Özgür-Der OCAK 2009 Hak İhalleri Raporu

Özgür-Der OCAK 2009 Hak İhalleri Raporu

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER AYDINLATILSIN! Özgür-Der Diyarbakır Şubesi İnsan Hakları Komisyonu her ay periyodik olarak aylık hak ihlalleri bilançosu ve değerlendirme raporunu kamuoyu ile paylaşıyor. Ocak 2009 ayı yine hak ihlalleri ile dolu!

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nin Ocak 2009 Hak İhlalleri Raporu ve Bilançosu:

OCAK 2009 İNSAN HAKLARI RAPORU

 

GİRİŞ

 

Çatışmalardan kaynaklı yaşam hakkı ihlalleri, İslam inancını yaşama özgürlüğü, cezaevlerinin içinde ve dışında meydana gelen işkence ve kötü muamele vakaları, darbe tehditleri ve militarist uygulamaların gölgesinde geçen 2008'in adından 2009'ın ilk ayına da ne yazık ki buna benzer hak ihlalleri ile girildi.

 

İhlallerin merkezinde yine yaşam hakkı vardı. Bunlar; geçmiş yıllarda devlet adına işlendiği itiraf edilen cinayetler, "dur ihtarı" cinayetleri ve şüpheli ölüm vakaları olarak karşımıza çıktı.

 

Ergenekon operasyonu genişledikçe, devlet-mafya-çete içiçeliğinin korkunç yüzü deşifre olmakta. Sokaklara terk edilen ve toprak altından çıkarılan bomba ve mühimmatlar, Türkiye'nin yakın dönem tarihinde meydana gelen olaylara ışık tutacak nitelikte.

 

Ocak ayı bilançomuzda öne çıkan ihlal başlıklarından biri de işkence ve kötü muameleydi. Cezaevlerinin içinde de dışında da gayri insani uygulamalar yaşanmaya bu ay da devam etti.

 

Öte yandan muhalif insanlara yönelik operasyonlarda da bu ay gözle görülür bir artış vardı. Sistemin laik-kemalist-milliyetçi ideolojisine bir şekilde itiraz eden insanlara yönelik ev baskınları, gözaltı ve tutuklamalar dikkat çekti. 

 

Bu bağlamda daha önceki aylarda çeşitli gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklanan ve mahkeme koridorlarına çıkarılan insanlar arasında çocukların da olması; kaygı ve endişe ile takip ettiğimiz bir başka husus oldu.

 

OPERASYONLAR KÜRT COĞRAFYASINA KAYDIRILSIN!

 

Türkiye'de Kürtlerin yoğunluklu olarak yaşadığı bölgelerde yıllardır kirli bir savaş yürütülmekte. Kazananının olmadığı gün geçtikçe daha bir anlaşılan bu çatışmalar geride, on binlerce ölü, milyonlarca mağdur bıraktı.

 

Ergenekon operasyonuyla bir kez daha gündeme gelen, devlet-çete-mafya gerçeği gözleri tekrar bölgede çözüm yerine ısrarla sürdürülen kirli savaşa çevirdi. Kirli bir savaştır; zira ısrarla görülmek istenmeyen Ergenekon-JİTEM tipi yapılanmalar, bölgede yürütülen bu savaşın gerçek aktörleridir.  

 

Bu çatışmaların yoğun olarak yaşandığı dönemlerde meydana gelen hak ihlalleri tüyler ürpertici boyutlara ulaşmış durumda. Medyaya yansıyan itirafçıların iddiaları binlerce faili meçhul cinayetin işlendiğini, zaman, isim ve adres verilerek kamuoyonun vicdanı önüne sermektedir. Bu itiraflardan biri de Eski JİTEM'ci olarak bilinen Abdülkadir Aygan'dan geldi. Korkunç itiraflarından birinde Aygan, DGM'nin serbest bıraktığı Sağlık-Sen'den Necati Aydın, Mehmet Ay ve Ramazan Keskin adlı üç sendikacı gencin "intihar" ettiği iddia edilen Binbaşı Abdülkerim Kırca'nın talimatıyla içeri alındığını, diz çöktürülüp tek tek kafalarına kurşun sıkıldığını belirtiyor.

