Özgür-Der: "M. Nuri Tamçoban’ı Asker mi Öldürdü?"

Özgür-Der: "M. Nuri Tamçoban’ı Asker mi Öldürdü?"

14 yaşındaki Mehmet Nuri Tamçoban adlı çocuğun “kaçakçılık yaptığı gerekçesiyle” askerlerin açtıkları ateş sonucu öldürüldüğü iddiası üzerine Özgür-Der Diyarbakır Şubesi bir basın açıklaması yaptı.

Van'ın Çaldıran İlçesi'ne bağlı Hangedik (Xecixatun) Köyü'nde koyun otlatmaya giden ve İran sınırında askerler tarafından açılan ateş sonucu öldürüldüğü iddia edilen 14 yaşındaki Mehmet Nuri Tamçoban hakkında Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Başkanı Serdar Bülent Yılmaz bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasının tam metni:

Mehmet Nuri Tançoban'ı Asker mi Öldürdü?

02 Nisan 2010

Diyarbakır'ın Lice İlçesinde katledilen 14 yaşındaki Ceylan Önkol'un katilleri henüz yakalan(a)mazken, yeni bir Ceylan vakası yaşandı. Van'ın Çaldıran İlçesinin Hangedik (Xecixatun) köyünde 14 yaşındaki Mehmet Nuri Tamçoban adlı çocuğun "kaçakçılık yaptığı gerekçesiyle" askerlerin açtıkları ateş sonucu öldürüldüğü iddia edildi.

Olayın vuku bulduğu esnada olay yerinde bulunan görgü tanıkları; Mehmet Nuri Tançoban'ın askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiğini, olay gecesi, İran sınırına doğru mazot almak için atlarla yola çıktıklarını, köyden 500 metre uzaklaştıktan sonra askeri araç gördüklerini, geri döndükleri esnada askerlerin 'dur' ihtarında bulunmadan ateş açtığını iddia etmişlerdir.

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan otopsisi de, Tançoban'ın vücudunda herhangi bir darp izine rastlanmadığı, iddia edildiği gibi Tançoban'ın sopa, taş gibi cisimlerle darp edilmediği bilakis Mehmet Nuri Tançoban'ın ateşli silah kullanımı sonucu yaşamını yitirdiği açıklanmıştır.

İl Jandarma Komutanlığı ise, Tamçoban'ın askerlerin üzerine atı sürdüğü ve bu sırada yaşanan boğuşmada patlayan silahtan çıkan kurşunla öldüğü iddiasında bulunmuştur.

Küçük çocuğun ölüm şekli, yakınları ve görgü tanıklarının anlatımları, söz konusu bölgede buna benzer olayların sıkça tekrarlanması ve ölümün ateşli silahtan çıkan kurşun ile gerçekleştiği şeklindeki adli tıp raporu;  ciddi şekilde yargısız infaz kuşkusuna yol açmaktadır.

Basında yer alan bu iddiaların üzerinde ciddiyetle ve acilen durulması gerektiğine inanmaktayız. Yargısız infaz iddiaları, askerin bugüne kadar bölgede sürdüregeldiği hukuk tanımaz ve keyfi tavrını akla getirmektedir.

Özgür-Der olarak,  eğer iddialar doğruysa küçük Tançoban'ın katledilmesini kınıyor ve katil ya da katillerinin derhal bulunup yargı önüne çıkarılmalarını talep ediyoruz.

Daha önce yaşanan Ceylan Önkol olayında olduğu gibi bu ölüm olayının da üzerine gitmeyip ve susma eğilimi gösteren Hükümet'e ve TSK'ye cevaplandırmaları için şu soruları yöneltiyoruz:

  • Askerlerin uyarı yapmadan ateş açtığı doğru mudur?

  • Mehmet Nuri Tamçoban adlı 14 yaşındaki çocuğu öldüren askeri yetkili tutuklanmış mıdır?

  • Askerlerin köyü ablukaya aldıkları iddiası doğru mudur? Doğruysa köy neden ablukaya alınmıştır?

  • Sınır köylerinde kaçakçılık yaptığı gerekçesiyle şimdiye kadar kaç kişi öldürülmüştür?

  • Buna benzer olaylara karışanlar hakkında bugüne dek herhangi bir tahkikat yapılmış mıdır?

  • Genelkurmay ve Hükümet yargısız infaz iddiaları ile ilgili ne gibi çalışmalar yapmaktadır?

Av. Serdar Bülent Yılmaz
Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler