Özgür-Der MAYIS 2009 Hak İhlalleri Raporu

Özgür-Der MAYIS 2009 Hak İhlalleri Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi İnsan Hakları Komisyonu tarafından her ay periyodik olarak hazırlanan aylık hak ihlalleri değerlendirme raporu kamuoyu ile paylaşıldı. “Mayıs 2009 İnsan Hakları Raporu”nun metnini ilginize sunuyoruz:

MAYIS 2009 İNSAN HAKLARI BİLÂNÇOSU

 

YAŞAM HAKKI

 

Mardin'de Korucu Vahşeti: 44 Ölü

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyündeki nişan törenine düzenlenen saldırıda, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın açıklamasına göre 44 kişi öldü; 3 kişi yaralandı.Atalay saldırıda ölenlerinin 6'sının çocuk, 16'sının kadın, 22'sinin erkek olduğu bilgisini verdi; ayrıca saldırıyla ilgili sekiz kişinin gözaltına alındığını duyurdu.(islahhaber.com- 5 Mayıs)

 

Bir Korucu Vahşeti Daha...

Batman'ın Gercüş İlçesi'ne bağlı Dêrkfan Köyü'nde ikamet eden korucu Abdulkerim Orak, 5 ay önce oğlundan boşanan gelini Menice Orak ile kızın babası Osman Orak'ı (85) silahla öldürdü. Edinilen bilgilere göre olayın yarım saat önce meydana geldiği, cenazelerin halen köyde bulunduğu ve askerlerin köyde güvenlik önlemi aldığı öğrenildi. (Gündem- 20 Mayıs)

 

ŞÜPHELİ ÖLÜMLER

 

Van'da Yargısız İnfaz

11 Mayıs 2009'da Van'ın Başkale İlçesi'ne bağlı Erenler Köyü'nde Savaş Öztürk'ün askerler tarafından öldürüldüğü bildirildi. Köye giriş ve çıkışların yasakladığı olaya ilişkin bir açıklama yapan Başkale Kaymakamı Yunus Kalaycı ise Savaş Öztürk'ün "dur" ihtarına uymadığını iddia ederek şunları söyledi: "Daha sonra askerin silahını almak isterken boğuşma meydana geliyor. Bu sırada silahın ateş alması sonucu Savaş Öztürk, boynundan isabet alarak yaşamını yitirdi. Kaza sonucu meydana gelen bir olaydır. Kasten öldürme veya ateş etme söz konusu değil". (ntvmsnbc.com- 12 Mayıs)

 

Kayseri'de Yargısız İnfaz

17 Mayıs 2009'da Kayseri'de Salih Ergil (22) daha önceden çalıştığı ve alacağı olduğu iddia edilen bir fabrikayı basarak fabrika çalışanlarını rehin aldı. Rehin aldığı 3 kişiyi serbest bırakan Salih Ergil, jandarma ekiplerinin açtığı ateş sonucu öldürüldüğü ileri sürüldü. Yetkililer basın mensuplarının olay bölgesine alınmadığı olayla ilgili olarak ise Salih Ergil'in intihar ettiği açıklamasını yaptı. (Radikal- 17 Mayıs)

 

Cezaevinde Ölüm…

19 Mayıs 2009'da Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan ve sara hastası olduğu belirtilen Mustafa Elelçi'nin (19) intihar ettiği öğrenildi. Cezaevi yönetimi Mustafa Elelçi'nin nasıl intihar etiğini açıklamadı. (Evrensel- 21 Mayıs)

 

ÇOCUK HAKLARI

 

Mahkûm Olan Çocuklar

10 Şubat 2008'de Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde (DTP) ilçe kongresine katılarak "yasadışı slogan attıkları" iddiasıyla haklarında "yasadışı örgüt propagandası yaptıkları" suçlamasıyla Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2. maddesi uyarınca dava açılan A.V. (15), Ü.S. (16) ve H.B.'ye (16) 6 Mayıs 2009'da Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6'şar ay 10'ar gün hapis cezası verildi. (ANF- 6 Mayıs)

 

Şemdinli'de Rastgele Ateş

8 Mayıs 2009'da Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'nde bir askerî taburdan açıldığı iddia edilen ateş sonucu N.S. (6) adlı çocuk yaralandı. (Gündem- 8 Mayıs)

 

5 Çocuğa 23'er Yıl Hapis İsteniyor

Diyartbakır'da gösterilere katıldıkları gerekçesiyle 5 çocuk hakkında 23'er yıla kadar hapis cezası istendi. (islahhaber.com- 12 Mayıs)

 

Batman'da Biri Çocuk 2 Kişi Gözaltına Alındı

Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı polisler tarafından bu sabah saatlerinde evlere düzenlenen baskında S.I. ve Hüseyin Solak'ı gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen S.I. çocuk şubesine götürülürken, Solak'ın da Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi. (Gündem- 20 Mayıs)

 

Uzman Çavuş Okul Basıp Öğrenci Dövdü

Diyarbakır'da görevli bir uzman çavuş, okul basıp oğlunun kavga ettiği öğrenciyi sınıftan çıkarıp koridorda tekme tokat dövdü.

Olay, Bağlar İlçesi'ndeki Şehit Albay Galip Ekinci İlköğretim Okulu'nda meydana geldi. Babası uzman çavuş olan 7'nci sınıf öğrencisi O.A. ile 6'ncı sınıf öğrencisi M.B., teneffüste top oynarken kavga etti. Öğretmenlerin müdahalesiyle kavga eden öğrenciler ayrıldı.

