Özgür-Der, Cizre'deki Yurt Saldırısını Kınadı

Özgür-Der, Cizre'deki Yurt Saldırısını Kınadı

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, Özel Ufuk Erkek Öğrenci Yurdu’na yönelik gerçekleştirilen saldırıyı sert ifadelerle kınadı.

Şube başkanı Av. Serdar Bülent Yılmaz tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, bu türden saldırılar "barbarca" nitelendirilerek, sert ifadelerle kınandı.

Basın Açıklamasının Tam metni:

Cizre'deki İmam Hatip Yurduna Yönelik Saldırıyı Şiddetle Kınıyoruz!

27 Mayıs günü, saat 17.00 sularında, Şırnak'ın Cizre ilçesinde, imam hatip öğrencilerinin kaldığı Özel Ufuk Erkek Öğrenci Yurdu'na, bir grup PKK sempatizanı tarafından, sloganlar eşliğinde molotof kokteylleri ile saldırı düzenlenmiş ve yurt ateşe verilmek istenmiştir. Özellikle Cizre'nin yoksul köylerinden gelen öğrencilerin barındığı bu yurda yönelik saldırı sonucu maalesef üç öğrenci yaralanmıştır.

Son aylarda bölgede, seçim öncesi yoğunlaşan protesto gösterileri sırasında, İslami yapılara yönelik saldırıların arttığını kaygıyla izlemekteyiz. PKK tabanının, örgütlü biçimde İslami kurumları hedef alarak bu Vandallığı her geçen gün biraz daha ileriye taşıması, hiçbir gerekçeyle izah edilmesi mümkün olmayan kabul edilemez düzeylere vardırılmıştır. Yoksul imam hatip öğrencilerini yakarak katletme girişimi asıl itibariyle bölgede varlık gösteren ve PKK'ye eklemlenmemiş Müslümanların adeta ilerde nasıl yok edileceğinin tipik bir provasıdır.

Maalesef bugüne dek, saldırıların durdurulması konusunda BDP ve dolayımındaki çevrelere, kendi kitlelerinin faili olduğu bu tür saldırıları durdurmak konusunda etkin rol almaya yönelik olarak yaptığımız çağrılar ve görüşmeler görüldüğü üzere sonuçsuz kalmaktadır. Saldırıları örgütleyen kesimleri uyaran, kınayan, engel olacak etkide hiçbir üst düzey çağrı ve girişim henüz yapılmamıştır. Bu saldırılara sessiz kalan ve engelleme konusunda kitlesi üzerindeki etkinliğini kullanmayan ve de bu hususlarda ciddi hiçbir çaba göstermeyen BDP'yi bu saldırıların ortağı kabul etmekteyiz.

Kendileri gibi düşünmeyen imamları katleden, neredeyse düzenledikleri tüm gösteriler sırasında dindar kesimin kurumlarına saldırıp barbarca yakıp yıkan, muhalif gördükleri Kürt Müslümanları kendilerine katılma konusunda tehditlerle zorlayan, kendisinden olmayana yaşam hakkı tanımayan ve bölgeyi istediği şekilde dizayn edeceğine inanan bu statükocu anlayışı şiddetle kınıyoruz. Ayrıca yurtta yaralanan öğrencilere de yüce Rabbimizden hayırlı şifalar niyaz ediyoruz.

Av. Serdar Bülent Yılmaz

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler