaçırma olayına adı karışanlar, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar.(ANF – 31 Aralık)

Yine Aynı Nakarat "JİTEM YOK"

Genelkurmay Başkanlığı'nın, Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiği cevapta, bünyelerinde JİTEM adında kurulmuş herhangi bir birimin olmadığını bildirmesinin ardından bir açıklama da Jandarma Genel Komutanlığı'ndan geldi. Aynı mahkemenin konuyla ilgili sorusuna cevap gönderen Jandarma Genel Komutanlığı da, bünyelerinde JİTEM adlı bir birimin olmadığını, istihbarat faaliyetlerini Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı'nın yürüttüğünü belirtti. (islahhaber.com– 31 Aralık)

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

Karakolda Polis Dayağı Kamerada

İddiaya göre Yılmaz Koç ile Kardeşi Alyi Hıdır Koç, Mezitli Kavşağı PTT Tesisleri civarında araçla giderken tehlikeli araç kullandıkları gerekçesiyle durduruldu. Araçlarında yapılan aramada bir adet ruhsatsız silah bulunan kardeşler gözaltına alınarak Cumhuriyet Polis Merkezi'ne götürüldü. Karakolun güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülenen olayda, gözaltına alınan iki kardeşin "Avukatımızı aramak istiyoruz" sözlerine kızan polisler iki kardeşi tartakladı. (islahhaber.com – 3 Aralık)

Avukata Karakolda Darp İddiası

İstanbul Barosu, biri stajyer iki avukatın, Taksim Polis Karakolu'nda  polis şiddetine maruz kaldığını açıkladı. Baro tarafından yapılan yazılı açıklamada, Avukat Ümit Ulaş'ın 29 Kasım gecesi, Taksim Sıraselviler caddesinden geçerken iki sivil polis memurunca durdurularak kimlik sorulduğu, ifade edildi. Polislerden kimliklerini soran Ulaş'ın ellerine kelepçe takılarak Taksim polis merkezine götürüldüğü ve karakolda tartaklandığı iddia edildi.(Birgün – 6 Aralık)

Korucular Minibüs Şoförünü Öldüresiye Dövdü

Diyarbakır- Muş arası yolcu kooperatifinde çalışan Mehmet Gündüz dün ikindi saatlerinde Muş'tan Diyarbakır'a yolcu taşıdığı sırada Kulp'a 25 km kala Hamzalı Jandarma Karakoluna bağlı geçici köy korucular tarafından yolu kesilerek linç edildi. Yaklaşık 15 korucu tarafından linç edilen Gündüz'ü yolcular tarafından Kup Devlet hastanesine kaldırıldı. Oradan da ambulans helikopterle Diyarbakır Devlet hastanesine kaldırıldı. (ANF – 10 Aralık)

Sınır Kapısında 'Niye Öcalan İçin Eylem Yaptınız' Dayağı

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde PKK lideri Abdullah Öcalan için yapılan eylemler nedeniyle Doğubeyazıtlı Ahmet Geren ticaret yapmak için gittiği sınır kapısında görevli memurlar tarafından tartaklandıktan sonra Savcılık, Geren'i 'Görevli memura hakaret ve görevini yapmasını engellemek' suçunu işlediği gerekçesiyle tutuklayarak Doğubeyazıt Cezaevi'ne gönderdi. (ANF – 11 Aralık)

Silvan Emniyeti'nde Ölümüne İşkence

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde DTP'in kapatılmasını protesto eden ve gözaltına alınan çocukları sormaya giden Silvan Belediyesi Meclis üyesi Ekrem Aksoy ile Mesut Kılıç Abdulgalık Kırık çevik kuvvet ekipleri tarafından darp edildi. Polisin saldırısı sonucu hastaneye kaldırılan Aksoy suç duyurusunda bulunacağını belirtti. (ANF – 12 Aralık)

Polisin Linç Ettiği Ayhan, Yaralı Halde Gözaltında Tutuluyor

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşulları ve DTP'nin kapatılmasını protesto etmek amacıyla yapılan protesto yürüyüşünde gözaltına alınanlar arasında yer alan ve polisin kameralar önünde sokak ortasında işkence yaptığı Musa Ayhan; burnunun kırık olduğu ve vücudunun bir çok yerinde darp izleri bulunduğu halde tedavi edilmeden yeniden emniyet müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi. (ANF – 13 Aralık)

Polisten Dağıtımcıya: Gazete Dağıtma Git Eroin Sat

Urfa'nın Hilvan ilçesinde Azadîya Welat ve Günlük gazetesi dağıtımı yapan Hüseyin Sonkaya, dağıtım yaptığı esnada Hilvan İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden geçerken resmi polisler tarafından durdurulduğunu, sivil polisler tarafından ölümle tehdit edildiğini ve  polisin kendisine 'git eroin sat ama bu gazeteleri satma' dediğini iddia etti. (DİHA – 14 Aralık)

Yüksekova'da Zihinsel Engelli Çocuğa İşkence

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde protesto gösterilerinin devam etmesinden dolayı eğitim gördüğü Rehabilitasyon'a gidemeyen ve çarşı merkezine giden 17 yaşındaki zihinsel engelli Ümit Türfent, polisin gösterici diye engelliyi yakalayıp ağır bir şekilde dövdükten sonra gözaltına aldığı bildirildi. (ANF – 15 Aralık)

Haklarını Arayan TEKEL İşçilerine Polis Şiddeti!

Abdi İpekçi Parkı'nda eylemlerini sürdüren TEKEL işçilerinden 18'i gözaltına alındı. Ankara'daki eylemlerinin üçüncü gününde polisle Tekel işçileri arasında olaylar çıktı. Üzerlerine gaz sıkılan işçiler soğuk havaya bakmadan göle kaçtı. Gölde iken bile üzerilerine su sıkılması şaşkınlık yarattı. (haksozhaber.net – 17 Aralık)

Polis Lokantada Hastanelik Etti

Van'da DTP'nin kapatılması ve Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını protesto etmek için 12 Aralık'ta düzenlenen yürüyüşe müdahale eden polislerin işyerlerine girdiği belirlendi. O sırada lokantada yemek yiyen  Avni Erdem (25) isimli vatandaş, içeri giren polisler tarafından soru sorulmadan feci bir şekilde dövüldüğünü belirtti. Kafa, kol ve bacağı kırılan Erdem, ailesi tarafından hastaneye götürüldüğünü, ancak 'gözaltına alınır' korkusuyla olayı anlatmayarak rapor almayıp suç duyurusunda bulunmadığını belirtti. (DİHA – 19 Aralık)

Silvan'da Polis Dövdü, Hastane Kayıtlarında 'Düşme' Oldu

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 17 Aralık akşamı amcasının evine yeşil kartını almaya giderken polis tarafından sokak ortasında dövülerek, iki kaburgası kırılan, akciğerinde kanama olan A.A.'nın (12) durumu ciddiyetini koruyor. A.A.'nın ailesi, yaşanan olaya ilişkin polisler hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanırken, Av. Gamze Yalçın, A.A.'nın sokakta dövüldüğü halde, hastane kayıtlarına 'düşme' olarak geçtiğini söyledi. (DİHA – 23 Aralık)

Bacağında Kurşunla Tutuklanan Aslan Sakat Kalma Tehlikesiyle Yüz Yüze

DTP'nin kapatılmasını protesto etmek için yürüyüş düzenleyen kitleye açılan ateş sonucu bacağından yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaralı halde gözaltına alınarak tutuklanan Şevket Aslan bacağındaki kurşunla yaşıyor. Cezaevinde görüşe gittiği kuzeninin sakat kalma tehlikesi bulunduğunu belirten Tahir Aslan, 'Kurşun sıkan yerine, yaralananı tutukladılar. Eğer gerekli müdahale bir an önce edilmezse kuzenim sakat kalacak' dedi. (DİHA – 23 Aralık)

Gözaltında Ölüm Tehdidi

Önceki gün İzmir'in Menemen ilçesinde gözaltına alınan, ardından da Menemen Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla serbest bırakılan Özgür Halk dergisi çalışanı Ahmet Çoban ve L.Ç, götürüldükleri Menemen Polis Karakolu'nda polis tarafından ölümle tehdit edildiklerini söylediler. Ahmet Çoban bir polisin Özgür Halk dergisini kendisine fırlatarak hakaret ettiğini, aynı polisin kendisini 'Ya sen bu şehri terk edeceksin ya da seni kendi ellerimle öldürürüm. Eski yetkiler bende olsaydı sen çoktan ölmüştün. Bir daha bu dergiyi sattığını görmeyeceğim' diye tehdit ettiğini söyledi. (Günlük – 24 Aralık) 

Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele

Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nde 27 Aralık 2009'da yapılan gösteriye müdahale eden polis ekiplerinin gözaltına aldığı kişilerden Nejat Kırbaç ve Hamza Bor'un, İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde darp edilmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığı öğrenildi (Günlük – 29 Aralık)

Nuray Bezirgan'a Emniyette Dayak

İnsanî Müdafaa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER) Başkanı Nuray Bezirgan'ın, İstanbul'un Fatih İlçesi'ne bağlı Kumkapı Semti'nde bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü tarafından alıkonulan mülteci bir ailenin akıbetini öğrenmek için, eşiyle beraber gittiği Yabancılar Şube Müdürlüğü'nde mülteci ailenin durumunu basına yansıttığı gerekçesiyle darp edildiği, 30 Aralık 2009'da öğrenildi. Nuray Bezirgan'ın eşinin kolunun incindiği ve fotoğraf makinesinin kırıldığı olayın ardından, polis memurlarının şikâyetçi olmamaları yönündeki baskısına rağmen Nuray Bezirgan'ın polis memurlarından şikayetçi olacaklarını belirtmeleri üzerine Nuray Bezirgan'ın eşinin gözaltına alındığı belirtildi (haksozhaber.net – 30 Aralık)

ÇOCUK HAKLARI

Cizre'de Ev Baskınları, 8 Çocuk Gözaltına Alındı

Cizre Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler tarafından Cudi ve Nur mahallelerine sabaha karşı yapılan ev baskınlarında çoğunluğu 18 yaşından küçük 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. (ANF – 3 Aralık)

Şırnak'ta 11 Kişi Gözaltına Alındı 8'i Çocuk

Şırnak Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada Şırnak ve ilçelerinde yapılan gösterilerle ilgili toplam 11 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınan 11 şahıstan 8'inin yaşının 18'den küçük olduğu ifade edildi. (İlkehaber – 4 Aralık)

Taş Atan Öğrenciye 11 Yıl 3 Ay Ceza

Urfa'nın Halfeti İlçesine bağlı Ömerli Köyü'nde 4 Nisan günü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın doğum günü kutlamalarına katıldığı ve yaşanan gerginlikte 'taş attığı' iddiasıyla yargılanan üniversite öğrencisi U.S.K 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. ( ANF – 10 Aralık)

Çocuklar 'İşkence Hükümlüsü'ne Emanet!

1995'de Manisa Emniyet Müdürlüğü'nde "Afiş ve pankart asmak ile DHKP-C üyesi olmak" iddiasıyla gözaltına alınan 14 liseli gence işkence yapıp, Yargıtay tarafından 100 ay hapis cezasına mahkûm edilen Atilla Gürbüz'ün, Keçiören Sportif A.Ş'de, 8–15 yaş grubundaki çocukların eğitim sorumlusu yapıldığı ortaya çıktı.(Birgün – 11 Aralık)

Hakkâri'de Gerçek Mermi Kullanan Polis 2 Çocuğu Yaraladı

Hakkâri merkezde DTP'nin kapatılması ve Öcalan'ın cezaevi koşullarını protesto yürüyüşünde çıkan çatışmalarda polis ve asker, plastik merminin yanı sıra gerçek mermi de kullandı. Kullanılan gerçek mermilerin isabet ettiği 10 yaşındaki C.A ile 13 yaşındaki M.S ağır yaralandı. (ANF – 12 Aralık)

50 Polis Çocuğu Öldüresiye Dövdü

İzmir'in Konak ilçesine bağlı Kadifekale semtinde DTP'nin kapatılmasını protesto eden gruba müdahale eden polis, 13–14 yaşlarında olduğu tahmin edilen Şehmuz Ürek isimli çocuğu öldüresiye dövdü. Alınan bilgilere göre durumu ağır olan Ürek'in hastaneye kaldırıldığı vücudunda kırıklar olduğu bildirildi. (ANF – 13 Aralık)

Felçli Çocuğa Taş Atmaktan Gözaltı Ve İşkence

Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde DTP'nin kapatılmasını protesto eden gruba müdahale eden polis, sağ kolu felçli 16 yaşındaki Hamza Kılıç isimli çocuğu polise taş attığı iddiasıyla gözaltına aldı. Sokak ortasında ve karakolda polislerin işkencesine uğrayan Kılıç, ''Benim 'yüzde 40 fiziksel engeli raporum var. Sağ kolumu hiç kullanamıyorum. Sağ bacağımı da kısmı olarak kullanıyorum' dedim. Polisler bana gülerek, dövmeye başladılar'' dedi. (ANF – 14 Aralık)

Polis, Çocukları Taksiciye Dövdürdü

İstanbul Yenibosna'da üzerinde kimlik bulunmadığı için şüpheli şahıs olarak 15 yaşındaki S.M. ile 12 yaşındaki M.D.'yi döverek gözaltına alan polis, çocukları karakola götürmek için bindirdikleri ticari taksinin şoförüne dövdürdü. Mahkeme, maruz kaldığı şiddet sonucu her iki kolu kırılan S.M.'yi karakolda zorla imzalattırılan ifadeler nedeniyle tutuklarken, şehir dışına bile çıkmamış olan M.D hakkında ise, yurt dışına çıkış yasağı ve her gün karakola giderek imza atma zorunluluğu getirdi. (DİHA – 16 Aralık) 

Adana'da 5 Çocuk Tutuklandı

Adana'da yaşları 13 ile 17 arasında değişen 5 çocuk, "PKK lehine gösteri yapma" iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. (İlkehaber – 16 Aralık)

Öğrencilere 'Düşen Bayrak' Davası

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Yanıkkaya köyünde, 4 ilköğretim okulu öğrencisi ipin kopmasıyla düşen bayrağı yerden alarak, silkeleyip katlayacakları sırada, okuldan 150–200 metre uzaklıkta nöbet tutan askerin 'Elinizdeki bayrağı yere bırakın' uyarısı sonrasında bayrağı bıraktı. Ve bu sebeple  4 kız öğrenci 'bayrağa hakaret etmek' gerekçesiyle jandarma tarafından gözaltına alınarak Kozluk Savcılığı'na sevk edildi.  (DİHA – 18 Aralık)

12 Yaşındaki Çocuk: Beni Öldüresiye Dövdüler

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşulları ve DTP'nin kapatılmasını protesto gösterileri sırsında 12 yaşındaki Aziz Adıyaman, çevik kuvvet polisler tarafından öldüresiye dövüldü. Adıyaman, yeşil kartını almak için amcasının evine gittiğini ve atılan gaz bombalarından sokakta mahsur kaldığı yerde polisler tarafından dövüldü.  (ANF – 20 Aralık)

İşkence Gören Çocuklardan Suç Duyurusu

Adana'da DTP'nin kapatılması ve Öcalan'ın cezaevi koşullarını protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan çocuklar M.A. ile H.Ö, gördükleri işkenceden ötürü şikâyetçi oldu. Polis ve jandarmalar hakkında suç duyurusunda bulunan çocukların avukatı Tugay Bek, çocuk müvekkilleriyle yaptığı görüşmede işkence izlerine tanık olduğuna dikkat çekti.(Evrensel – 21 Aralık) 

Polise Taş Atan Çocuklardan 11'i Tutuklandı

Gazi Mahallesi'nde DTP'nin kapatılmasını protesto etmek için gösteri düzenleyip yol kapattığı iddiasıyla gözaltına alınan 21 kişiden,11'i çocuk 13 kişi tutuklandı. (Zaman – 23 Aralık)

Dün Erdal Bugün Sinan

12 Eylül darbecilerinin Erdal Eren'in yaşını büyütüp idam etmesi hafızalardaki yerini korurken, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun 14 ve 16 yaşlarında iken hakkında açılan iki ayrı davadan yargılanan Sinan Serhat'a (18) bir ağabeyiyle yaşıt iki ağabeyinden de büyük gösteren raporunu esas alarak,17 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Sinan Serhat, herhangi bir tıbbi ve bilimsel tetkik yapılmaksızın sadece göz kararıyla yaşının büyütüldüğüne dikkat çekti.(DİHA – 31 Aralık)

IRKÇI SALDIRILAR

DTP'lilere Silah ve Balta İle Saldırdılar

DTP'nin kapatılmasını protesto eden göstericilere, ellerinde silah ve balta bulunan bir grup saldırı düzenledi. (islahhaber.com – 13 Aralık)

Öğrencilere Sopalı Saldırı

Maraş Sütçü İmam Üniversitesi'ndeki Kürt öğrencilere yönelik saldırılar son dönemde arttı. Önceki gün üniversite kampüsünde saldırıya uğrayan arkadaşlarını güvenli bir şekilde evlerine gitmelerini sağlamak için merkez otobüs durağına giden 20'ye yakın Kürt öğrenci, kalabalık bir grubun sopalı saldırısına uğradı. Olayda Kürt öğrencilerden bazıları hafif bir şekilde yaralandı. Taş, bıçak, taşlarla saldırıya geçen 50–60 kişilik gurup, polisin araya girmesinden sonra sayıları daha da artarak Trabzon caddesinde yürüyüş yaptı. Saldırgan gruptan hiç kimsenin gözaltına alınmaması dikkat çekti. (Günlük – 23 Aralık) 

Ankara'da Kürt Öğrencilere Saldırı

Ankara'da 25 Aralık 2009 akşamı Cebeci Öğrenci Yurdu'nda kalan üç Kürt öğrenci, yurda giderken aşırı sağcı bir grubun satırlı saldırısına uğradı. Üç öğrencinin aldıkları darbeler nedeniyle ağır yaralandığı ve İbn-i Sina Hastanesi'ne kaldırıldıkları öğrenildi .(TİHV – 26 Aralık)

Afyon'da Kürt Öğrencilere Saldırı

Afyon'un Sultandağı İlçesi'nde 25 Aralık 2009'da Kocatepe Üniversitesi'ne bağlı Sultandağı Meslek Yüksekokulu'nda okuyan Kürt öğrenciler, aşırı sağcı bir grubun saldırısına uğradı. "Darp" raporu alan öğrenciler, kendilerine saldıran grup hakkında suç duyurusunda bulundu. (Gündem – 26 Aralık)

Edirne'de Öğrencilere Linç Girişimi

Tutuklanan üç arkadaşlarının serbest bırakılması için basın açıklaması yapan ve imza kampanyası başlatan 15 kişilik gruba yaklaşık 750 kişiden oluşan grup "Kahrolsun PKK", "Burası Edirne, burada hain yok" sloganlar atarak saldırdı. Altı kişinin yaralandığı linç girişimi Emniyet Müdürü'nün ricasıyla son buldu. (islahhaber.com – 28 Aralık)

DÜŞÜNCEYİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

'33 Kurşun' Tiyatro Oyununa Soruşturma

Van'ın Özalp ilçesinde 33 kişinin katledilmesini anlatan "33 Kurşun-Yaslı Tarih" adlı tiyatro oyunuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. (4 Aralık – ANF)

'Operasyon Ergenekon'a, 1 Yıl 8 Ay Hapis

Şamil Tayyar, "Operasyon Ergenekon" adlı kitabında 'soruşturmanın gizliliğini ihlal' ve 'adli yargıyı etkilemeye teşebbüs' gerekçeleriyle 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın yeniden suç işlemeyeceğini gözönünde bulundurarak, hükmün açıklanmasını geri bırakan mahkeme, sanığın 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi. (Timeturk – 24 Aralık)

Kaçmaz'a 'İşgüzar' Demenin Cezası 2 Yıl Hapis!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yargılanması yönünde karar veren Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Osman Kaçmaz'ı köşesinde "işgüzar"diyerek eleştirdiği için, Kaçmaz tarafından yapılan suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı dava açtı. İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki Nazlı Ilıcak hakkında 2 yıl 4 ay hapis cezası istendi. (Zaman – 26 Aralık)

TOPLANTI VE GÖSTERİ ÖZGÜRLÜĞÜ

İzmir'de DTP'lilerin Yürüyüş Yapmalarına İzin Verilmedi

İzmir'de yürüyüş yapmak isteyen DTP'liler, izin verilmemesi üzerine parti il binası önünde basın açıklaması ile yetinmek zorunda kaldı. (Zaman – 8 Aralık)

İnönü Üniversitesi'nde Gerginlik

Malatya İnönü Üniversitesi'nde okuyan yaklaşık 40 öğrenci, Diyarbakır'da çıkan olaylarda Aydın Erdem'in öldürülmesini protesto etmek istedi. Jandarma, öğrencilerin yürümesine izin vermeyince gerginlik çıktı. (Hürriyet – 10 Aralık) 

Levy'i Protesto Edenlere Üç Yıl Hapis İstemi

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'i, Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni (KTÜ) ziyaret etmek isterken protesto ettikleri iddia edilen 31 öğrenciye, 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet' suçlamasıyla üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. (haksozhaber.net – 17 Aralık)

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

İstanbul'da Bir Derneğe Silahlı Saldırı

Bakırköy Osmaniye semtinde bulunan Cizreliler Derneği'ne kimliği belirsiz bir şahıs tarafından gece saatlerinde silahlı saldırıda bulunuldu. Olayda Dernekte bulunan 1 kişi öldü, 5 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılar özel araçlarla Özel Ethica Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.(Vakit – 3 Aralık)

ÖYDER'e Gece Yarısı Baskını

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler, yanına muhtar azasını alarak gece yarısı saat 03.00'te çilingir yardımıyla Ümraniye Özgür Yurttaşlığı Geliştirme Derneği'ne (ÖYDER) baskın düzenledi. Dernek yöneticilerinden Gıyasettin Töyger arama kararının kendilerine bildirilmediğini belirterek, sabah derneğe geldiğimizde darmadağınık edildiğini gördük' dedi. (DİHA – 10 Aralık)

Ve DTP de Kapatıldı

Anayasa Mahkemesi, DTP'nin kapatılma davasına ilişkin 4. gün müzakereleri sonucunda DTP'nin kapatılmasına, Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un da milletvekilliklerinin düşürülmesine, 37 kişiye de 5 yıl süreyle siyasi yasak getirilmesine karar verdi. (islahhaber.com – 11 Aralık)

Polis, İHD'nin 21 Yıllık Arşivine El Koydu

Diyarbakır'da BDP yöneticilerine yapılan operasyonlar sırasında basılan İHD Diyarbakır şubesinin faili meçhul cinayetler ile  ilgili arşivine el konulduğu ortaya çıktı.(Birgün – 26 Aralık)

HASTA HAKLARI

HIV Değil Ayrımcılık Öldürüyordu

Şuuru kapalı halde götürüldüğü acil serviste HIV pozitif olduğu için müdahale edilmeden 6 saat, yoğun bakımda ise yatak yerine tahta sedyede bekletilen genç mühendisEmre Yılmaz,  Türkiye'deki hukuk yolları kapanınca davasını AİHM'e taşımaya karar verdi. (Star – 1 Aralık)

Kızım İrem'i Öldüreni Bulun!

Zonguldak'ta mantar zehirlenmesi şüphesiyle sevk edilirken yolda ölen ilköğretim okulu öğrencisi İrem Yağcının babası, altı saat ambulans bekledikleri ve bir dizi ihmal yaşandığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. (Radikal – 9 Aralık)

Doktorun İhmali Yüzünden Ayağı Kesilmek Üzere

Diyarbakır'da kemik tümörü hastası olan Mahmut Bartan, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde 3 kez ameliyat edildikten sonra 4. kez ameliyat olması için hastaneye girişi yapılmıyor. İlk ameliyat sonrası doktorların iyileşme sözü verdiğini söyleyen Bartan, aynı zamanda halk arasında 'bıçak parası' olarak tabir edilen uygulama nedeniyle doktorlara para vermek zorunda kaldığını iddia etti. ( ANF – 13 Aralık)

10 Bin Nüfuslu Beldede Doktor Yok

Şırnak Merkeze Bağlı Kumçatı Beldesine atanan ancak sadece 20 gün görev yapan doktorun istifa etmesi sonucu belde doktorsuz kaldı. (İlkehaber – 14 Aralık)

Baş  Ağrısı İçin Gitti, Ayağından Oldu

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlayan Yılmaz Saltabaş, boyun ve omuz ağrısı nedeniyle Ereğli Devlet Hastanesi'ne gittiğini, Kendisine vurulan iğnenin ardından ayağında yanma ve ağrı olduğunu ve yetkililere bildirmesine rağmen kendisiyle ilgilenilmediğini belirtti. Daha sonra Zonguldak Araştırma Hastanesi'ne giden Saltabaş, kendisine yapılan iğnenin sinir damarlarını zedelediği, tedavi edilebileceğinin ama eski sağlığına kavuşamayacağının kendisine ifade edildiğini belirtti. (Star – 16 Aralık)

Penisilin Vurulan Bebek Öldü

İstanbul'da, öksürük şikâyetiyle 18 Kasım 2009 tarihinde Bayrampaşa Devlet Hastanesi Çocuk Polikliniği'ne götürülen 16 aylık bebek Melisa Yıldız'a Penisilin adı verilen ilaç verildi. İğneyi acil kısmında yaptırıp eve giden aile, kızlarının vücudunda morarmaların oluştuğunu fark edince hemen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne götürdü. Bir şeyinin olmadığı söylenerek eve gönderilen bebek, gece tekrar fenalaşıp bu kez Bağcılar Kemalpaşa Sağlık Ocağı'na götürüldü. Orda da normal olduğu söylenip, aynı iğne yapılarak eve gönderilen bebeğin durumunun daha da kötüleşmesi üzerine aile bebeği, Bakırköy Yenimahalle Doğum Hastanesi'ne götürdü. Ordan ambulansla Bakırköy Devlet Hastanesi'ne sevk edilen bebek yoğun bakıma alındı. Bir ay boyunca yoğun bakımda kalan küçük Melisa dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. (Zaman – 19 Aralık)

Mersin Devlet Hastanesi'nde Mahremiyet Haklarına Saygısızlık

Mersin Devlet Hastanesi'ne tedavi olmaya giden Semra Taştan, bir hastanın mahremiyet haklarına saygı gösterilmeyerek muayene odasına erkek hasta alan görevli hemşire ile tartışması üzerine hakarete uğradığını belirtti. (İlkehaber – 23 Aralık)

Göz Doktoru, Hastalarına Kanser İlacı Mı Veriyor?

Ardahan Devlet Hastanesi'nde görev yapan Göz Doktoru Op. Dr Ali Özkurt isimli doktorun, tedavi için hastaneye gelen hastalara 'çok iyi geliyor' diyerek Antuzan isimli kanser ilacını tavsiye ettiği ortaya çıktı. Hastalara reçete yazan Op. Dr. Ali Özkurt, bu yetmez gibi hastaları ilacın nerede alınacağını önerip, özel bir eczanenin hesap numarası verdiği ileri sürüldü. (Birgün – 30 Aralık)

İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ HAKLARI

Bitlis'te 290 Tütün İşçisi İşten Çıkarılacak

Geçen yıl özelleştirme çerçevesinde British Amerikan Tobacco (BAT) firmasına satılan Bitlis Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü'nün kapatılma kararı alınmasının ardından 290 çalışanın işine son verilecek. (ANF – 3 Aralık)

Tuzla Tersanesi'nde 1 İşçi Daha Hayatını Kaybetti

Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde meydana gelen kazada, bir işçi hayatını kaybetti. Ercan Sancar isimli kaynak işçisi, çalışma yaptığı sırada ambar kapakları arasında sıkışarak hayatını kaybetti.(Zaman – 6 Aralık)

'İş bırakma' Eylemine Katılan 16 TCDD Personeli Açığa Alındı

Birleşik Taşımacılık Sendikası Tatvan Baş temsilciliği, 25 Kasım'da Türkiye genelindeki ''iş bırakma'' eylemine katılan Tatvan'daki TCDD personelinden 16'sının açığa alındığını duyurdu. (Zaman – 11 Aralık)

Grizu Patlaması Sonucu Ölen 19 İşçi, İhmal Kurbanı

Bursa'nın Mustafa Kemalpaşa İlçesi'nde bir maden ocağında 10 Aralık'ta meydana gelen grizu patlaması sonucu oluşan göçükte mahsur kalan 19 maden işçisi hayatını kaybetti. Devlet Bakanı Faruk Çelik Bursa'daki grizu patlaması ile ilgili yaptığı açıklamalarda; "Gaz ölçümü düzgün yapılmamış ki böyle bir sonuç ortaya çıkmış. Böyle bir durumda burada bir ihmal söz konusu" diyerek, 19 işçinin ölümüne ihmalin neden olduğunu belirtti. (ntvmsnbc.com – 12 Aralık )

Yedi Bin TEKEL İşçisi Aileleri İle Birlikte Ankara'da Eylemdeler

31 Ocak'ta kapatılacak olan Tekel'e ait işletmelerde çalışan ve Tek Gıda-İş'e bağlı Yaklaşık 7 bin Tekel işçisinin eylemi 15 Aralık'tan beri Ankara'da Abdi İpekçi parkında sürüyor. Tekel işçisinin eylemine, çeşitli illerden gelen Tekel işçileri destek veriyor. İş güvencesini ortadan kaldıracak, ücretlerinde düşüşe yol açacak ve bununla birlikte kazanılmış birçok özlük hakkının sona ermesine neden olacak 4/C statüsünde çalışmaya protesto eden TEKEL işçileri, haklarını alıncaya kadar eylemlerine kararlı biçimde devam edeceklerini belirtiyorlar. (islahhaber.com – 16 Aralık)

Vurun Ücretliye!

İzmit'in Kartepe ilçesinde kadrolu öğretmenlerden devletçe belirlenmiş yasal kesintiler dışında hiçbir kesinti yapılmazken, ücretli statüsü ile çalışan sözleşmeli öğretmenlerden yasal dayanağı olmadığı halde, kırtasiye vb giderler karşılığı kesinti yapılıyor. Kesinti yapılmasına rıza göstermeyen öğretmenler ise okul müdürleri tarafından tehdit edilerek buna mecbur bırakılıyor. (Özgün Duruş – 29 Aralık)

YARGI VE CEZASIZLIK

Savcı: Öldürmeyen İşkenceye Ceza Yok

Bursa'nın Kestel ilçesinde kimlik kontrolü sırasında bir polisi vurduğu iddiasıyla gözaltına alınan Ender Bulhaz Aktürk, önce ilçe, ardından Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Emniyet, Aktürk'ün gözaltında alındığını 2 gün kabul etmedi. Kestel Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu. Savcılık, "ölçülü şiddet kullanımının" yasalarda olduğunu belirtti. Savcılık kararında, "Adli Tıp raporlarında belirlenen arazların şahsın yaşamını tehlikeye sokmadığı ve basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek nitelikle olduğunun belirtildiği" kaydedildi. (Birgün – 1 Aralık)  

Ceylan'ı Bir Kez Daha Katlettiler!

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 12 yaşındaki Ceylan Önkol, olayıyla ilgili Abalı Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Yüksel Şanlıtürk'ün hazırladığı fezlekede çarpıcı ifadeler yer aldı. Fezlekede, patlamanın gerçekleştiği bölgedeki köy ve mezraların teröre müzahir insanlardan oluştuğu iddia edilerek, "Normal olarak bölge insanın genel eğiliminin her türlü konunun terör olayı olarak istismar edilmesi ve devletten her halükarda tazminat ve para almaya çalışıldığının bilinen bir gerçektir" denildi. (islahhaber.com – 12 Aralık)

KAYIPLAR VE FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER

Şevkiye Aslan: Eşimin Kemiklerini İstiyorum

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 1993–95 yılları arasında 20 kişinin öldürüldüğü faili meçhuller davasında, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada mağdur olarak dinlenen ve eşinin 16 yıl önce askeri ve sivil giyimli bir tim tarafından sabah evden alındığını anlatan Şevkiye Aslan, eşi İhsan Aslan'ın, Kamil Atağ ve korucuları tarafından öldürüldüğünü belirterek, ''eşimin kemiklerini istiyorum'' dedi.  (ANF – 4 Aralık)

İşkencede Öldürülen Baykal'ın Ölüm Tutanağı 25 Yıl Sonra Geldi

12 Eylül darbesinden sonra Genç Kurtuluşçular Birliği'nun kurucularından Behzat Baykal, 27 Aralık 1984 tarihinde yapılan bir operasyonda gözaltına alındı. Baykal, gözaltına alınmasından 3 gün sonra yaşamını yitirdi ve polisler tarafından Çobançeşme Mezarlığına gömüldü. Ancak Baykal'ın ölüm tutanağı aileye verilmedi. Tutanak, 25 yıl sonra ortaya çıktı. Tutanağa göre Baykal, 30 Aralık 1984 tarihinde "kaçarken vuruldu." Tanıklar ise Baykal'ın gözaltında gördüğü ağır işkenceler nedeniyle yaşamını yitirdiğini anlatıyor. (ANF – 27 Aralık)

KÜRT SORUNU

Çelebibağ Belediye Başkanı Kürtçe Konuştuğu İçin Yargılandı

Van'ın Erciş ilçesine bağlı Çelebibağ Beldesinin Belediye Başkanı Veysel Keser, beldede düzenlenen Newroz kutlaması sırasında yaptığı Kürtçe konuşma ile Seçim Kanunu'na muhalefet ettiği gerekçesiyle Erciş Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. (DİHA – 9 Aralık)

TRT6 Yüz Yıllık Kürt Klasiğini Sansürledi

TRT6'te yayınlanan 'Çepik' isimli eğlence programında büyük dengbêjlerden Kawis Axa'nın Kürt müziğine kazandırdığı ölümsüz eser "De Xalo/Çeme Çetelê" şarkısının sözleri değiştirildi. Programı sunan "Aydın" isimli şarkıcı,''bendê Romiya bendeki girane" şeklindeki sözlerini "bendê gundiya bendeki girane", yine ''destê min di kelepçê de rizyane" sözlerini de ''destê min darê de rizyane" diye değiştirerek okudu.(ANF – 28 Aralık)

KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ VE GÜVENLİĞİ

Cizre'de Polis İlkokul Öğrencilerine Biber Gazı Sıktı

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde PKK lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını protesto gösterisine polis tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale ederken, gençler taşla karşılık verdi. Nur Mahallesi'nde bulunan Menderes İlköğretim Okulu öğrencileri de polisin attığı gaz bombalarından etkilendi. (ANF – 2 Aralık)

Silopi'de Polis Aracı 5 Yaşındaki Çocuğa Çarptı

Şırnak'ın Silopi ilçesinde gösteri yapan grup ile polis arasında çıkan çatışma sırasında polis aracının 5 yaşındaki Yasemin Yakaemir'e çarptığı bildirildi. Yaralanan Yakaemir, Silopi Devlet Hastanesi'ndeki ilk tedavisinin ardından Cizre Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. (DİHA – 6 Aralık)

Rastgele Atılan Gaz Bombası 1 Yaşındaki Zelal'i Hasta Etti

Mersin'de polisin attığı gaz bombasının bir eve isabet etmesi sonucu fenalaşan bir yaşındaki Zelal Bağış, evde çıkan yangından şans eseri kurtuldu. Baba Ramazan Bağış, kızının gazın etkisiyle birlikte hasta olduğunu belirterek, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi. (DİHA – 5 Aralık)

Diyarbakır'da Askeri Araç Durakta Bekleyen Yayaya Çarptı

Diyarbakır merkeze bağlı Yenişehir İlçesi'nde bir mağaza önünde durakta minibüs bekleyen Kadir Çavuşoğlu isimli kişiye askeriyeye ait sivil bir minibüs çarptı. Adını vermek istemeyen bir görgü tanığı, olay anının Mobese kamera tarafından da saniye saniye görüntülendiğini belirterek, polisin kendisini görgü tanığı olarak kabul etmek istemediğini söyledi. (ANF – 9 Aralık)

Polis Bir Eve Göz Yaşartıcı Bomba Attı

İstanbul Beyoğlu'nda, DTP'nin kapatılması kararını protesto eden gençlere müdahale eden polis, bir eve göz yaşartıcı bomba attı. Çevredeki vatandaşlar eve girerek, 2 kadını dışarı çıkarttı. Yüzleri yıkanan ve limon tedavisi uygulanan iki kadın, gazın etkisi geçtikten sonra tekrar evlerine girebildi. (ANF – 12 Aralık)

Azadiya Welat Dağıtımcısı Kimliği Belirsiz Kişiler Tarafından Darp Edildi
Azadiya Welat ve Günlük Gazetesi Adana dağıtımcısı Metin Alataş, BDP İl Başkanlığı önünde kimliği belirsiz sivil giyimli 5 kişi tarafından dövülerek hastanelik edildi. Avukatı aracılığıyla Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan Alataş, savcılık tarafından Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi. (DİHA – 22 Aralık)

Elektrik Telleri Ölüme Davetiye Çıkarıyor

İskender Taş (37) Batman Petrolkent Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi 2811. sokakta bulunan evinin dış cephesini boyarken meskenlere yakın geçen bir elektrik teline temas ederek elektrik akımına kapıldı. Cereyana kapılan İskender Taş trafonun şalterinin atması sonucu ölümden döndü. (İlkehaber – 10 Aralık)

MAYIN VE PATLAYICILAR

Adana'da Patlama, 2 Yaralı

Adana'nın Seyhan ilçesi Karacoğlan Caddesi'nde bulunan Kocavezir Parkı'ndaki bir çöp kutusuna bırakılan ses bombasının patlaması sonucu 2 kişi yaralandı. (ANF – 4 Aralık)

Keşan'da Patlamamış Havan Mermisi Bulundu

Bir ihbarı değerlendiren polis Edirne'nin Keşan ilçesinde bir adet patlamamış havan mermisi buldu.(Zaman – 16 Aralık)

EĞİTİM HAKKI

Okumak İçin Her Gün 5 Kilometre Yürüyorlar

Bingöl'ün Solhan İlçesi Elbaşı köyündeki öğrenciler, okumak için her gün 5 kilometre yürüyerek ilçe merkezindeki okula gidiyorlar. (İlkehaber – 6 Aralık)

Meslek Liseliler Sınava 10 Puan Geriden Başlayacak

YÖK Genel Kurulu toplantısında, meslek lisesi öğrencileri için üniversiteye girişte 10 puanlık katsayı farkı getirilmesi kararlaştırıldı. Buna göre meslek liselilerin ortaöğretim başarı puanları 0.13, genel lise mezunlarının puanları ise 0.15 katsayısı ile çarpılarak, sınavdan aldıkları puana eklenecek.(Zaman – 18 Aralık)

Çukurova Üniversitesi'nde ' Koşulsuz Pedagojik Formasyon' Eylemi

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi'nde öğrenim gören bir grup öğrenci, "Koşulsuz pedagojik formasyon" talebi ile rektörlük binası önünde oturma eylemi yaptı.(Milliyet – 22 Aralık) 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu

 

Önceki ve Sonraki Haberler