Oğlu O.A.'nın dövüldüğünü öğrenen ve kimliği açıklanmayan uzman çavuş, üniformasıyla okula geldi. Oğlunun kavga ettiği M.B.'nin derste olduğunu öğrenen uzman çavuş, bir öğrenciyi gönderip 'Müdür çağırıyor' dedirterek sınıftan çıkarıp koridorda tekme tokat dövdü. Müdahale eden okul yöneticileri ve öğretmenlerle de tartışan uzman çavuşun öğrenciyi dövmesi ve öğretmenlere bağırıp çağırması cep telefonuyla görüntülendi.

Yöneticilerin polis çağırmasının ardından öfkeli uzman çavuş okuldan ayrıldı. Gelen polis ekibi, dayak yiyen öğrenci M.B.'yi polis merkezine götürerek ifadesini aldı. (islahhaber.com- 21 Mayıs)

 

'Çocuklarım Tehdit Ediliyor' İddiasıyla İHD'ye Başvurdu

Mersin'in Tarsus İlçesi Bağlar Mahallesi'nde yaşayan Meryem Yalçın, çocuklarının polislerce tehdit edildiğini ve çocuklarının yaşamından endişelendiğini belirterek İHD Tarsus Şubesi'ne başvurdu. (Gündem- 22 Mayıs)

 

YARGI VE CEZASIZLIK

 

Kız Yurdunda 'Cinsel İlişki' Skandalı

Bursa'da bir kız yetiştirme yurdunda kalan 17 yaşındaki genç kızla 'cinsel ilişkiye girdiği' iddia edilen yurt görevlisinin, dava açılmasına rağmen açığa alınmayıp başka bir kuruma gönderilmesi tepki çekti.(Birgün- 1 Mayıs)

 

İşkence Davasında Cezasızlık

Hıdır Ataş 29 Temmuz 2004'te İstanbul'da bir taksi şoförüyle yaşadığı tartışmayı sonlandırmak için gittiği Sultançiftliği Şehit Mustafa Tercan Polis Karakolu'nda işkence ve kötü muamele gördüğünü savunarak karakolda bulunan polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 20 Nisan 2009'da Gaziosmanpaşa 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 1 komiser ve 4 polis memuru, Adlî Tıp Kurumu raporuna ve Hıdır Ataş'ın aldığı 25 günlük "iş göremez" raporuna rağmen "delil yetersizliğinden" beraat etti. (Radikal- 3 Mayıs)

 

Baran Tursun Davası'nda Cezasızlık

Baran Tursun'u silahından çıkan kurşunla öldüren polis memuru Oral Emre Atar ile "delilleri gizledikleri" iddiasıyla yargılanan 10 polis memurunun yargılandığı dava 20 Mayıs 2009'da Karşıya (İzmir) 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sonuçlandı. Duruşmaya sanık polis memuru Oral Emre Atar ile "delilleri gizlediği" iddiasıyla yargılanan polis memurlarından biri katılmazken diğer 9 polis memuru katıldı. Atar'a TCK'nın  85/1. maddesi uyarınca 3 yıl hapis ceza verildi. Ceza daha sonra 2 yıl 1 aya indirildi. "Delilleri gizledikleri" iddiasıyla yargılanan sanık polis memurları Veysel Aydın, Salih Tokucu, Aytekin Altınışık, Tayfun Kazıcı, Bahadır Aksoy, Hasan Taşan, Murat Masat, Kenan Duman, Hacı İsa Onur ve Aycan Bastur ise beraat etti. (AA- 20 Mayıs)

 

Şemdinli Davası'nda Cezasızlık

9 Kasım 2005'te Hakkâri'ni Şemdinli İlçesi'nde Umut Kitapevi'ne bomba atan JİTEM elemanlarını yakalayan ilçe halkına ateş açarak Ali Yılmaz'ın ölümüne, 5 kişinin de yaralanmasına neden olan Uzman Çavuş Tanju Çavuş'un Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davası 20 Mayıs 2009'da sonuçlandı. Mahkeme Tanju Çavuş'a "kasten adam öldürme" suçundan önce müebbet hapis cezası verdi, ardından "suçun oluşumunda tahrik olduğu" iddiasıyla ceza 8 yıl 4 ay hapis cezası oldu. Tanju Çavuş'a 5 kişiyi yaraladığından ötürü verilen ceza hükmünün açıklanmasının ise geri bırakılmasına karar verildi. (Vatan- 20 Mayıs)

 

Polisin Tecavüzüne Uğradı, 11 Yıldır Tutuklu Yargılanıyor

Gözaltında işkence gören, tecavüze uğrayan Muhabbet Kurt, örgüt üyeliği iddiasıyla 11 yıldır  tutuklu yargılanıyor. "Yargı alanında çifte standart var'' diyen Avukat Ercan Kanar, 'Ergenekoncu' ların tutukluluğuna itiraz eden hukuk öğretim görevlilerinin müvekkili Kurt'un davası ve benzer davalarda yaşanan hukuksuzluğa göz yumduklarını söyledi.(Birgün- 27 Mayıs)

 

KAYIPLAR VE FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER

 

Yakınlar Kayıplarını Hâlâ Arıyor

Ellerinde kayıplarının resimleri ve karanfillerle adalet nöbetlerini Galatasaray Meydanı'nda sürdüren Cumartesi Anneleri, Abdulkadir Aygan'ı kayıplardan sorumlu gösterdi.
6 Cumartesi Anneleri, Diyarbakır-Hani yolu üzerinde yapılan kazıllarda çıkan kemiklere rağmen devletin hiçbir araştırma yapmadığını, failleri koruduklarını ifade ettiler.(Birgün- 3 Mayıs)

 

'Helkis'teki Mağaradan Çıkan Kemikler Yakınlarımıza Ait'