 

Ayrıca, JİTEM itirafçısı Aygan'ın bölgedeki faili meçhul cinayetlerin yüzde 80'ini JİTEM'in işlediğini, sadece Diyarbakır'da, 10 yıl içinde 700 kişinin öldürüldüğünü, Binbaşı Abdülkerim Kırca'nın grup komutanlığı döneminde ise 30 kişiyi öldürdüklerini itiraf etmesi olayların vahametini ortaya koymakta.

 

Bir başka itiraf ise, Ergenekon'un kara kutusu olarak bilinen Tuncay Güney'den geldi. Güney'in, 'Veli Küçük'ün ekibi tarafından yargısız infazlarla öldürülen binlerce Kürt kökenli vatandaşın cesetlerinin bölgedeki asit kuyularına gömüldüğünü ifade etmesinin ardından, Katarlı Köyü'nde bir kuyudan çıkan iki ceset bölgede kayıp olan binlerce insanın akıbetini akıllara getirdi.

 

Ortada dolaşan iddialar oldukça ciddi boyutlarda. Bu iddialar bile Ergenekon operasyonunun Kürt Coğrafyasına kaydırılmasının zaruretini ortaya koymaktadır.

 

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER AYDINLATILSIN!

 

Diğer yandan sokaklara terk edilen ve toprak altından çıkarılan bomba ve mühimmatlar yılın ilk ayının en önemli gündem maddelerinden biriydi. Ergenekon soruşturması Kürt coğrafyasına uzanmadan da olsa tüm hızıyla sürerken, Türkiye'nin dört bir yanında, silah, mermi ve bombalar bulunuyor. Mühimmatlar ya köprü altından, ya boş bir arazi ve deniz altından ya da Ergenekon ismi verilen bir apartmanın önünden çıkıyor. Ortaya çıkan bu mühimmatların devletin ideolojik yapısını ve işleyiş tarzını sorgulamasını beraberinde getirmesi gerekirken, aksine hedef saptırılıyor, korkunç gerçeklerin üstü örtülmeye çalışılıyor.  

 

TC'nin tarihi ile yüzleşme vakti gelmiştir. Ortada dolaşan iddialar her şeyden önce TC'nin ideolojik yapısını ve işleyiş tarzını sorgulamayı zorunlu hale getirmektedir. Devlet ile bütünleşen Ergenekon'un JİTEM ile birleştirilmesinin ve operasyonların Kürt Coğrafyasına kaydırılmasının vakti gelmiştir. Yaralı yürekler hiç olmazsa kayıp olan yakınlarının kemiklerini talep etmektedirler. Siyasi otoritenin acilen müdahale etmesi, faili meçhul cinayetlerin faillerinin ve sorumlularının hızla yargı önüne çıkarılmasının sağlanması gerekmektedir. Bu gerçekten hareketle, bu insani ve İslami talebin takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

 

YAŞAM HAKKI İHLALLERİ DEVAM EDİYOR

 

Geçmişte yaşanan yaşam hakkı ihlalleri ile ilgili iddialar ortada dolaşadursun, bu iddialara her ay yenileri eklenmekte. 

 

Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nun uygulamaya girmesiyle birlikte polisin 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle 2008'de katledilen, Baran Tursun, Çağdaş Gemik ve Soner Çankal isimli gençlerin de aralarında olduğu onlarca kişiye 2009'un ilk ayında İbrahim Halil Çoban da eklendi.

 

Şanlıurfa'da sabaha karşı devriye görevi yaptığı iddia edilen polis ekipleri, durumundan şüphelendikleri 3 kişiyi durdurmak ister. Ekiplerin "dur" ihtarına rağmen kaçmaya çalıştıkları iddia edilen 3 kişiden İbrahim Halil Çoban (17), polis memurlarından birinin silahını almaya çalıştığı gerekçesiyle yakın mesafeden açılan ateş sonucu öldürülür.

 

İbrahim Halil Çoban'nın babası Fadıl Çoban, oğlunun kasten öldürüldüğünü öne sürerek olaya karışan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu

 

 

OCAK 2009 İNSAN HAKLARI BİLANÇOSU

 

YAŞAM HAKKI

 

Polis Kurşununu Bir de Bu Aileye Anlatın!

