Özgür-Der Ekim 2009 İnsan Hakları Raporu

Özgür-Der Ekim 2009 İnsan Hakları Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi İnsan Hakları Komisyonu tarafından her ay periyodik olarak hazırlanan aylık hak ihlalleri değerlendirme raporu kamuoyu ile paylaşıldı.

"Milliyetçi hamasetin zirveye çıkmasına neden olan bu ulusalcı ve tahrik edici söylem, Kürt sorununu çözme iradesini akamete uğratmamalıdır."

Giriş

Keyfi göz altıların "sıradan" bir uygulamaya dönüştüğü bu ülkede, gözaltında ölümlerin ardı arkası kesilmiyor. Şırnak'ın İdil ilçesinde gözaltına alınıp İdil Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Resul İlçin isimli yurttaşın, gözaltında gördüğü işkence sonucu hayatını kaybettiği iddia edildi.

Diğer bir yaşam hakkı ihlali ise Şırnak'ta karşımıza çıktı. Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 9 Ekim 2009'da gerçekleştirilen protesto gösterilerine müdahale eden kolluk güçlerinin attığı gaz bombası balkonda oturan 1,5 yaşındaki Mehmet Uytun'un başına isabet etti. Olay sırasında ağır yaralanarak tedavi altına alınan Uytun, ancak 10 gün dayanabildi ve 19 Ekim'de hayatını kaybetti.

Karakola sağ götürüp ölüsü teslim edilen Resul İlçin ve rasgele atılan gaz bombası sonucu 1,5 yaşındaki Mehmet Uytun'un ölümü, insan hayatının devlet tarafından önemsenmediğini ve yaşam hakkının kutsallığının hiçe sayıldığını gözler önüne serdi.

Kürt illerinde barış umutlarının arttığı bir ortamda, OHAL döneminde yaşanan hukuksuz manzaraları aratmayacak cinsten uygulamalara tanık olduk. Genelkurmay Başkanlığı, hiçbir hukuksal dayanağı ve yetkisi olmaksızın, birçok bölgeyi  "Geçici Askerî Güvenlik Bölgesi" ilan ederek, bu bölgelere sivil girişleri yasakladı. Söz konusu uygulama ile TSK, bu bölgelerde istediği şekilde atış yapabilmekte, patlayıcı madde kullanabilmektedir.

Öte yandan, askerlerin bölgedeki bazı köylerin girişlerinde güvenlik noktaları oluşturdukları ve buralardan geçen araçları tek tek durdurarak, taşınan gıdaları kayıt altına aldıkları görüldü. OHAL dönemi hukuksuzluğunun eseri olan bu ambargo uygulaması, OHAL'in kaldırılmış olmasına rağmen, karakol komutanlarının isteklerine bağlı olarak keyfi biçimde sürdürüldüğünü gösteriyor.

Eylemlere katılıp polislere taş attıkları gerekçesiyle daha çocuk yaşta "terörist" muamelesi gören çocuklar,  polislerin düzenledikleri ev baskınlarıyla gözaltına alınmaya devam ediyor.

Cezaevlerine atılan yüzlerce çocuğa, hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği çok ağır cezalar veriliyor. Hukukun her alanda katledildiği bu ülkede, katıldıkları gösteriler nedeniyle yargılanan 101 çocuğa hiç erinmeden toplam 466 yıl hapis cezası reva görülebiliyor. Devlet, çocukları ağır biçimde cezalandırarak, gücünü gösterdiğini sanadursun; bu cezalar, devletin düştüğü acziyeti ve yaşadığı tükenişi ilan ediyor.

Milliyetçi Hamaset, Açılımı Sekteye Uğratmamalıdır

"Kürt açılımı" çerçevesinde somut adımların atılmaya başlandığı, Kandil ve Mahmur'dan gelen "barış grup"larının açılıma olumlu katkı sunmak için ülkeye giriş yaptığı bir süreçte; bu kirli savaşın devam etmesini arzulayanlar, gelen grubun karşılanış biçimini, yaşanan sevinç gösterilerini bahane ederek açılım sürecini sekteye uğratmaya gayret ettiler ve kısmen de başarılı oldular.

Tepkiler üzerine, başbakan ve hükümet yetkililerinin ulusalcı ve milliyetçi tepkilere boyun eğerek, gelmesi beklenen diğer "barış grupları"nın gelişine izin vermemeleri kaygı ile takip ettiğimiz bir gelişme oldu.

Hükümetin geri adım atışından cesaret alan milliyetçi koro, birçok kentte Kürtlere yönelik ırkçı ve faşist saldırılar gerçekleştirdi. 

Milliyetçi hamasetin zirveye çıkmasına neden olan bu ulusalcı ve tahrik edici söylem, Kürt sorununu çözme iradesini akamete uğratmamalıdır. Sorunu çözüme kavuşturmak için çabalayanlar; kan dökmekten başka bir yöntem bilmeyen milliyetçi-ulusalcıların kuracakları tuzaklara düşmemelidir.

Camiler Militarizmin Kışlası Değil, Allah'ın Adının Yüceltildiği Mabetlerdir!

Statükocu ve despotik bir zihniyetle inşa edilen, varlık güvencesi olarak TSK'nin silahlı gücüne sığınan resmi ideoloji; "İstanbul'un Kurtuluşu" bahanesiyle, 5 Ekim günü İstanbul'daki büyük camilere astırdığı ırkçı mahyalar ile ne denli faşist ve ulusalcı bir karakter arz ettiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Egemen ulusalcı çılgınlığın vardığı boyutu ve kirliliği temsil eden, tek parti dönemi uygulamalarını anımsatan ve mabetlerin bile militarizmin esareti altında bulunduğunun açık delilidir.  Bu ırkçı-şoven karakterli uygulama, Kemalizm'in doğasında bulunan İslam düşmanlığının bariz bir tezahürü olmakla birlikte, inancımıza ve değerlerimize karşı yapılmış açık bir saldırıdan başka bir anlama gelmemektedir ve başlı başına bir insanlık suçudur!

"Önce Vatan",  "Ne Mutlu Türküm Diyene!", "Ordumuza Şükran Borçluyuz" gibi ırkçı ifadelerin yazılı olduğu mahyalar, ulusal kimlik dayatmasının devam edeceği anlamına gelmektedir. Kürt illerinin tüm dağlarına bu sözleri yazmakla yetinmeyen kafatasçı zihniyet, cami tepelerine bu ırkçı mahyaları astırarak, kendisine tebaa olacak itaatkâr bir ulus hayalinden vazgeçmeyeceğini, etnik farklılıklara tahammülsüz olduğunu ve İslami kimliğimize yaşam alanı tanımayacağını ilan etmektedir.

Suçüstü Yakalanan Darbeciler Yargılanmalıdır

2009 Nisan ayında Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı söylenen ve 12 Haziranda Taraf gazetesinde yayımlanan, "İrtica ile mücadele eylem planı" isimli belgenin fotokopi olması ve aslının ortaya çıkmamasının ardından, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ söz konusu belgeyi "bir kâğıt parçası" olarak nitelendirmiş, belgeyi sızdıranların tespit edilmesi için gerekenlerin yapılmasını tehditkâr bir üslupla talep etmişti. Askeri savcılık ise "kovuşturmaya yer olmadığı kararı" ile bu cunta planını unutturmaya çalışmıştı.

Belgenin aslının bir ihbar mektubu ile ortaya çıkmasından sonra Adli Tıbbın yaptığı analiz neticesinde, belgede bulunan imzanın Dursun Çiçek'e ait olduğu ve imzanın da "ıslak imza" olduğu tespit edildi.

İnsan hak ve özgürlüklerine yönelik bir saldırı hüviyetindeki bu planı hazırlayanlar cezalandırılmadıkça; cuntacı anlayış darbe sevdasından ilelebet vazgeçmeyecektir ve militarist tahakküm silahın sunduğu güçle, düşman bellediği halka karşı bu tarz planlar hazırlamaya devam edecektir.

Kenan Alpay, Düşüncelerinden Dolayı Yargılanmakta!

Kemalist Yüzyıl Projesi'ni, eğitim sistemindeki çarpıklıkları ve kışla tipi eğitim anlayışını, resmi ideoloji dayatmasını eleştirdiği için mahkûm edilmek istenen Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı ve Haksöz Dergisi Yazı İşleri Müdürü Kenan Alpay, yaptığı konuşma dolayısıyla, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçlamasıyla yargılanmaya başladı. Yaptığı savunmada, konuşmasını sahiplenen ve özgür düşünceye kilit vurmak isteyen yargı sistemini eleştiren Alpay, Resmi ideoloji ve Atatürkçülük dayatmasını kabul etmediğini ifade etti. Dava, 17 Mart 2010 tarihine ertelendi.

Alpay'a açılan dava, düşünce ve ifade özgürlüğüne yapılmış açık bir saldırıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğüne tahammül edilmediğinin bariz bir örneği olan bu yargılama da göstermiştir ki; Kemalizm tükenmektedir ve tükenen her ideoloji gibi gerçeklerin seslendirilmesinden bile ürkmektedir. Özgür düşüncenin önüne ket vuracağını sanan anlayış bilsin ki, Kenan Alpay'ın ifade ettiği gerçekler, resmi ideolojinin dayatmasına razı olmayan herkesin ortak kabulüdür. Kenan Alpay bu düşüncelerinde yalnız değildir, yığınların hislerine tercüman olmuştur.

Ceylan Önkol, Kendi Kendini Öldürmüş!

Diyarbakır'ın Lice ilçesinin Birlik köyünde, jandarmanın açtığı ateş sonucunu hayatını yitiren Ceylan Önkol isimli kız çocuğunun ölümüyle ilgili bilirkişi raporu bu ay içinde yayınlandı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde çalışan patlayıcı uzmanlarının hazırladığı ve tamamen çelişkilerle dolu raporda, Ceylan'ın olay yerinde eskiden kalma bir patlayıcıya elindeki tahrayla vurması sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Bombaya eliyle vurduğu iddia edilen Ceylan'ın ellerinin ve ayaklarının kopmaması, bu bilirkişi raporunu şüpheli kılmakta, küçük kızın ölümü üzerindeki kuşkuları aydınlatmak yerine bilakis kafalara yeni soruların hücum etmesine yol açmaktadır.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu

 

EKİM 2009 İNSAN HAKLARI BİLÂNÇOSU

 

YAŞAM HAKKI

 

Polis Kurşunu Ankara'da Can Aldı

Musa Dönmez, Ankara'nın Etmesgut İlçesi'nde,"hırsızlık olayına karıştığı" iddiasıyla polis ekiplerinin "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle bir araca açtığı ateş sonucu başına isabet eden kurşunla yaşamını yitirdi. (ozgurradyo.com - 3 Ekim)

 

IMF Karşıtı Eylemde Trajik Bir Ölüm

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarını, toplantıların yapıldığı Harbiye Semti'ndeki Kongre Vadisi önünde protesto etmek isteyen anti-kapitalist yaklaşık 7500 kişiye kolluk güçleri Taksim Meydanı'nda silah, plastik mermi, cop, biber gazı, tazyikli ve boyalı su ile gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahale sırasında atılan gaz bombalarından yayılan gazın da etkisiyle sahibi olduğu işyerinde kalp krizi geçiren İshak Kalvo (55), hastaneye yetiştirilmek üzere bindirildiği taksiye polis ekiplerinin müdahale alanından çıkışına izin vermemesi sonucu yaşamını yitirdi. (Radikal - 6 Ekim)

 

İmam: Cenaze Parçalanmıştı

Van'ın Çaldıran İlçesi'ne bağlı Buğulukaynak (Kel) Köyü'nde askerler tarafından sağ yakalandıktan sonra bölgeye giden özel hareket timleri tarafından infaz edildiği iddia edilen Lise öğrencisi İbrahim Atabay'ın cenazesini yıkayan imam Abdurrahman Şengül, cenazenin işkence nedeniyle parçalandığını söyledi. (Günlük - 11 Ekim)

 

Bilirkişi Raporu: Ceylan Önkol Kendi Kendini Öldürmüş!

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Birlik Köyü'nde 28 Eylül 2009'da Ceylan Önkol'un (14) jandarma karakolundan açılan ateş sonucu veya meydana gelen bir patlamadan ötürü ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 12 Ekim 2009'da bilirkişi raporu yayınlandı. Rapora göre Ceylan Önkol'un, daha önce araziye atılmış ancak patlamamış 40 milimetrelik bomba atar mühimmatına elindeki budama bıçağıyla vurması sonucu meydana gelen patlamayla yaşamını yitirdiği söylendi. (ntvmsnbc.com - 12 Ekim)

 

'Dur İhtarı' Ölüm Getirdi

Hatay'da 12 Ekim 2009'da polis ekiplerinin şüpheli bulduğu motosiklete yaptığı "dur" ihtarının ardından ateş açması sonucu motosiklette bulunan Murat Koku (28) yaşamını yitirdi. (Sabah - 13 Ekim)

 

Gaz Bombası Sonucu Yaralanan Bebek Öldü

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 9 Ekim 2009'da gerçekleştirilen protesto gösterilerine müdahale eden kolluk güçlerinin attığı gaz bombasının annesiyle balkonda oturan Mehmet Uytun'a (1,5) gelmesi sonucu ağır yaralanan Mehmet Uytun, beyninde darbeye bağlı ödem oluşması sonucu 19 Ekim 2009'da tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi (Diyarbakır) Tıp Fakültesi'nde yaşamını yitirdi. (islahhaber.com - 19 Ekim)

 

Düğünde Polisin Tabancası Ateş Aldı: 1 ölü

Kütahya'nın Çavdarhisar İlçesi'nde 17 Ekim 2009'da katıldığı bir düğünde beylik tabancasıyla rastgele ateş açan polis memuru E.A.'nın tutukluk yapan silahıyla uğraşırken silahın ateş alması sonucu vücuduna kurşun isabet eden Özge Koca (14) ağır yaralandı. Özge Koca'ya isabet eden kurşunun sekmesi sonucu E.A.'nın oğlu T.A.'nın (5) yaralandığı öğrenilirken, Özge Koca'nın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi. (Zaman- 20 Ekim)

 

Köy Korucusu Cinnet Geçirip 3 Kişiyi Öldürdü

Şırnak'ın İdil ilçesi Kaşıkçı köyünde köy koruculuğu yapan 42 yaşındaki Şükrü Kartal, henüz belirlenemeyen bir nedenle eşi ve 16 yaşındaki oğlunu uzun namlulu silahla öldürdü. Kartal'ın, daha sonra aynı silahla intihar ettiği bildirildi. (haber7 – 20 Ekim)

 

Asker Köylüleri Taradı: 1 Ölü, 4 Yaralı

Van Özalp'ta Yukarı Oymaklı (Êngiz) köyünde mazot getirmek için sınıra giden köylüler, Kurudere Sınır Karakolu'na bağlı askerler tarafından silahla tarandı. Tarama sırasında ağır yaralanan Şahabettin Koçak, olay yerinde yaşamını yitirdi. Olay sırasında yara almadan kaçan köylülerden Rıdvan Akyürek, Orhan Akyürek, Cihan Meşe, ve Şahabettin Yalçınkaya ise askerler tarafından köy içinde yakalanarak, silah dipçikleriyle saldırıya uğradıkları belirtildi. (Günlük - 27 Ekim)

 

ŞÜPHELİ ÖLÜMLER

 

Kayıp Musa, Elleri Bağlı Halde Öldürülmüş Olarak Bulundu

Van'ın Başkale İlçesi'nde 2 Ekim 2009'da kaybolan Musa Şimşek'in (60) cesedi, 5 Ekim 2009'da Kocaköy ve Yavuzlar Köyü'nün arasında bir köprünün altında elleri bağlı başına tek el ateş edilmiş halde bulundu. (Gündem - 5 Ekim)

 

Şırnak'ta Gözaltına Alınan Bir Kişi Karakolda Öldü

21 Ekim 2009'da Şırnak'ın İdil İlçesi'nden Batman'a giderken yapılan yol kontrolünde gözaltına alınan Resul İlçin (52), gözaltında tutulduğu İdil Emniyet Müdürlüğü'nde yaşamını yitirdi. Resul İlçin'in gözaltında gördüğü işkence ve kötü muamele sonucu öldüğü iddia edildi. (Radikal - 22 Ekim)

 

ASELSAN'da Dördüncü Sır Ölüm

ASELSAN'ın Komuta Kontrol ve Haberleşme Yazılım Mühendisliği'nin uçak komuta kontrol merkezi bölümünde başarılı işlere imza atan genç mühendis Burhaneddin Volkan'ın, 3 arkadaşının şüpheli şekilde hayatlarını kaybetmesinin ardından kurumdan ayrıldığı ve yedek subay olarak askerliğini yapmak üzere gittiği Ankara'daki birliğinde hayatını kaybettiği belirlendi. (Vakit – 22 Ekim)

 

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Öğrencisinin Cenaze Namazını Kıldıran Müdüre Soruşturma Açıldı

Samsun'da 29 Eylül Salı hemzemin geçitte yük treninin çarpması sonucu hayatını kaybeden öğrencisi Volkan Akyasa'ının Tekkeköy'deki cenaze namazını kıldıran Namık Kemal Lisesi Müdürü Mustafa Kandemir hakkında ''mesai saatleri içerisinde namaz kıldırmak'' gerekçesiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldı. (Zaman - 2 Ekim)

 

Ninesi Yaşındaki Hastayı 'Başörtülü' Diye Muayene Etmedi

Eskişehir'de yaşlı bir kadın, başörtülü olduğu için aile hekimi tarafından muayene edilmedi. İddialara göre Fatma Arduç (69), mide sancıları içinde gittiği sağlık ocağında tedavi edilmek yerine, Dr. Gülsen Y.'nin "Siz niye kapalısınız?" sözlerine maruz kaldı. "Normal kıyafetimiz" diyerek karşılık veren yaşlı kadından doktor, nüfus kâğıdı istedi. Rahatsızlığına rağmen evine giden Fatme Arduç, kimliğiyle sağlık ocağına döndü. Nüfus cüzdanındaki başörtülü fotoğrafı gören doktor, bu kez kimlik ve sağlık karnesindeki resimlerin benzememesini gerekçe göstererek hasta kadının muayenesini yapmadı. İl Sağlık Müdürlüğü, soruşturma başlattı.

(haksozhaber.net - 8 Ekim)

 

Başörtüsü Yasağı Üniversite Dışına Taştı

Mersin Üniversitesi ile Selanik Aristotle Üniversitesi tarafından 'Engelliler İçin Tasarım, Ulaşılabilir Mekânlar Yaratılması Projesi' ile ilgili 'engelsiz kentler ve üniversiteler' konulu uluslararası sempozyumunda Sinem Gül Çolak, görevliler tarafından uyarılınca başörtüsünü çıkardı ve sempozyumu başı açık takip etmek zorunda kaldı. (Zaman - 9 Ekim)

 

Kursiyere de 'Başörtülüsün Giremezsin' Dediler

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yine başörtüsü yasakçılığı yaşandı. Bilgisayar Teknolojileri Sertifikası kursuna kayıt yaptıran üniversite mezunu başörtülü Esma Hacer Evkaya, ilk dersine girmek için gittiği kapıdan "başörtülüsün" denilerek geri çevrildi. (Vakit - 19 Ekim)

 

İHL'li Öğrenciyi, Başörtülü Diye Gezi Otobüsünden İndirdiler

Çanakkale gezisine katılan Fethiye İHL öğrencisi Büşra Pirci, yolculuğun 15'inci dakikasında başörtülü olarak ziyaret ve konaklama yerlerine giremeyeceği belirtilerek, otobüsten indirildi. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çanakkale'ye düzenlenen geziye katılan, fakat başörtüsü olduğu gerekçesiyle gezi otobüsünden indirilen lise öğrencisi geri dönmek zorunda kaldı. (Zaman - 21 Ekim)

 

Kütahya'da Başörtüsü Eylemlerine Polis Baskısı

Türkiye'nin birçok kentinde yıllardır devam eden başörtüsü eylemlerini Kütahya'da da yapmaya karar veren Mazlumder Kütahya Şubesi'ne, ilk eylemleri sonrası polis engeli geldi. 10 Ekim Cumartesi Kütahya Belediyesi önündeki alanda eylem yapan başörtüsü mağdurları 15 Ekim Perşembe günü polis ekipleri tarafından emniyete götürülerek uyarıldı. (haksozhaber.net - 23 Ekim)

Merve'nin "Suç"u Başörtülü Olmak!

Mardin'den Çanakkale'ye düzenlenen geziye katılmak üzere gezi otobüsüne binen Mardin Kız Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi Merve Akgül, geziye başörtülü olarak katılamayacağı gerekçesiyle Şube Müdürü Mehmet Eldem tarafından otobüsten indirildi. (Zaman - 27Ekim)

 

KÜRT SORUNU

 

El Konulan Kürtçe Kitaplar

Artuklu Ünivesitesi'nin (Mardin) 2009–2010 akademik yılında başlattığı Yaşayan Diller Enstitüsü'nün çalışmalarına kaynaklık etmesi için 1 Ekim 2009'da İsveç'ten gelen 300 Kürtçe kitaba Mardin Emniyet Müdürlüğü el koydu. (Milliyet - 2 Ekim).

 

Önce İzin Verdiler Sonra Dövdüler!

Manisa'da düğünü basan polisler, önce sarı kırmızı yeşil renklerin kaldırılmasını istedi; sonra müziğin sesinin kapatılması yönünde uyarıda bulundu. Düğün sahiplerinin itirazına karşı ise polis şiddet kullanarak düğünü dağıttı. (Evrensel- 7 Ekim)

 

Kürt Sorununu Tartışan Akademisyene İş Yok

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Kürt sorununun ele alındığı bir televizyon programına katılan sözleşmeli öğretim görevlisi Özgür Sevgi Göral'ı görüşlerinden ötürü, hak ettiği atamaya 'layık' bulmadı. Ataması, 'öğrencilere Atatürk milliyetçiliğine bağlı hizmet bilinci, milli birlik ve beraberliği kuvvetlendirici irade gücü kazandırmayacağı' gerekçesiyle yapılmayan Göral, o programda "Kürt sorunu ciddi bir ezilmişliğin sonucudur. Polisler tarafından Kızıltepe'de öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz da bu ülkenin eşit yurttaşıdır" demişti. (islahhaber.com - 8 Ekim)

 

Kürtçe Şarkıya Bir Soruşturma Daha

Siirt Belediyesi tarafından 'Dilleri ve Renkleri Doğa İle Buluşturalım' sloganıyla düzenlenen 'Siirt Fıstık Festivali' kapsamında verilen konserde sahne alan MKM-DER bünyesinde çalışmalarını yürüten Sanatçı Zeki Akan (Xwejin Botan) hakkında 'Örgüt propagandası yapmak' suçundan soruşturma açıldı. (Günlük - 9 Ekim)

 

MAYIN VE PATLAYICILAR

 

Şırnak'ta Mayın Patladı: 2 Ölü

Şırnak'ta Kato Dağı yakınlarındaki askerî birliğe malzeme taşıyan minibüsün önceden döşenmiş mayına çarpması sonucu Vedat Bayhan (26) ve Cihat Durmuş (16) yaşamını yitirdi. (Zaman - 4 Ekim)

 

Yüksekova'da Mayına Basan Çoban Ağır Yaralandı

Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'ne bağlı Kamışlı (Sinewa) Köyü kırsalında 17 Ekim 2009'da meydana gelen patlamada Cebrail Torun (56) ağır yaralandı. Köylülerce Yüksekova Devlet Hastanesine kaldırılan Torun'un ayak parmaklarının koptuğu belirtildi. (ANF - 17 Ekim)

 

Arazide Bulduğu Patlayıcı Madde Elinde Patladı

Erzurum'un Yakutiye İlçesi'nde 18 Ekim 2009'da boş arazide hayvanlarını otlatırken bulduğu askerî malzemenin elinde patlaması sonucu Harun Kızıl (19) ağır yaralandı. (Zaman - 19 Ekim)

 

ÇOCUK HAKLARI

 

Hapishanenin Ring Aracına ismini Yazan Çocuklara 8 Yıl Hapis İstemiyle Dava Açıldı

Polise taş attıkları gerekçesiyle Mardin'de tutuklanan iki çocuk hakkında mahkemeye götürülürken bindirildikleri hapishane aracına isimlerini yazdıkları iddiasıyla 8'er yıl hapis cezası istemiyle yeni bir dava daha açıldı. (Birgün - 5 Ekim)

 

Tutuklu Çocuk Tedavi Edilmiyor

İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, Mardin Cezaevi'nde tutuklu bulunan 15 yaşındaki T.N. adlı çocuğun boğazında çıkan şişkinliğin 3 aydır tedavi edilmediğini ve şişkinliğin giderek arttığını belirti. (Evrensel - 6 Ekim)

 

Tedavi Edilmeyen Çocuklar Açlık Grevinde

Toplumsal gösterilere katıldıkları gerekçesiyle TMK kapsamında yargılanan, Maltepe Çocuk ve Gençlik Cezaevi'nde bulunan çocuk tutuklular, aileleri aracılığı ile bir açıklama yaparak hasta çocuk tutukluların tedavi edilmediğini aktardı. Çocuklar, ileri derecede hastalığı bulunan tutukluların dahi sevk taleplerinin karşılanmadığını belirterek, açlık grevi başlattıklarını duyurdu. (Günlük - 8 Ekim)

 

Polisten Çocuklara Coplu Saldırı

İstanbul'un Bahçelievler İlçesi'nde 70. Yıl Tedavi Hastanesi'nin bahçesinde oturan beş çocuğun, bahçeye gelen polis ekibince dövüldüğü, bir çocuğun ağzına cop sokulmaya çalışıldığı öğrenildi. (Taraf - 14 Ekim)

 

Hakkâri'de Çocuk Gözaltısı Operasyonu

Hakkâri'de polisler, 14 yaşındaki L.S.'yi gözaltına aldı. Gazi mahallesinde de Taşkın Ailesi'ne ait eve baskın düzenlendi. Baskın sonucunda 12 yaşındaki D.T. adlı çocuk, gözaltına alındı. (Günlük - 16 Ekim)

 

2 Çocuğa, PKK'yi Övmekten 4'er Yıl Hapis

Adana'da izinsiz gösterilerde PKK lehine slogan attıkları iddiasıyla yargılanan 16 yaşındaki M.Ç. ile 17 yaşındaki M.A. 4 yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırıldı. (Milliyet - 23 Ekim)

 

IRKÇI SALDIRILAR

 

Kürt İşçilere 'Yozgat'ı Terk Edin' Tehdidi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinden Yozgat'ın Sarıkaya ilçesine giden tarım işçileri, "Burayı terk edin, yoksa çadırlarınızı yakar, sizi öldürürüz" diye tehdit edildiklerini iddia ettiler. (Evrensel - 13 Ekim)

 

'Burası Türkiye, Kürtçe Konuşamazsın'

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde bindiği şehir içi dolmuşta telefonda Kürtçe konuşan, Muşlu Halis Çelik, araçtakiler tarafından 'Burası Türkiye, Kürtçe konuşamazsın' denilerek, linç edilmek istendi. 10 kişinin saldırısına uğradıktan sonra araçtan aşağıya atılan Çelik, kendi imkânlarıyla gittiği hastanede 15 gün iş göremez raporu aldı.(Birgün - 18 Ekim)

 

Kürt Öğrencilere Faşist Saldırı

Fırat Üniversitesi (Elazığ) öğrenci yurdunda kalan Kürt öğrenciler, 20 Ekim 2009'da telefonda aileleriyle Kürtçe konuştukları için, aşırı sağcı bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıda Orhan Semerci ve Barış Tekin adlı öğrenciler ağır yaralandı.(Gündem- 21 Ekim)

 

Açılım Süreci'nde Kürtlere Yönelik Saldırılar

Balıkesir'de 23 Ekim 2009 gecesi DTP il binası kimliği belirsiz kişi veya kişilerin taşlı saldırısına uğradı. Saldırı sonucu binanın camlarının kırıldığı öğrenildi. (Milliyet - 23 Ekim).

 

Kürt İşçileri Linç Etmek İstediler

Edirne'nin İpsala İlçesi'ne bağlı Yenikarpuzlu Beldesi'ndeki çeltik tarlalarında işçi olarak çalışmak için Van'dan gelen üç Kürt işçiyle beldede yaşayanlar arasında çıkan tartışma işçilerin linç edilmek istenmesine dönüştü. Beldede yaşayanların saldırısından korunmak için camiye sığınan üç işçi beldeden çıkarıldıktan sonra jandarma ekibi tarafından gözaltına alındı. (Gündem - 24 Ekim)

 

Ankara'da Irkçı Saldırıda 3 Kürt Bıçaklandı

Ankara'nın Mamak İlçesi'nde 23 Ekim 2009'da Van nüfusuna kayıtlı Eşref Keleş (32), Adem Keleş (20) ve Aydın Keleş (37) bıçaklı saldırıya uğradı. "Pis Kürtleri burada barındırmayacağız" diyen bir grup tarafından bıçaklanan üç kişi hastaneye kaldırılırken, Eşref Keleş'in ailesinin yaşadıkları mahalleden ayrıldığı öğrenildi. (Gündem - 24 Ekim)

 

Kürtçe Müzik Çalan Telefonu Fırına Attı!

Kırşehir'de Mardinlilere ait bir ekmek fırınına giden ve adı öğrenilemeyen uzman çavuşun, Kürtçe müzik çaldığı için fırın çalışanına ait cep telefonunu fırına attığı bildirildi. Daha sonra yanındaki askerlerle birlikte fırın çalışanını tehdit ederek gittiği belirtildi. (Günlük - 24 Ekim)

 

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

 

Bingöl'de Korucular Mezrayı Bastı

Bingöl'ün Kiğı ilçesi Karer bölgesinde bulunan Elmaağaç (Maskan) köyü Tenyan mezrasında bulunan iki eve, Doğanlı köyü korucularının baskın düzenlediği öne sürüldü. Mağdur Çelebi ailesi fertleri, korucuların geleceğini duydukları için evlerini boşalttıklarını, eve gelen korucuların evin kapılarını kırıp, 82 yaşındaki İbrahim Çelebi'yi dövdüğünü söylediler. (Evrensel - 1 Ekim)

 

Liseli Öğrenciye Okul Polisi Dayağı

Ankara'da Ayrancı Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi E.G. okul bahçesinde arkadaşıyla otururken yanına gelen "Okul Polis Projesi" kapsamında Ayrancı Ticaret Meslek Lisesi'nde görev yapan "okul polisi" M.A.'nın, okulun öğrencisi olmadığı iddiasıyla kendisini dövdüğünü söyledi. Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden rapor alan E.G, suç duyurusunda bulundu. (Radikal - 2 Ekim)

 

Polisin Dövdüğü Genç Ölümle Perçinleşiyor

İstanbul'un Avcılar İlçesi'nde Mustafa Burcu Parkı'nda oturan arkadaş grubuyla, grubun parkı terk etmesini söyleyen polis ekibi arasında çıkan tartışmada polis ekiplerinin Güney Tuna'yı (21) dövdüğü öğrenildi. Aldığı darbelerin etkisiyle yere yığılan Güney Tuna'yı gözaltına alarak Avcılar Merkez Karakolu'na götüren polis ekibinin Güney Tuna'yı karakolda da dövdüğü iddia edildi. (Radikal - 5 Ekim)

 

Korucu Ateşi Sonucu Bir Çocuk Yaralandı

Diyarbakır'ın Eğil İlçesi'ne bağlı Meşeler (İnciya) Köyü'nde geçici köy korucularıyla köylüler arasında çıkan tartışma sırasında geçici köy korucularının rastgele açtığı ateş sonucu Hasan Hüseyin Baran (15) yaralandı. (Günlük - 5 Ekim)

 

Ahmet Kaya Şarkısı Söyleyen Kişiye Polis Dayağı

Bahçelievler Lisesi öğrencisi Jehat Kaplan (15), üç arkadaşı ile birlikte yolda yürürken Ahmet Kaya'nın "Mavinin Türküsü" adlı şarkısını söylediği gerekçesiyle yunus polisleri tarafından durdurularak dövüldü. (Star - 8 Ekim)

 

Emekli Polise, Polisten Dayak

Adana'da öğrenci servisi şoförlüğü yapan emekli polis memuru Ömer Yener (49), yol verme tartışması yüzünden sivil polis memuru E.Y.'nin kendisini araçtan indirerek dövdüğünü, ardından götürüldüğü karakolda sekiz saat bekletildikten sonra serbest bırakıldığını ileri sürdü. (Birgün - 10 Ekim)

 

Polisler, Gözaltına Aldıkları Yurttaşın Burnunu Kırdılar

Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nde, Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasını protesto eden gösterilere katılan ve gözaltına alınan 7 kişiden Mervan Orbey, gözaltına alınırken kolluk güçlerinin burnunu kırdığını belirtmesi üzerine, mahkeme tarafından Yüksekova Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Mervan Orbey'in iç kanama tehlikesi bulunduğu belirtildi. (Zaman - 12 Ekim)

 

Polis Kışkırttı, Ülkücüler Saldırdı, ÖGB Seyretti

Gaziantep Üniversitesi yeni akademik yılı açılışı sırasında, polis-güvenlik-ülkücü iş birliği sonucu bir saldırı yaşandı. Açılış programına katılmak isteyen beş öğrenci, 25 kişilik ülkücü bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıda çeşitli yerlerinden yaralanan öğrenciler, ülkücü grubun polis ve Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) ile on dakika konuştuktan sonra kendilerine saldırdığını söylediler. (Evrensel - 12 Ekim)

 

Ardahan'da Gözaltında İşkence

Ardahan'da kayıp bir köpeği arayan polis ekiplerinin evini aramasına izin vermeyen Yavuz Kemal Avcı (55) gözaltına alındı. Yavuz Kemal Avcı, gözaltında tutulduğu polis merkezinde bir polis memurunun kendisini darp ederek kaşının açılmasına yol açtığını ileri sürerek suç duyurusunda bulundu. (Vatan - 19 Ekim)

 

Polis Önce Darp Etti, Sonra Tehdit Etti

İstanbul'da boyacı ustası Yusuf Uzun isimli yurttaş, Mikail Gökbulut isimli çevik kuvvet polisinden alacağını istediği için, adı geçen polis tarafından darp edildi. Şakağı yarılan Uzun, davacı olmaması için ölümle tehdit edildiğini söyledi. (ANF - 17 Ekim)

 

ESP'li Kadına Polis Tacizi İddiası

Esenler'de, Kürt sorununa çözüm başlıklı bir bildiri dağıtırken gözaltına alındıklarını, gözaltında da taciz ve işkenceye maruz kaldıklarını iddia eden Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyesi Gökben Keskin, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. (bianet.org - 26 Ekim)

 

Polise 'Kibar Davranın' Dedi, Hastanelik Oldu

Hakkâri Emniyet Müdürlüğü binası önünden otomobiliyle geçerken trafik polislerinin yaptığı rutin kontroller kapsamında durdurulan Cafer Ağacanoğlu(29), bir trafik polisinin kontrol için bekleyen diğer araçlardakilere bağırması üzerine, vatandaşa böyle davranmasının doğru olmadığını söyledi. Ağacanoğlu, bunun üzerine tartıştığı polislerce dövüldüğünü belirtti. (Radikal - 28 Ekim)

 

Samatya Eğitim Hastanesi'nde Güvenlikçi Terörü

Samatya Eğitim Araştırma Hastanesi (İstanbul) önünde meydana gelen ve bir ambulansın geçişini engelleyen trafik sıkışıklığını görüntülemeye çalışan Zaman Gazetesi Muhabiri İsmail Çıtak'ın, hastanenin özel güvenlik görevlilerin tarafından darp edildiği ileri sürüldü. (Zaman - 30 Ekim)

 

DÜŞÜNCEYİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Türk İntikam Birliği, Aydınları Ölümle Tehdit Etti

30 Eylül 2009'da Türk İntikam Birliği Teşkilatı (TİBT), Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan Ufuk Uras, Oya Baydar, Mebuse Tekay, Ahmet İnsel, Aydın Engin, Mithat Sancar, Cengiz Algan, Baskın Oran ve Sezgin Tanrıkulu'na elektronik postayla tehdit mektubu gönderdi. (sesonline.net - 1 Ekim)

 

Yargıç Kürsüsünü Tank Üstünde Çizen Karikatürist'e Dava Açıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yargılanması için işlem yapan Sincan (Ankara) 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ı karikatürize eden Yeni Asya Gazetesi'nin Karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkında, "Basın yoluyla kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği" iddiasıyla dava açıldı. (atilim.org - 15 Ekim)

 

"Devlet Güvenliği", İfade Özgürlüğünü Rehin Alıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ve İstihbarat Dairesi eski Başkanı Ramazan Akyürek'in, "Hrant Dink Cinayeti: Medya, Yargı, Devlet" adlı kitabın yazarı Vatan Gazetesi Muhabiri Kemal Göktaş hakkında yaptıkları dokuz suç duyurusundan, Kemal Göktaş'ın "gizli belge yayınladığı" iddiasını değerlendiren İstanbul Başsavcılığı, Kemal Göktaş'ın yargılanması için dava açtı. (atilim.org - 26 Ekim)

 

CEZAEVLERİ

 

Cezaevinde İsyan

Erzurum'un Oltu İlçesi'nde bulunan T Tipi Cezaevi'nde kapasitenin üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunduğunu ileri süren tutuklu ve hükümlülerin 2 Ekim 2009'da çıkardığı isyana cezaevi görevlilerinin ve Oltu İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı jandarma ekiplerinin müdahale etmesi sonucu 4'ü tutuklu ve hükümlü 8 kişi yaralandı. (Yeni Şafak - 3 Ekim)