Batman'ın Sason ve Kozluk ilçeleri sınırlarındaki Helkis Dağı'nda bulunan kemiklerle ilgili iki aile İHD Batman Şubesi'ne başvurdu. Salih Altun ile Fehmi Korkmaz, mağarada bulunan kemiklerin 1993 yılında Helkis Dağı'nda çıkan çatışmada yaşamını yitiren Mehmet Altun ile 1995 yılındaki çatışmada yaşamını yitiren Veysel Korkmaz isimli PKK militanı olan yakınlarına ait olduğu  gerekçesiyle İHD Batman Şubesi'ne başvurdu.(Birgün- 14 Mayıs)

 

Musa Anter Cinayetinde Yeşil İzi

GüneydoĞu'da faili meçhul cinayetlerle anılan 'Yeşil' lakaplı Mahmut Yıldırım'ın, Musa Anter'in öldürüldüğü gece 3'ü gazeteci 4 kişiyi kaçırıp daha sonra serbest bırakan kişi olduğu iddia edildi. Kaçırılan 3 gazeteci arasında bulunan Zeki Özer, Yeşil'in oğlu tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan  kitapta yer alan fotoğraflarından Mahmut Yıldırım'ı tanıdığını belirterek, "Bizi kaçıranın Yeşil olduğundan eminim" dedi.(Birgün- 14 Mayıs)

 

Batman'da Bulunan Kemikler

11 Mayıs 2009'da Batman'ın Sason İlçesi ile Kozluk İlçesi arasındaki sivil girişin yasak olduğu dağlık bölgede köylüler tarafından insan kemikleri bulunduğu öğrenildi. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığı olaya ilişkin açıklama yapan Batman Barosu Başkanı Yusuf Tanrıverdi, 6 ayrı bölgede çekilen fotoğraflarda insana ait kemiklerin bulunduğu belirterek bazı cesetlerin elbiseleri ve ayakkabıları ile birlikte gömüldüğünün tespit edildiğini söyledi. (ntvmsnbc.com- 11 Mayıs)

 

Öldürülen İşadamı

Isparta'nın Eğirdir İlçesi'nde 2008 yılının Mart ayında kaybolan müteahhit Salih Uçar'ın öldürüldüğü iddiasıyla görülen ve Uzman Çavuş Tanju Çavuş'un da tutuklu olduğu davada, 30 Nisan 2009'da sanık Caner Altan'ın verdiği ifade doğrultusunda Barla Beldesi yolunda yapılan arama çalışmalarında insana ait olduğu belirtilen kemikler bulundu. Eğirdir Kaymakamı Halil Serdar Cevheroğlu, kemik parçalarının yanında kayıp müteahhit Salih Uçar'a ait ehliyet ve kredi kartlarının da bulunduğunu belirterek, "kemiklerin kayıp olan Salih Uçar'a ait olup olmadığı yapılacak incelemeden sonra belirlenecek" dedi. (Milliyet- 11 Mayıs)

 

IRKÇI SALDIRILAR

 

Sakarya'da Kürtlere Saldırı

19 Mayıs 2009'da Sakarya'nın Akyazı İlçesi'nde Z.B. adlı kişi, tartıştığı Savaş Güler'e ve Recep Can Güler'e silahıyla ateş açtı. Saldırıda Savaş Güler yaşamını yitirdi, Recep Can Güler de yaralandı. 10 Mayıs 2009'da meydana gelen bir kavgada da yine Kürt olduğu bilinen Tarık Ekinci yaşamını yitirmişti. (Milliyet- 20 Mayıs)

 

Akyazı'da Kürtlere Linç Girişimi

Kürtlere yönelik son dört yılda 6 kez linç girişimine sahne olan Sakarya'da yine Kürtler hedefte. Sakarya'nın Akyazı İlçesi'nde 10 gündür devam eden gerginlik dün akşam saatlerinde çatışmaya dönüştü. 1 Kürt öldürüldü, 2 Kürt'te ağır yaralandı. Çevik kuvvet ekiplerinin gönderildiği ilçede gerginlik sürüyor.

İki yıl önce fındık toplamak için Diyarbakır'dan gelen dört Kürt işçinin linç girişimine maruz kaldığı Akyazı'da iki haftadır Kürtlere yönelik saldırılar arttı.

Akyazı'da Zahit Bostancı ile dayısı S.A.nın silahlı saldırısına uğrayan 2 Kürt kardeşten 1'i öldü, diğeri yaralandı. İlçede 10 gün önce meydana gelen bir başka silahlı çatışmada ise Ülkü Ocakları Başkanı Talip Aksoy ile Kürt kökenli Tarık Ekinci yaşamını yitirmişti. (Gündem- 20 Mayıs) 

 

DEÜ'de Ülkücü Provokasyon YDG-M Şenliğini İptal Ettirdi

Ülkücü saldırının ardından gerginliğin tırmandığı Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde YDG-M tarafından düzenlenen 'Mahsum Karaoğlan Alternatif Bahar Şenlikleri' iptal edildi. Ülkücülerin ablukası altında uzun süre mahsur kalan öğrenciler İHD ve Rektörlük yetkililerinin araya girmesiyle polis kordonu eşliğinde fakülteden çıkabildi. (Gündem- 20 Mayıs)

 

MİLİTARİZM

 

Ergenekon Savcıları Gizli Tanık 'Kıskaç'ı Deşifre Etti!

İkinci Ergenekon iddianamesinin ek klasörlerinde gizli tanık ve tanık olarak ifade veren 'Kıskaç' ile eski JİTEM mensubu M.G'nin aynı kişiler olduğu ortaya çıktı. Gizli tanık 'Kıskaç'ile tanık M.G'nin, Veli Küçük ve Osman Gürbüz hakkındaki ifadeleri aynı.(Birgün- 2 Mayıs)

 

Tunceli'de Güvenlik Bölgesi

Genelkurmay Başkanlığı'nın 5 Mayıs 2009'da Tunceli'de 5 ayrı bölgeyi "geçici askerî güvenlik bölgesi" ilan etmesinin ardından 13 Mayıs 2009'da toplanan Mera Komisyonu, il merkezindeki yaylaların tümünün kapatılmasına karar verdi. (Zaman- 14 Mayıs)

 

Albay Öz İfade Verdi: Herkes Suçlu, Ben Masumum

Dink öldürülmeden önce önlem almayarak görevini ihmal etmekle suçlanan Albay Öz, Hayal'in konuşulduğu toplantıları, İğci'den gelen ihbarları, "Kapatın bu konuyu, sonra özel olarak görüşürüz" dediğini hatırlamıyor.(bianet.org- 15 Mayıs)

  

Askerler Çobanları Ölümle Tehdit Etti

14 Mayıs 2009'da Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'ne bağlı Alan Köyü'ne baskın düzenleyen askerler üç kişiyi gözaltına aldı. Askerlerin çobanları ölümle tehdit ettiği de ileri sürüldü.(Günlük- 15 Mayıs)

 

Lice'de Operasyon Sürüyor

Diyarbakır'ın Lice İlçesi kırsalında bulunan Şehit Remzi Alanı'na skorsky tipi helikopterlerle özel harekat timleri ve mühimmat sevk edilirken, dün operasyon bölgesinde meydana gelen patlamanın ardından Şağur (Saydamlı), Hédik (Hedik), Karıncag (Bayırlı) köylerine gitmek isteyen köylülerin giriş çıkışlarına izin verilmediği öğrenildi. Bölgede operasyon devam ediyor. (Gündem- 21 Mayıs)

 

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

 

İşkence Boş Arazide

Türkiye Komünist Partisi üyesi iki kişinin İstanbul'da  1 Mayıs kutlamaları sırasında boş bir araziye götürülerek işkenceye uğradığı bildirildi.(Birgün- 3 Mayıs)

 

Ankara Sıhhıye Meydanı'ında 1 Mayıs Gerginliği

Ankara'da Sıhhıye Meydanı'nda gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarında meydana girişi sırasında üst araması yapılmasını kabul etmeyen Halkevleri üyelerinin protestosuna kolluk güçleri havaya ateş açarak müdahale etti. Çıkan arbedede 15'i polis memuru toplam 16 kişi yaralandı. Kutlamalarda atık kâğıt işçisi 6 kişi de gözaltına alındı. (Vatan- 2 Mayıs)

 

Polisten Dayak Ve Kötü Muamele

Yusuf Keskin, 2 Mayıs 2009'da İstanbul'un Beyoğlu İlçesi'nde trafik kontrolü yapan polis ekibinin kendisini dövdüğünü sonra da kendisine ceza kestiğini ileri sürdü. Sol elmacık kemiği kırılan, sol gözünde morluk ve görme bulanıklığı oluşan Yusuf Keskin'in polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. (Milliyet- 11 Mayıs)

 

"Artist Artist Yürüdüğü" Gerekçesiyle Dayak Yedi

Ercan Özşeker (27), 6 Mayıs 2009'da Artvin'in Arhavi İlçesi'nde sokakta kendisine kimlik soran polis memurunun "artist artist yürüdüğü" gerekçesiyle kendisini dövdüğünü savunarak polis memurundan şikâyetçi oldu. 5 günlük "iş göremez" raporu alan Ercan Özşeker bir başka polis memurunun da şikâyetçi olmaması yönünde kendisini tehdit ettiğini söyledi. (Taraf- 11 Mayıs)   

 

 

Özel Güvenlik Görevlilerinin Darp Ettiği Kişi

14 Mayıs 2009'da Ankara'da ODTÜ'de yapılan 4. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında gerçekleştirilen "Eleştirel Psikoloji Atölyesi"nin yürütücüsü Psikolog Yasemin Mert'in ODTÜ'ye girmek istemesini engelleyen üniversitenin özel güvenlik görevlileriyle Yasemin Mert arasında çıkan tartışmanın büyümesi üzerine özel güvenlik görevlileri Yasemin Mert'i darp etti. Yasemin Mert'in parmağının aldığı darbelerle kırıldığı öğrenildi. (sesonline.net- 15 Mayıs)

 

Otoparkta Darp Edildiler

18 Mayıs 2009'da İstanbul'da, Ömer İşleyen ve babası Nurettin İşleyen, trafik ekipleri tarafından arabalarının çekildiği otoparkta kendilerinden fatura da yazılandan daha fazla para isteyen 4 polis memuru ile 15 otopark görevlisi tarafından darp edildiklerini savundu. (Evrensel- 19 Mayıs)

 

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

'Bone' Sınavda Bütün Doğruları Götürdü!

Açıköğretim Fakültesi öğrencisi Hatice Demir, kıyafeti yüzünden ilginç bir mağduriyet yaşadı. Sınava başörtüsüyle girmesine izin verilen Demir, sonuçları beklerken üniversiteden gelen belgede 'Kılık kıyafet kurallarına uymadığınız için 0 aldınız.' deniyordu. (haksozhaber.net- 15 Mayıs)

 

"Allah'ınızın Kanunları Burada Geçmez!"

Çarşaflı bir kadın, mahkeme salonunda hakim tarafından kovuldu. Olay Fatih 1. İcra Ceza Mahkemesi'nde yaşandı. Naciye Sönmez'in çarşaflı olduğunu gören kadım hakim, "Sizin Allah'ınız ve Allah'ınızın kanunları burada geçmez." diye bağırarak Sönmez'i mahkemeden kovdu. (haksozhaber.net- 22 Mayıs)

 

Annesi Çarşaflı Diye Ölüme Terk Edildi!

Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Aynur Tezcan'ı ölüme terk eden doktorlara suç duyurusunda bulunuldu. Aynur Tezcan'ın, annesi çarşaflı olduğu gerekçesiyle tedavi edilmediği iddia edildi. Çapa'da daha önce de Medine Bircan, bu nedenle vefat etmişti. (islahhaber.com- 29 Mayıs)

 

SORUŞTURMA, GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR

 

İstanbul'da Ev Baskını

27 Nisan 2009'da İstanbul'un Kadıköy İlçesi'ne bağlı Bostancı Semti'nde Devrimci Karargâh Örgütü'nün militanı Orhan Yılmazkaya'nın, Emniyet Amiri Semih Balaban'ın ve olay yerinde bulunan Mazlum Şeker'in ölümüyle sonuçlanan ev baskını sonrasında, Devrimci Karargâh Örgütü'ne yönelik düzenlenen operasyonlarda gözaltında alınan 40 kişiden 19'u, 29 ve 30 Nisan 2009'da çıkarıldıkları İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "yasadışı örgüt üyesi oldukları" suçlamasıyla tutuklandı. (Vatan- 1 Mayıs)

 

1 Mayıs Kutlamalarında 17 Gözaltı

İzmir'de Konak Meydanı'nda gerçekleştirilen kutlamalara müdahale eden kolluk güçleri 17 kişiyi gözaltına aldı. (Gündem- 1 Mayıs)

 

Dergi Bürosunda Müdüre Gözaltı

5 Mayıs 2009'da İstanbul'da Türkiye Gerçeği Dergisi'nin Yazı İşleri Müdürü Selda Başusta derginin bürosundan gözaltına alındı. (istanbul.indymedia.org- 6 Mayıs)

 

Demirbaş'a Bir Dava Daha

Sur belediye başkanı Abdullah Demirbaş, hakkında bir dava daha açıldı. Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında 2009 tarihinde PKK üyesi İsmail kod adlı Burhan Bahtiyar'ın anma etkiliğinde yaptığı konuşma nedeniyle 3713 sayılı yasanın 7/2 TCK'nın 53. ve 58. maddelerine istinaden 7 yıl 6 ay ceza istemiyle dava açıldı. (islahhaber.com- 14 Mayıs)

 

"Başka Şemdinliler Olmasın" Söylemine Ceza

Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'nde JİTEM görevlileri tarafından bombalanan Umut Kitapevi'nin sahibi Seferi Yılmaz, Bursa'da "Başka Şemdinliler Olmasın" adlı panelde yaptığı konuşması nedeniyle Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin "suçu ve suçluyu övdüğü" suçlamasıyla TCK'nın 215. maddesi uyarınca verdiği 1 yıl hapis cezasının kalan 79 gününü de cezaevinde geçirmek için 15 Mayıs 2009'da tutuklandı. (atilim.org- 15 Mayıs)

 

Batman'da 8 Kişi Tutuklandı

Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi polislerinin yaptığı ev baskınlarında gözaltına alınan 9 kişi adliyeye sevk edildi. Çıkarıldıkları mahkemelerce ifadeleri alınan H.A., T.A., Ö.B., H.İ., M.S.A., M.Ç., H.S. ve H.Ş., 'örgüte yardım' ettikleri iddiasıyla tutuklanırken, bir kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (Gündem- 25 Mayıs)

 

Antalya'da 10 YDG-M'li Gözaltına Alındı

Antalya'da sabah saatlerinde evlere yapılan eş zamanlı baskınlarla YDG-M üyesi olduğu öğrenilen 10 kişi gözaltına alındı. Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı ekipler tarafından sabah saat 05.30'da Şafak, Varsak ve Lara mahallerinde bulunan 6 eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda Yurtsever Demokratik Gençlik Meclisi (YDG-M) üyesi olan Akdeniz Üniversitesi öğrencileri K.I, Y.A, R.K, M.C, Ş.C, B.Ö ve ismi öğrenilemeyen 4 kişi gözaltına alındı. Antalya'da düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda katılmak ve 'yasadışı slogan atmak' iddiasıyla gözaltına alındıkları bildirilen öğrencilerin, Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde tutulduğu öğrenildi. (Gündem- 26 Mayıs)

 

Hizbullah Davasında Karar

2001 yılında başlayan ve İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Hizbullah Bursa davası karara bağlandı. 7 günlük yasal süre içerisinde temyiz yoluna gitme hakları bulunan sanıklardan Orhan Dikgöz, Abdulmecit Çay, Cebeli Yıldırım, Hüseyin Şenol, Şükrü Türker, Veysel Kurt, Ahmet Kurt, Şehmus Yılmaz, Hasan Geşgin, Ahmet Arslan, Kalender Dede ve Hüseyin Türker'e örgüt üyeliğinden 6 yıl 3'er ay hapis cezası verildi. (İLKHA- 27 Mayıs)

 

Batman'da 5 Kişi Gözaltına Alındı

Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından bu sabah saatlerinde evlere düzenlenen baskınlarında İsmet Apaydın ile Ekrem Şimşek gözaltına alındı. Gözaltına alınma gerekçeleri öğrenilemeyen Apaydın ile Şimşek'in Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi. Bunun yanı sıra Batman Alay Komutanlığı'na bağlı askerlerin de, Batman Belediyesi Meclis Üyesi İhsan ile Şaban Değer ve ismi öğrenilemeyen bir kişiyi gözaltına aldı. (Gündem- 27 Mayıs) 

 

TOPLANTI VE GÖSTERİ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Fotoğraf Sergisine Engelleme

4 Mayıs 2009'da Bursa'da Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin 6. Fotoğraf Günleri kapsamında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve 29 Mart yerel seçimleri konulu fotoğraf sergisine müdahale eden jandarma ekipleri, 11 fotoğrafa, fotoğrafları "sakıncalı buldukları" gerekçesiyle el koydu. (Gündem- 4 Mayıs)

 

Isparta'da Anma Toplantısına Saldırı

10 Mayıs 2009'da Isparta'da çeşitli siyasî partilerin ve kurumların 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ı anmak için düzenledikleri toplantı aşırı sağcı yaklaşık 1000 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıda 3 kişi yaralanırken olaya müdahale eden polis ekibinin saldırıya uğrayan gruptan gözaltına aldığı 50 kişi daha sonra serbest bırakıldı. (ozgurradyo.com- 10 Mayıs)

 

İşçi Eylemine Müdahale

8 Mayıs 2009'da, Mersin Limanı'nda işten atılan işçilerin 125 gündür sürdürdüğü eyleme polis ekipleri müdahale etti. 9 Mayıs 2009'da ise işçilere destek vermek isteyen öğrenci grubuna da polis ekiplerinin müdahale etmesi sonucu 2 kişi yaralandı, 7 kişi de gözaltına alındı. (sendika.org- 9 Mayıs)

 

Gösteride Zafer İşareti Yaptığı İçin Ceza Verildi

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde katıldığı bir gösteride zafer işareti yaparak slogan attığı gerekçesiyle yargılanan Emin Turan'a Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 13 Şubat 2009'da görülen ilk duruşmada "yasadışı örgüt üyesi olmamakla birlikte yasadışı örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle (TCK)nın 314/2. maddesi uyarınca 6 yıl 3 ay, "yasadışı örgüt propagandası yaptığı" gerekçesiyle de Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) 7/2. maddesi uyarınca 10 ay hapis cezası verildi. (ntvmsnbc.com- 13 Mayıs)

 

İnönü Üniversitesi'ndeki Bahar Şenliğine Jandarma Müdahalesi

Malatya İnönü Üniversitesi'nde 'Kapitalist yoz kültüre karşı Ümit Cihan Tarho alternatif bahar şenlikleri' nedeniyle bir araya gelen öğrencilere jandarma müdahalede bulundu. Ses sistemine el koyan jandarma, Erkin Kocaman, soyadı öğrenilemeyen Aydın ile birlikte 5 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale nedeniyle başlayan gerginlik sürüyor. (Gündem- 21 Mayıs)

 

Önce İzin Sonra Soruşturma

ALİAĞA'da 6 Mayıs günü Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anmak için yapılan etkinlikten dolayı Aliağa Kaymakamlığı tarafından soruşturma açıldı. (Evrensel- 21 Mayıs)

 

HASTA HAKLARI

 

Öğretmen, Hastane Sırası Beklerken Öldü

Seydişeher'de emekli bir öğretmen, karın ağrısı şikâyetiyle geldiği hastanede, muayene için sıra beklerken geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.(Birgün- 7 Mayıs)

 

"Hıv'li Çocuğum Köyde Dışlandı"

Şanlıurfa'da geçen yıl tedavi gördüğü hastanede HIV taşıyan kan verilen çocuk, rutin kontroller için Ankara'ya götürüldü. Mehmet Ç, eşi ve çocuğuyla Ankara'ya gitmeden önce ziyaret ettiği Balıklıgöl'de, gazetecilere, oğlu Y.Ç'ye geçen yıl yanık tedavisi için gittiği hastanede HIV'li kan verildiğini anımsattı. Çocuğunun yapılan tedavinin ardından taburcu edildiğini belirten Mehmet Ç, 3 ayda bir rutin kontroller için Hacettepe Tıp Fakültesi'ne gittiklerini bildirdi. Küçük çocuğun son günlerde kalp rahatsızlığı çekmeye başladığını, bunun da kaptığı virüse bağlı olduğunu düşündükleri ifade eden Mehmet Ç, geçen sürede yapılan tedavi ve kontrollerin dışında kendileriyle yeterince ilgilenilmediğini iddia etti. Çocuğu HIV taşıdığından köyde de dışlandıklarını belirten Mehmet Ç, yetkililerden daha fazla ilgi ve yardım beklediklerini söyledi.(Birgün- 21 Mayıs)

MAYIN VE PATLAYICILAR

 

Belediye Kazısından Silah ve Mermi Çıktı

Mersin'de bir iş kazısı sırasında toprak altında bir tabanca, şarjör ve çeşitli çaplarda 21 mermi bulundu.(Birgün- 13 Mayıs)

 

Siirt'te Patlama

21 Mayıs 2009'da Siirt'in Pervari İlçesi'ne bağlı Okçular Köyü kırsal kesiminde hayvan otlatan Nevzat Dalmış (18), bulduğu mayının elinde patlaması sonucu yaşamını yitirdi. (siirtajans.com- 21 Mayıs)

 

Katliam Köyü Bilge'de Cephanelik Bulundu

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı, 44 kişinin öldürüldüğü Bilge köyünde, çok sayıda mühimmat bulundu. Mardin Valisi Hasan Duruer, Mazıdağı İlçe Jandarma ekiplerinin köyde yaptığı çalışmada, 2 adet TNT kalıbı, 13 elektrikli fünye, 3 taarruz tipi el bombası, 1 adet savunma tipi el bombası, 1 adet sis kutusu, 2 adet aydınlatma, 1 adet tüfek bombası, 1 adet C-3 tahrip kalıbı ile 6 metre 35 santim uzunluğunda fitil ele geçirildiğini bildirdi. Vali Duruer, soruşturmanın sürdürüldüğünü söyledi.(Birgün- 20 Mayıs)

 

Mayın, Bir Çocuğun Daha Bacağını Aldı

Suriye sınırındaki mayınların nasıl söküleceği tartışılırken, Van'da İran sınırına yakın bölgede mayına basan bir çocuk ağır yaralandı. Özalp ilçesinin İran sınırına yakın Yukarı Kuşkıran köyünde yaşayan Önal Demir, kim tarafından döşendiği tespit edilemeyen mayına bastı. Patlamada bacağı kopan ve ağır yaralanan Demir, ilk müdahalenin ardından ambulansla Van'a gönderildi.(Birgün- 30 Mayıs)

 

CEZAEVLERİ

 

Havalandırmada Ateş Açıldı

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi'nde bulunan Mehmet Halit Oruç ve Özcan Tonel, aileleri aracılığıyla yaptıkları açıklamada 4 Mayıs 2009'da havalandırmaya çıktıkları sırada nöbetçi kulübesinden kendilerine ateş açıldığını savundular. (Günlük- 8 Mayıs)

 

Ceza Bitti Derken Sürgün Edildiler

16 Mayıs 2009'da, cezaları bitmek üzere olan 13 hükümlünün koğuşuna düzenlenen bir baskınla gerekçe gösterilmeksizin Silvan Kapalı Cezaevi'nden Batman M Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edildikleri öğrenildi. (Günlük- 16 Mayıs)

 

Mektuplar Yerine Ulaşmıyor

18 Mayıs 2009'da Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Seyfi Polat gönderdiği faksta, cezaevinden gönderdiği mektup ve faksların cezaevi yönetimi tarafından sansürlendiğini ve cezaevinde uygulanan hak ihlâllerinin mektup yazdığı kişilere ulaşmadığını bildirdi. (atilim.org- 18 Mayıs)

 

Yakınlarının Gözü Önünde Dövüldü

Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunan Abdurrahim Demir'in, görüş sırasında Kürtçe konuştuğu için yakınlarının gözleri önünde gardiyanlar tarafından dövüldüğü 18 Mayıs 2009'da öğrenildi.(Evrensel- 18 Mayıs)

 

Jandarma'dan Şiddet

11 Mayıs 2009'da Bakırköy (İstanbul) Kapalı Cezaevi'nden mahkemeye sevk sırasında başka bir hükümlüye kelepçelenmesine itiraz eden Sema Gül, jandarma erlerinin fizikî müdahalesine maruz kaldı. (ANF- 19 Mayıs)

 

Açık Görüşten Yararlanamadan Geri Gönderildiler

İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne 19 Mayıs nedeniyle tanınan açık görüş hakkından faydalanmak amacıyla giden tutuklu ve hükümlü ailelerinin gerekçe gösterilmeden cezaevine alınmadığı bildirildi .(Gündem- 19 Mayıs)

 

Hastaneyi Protesto Ettiği İçin Tedavi Edilmeden Geri Gönderildi

21 Mayıs 2009'da, İzmir'de kan kanseri olan hükümlü Abdulsamet Çelik'in tedavi gördüğü hastanedeki mahkûm koğuşundan başka bir odaya alınmamasını protesto ettiği gerekçesiyle Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne cezaevine tedavi tamamlanmadan geri gönderildiği öğrenildi. (Milliyet- 21 Mayıs)

 

Mardin Cezaevi'nde Aramalı Taciz

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nden Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne çocuklarının görüşüne giden kadınların onur kırıcı aramadan geçirildiği belirtildi. Bu uygulamayı kabul etmeyen kadınların ise, çocukları ile görüşmelerine izin verilmiyor. (Gündem- 22 Mayıs)

 

Karataş Cezaevi'nde Kadın Tutuklulara Ceza Yağmuru

Son bir yıl içinde hak ihlalleri ve keyfi uygulamalarla gündemdeki yerini koruyan Karataş Kadın Kapalı Cezaevi'nde siyasi tutuklulara bir yıl açık, bir ay da kapalı görüş cezası verildi. (Gündem- 22 Mayıs)

 

Kafasında Şarapnel Parçası Bulunan Hükümlü Tedavi Edilmezse Hayatını Kaybedecek

Bolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan PKK'li hükümlü Abdurrahman Yıldırım, 13 yıldır kafasında bulunan şarapnel parçası ile yaşıyor. 1996 yılında Tunceli kırsalında çıkan çatışmada yaralı olarak yakalanan Yıldırım, o tarihten bu yana cezaevinde ve tedavisi yapılmıyor. Doktor raporlarına rağmen tedavisi yapılmayan Yıldırım'ın ailesi, çocuklarının durumunun giderek kötüleştiğini, artık müdahale edilmemesi durumunda yaşamının tehlikeye gireceğini belirterek İHD'ye başvurdu. (Gündem- 25 Mayıs)

 

Oğlumu Kaybettim, Bari Kardeşim Yaşasın!

Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği üyeleri gazetemizi ziyaret ederek, Adalet Bakanlığı'nın tecritle ilgili genelgeyi uygulamasını istediklerini bir kez daha dile getirdi. Oğlu hapishanede uygulanan tecritten dolayı intihar ederek ölen baba niyazi Ağırman, "Oğlumu kaybettim bari bundan sonra kardeşim yaşayabilsin" dedi.(Birgün- 26 Mayıs)

 

KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ VE GÜVENLİĞİ

 

Ders: Hayat Bilgisi Konu: Polis Bombası

Ruhsatsız binaların yıkımı sırasında polisin attığı gaz bombası bir okulun bahçesine düştü. Çocuklar yaralandı. Derdini anlatmaya çalışan esnaf, polisten dayak yedi.(Birgün- 15 Mayıs)  

 

Gözaltında Ölüme Dava

14 Haziran 2007'de İstanbul'un Ümraniye İlçesi'nde gözaltına alındığı Şehit Sevgican Polis Merkezi'nde sonrasında ise Şehit İsmail Akkoyun Polis Merkezi'nde ve Çakmak Polis Merkezi'nde gördüğü işkence ve kötü muamele sonucu 16 Haziran 2007'de Ümraniye Cezaevi'nde yaşamını yitiren Mustafa Kükçe'nin ölümüne neden oldukları gerekçesiyle 7 polis memurunun yargılanmasına karar verildi. (Radikal- 12 Mayıs)

 

KÜRT SORUNU

 

Bir 'Halay'a 10 Ay Ceza

19 Temmuz 2008'de Batman'da Kürtçe bir şarkı eşliğinde halay çektikleri gerekçesiyle Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Seyfettin Kurt, Sümeyye Gök ve Bülent Kurt adlı 3 kişi, 6 Mayıs 2009'da TMY'nin 7/2. maddesi uyarınca "yasadışı örgüt propagandası yaptıkları" suçlamasıyla 10'ar ay hapis cezasına çarptırıldı.(Gündem- 6 Mayıs)

 

Kürtçe'ye Polisten Küfür

Polis tarafından sıkılan plastik mermiyle sol çenesi kırılan ve evde ağır yaralı olarak yatan Hamide Akyıldız da çocuğunu okula götürürken polisin plastik mermisine hedef oldu. Çenesinde plastik mermi parçaları kalan anne Akyıldız'ı acil olarak hastaneye kaldırdıklarını anlatan Susan Akyıldız, ''Kürtçe konuştuğumuz için, Başakşehir Hastanesi'nde görevli polis memuru, kanlar içindeki anneme ve bana 'Bu vatanı beğenmiyorsanız s... gidin' gibi çok ağır küfürler etti.(Birgün- 16 Mayıs)

 

Sur Belediye Başkanı'na Kürtçe'den 3 yıl hapis istemi

Sur Belediyesi'nin Çokdilli Belediyecilik kapsamında çocuklar için Türkçe-Kürtçe bastırdığı oyun kitapları nedeniyle, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile belediye şube müdürleri M.Ali Altınkaynak. Hüseyin Kaya ve Resul Baran'ın yargılanmalarına bugün 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Savcı, Demirbaş ve daire müdürleri hakkında 3'er yıl hapisle cezalandırılmalarını istedi. Mahkeme heyeti, savunmaların yapılması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. (Evrensel- 26 Mayıs)

 

HABER ALMA VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

 

RADYO DENGE'ye İsrail için Dava

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün ihbarı üzerine Türk Telekom ile Siyonist İsrail takımı Bnei Hasharon arasındaki basketbol maçının iptali eylemine çağrı metnini yayınlayan RADYO DENGE'ye Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. İlk duruşma 6 Temmuz 2009 tarihinde görülecek. (haksozhaber.net- 2 Mayıs)

 

Saldırıya Uğrayan Gazeteci

9 Mayıs 2009'da Antalya'da bir yerel gazetede muhabir olarak çalışan Sedat Şahiner, Antalya'nın Alanya İlçesine bağlı Mahmutlar Beldesi Belediye Meclis üyesi Abdullah Pişkin tarafından dövüldü. Belediye binasının içindeki güvenlik kamerasının kaydettiği olay sonrasında Alanya Devlet Hastanesi'nden darp raporu alan Sedat Şahiner Mahmutlar Jandarma Karakolu'na giderek Abdullah Pişkin'den şikâyetçi oldu. (Sabah- 10 Mayıs)

 

Azadiya Welat'ın Eski Yöneticisine Gözaltı

Welat gazetesi eski yayın yönetmenlerinden Vedat Kurşun, dün İstanbul'da gözaltına alındı. (islahhaber.com- 21 Mayıs)

 

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Darbe Karşıtı Konuşmaya Soruşturma!

İLKAV Başkanı Mehmet Pamak'a 28 Şubat darbesinin yıldönümünde gerçekleştirilen protesto eyleminde yaptığı konuşmadan Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün suç duyurusu ile TCK 214, 216, 217, 301 ile 5816 sayılı kanuna muhalefet etme suçlarından soruşturma açıldı. (haksozhaber.net- 9 Mayıs)

 

Güldünya Derneği Kapatılma İle Karşı Karşıya

Bitlisli kadınların töre cinayetine kurban edilen Güldünya Tören'in adına kurdukları dernek kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya. Bitlis'te valilik derneğin tüm defter ve resmi belgelerine el koyarak inceleme başlattı. (Radikal- 27 Mayıs)

 

İHD Yöneticisi Tutuklandı

İHD MYK Üyesi Avukat Filiz Kalaycı, çıkarıldığı Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 'Kamu düzeni yararına suçu önleme' gerekçesiyle tutuklandı. Daha önce 3 avukat arkadaşı ile beraber gözaltına alınıp serbest bırakılan Kalaycı'nın, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'ne gönderileceği belirtildi. (Gündem- 27 Mayıs) 

 

DÜŞÜNCEYİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Yargılanan Yazar

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Ölümden Zor Kararlar adlı romanın toplatılmasına ve kitabın yazarı N. Mehmet Güler ile yayıncısı Belge Yayınları'nın sahibi Ragıp Zarakolu hakkında "yasadışı örgüt propagandası yaptıkları" gerekçesiyle Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2. maddesi uyarınca dava açtığı 10 Mayıs 2009'da öğrenildi .(Günlük- 10 Mayıs)

 

Atatürk Sevdası İnceleme Başlattı!

Milli Eğitim Bakanlığı, 16 Mayıs'ta yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavı'ndan Atatürk'e yönelik bir soruda, "hayalperest, maceracı, mandacı" sözlerinin bulunmasına yönelik inceleme başlattı. (haksozhaber.net- 19 Mayıs)

 

Ahmet Türk'e Fezleke

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. (islahhaber.com- 29 Mayıs)

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu

Önceki ve Sonraki Haberler