Şanlıurfa'da polis ekiplerinin "dur" ihtarına rağmen kaçmaya çalıştıkları iddia edilen 3 kişiden İbrahim Halil Çoban (17), polis memurlarından birinin silahını almaya çalıştığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu öldürüldü. ( Radikal - 26 Ocak)

 

JİTEM'e Götürüyor Telle Boğuyorduk

JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan Güneydoğu'daki faili meçhul cinayetlerin yüzde 80'ini JİTEM'in  işlediğini , sadece Diyarbakır'da, 10 yıl içinde 700 kişinin öldürüldüğünü , Binbaşı Abdülkerim Kırca'nın grup komutanlığı döneminde ise 30 kişiyi  öldürdüklerini itiraf etti. (Taraf - 27 Ocak )

 

Mahkeme Bıraktı, Kırca İnfaz Etti

Eski JİTEM'ci Abdülkadir Aygan'dan korkunç bir itiraf daha: DGM'nin serbest bıraktığı Sağlık-Sen'den Necati Aydın, Mehmet Ay ve Ramazan Keskin adlı üç sendikacı genci Binbaşı Abdülkerim Kırca içeri aldırdı, diz çöktürüp tek tek kafalarına sıktı.( Taraf - 28 Ocak)

 

ŞÜPHELİ ÖLÜMLER

 

Kışlada Kuşkulu Ölüm

Bingöl'ün Genç İlçesi Servi Jandarma Karakolu'nda jandarma er Edip Yaman'ın (22) elindeki G3 silahıyla intihar ettiği ileri sürüldü. Edip Yaman'ın amcası Şerif Yaman, soğuk havanın dışında yeğeninin herhangi bir sorunu olmadığını, intihar etmesi için hiçbir nedenin bulunmadığını belirtti. Amca Yaman, mermi girişinin sol şakağından olduğunu, solak olmayan birinin G3 tüfeği ile nasıl sol şakağına sıkarak intihar etmiş olduğunu anlayamadıklarını kaydetti. (Gündem- 12 Ocak)

 

15 yaşındaki çobanın cesedi bulundu

Urfa'nın Siverek İlçesi'nde, 15 yaşındaki çoban Özal Boğa, koyun otlattığı arazide ölü bulundu. (ANF – 14 Ocak )

 

Tedavi Edilmeyen Gurbet Mete Yaşamını Yitirdi

Diyarbakır'da Öcalan yanlısı bir gösteriye katıldığı iddiasıyla tutuklanan kan kanseri hastası Gurbet Mete (19), 4 ay kaldığı cezaevinde tüm girişimlerine rağmen tedavi görmeyince hastalığının ilerlemesi sonucu yaşamını yitirdi. Baba Mehmet Şerif Mete, birçok kez kızının hastalığıyla ilgili mahkemeye başvurduklarını ancak dikkate almadıklarını belirtti. (Gündem- 15 Ocak)

 

Diyarbakır'da cinayet

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde Orhan Bala adlı kişi uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

(ANF – 18 Ocak )

 

Çorlu Cezaevi'nde Şüpheli Ölüm

Çorlu (Tekirdağ) Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Nuri Akyol'un (53), yattığı ranzanın ikinci katından düşerek hayatını kaybettiği iddia edildi. (haber7.com- 21 Ocak)

 

1 Ay Önce Tutuklandı Cezaevinde Öldü

Denizli'nin Honaz İlçesi'ne bağlı Kocabaş Beldesi'ndeki D Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Hüseyin Asıl (51), koğuşunda ölü bulundu. Hüseyin Asıl'ın tüberküloz hastası olduğu belirtildi. (ozgurradyo.com- 27 Ocak)

 

Terhisine 2,5 Ay Kala İntihar Ettiği İddiası

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde asker Burhan Güzelaydın'ın intihar ettiği iddia edildi. Burhan Güzelaydın'ın ailesi çocuklarının intihar ettiğine inanmadıklarını belirterek, oğullarının ölümüne intihar süsü verildiğinden şüphelendiklerini, oğullarının defalarca telefonda bölük komutanının kendisini ölümle tehdit ettiğini ve can güvenliğinin olmadığını, operasyonlara silahsız olarak götürüldüğünü söylediğini ifade ettiler. Güzelaydın ailesi silahsız olan birinin intihar etmesinin mümkün olmadığını belirttiler.(Gündem- 31 Ocak)

 

MİLİTARİZM

 