 

F Tipinde "İhtimal" Gerekçeli Yasak

Kırıklar (İzmir) 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Ali Haydar Saygılı'ya gönderilen Karadeniz manzaralı fotoğrafların "kartpostal olarak kullanılabileceği" ihtimaliyle cezaevi yönetimi tarafından Ali Haydar Saygılı'ya verilmediği öğrenildi. (atilim.org - 10 Ekim)

 

Bakırköy Cezaevinde PKK'li Tutsağa Hücre Cezası

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan Mesil Demiralp'in, kendisine verilen disiplin cezası nedeniyle 12 gündür tutulduğu hücrede sağlık durumunun kötüleştiği öğrenildi (ANF - 12 Ekim)

 

Amasya Cezaevinde İşkence İddiası

Amasya E Tipi Cezaevi'nde kalan Çetin Dalgan'ın 2 Ekim 2009'da öldürülmek istendiğini ileri süren ağabey Metin Dalgan, 19 Ekim 2009'da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde yaptığı basın toplantısıyla Çetin Dalgan'ın yaşadıklarını anlattı. İnebolu (Kastamonu) M Tipi Cezaevi'nde gördüğü kötü muameleyi protesto etmek için yaptığı açlık grevi nedeniyle Amasya E Tipi Cezaevi'ne sürgün edilen kardeşi Çetin Dalgan'ın cezaevine sevk edilişi sırasında ve sonrasında Amasya E Tipi Cezaevi'nde de işkence ve kötü muamele gördüğünü söyledi. (kizilbayrak.net - 19 Ekim).

 

Cezaevinde Şüpheli Bir Ölüm Daha

İskenderun (Hatay) E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 11 aydır tutuklu bulunan Ekrem kaldırıldığı Adana Numune Hastanesi'nde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Ekrem Bardakçı'nın beyninde oluşan ur nedeniyle öldüğü ileri sürülürken, ailesi Ekrem Bardakçı'nın vücudunda darpa bağlı morluklar olduğunu iddia etti. (ANF - 22 Ekim)

 

Cezaevinde İşkence İddiası

Denizli D Tipi Kapalı Cezaevi'nde, iki ay önce cezaevi doktoru ve 8 gardiyan tarafından dövüldüğü ve işkenceye maruz kaldığı iddia edilen tutuklu Yunus Kalkan'ın babası Kemal Kalkan, oğlunun hayatından endişe ettiğini, olaya karışan kişiler ile oğlunun aynı ceza evinde kalmasının yanlış olduğunu söyledi. (Hürriyet - 22 Ekim)

 

Yaşar Kemal, Sincan F Tipi'ne Giremedi

Cumhurbaşkanlığı'nın 'Yılın Kültür ve Sanat İnsanı Ödülü'nü verdiği Yaşar Kemal'in kitapları Sincan 1 No'lu F Tipi Cezaevi'ne giremedi. BEKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Orman'a gönderilen kitaplar, yaklaşık 2 aydır 'incelendiği' gerekçesiyle kendisine teslim edilmedi. Orman'a, yayın yönetmenliği yaptığı Sanat ve Hayat dergisi de verilmedi. (Günlük - 22 Ekim)

 

Ciddi Rahatsızlıkları Bulunan Mahkûmu Ölüme Terk Ettiler

2003 yılında Van'da DEHAP Gençlik Kolları üyesiyken kendisine işkence yapılan, daha sonra panzere bağlanıp metrelerce yerde sürüklenen Faysal Ceylan bu kez de bulunduğu cezaevinde ölüme mahkûm edildi. (Günlük - 24 Ekim)

 

Kırıklar Cezaevi'nde Gardiyan Zulmü

Kırıklar (İzmir) 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde koğuşlarda "kısmî arama" yapılmasına itiraz eden İleri Kızılaltun, Burak Demirci ve Ümit Çobanoğlu'nun gardiyanların fizikî şiddetine maruz kaldığı bildirildi. (ozgurradyo.com - 26 Ekim)

 

Kadın Tutuklulara 2 Ay Görüş Yasak

Cezaevlerinde ağır hasta olan hükümlülere destek vermek, mahkemeye giderken ve spora çıkarken kendilerine askerler tarafından yapılan sözlü tacizi kınamak amacıyla geçtiğimiz günlerde 2 günlük açlık grevine yapan siyasi kadın tutuklulara cezaevi idaresi tarafından 2 ay açık ve kapalı görüşten yararlanmama cezası verdi. Tutukluların yaptığı itirazlar da reddedildi. (Günlük - 28 Ekim)

 

Cezaevinde Puşi De Yasak!

Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde bulunan hükümlü Fehmi Karaman'a doğum günü hediyesi olarak puşi gönderildi. Cezavi yönetimi, 'genelge'yi gerekçe göstererek puşiye el koydu. Ceza İnfaz Kanunu'nda ise böyle bir hüküm bulunmuyor. (Günlük - 30 Ekim)

 

Muş Cezaevi'nden Mektup Gönderilmesine Engel

Muş E Tipi Kapalı Cezaevi'ne yeni uygulamalar getirildi. Son zamanlarda tutukluların gönderdiği mektuplara el konulduğu, hasta olan tutukluların ise hastaneye sevk edilmediği iddia edildi. (Günlük - 31 Ekim)

 

TOPLANTI VE GÖSTERİ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Yüksekova'da Yargısız İnfaz Girişimi

Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nde, Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasını protesto eden gruba kolluk güçlerinin ateş açması sonucu, Enter Yardımcı'nın (14) ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. (Milliyet - 12 Ekim)

 

Gecekondu Yıkımını Protestoya Müdahale

İstanbul'un Sancaktepe İlçesi'ne bağlı Osmangazi Mahallesi'nde gerçekleşen gecekondu yıkımlarını protesto eden gruba, güvenlik güçleri gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sonucunda bir çocuğun yaralandığı, 23 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. (atilim.org - 13 Ekim)

 

Güler Zere İçin Yürüyen TAYAD'lılara Gözaltı

Elazığ'da damak kanseri hastası olan ve cezaevinden tahliye edilmeyen Güler Zere'nin serbest bırakılması için protesto gösterisi düzenleyen Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyelerine müdahale eden polis ekipleri, yedi kişiyi gözaltına aldı. (Radikal - 31 Ekim)

 

HABER ALMA VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Aram Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Adanır'a 67,5 Yıl Hapis Cezası İsteniyor

Günlük yayın yapan Kürtçe Hawar Gazetesi Yazı İşleri Müdürü olan ve aynı zamanda Aram Yayınları Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Bedri Adanır'a, yayınevine yapılan polis baskını sırasında bulunan dokümanlar ve materyallerden, çeşitli dergi ve gazetelere verdiği demeç ve ilan, makale ve fotoğraflardan dolayı son 3 ay içinde 4 ayrı dava açıldı. (Gündem - 1 Ekim)

 

Erişimi Engellenen İnternet Sitesi

İnternet üzerinden yayınına devam eden Gündem Gazetesi'nin internet sitesi gundem-online.com adresine erişimin Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı bir kararla engellendiği öğrenildi. (Gündem - 3 Ekim)

 

Cizre'de Günlük Ve Azadiya Welat Gazetelerine El Konuldu

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nin girişinde 9 Ekim 2009'da 150 adet Azadiya Welat Gazetesi'ne ve Günlük Gazetesi'ne polis ekipleri tarafından gazeteler hakkında "toplatma kararı olduğu" gerekçesiyle el konulduğu öğrenildi. (Gündem - 9 Ekim)

 

Özel Güvenlik Görevlileri Gazetecileri Darp Etti

İzmit'te 17 Ekim 2009'da bir alışveriş merkezinde düzenlenen protesto gösterisini görüntüleyen üçü erkek dört gazeteci, alışveriş merkezinin özel güvenlik görevlileri tarafından darp edilerek bir odaya kapatıldı. Fotoğraf makinelerine ile kameralarına da el konulan gazetecilerin daha sonra polis ekipleri tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. (ntvmsnbc.com - 17 Ekim)

 

Ergenekon'u Yazan Gazetecilere İki Bin Dava

Ergenekon'la ilgili haber yapan gazeteciler için açılan dava sayısının 2 binlere ulaştığı öğrenildi. (Zaman - 18 Ekim)

 

Mahkeme, 8 Sayfalık Gazeteyi 9. Sayfası Yüzünden Kapattı!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, haftalık Özgür Görüş gazetesini, "olmayan bir 9. sayfa"sında yayımlanan yazı ve haberlerde "PKK örgütü propagandası yapıldığı" iddiasıyla bir ay süreyle durdurdu.(bianet.org - 22 Ekim)

 

Fırat Haber Ajansı, Mahkeme Kararıyla Kapatıldı

Kısa adı ANF olan Fırat Haber Ajansı'nın internet sitesi www.firatnews.com erişime engellendi. (HaberX - 23 Ekim)

 

Karayılan'la Röportaja Dava

Günlük Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Filiz Koçali ile Haber Müdürü Ramazan Pekgöz'ün Murat Karayılan'la yaptıkları röportajın 7–8–9 Ağustos 2009'da Günlük Gazetesi'nde yayımlanması üzerine Filiz Koçali ve Ramazan Pekgöz hakkında "yasadışı örgüt propagandası yaptıkları" ve "yasadışı örgütün bildiri ve açıklamalarına yer verdikleri" iddiasıyla dava açıldı. (Günlük - 26 Ekim)

 

MİLİTARİZM

 

JİTEM'ciler, 'Baraja Hayır' Diyen Kadını Yüzünden Neşterle Yaraladı

Tunceli'de baraj yapımına karşı Demokratik Haklar Federasyonu üyesi Evrim Konak, 'JİTEM üyesi oldukları' iddia edilen kişiler tarafından neşterle yaralandı. Yüzünden ve ellerinden yaralanan kadın ölümle tehdit edildiğini söyledi. (Birgün - 3 Ekim)

 

Diyarbakır'da Güvenlik Bölgesi

Genelkurmay Başkanlığı, 3 Ekim 2009'da yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın Dicle İlçesi'nde 19 Eylül 2009–19 Aralık 2009 tarihleri arasında 8 ayrı bölgeyi "geçici askerî güvenlik bölgesi" ilan ederek belirlenen bölgelere sivillerin girişini yasakladı. (atilim.org - 3 Ekim)

 

İstanbul'daki Büyük Camilerde Irkçı Mahyalar

İstanbul'un kurtuluşunun yıldönümü kutlamaları çerçevesinde tarihi camilere asılan alışılmamış mahyalar dikkatleri çekti. Asılan mahyalarda, ideolojik ve ırkçı kavramlar kullanıldı. Vakıflar Müdürlüğü'nün bilgisi dâhilinde hazırlandığı öğrenilen mahyalar, Sultanahmet, Eyüp ve Süleymaniye gibi büyük camilere asıldı. Süleymaniye'deki mahyada 'Ne Mutlu Türküm Diyene' ifadesi, Sultanahmet Camii'nde ise 'Ordumuza Şükran Borçluyuz' cümlesi kullanıldı. (haksozhaber.net - 5 Ekim)

 

Van'da OHAL Uygulaması

Van'ın Gevaş (Westan) ilçesine bağlı Geliyê Karkarê bölgesinde bulunan Koçak Karakolu tarafından, köylere giden araçların sıkı bir denetim altına alındığı ve OHAL döneminde olduğu gibi götürülen erzakların miktarı ile giden kişilerin kimlik bilgilerinin sorgulanarak, erzak miktarının kaydedildiği belirtildi.(Evrensel - 6 Ekim)

 

Kendisine Ajanlık Teklif Edilen Kişi

Adana'nın Ceyhan İlçesi'nin girişinde jandarma ekibinin kendileri için çalışmasını ve kendilerine DTP ile ilgili bilgi aktarmasını istediğini savunan Hafize Toprak (24), gözaltında tutulduğu iki gün süresinde sözlü tacize ve hakarete maruz kaldığını ileri sürdü. (Günlük - 7 Ekim)

 

Suçsuzdu Ama Öldürmeliydik

JİTEM davasının kilit isimlerinden PKK itirafçısı İbrahim Babat'ın 1997 yılında Başbakanlık Teftiş Kurulu ile yaptığı ve Susurluk Raporu'nda 'devlet sırrı' sayılarak gizlenen mektupları, Diyarbakır'da görülen JİTEM davası dosyasında ortaya çıktı. Mektupta Babat, infaz emirlerini bizzat dönemin asayiş komutanından aldıklarını ve kendilerine ikramiye olarak beyaz eşya ile daire tahsis edildiğini anlatıyor. (aktifhaber - 7 Ekim)

 

Avukat Masrafları Jandarmadan, İnfazlar Temizöz'den

6 aydır tutuklu yargılandığı halde görevden alınmayan Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz'ün avukatlık masraflarının Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) tarafından karşılandığı ortaya çıktı. (Zaman - 7 Ekim)

 

Temizöz İçin, Üst Düzey Asker Hâkimlerle Görüşmüş!

1993–1995 yıllarında Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde Cizre Jandarma İlçe Komutanı Cemal Temizöz'ün görev yaptığı dönemde işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili olarak açılan JİTEM davasına 9 Ekim 2009'da Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Davanın müdahil avukatı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilcisi Sezgin Tanrıkulu, Cemal Temizöz'ün 8 Ekim 2009'da başka bir davadan adliyede ifade verirken adliyeye gelen üst düzey bir askerî görevlinin, davanın savcı ve hâkimleri ile görüştüğünü iddia etti. (islahhaber.com - 9 Ekim)

 

Doğubayazıt'ta OHAL Manzaraları

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde Ağrı Dağı eteklerinde bulunan köylere gidişlerde askerler tarafından kurulan güvenlik noktalarında durdurulan araçlar aranarak, köylere götürülen gıdalar ve miktarları not alınıyor. Gıda miktarını fazla bulan askerlerin kimi zaman, gıda sahiplerini sorgulayarak köylülere bir torba undan fazla getirmemeleri yönünde uyarıda bulunduğu belirtildi. (Evrensel - 14 Ekim)

 

JİTEM Davasında Tehdit Ve Baskı Var

JİTEM davasındaki gelişmelere dikkat çeken Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, dava sürecinde gizli tanık, tanık ve mağdur yakınlarının tehdit ve baskılara maruz kaldıklarını söyledi.(Evrensel - 16 Ekim)

 

Şanlıurfa Ve Diyarbakır'da Güvenlik Bölgesi

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın Ekinciler bölgesinde ve Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'ndeki Karacadağ bölgesinde 19 Ekim 2009–11 Aralık 2009 tarihleri arasında 8 ayrı bölgeyi "geçici askerî güvenlik bölgesi" ilan ederek belirlenen bölgelere sivillerin girişini yasakladı. (Günlük - 20 Ekim)

 

Komplo Belgesi Gerçek Çıktı; İmza Da Islak!

Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı iddia edilen ve Genelkurmay'ın sahte olduğunu açıkladığı 'İrtica İle Mücadele Eylem Planı'nın "ıslak imzalı" orijinali de ortaya çıktı. Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir subay tarafından gönderildiği belirtilen imzasız mektupta, Eylem Planı'nın Albay Çiçek'in ıslak imzasının yer aldığı orjinal metninin gönderildiği iddia edildi. Mektupta, ihbarcı subayın "Diğerleri imha edildi sadece bunu kurtarabildim" dediği de kaydedildi. (haksozhaber.net - 23 Ekim )

 

Bingöl'de Asker Arıcıyı Vurdu

Bingöl'ün Kiğı İlçesi'ne bağlı Zangok Mezrası'nda arıcılık yapan Kemal Sağ, evinin yakınlarında hayvan zannederek ateş ettiği askerin de Kemal Sağ'a ateş açarak karşılık vermesi sonucu Kemal Sağ ve Kemal Sağ'ın eşi Güzel Sağ yaralandı. (Evrensel - 28 Ekim)

 

YARGI VE CEZASIZLIK

 

Ferhat'ı Vuran Kurşunlar Yine Meçhul Kaldı!

Yenibosna'da Yürüyüş'ü dağıtırken üzerine ateş açılan ve omuriliğine saplanan kurşun nedeni ile felç olan Ferhat Gerçek'in  ve 7 polisin yargılanmasına devam edildi. Bakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün görülen 3'üncü duruşmaya sanık polisler katılmadı. (Birgün- 3 Ekim)

 

Engin Çeber, Ailesi Ve Avukatları Şimdi De 'Örgüt Üyesi' Yapıldı

Çeber Davası'nın görüldüğü mahkemedeki dosyaya giren ve Adalet Bakanlığı'na bağlı kurumlar tarafından hazırlanan belgelere göre işkenceyle öldürülen Engin Çeber, ailesi ve avukatları "terör örgütü üyesi". (Birgün - 4 Ekim)

 

Taş Atan Çocuklara Dava, İşkenceci Askerlere 'Koruma'

Katıldığı gösteride polise taş atan iki lise öğrencisine hem 'terör örgütü üyeliği' hem de 'devlet malına zarar vermek'ten dava açılırken, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, çocuklara işkence yaptıkları iddiasıyla askerler hakkında soruşturma açma talebi valilik engeline takıldı. (Radikal- 6 Ekim)

 

Polis Baskısı, Doktorun İşkenceyi Belgelemesini Engelliyor

Avcılar'da bir parkta içki içtiği gerekçesiyle polisin saldırdığı gence, beyin kanaması geçirmesi ve bacağının kırılmasına rağmen gözaltına alınınca götürüldüğü hastanede "darp izi yoktur" raporu verildi. (bianet.org - 9 Ekim)

 

SORUŞTURMA, GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR

 

Yargı Açılım Tanımıyor

2006 yılında 6'ıncısı düzenlenen Kültür ve Sanat Festivali kapsamında yaptıkları konuşma nedeniyle avukat Eren Keskin, tiyatrocu Murat Batgi ve yazar Edip Polat hakkında Diyarbakır 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde, 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçunu işlediklerini belirterek, insan hakları savcunucusu avukat Eren Keskin, yazar Edip Polat ve tiyatro sanatçısı Murat Batgi'ye 1'er yıl hapis cezası verdi. (Star - 1 Ekim)

 

IMF-Dünya Bankası Toplantılarını Protesto Gösterilerine Müdahale

İstanbul'da 6–7 Ekim 2009'da düzenlenecek olan Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantıları öncesinde 1 Ekim 2009'da Bilgi Üniversitesi'nde üniversite öğrencileriyle bir araya gelen IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ı Bilgi Üniversitesi'nin önünde protesto eden gruba polis ekipleri coplarla müdahale ederek 19 kişiyi gözaltına aldı. (atilimhaber.org - 1 Ekim)

 

Adana'da 5 Kişi Tutuklandı

Adana'nın Yüreğir İlçesi'nde 30 Eylül 2009'da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan S.D., Deniz Yılmaz, Murat Çiftçi, Rahim Akgül ve Hüseyin Yakar "katıldıkları gösterilerde yasadışı örgüt propagandası yaptıkları" suçlamasıyla 2 Ekim 2009'da tutuklandı. (Gündem - 2 Ekim)

 

Ağrı'da 10 Kişiye Hapis Cezası

Ağrı'da 10 kişiye Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) 7/2. maddesi uyarınca 15'er ay hapis cezası verildi.(Gündem - 3 Ekim)

 

Piknik Yapan Öğrencilere Hapis

İnönü Üniversitesi öğrencilerinin 2007 yılının Mayıs ayında Malatya'nın Şahnahan Beldesi'nde düzenlediği "23. Geleneksel Bahar Pikniği"ne katılan 300 öğrenciden 41 kişi hakkında "yasadışı örgüt propagandası yaptıkları" suçlamasıyla açılan dava 3 Ekim 2009'da sonuçlandı. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 33 kişi Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) 7/2. maddesi uyarınca 10'ar ay hapis cezasına çarptırıldı. (Günlük - 6 Ekim)

 

Gecekondu Yıkımını Protestoya Gaz Bombalı Müdahale

Bursa'da gerçekleşen gecekondu yıkımlarını protesto eden gruba, güvenlik güçleri gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sonucunda bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. (Evrensel - 7 Ekim)

 

Avukat'a Newroz Soruşturması

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemeye sunduğu dilekçede "Newroz" ifadesini kullandığı için Avukat Roja Arslan Demir hakkında Adalet Bakanlığı'nın izin vermesi üzerine soruşturma başlattığı öğrenildi. (Zaman - 9 Ekim)

 

İstanbul'da İki ESP'li Tutuklandı

İstanbul'un Alibeyköy İlçesi'nde kar maskeli polis ekibi tarafından gözaltına alınan Tunceliler Derneği Başkanı Mesut Gerçek ve ESP üyesi Tolga Arı ile İrfan Gerçek 11 Ekim 2009'da adliyeye sevk edildi. Mesut gerçek savcılık tarafından serbest bırakılırken, Tolga Arı ile İrfan Gerçek tutuklandı. (atilim.org - 11 Ekim)

 

Zafer İşareti Yapan Kürt Askere 9 Yıl Hapis

Erzurum'da zorunlu askerlik görevini yaparken zafer işareti yaptığı ve Abdullah Öcalan'dan söz ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan S.D.'ye (21) 9. Kolordu Komutanlığı Askerî Mahkemesi tarafından Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 215. ile 301. maddeleri uyarınca ve Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) 7/2. maddesi uyarınca 9 yıl hapis cezası öğrenildi. (ANF 13 - Ekim)

 

Viranşehir'de DTP'lilere Ceza Yağdı

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) düzenlediği yürüyüş nedeniyle haklarında dava açılan DTP üyesi 7 kişiye, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri iddiasıyla toplam 15 yıl 6 ay hapis cezası verildi (haberdiyarbakir.com, 13 Ekim).

 

Belediye Başkanı Tutuklandı

Şırnak'ın Kumçatı Beldesi Belediye Başkanı Abit Durak, "yasadışı örgüte yardım ve yataklık ettiği" iddiasıyla hakkında verilen 3 yıl 9 aylık hapis cezasının, Yargıtay tarafından onanmasının ardından tutuklanarak Şırnak Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. (haber7 - 15 Ekim)

 

"Eğitimde Atatürkçülük Dayatmasına Son!" yargılandı

İlköğretim okullarında öğrencilere ders başı yapmadan önce okutulan Öğrenci Andı'nın kaldırılması için yaptığı basın açıklamasıyla, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği" suçlamasıyla, hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesi uyarınca dava açılan ÖZGÜR-DER Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay'ın yargılanmasına başlandı. Fatih Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma delillerin toplanması amacıyla 17 Mart 2010'a ertelendi. (ozgurder.org - 16 Ekim)

 

Cep Telefonundan 12,5 Yıl Hapis Çıktı

Kafkas Üniversitesi Hemşirelik Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencisi Hüseyin Karakuş (24), gözaltına alınırken el konulan cep telefonundan çıktığı iddia edilen dokümanlar nedeniyle hakkında "yasadışı örgüt üyeliği"nden açılan davanın görülen karar duruşmasında 12 yıl 6 ay hapis cezasına mahkûm oldu. (ANF - 17 Ekim)

 

Keyfi Gözaltılar Devam Ediyor

El-Kaide Örgütü'ne yönelik 15 Ekim 2009'da İstanbul, Bursa, Adana, Tokat, Erzurum, Sakarya, Konya, Hatay, Batman ve Van'da düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda 57 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan dördü"yasadışı örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla 18 Ekim 2009'da tutuklandı. (İslahhaber.com - 18 Ekim)

 

Gazeteciye, "Gazetesini Dağıttığı İçin" 2 Yıl Hapis Cezası Verildi

Azadiya Welat Gazetesi'nin Adana Temsilcisi Seyithan Akyüz, toplatma kararı bulunan Azadiya Welat Gazetesi'ni dağıttırdığı gerekçesiyle, hakkında "yasadışı örgür propagandası yaptığı" iddiasıyla açılan davanın görülen karar duruşmasında 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. (Gündem - 22 Ekim)

 

"Sayın" Diyen Avukata Ceza

DTP'nin Şanlıurfa Merkez İlçesi eski Başkanı Avukat Muzaffer Demir, 2007 ve 2008 yıllarında çeşitli tarihlerde yaptığı basın açıklamalarında Abdullah Öcalan'a "sayın" dediği için hakkında "suçu ve suçluyu övdüğü" iddiasıyla açılan üç ayrı davanın görülen karar duruşmalarında toplam 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. (Birgün - 24 Ekim)

 

Alkış "Şiddet" Oldu, 71'lik Dede Ceza Aldı

Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nde çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG militanı Adnan Donuk'un Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki cenaze törenine katılarak alkış tuttuğu gerekçesiyle hakkında dava açılan Mehmet Çiçek (71), "yasadışı örgüt propagandası yaptığı" suçlamasıyla bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. (ANF - 25 Ekim)

 

'Kontrgerilla Dağıtılsın' Demek Suç Oldu!

EMEK Partisi Aydın İl Başkanı Abdurrahman Saran hakkında, "Kontrgerilla dağıtılsın" yazılı afiş astığı gerekçesiyle dava açıldı. (Evrensel - 27 Ekim)

 

Siirt'te Operasyon! 30 Gözaltı…

Siirt'te 27 Ekim 2009'da polis ve jandarma ekiplerinin eşzamanlı düzenlediği ev baskınlarında Siirt Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği, DTP, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Siirt Yoksullukla mücadele Derneği üyesi 30 kişi gözaltına alındı. (ANF - 27 Ekim)

 

DTP'li Tuğluk Hapis Cezasına Çarptırıldı

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. (islahhaber.com - 28 Ekim)

 

Vaha Umarov Gözaltına Alındı

Kafkasya İslam Emiri Dokka Umarov'un kardeşi Vaha Umarov ile Kafkasya Emirliği Yurtdışı Genel Temsilcisi ve ÇİC Eski Şer'î Mahkemelerin Başkanı Şemseddin Batukayev sabah saatlerinde gözaltına alındı. (hurseda.net - 28 Ekim)

 

Sen Misin İstiklal Marşı Okunurken Yürüyen!

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi'nde Cumhuriyet Bayramı törenleri kapsamında yapılan çelenk koyma töreni sırasında İstiklal Marşı okunurken, saygı duruşunda bulunmayarak yürümeye devam ettikleri gerekçesiyle 2 öğrenciye `Kabahatler Kanunu'na göre 140'ar TL para cezası verildi. (islahhaber.com - 29Ekim)

 

Öcalan'ın Avukatına Hapis Cezası

Öcalan'ın avukatlarından İbrahim Bilmez, müvekkilleriyle yaptıkları olağan görüşme sırasında kullandığı ifadeler nedeniyle hakkında 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla açılan davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. (Günlük - 29 Ekim)

 

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Ak Parti İrtibat Bürosuna Molotoflu Saldırı

1 Ekim 2009 gecesi İstanbul'un Maltepe İlçesi'ne bağlı Zümrütevler Mahallesi'nde bulunan AKP İrtibat Bürosu'na kimliği belirsiz kişi veya kişilerin molotofkokteyliyle düzenlediği saldırı sonucu büroda maddi hasar meydana geldi. (Sabah - 1 Ekim)

 

Savcılık, DTP Kongresini İncelemeye Aldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi ile ilgili soruşturma başlattı. Başlatılan soruşturma, ''terör örgütü üyesi olmak'' ve ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçları çerçevesinde yürütülecek. (Zaman- 6 Ekim)

 

Mahkeme: Tutuklu Aileleri Dayanışamaz

Adana Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü'nün ATHAYD-DER hakkında 'Derneğin yasa-dışı örgüt propagandası yaptığı' iddiasıyla 12 Ağustos 2008 tarihinde feshedilmesi talebiyle açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, ATHAYD-DER'in kapatılmasına karar verdi. (Günlük - 9 Ekim)

 

Parti Binası Kurşunlandı

DTP Kocaeli İl ve Merkez İlçe Örgütünün bulunduğu binanın 12 Ekim 2009'da kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kurşunlanması sonucu binada maddi hasar meydana geldi. (Zaman - 13 Ekim)

 

Sendika Binasına Baskın

İstanbul'da Tüm Emekliler Sendikası'nın (Emekli-Sen) 3 Nolu İkitelli Şubesi'ne 13 Ekim 2009'da polis ve zabıta ekipleri baskın yaptı. Düzenlenen baskında büroda bulunan iki üyenin darp edildiği, büronun tabelasının sökülerek kapısının mühürlendiği öğrenildi. (alinteri.org - 15 Ekim)

 

Hatay'da ÖDP Üyelerine Silahlı Saldırı

Hatay'ın Samandağ İlçesi'nde ÖDP üyeleri Timur Rencüzoğulları'nın eczanesine ve Gökhan Toplar'ın eviyle arabasına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırılarda ölen veya yaralanan olmazken eczane, ev ve arabada maddî hasar oluştu. (Birgün - 17 Ekim)

 

Ülkücü Saldırı Konya'ya Sıçradı

DTP'lilere yönelik ülkücü saldırılar Edirne, Elazığ ve Ankara'dan sonra Konya'ya sıçradı. 150 kişilik ülkücü grup dün DTP İl Binası'na saldırdı. Saatlerce ablukaya alınan binanın cam ve kapıları kırıldı. (Günlük - 26 Ekim)

 

EĞİTİM HAKKI

 

Cenazeye Katıldılar Okuldan Atıldılar

Siirt'te Selami Değer Lisesi öğrencilerinden Firaz Karahan ile İsmail Ablak, 22 Mayıs'ta 2009 tarihinde Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşamını yitiren HPG'li Fatma Çetinkaya'nın cenazesine katıldıkları gerekçesiyle, okul idaresi tarafından 'örgün eğitimin dışına çıkarma' cezası verilerek okuldan atıldı. (Günlük - 8 Ekim)

 

İstanbul Üniversitesi Öğrencilere Ceza Yağdırdı

Türkiye'de ilk Kürt Enstitüsü'nü açarak 'demokratik açılım'a öncü olmakla övünen İstanbul Üniversitesi, 'afiş asmak' ve 'okula zorla girmek' gibi 'suçlamalarla' 54 öğrenciye, iki hafta ile iki yıl arasında uzaklaştırma cezaları verdi. (Radikal - 18 Ekim)

 

MKÜ'de 1 Mayıs Çağrısı Suç!

 Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) İskenderun Meslek Yüksekokulu'ndan 3 öğrenci, 1 Mayıs'a ilişkin bildiri dağıttık iddiasıyla, disiplin kurulu kararıyla okuldan uzaklaştırıldı. (Evrensel - 24 Ekim)

 

HASTA HAKLARI

 

80 Liralık Bez Yüzünden 80 Yaşında Nineye Zulüm

Diyarbakır'da yatalak hasta olan 80 yaşındaki Muazzez Yalap, 80 liralık yaşlı bezi ücretini alabilmek için bankaya ambulansla götürüldü. Yaşlı kadın, oksijen tüpüyle banka, noter ve hastane arasında 3 saat dolaştırıldı. Kızı ise uygulamaya isyan etti. (Birgün- 3 Ekim)

 

Hastaneye Ayağı Kırık Girdi, Ölü Çıktı

Afyonkarahisar'da yaşayan Bünyamin ve Mehmet Uğur kardeşler, babaları Süleyman Uğur'u (79) ayağı kırık olarak getirdikleri Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesinden bir hafta sonra ölü olarak aldıklarını iddia ettiler. (Zafer Gazetesi - 8 Ekim)

 

2 Ambulansa Şoför Olmayınca, Hasta Yolda Öldü

Rize'nin Hemşin İlçesi'nde rahatsızlanan 79 yaşındaki Şevki Şahin, iki ambulansı bulunan sağlık ocağında şoför olmadığı için, hastaneye bir başka ilçeden çağrılan ambulansla yetiştirilmeye çalışılırken yolda öldü. (Milliyet - 9 Ekim)

 

Maganda Kurşununu Çıkarmadan Yarayı Diktiler

Bursa İnegöl'de pazarcılık yapan babasına yardım eden ve astım hastası olan küçük kız aniden yere yığıldı. Kaldırıldığı hastanede sırtında tespit edilen yara izi dikildi, röntgende görülen ize ise röntgen lekesi denilerek eve gönderildi. Küçük kız tekrar rahatsızlanınca baba ikinci kez aynı hastanye gitti bu kez de iğne yapıldı. Olaydan kuşkulanan babanın ikinci hastaneye gitmesiyle küçük kızın maganda kurşununu hedef olduğu ortaya çıktı. (Star - 15 Ekim)

 

KAYIPLAR VE FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER

 

Van'da Faili Meçhul Cinayet

Van'ın Hacıbekir Mahallesi'nde Recep Bor (19), 7 Ekim 2009'da evinin yakınındaki bahçede asılmış olarak bulundu. Recep Bor'un, HPG militanı olduğu ve bir süre önce HPG'den ayrıldığı ileri sürüldü. (haberdiyarbakir.com - 7 Ekim)

 

Altı Köylü Taburda Gömüldü

Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü köyünde 1993 yılında askerler tarafından gözaltına alınıp karakola getirilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan altı köylüyle ilgili olarak, Taraf Gazetesi o dönem Görümlü Karakolu'nda askerlik yapan bir görgü tanığına ulaştı. Ergenekon iddianamesinde de yer alan iddiayla ilgili ismi saklı tutulan görgü tanığı, altı köylünün önce ayaklarına kurşun sıkıldığını, ardından ayaklarından jipe bağlanıp yerde bir saat süründürüldüklerini ve cesetlerinin tabura gömüldüğünü söyledi. Görgü tanığı cesetlerin gömüldüğü yerle ilgili bir de kroki çizdi. Krokiye göre cesetler 1993'teki haliyle, taburun dere kenarına bakan yamacına gömülü. (Taraf - 12 Ekim)

 

Bir Mezarda 16 Ceset

Bingöl'de açılan toplu mezarlarda aralarında PKK'li Tuncay Sarı'nın da bulunduğu, elbiseleriyle birlikte gömülmüş 38 ceset çıkarıldı. Bir mezarda ise yan yana dizilmiş 3'ü kadın 13'ü erkek toplam 16 cesed çıkarıldı. Cesetler DNA örnekleri alındıktan sonra tekrar aynı yere gömüldü. (Günlük - 12 Ekim)

 

Siirt'te Eski Uzman Çavuş Başından Vuruldu

Siirt'in Aktaş Köyü'nün yakılarında uzman çavuşluktan atıldığı belirtilen Murat Öztürk (39), başına isabet eden tek kurşunla öldürülmüş halde bulundu. (Milliyet - 14 Ekim)

 

Yüksekova'da 17 Kurşunluk İnfaz!

Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nde boş bir arazide M. Ali Yılmaz'a ait olduğu tespit edilen bir ceset bulundu. Vücudunda 17 kurşun bulunan M. Ali Yılmaz'ın öldürülmesiyle ilgili olarak başlatılan soruşturmanın sürdüğü belirtildi (yuksekovahaber.com, 18 Ekim).

 

Diyarbakır'da 55'i Çocuk 106 Kişi Kayıp

Diyarbakır'da 6 Eylül'den bu yana bulunamayan 8 yaşındaki Leyla Baykuş, dışında 54 çocuğun daha kayıp olduğu belirlendi. Emniyet Müdürlüğü resmi web sitesinde kayıp çocuklar bölümünde 30'ı kız ve 25'i erkek olmak üzere 55 çocuğun kayıp olduğu bildirildi. 6 Eylül'de 'şampuan almak' için evinden çıkan ve o günden bu güne haber alınamayan Leyla Baykuşak'dan sonra 17 kız çocuğunun daha kayıp olduğu belirtildi. Halen kayıp olan 30 kız çocuğundan iz yok.

Diyarbakır'da kayıp olan 25 erkek çocuğun 16-17, kayıp 30 kız çocuğunun ise 11-17 yaşlarında olduğu ifade edildi. 19'u erkek ve 32'si kadın olmak üzere, 51 yetişkinin de kayıp olduğu belirtildi. (Hürriyet - 18 Ekim)

 

Şemdinli'de Faili Meçhul Cinayet

Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'ne bağlı Koçyiğit Köyü'nde kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan Emrah Samur'un (27), öldürüldüğü öğrenildi. (Vatan - 31 Ekim)

 

İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ HAKLARI

 

Tuzla Tersanesi'nde Bir Kaza Daha: 1 Ölü

22 Eylül'de Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde çalıştığı tersanede gemiden düşerek yaralanan Halil Daş (26), kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. DİSK'e bağlı Limter-İş, Daş'ın ölümüyle Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde iş kazası sonucu ölen işçi sayısının 128'e yükseldiğini bildirdi. (Zaman - 1 Ekim)

 

Mavi Tünel'de İş Kazası: 1 Ölü, 1 Yaralı

Konya Ovaları Projesi (KOP) kapsamında devam eden Mavi Tünel inşaatında meydana gelen iş kazasında 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. (haber7 - 2 Ekim)

 

170 İşçi Kapı Önüne Konuldu

Çorum Belediyesi'nde özelleştirilerek taşeron şirketlere verilen Temizlik İşleri'nde 170 işçi bir çırpıda kapı önüne konuldu. (Evrensel - 2 Ekim)

 

Mozaik İşçisinin Feci Ölümü

Aksaray Üniversitesi yerleşkesi içindeki merkez araştırma laboratuvarı inşaatında mozaik işi yaptıkları öğrenilen işçiler, 4 katlı binaya seyyar inşaat asansörü kurarak, üst katlara malzeme taşımaya başladı. Bu sırada halatları kopan seyyar asansör, aşağıda asansörün gelmesini bekleyen işçi Turgay Kütük'ün (20) üzerine düşerek ölümüne yol açtı. (haber7 - 21 Ekim)

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu

Önceki ve Sonraki Haberler