Oğlun Yasadışı Örgüte Katılmışsa Yaşlılık Maaşı Alamazsın

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 67 yaşındaki Vesile Çelik'in yaşlılık maaşı, "Oğlun yasadışı örgüte katılmış" denilerek kesildi. Çelik'in bakmakla yükümlü olduğu Rohahi ve Zilan adlı iki torunu ise Mardin Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından elinden alınmak isteniyor. (Evrensel- 1 Ocak) 

 

Askerî Helikopterden Rastgele Ateş

Bir askerî helikopterin Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'nin Derecik Beldesi'ne bağlı Derkê Köyü'ünü taradığı ve yaralı Şehriban Duyan'ın (16), yolların kapalı olması nedeniyle köyde tedavi edilmeye çalışıldığı savunuldu. Öte yandan köyün taranması sonucu 10 küçükbaş hayvanın telef olduğu, 7 evin tahrip edildiği ve bir kamyonun da yandığı bildirildi. (ANF- 3 Ocak)

 

Levent Ersöz Hastaneye Kaldırıldı

"Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklanan emekli tuğgeneral Levent Ersöz, kalp rahatsızlığı dolayısıyla Metris Cezaevi'nden Kartal Koşuyolu Hastanesi'ne sevkedildi. (Milliyet- 17 Ocak)

 

Eski Milletvekiline Tehdit Mesajı

Susurluk Komisyonu Başkanı ve eski milletvekili Mehmet Elkatmış'ın Ankara Kızılay'daki bürosuna 18 Ocak 2009'da giren kimliği meçhul kişilerin, üzerinde "sesini kes" yazılı bir kâğıdı Elkatmış'ın masasına bıraktıkları belirtildi. Olayı doğrulayan Elkatmış, ayrıntılı açıklama yapmadı. Bürodan bazı evrakların da çalınmış olduğu tespit edildi. (ntvmsnbc.com- 19 Ocak)

 

Polisten İtiraf: "Görev Var, Adam Seçin Dedi"

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan 10 Özel Harekat polisinin 'örgüt irtibatı' netleşiyor. Eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in, hazırladığı 'S-1' listesindeki polislere "Dış görev var, adam seçin." şeklinde talimat verdiği ortaya çıktı. (haksozhaber.net- 26 Ocak)

 

JİTEM'ci Albay İntihar Etti!

JİTEM'ci Jandarma İstihbarat Grup Komutanı emekli Albay Abdülkerim Kırca, şüpheli bir şekilde intihar etti. Kırca'nın ismi son zamanlarda ETÖ'de geçiyordu. JİTEM Komutanı" emekli albay Abdülkerim Kırca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in elinden "Devlet Övünç Madalyası" almıştı (aktifhaber.com- 19 Ocak)

 

Silahlı Kuvvetler JİTEM'ci Albayı Sahiplendi

Genelkurmay Başkanlığı, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamayla intihar eden eski JİTEM Diyarbakır Grup Komutanı emekli Albay Abdülkerim Kırca'ya sahip çıktı. Ardından Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze törenine de asker tam kadro katıldı. (Yeni Şafak- 30 Ocak)

 

Sokakta Bulunan Cephanelikler

Ergenekon soruşturması dışında bugüne kadar son iki ayda ele geçirilen malzemeler arasında onlarca el bombası, binlerce mermi, lav silahları da yer alıyor. (Zaman- 27,30 Ocak)

 

Kayıp Glock'lardan Biri Şahin'in Evinde Çıktı

Ergenekon soruşturmasına ışık tutacak önemli bir bilgi Avusturya'dan geldi. 'Hayalet silah' olarak tanınan 'Glock' marka tabancayı üreten Avusturya Glock Şirketi, soruşturmanın 10'uncu dalgasında gözaltına alınıp tutuklanan Özel Harekât Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin'in evinde bulunan 'Glock' tabancanın, ABD'nin Irak'a hibe ettiği silahlar arasında yer aldığını bildirdi. (haksozhaber- 30 Ocak)

 

Darbecilerin İcraatları Bir Bir Aydınlanıyor

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın ses kaydı sadece 367 tuzağını değil aynı zamanda eski Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun çelişkilerini de gözler önüne serdi. Şimdiye kadar "Bana telkin gelmedi." diyen Mumcu, Karadayı'nın "Girmeyin dedim, girmedi" ifadesiyle zor duruma düştü. (haksozhaber.net- 31 Ocak)

 

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

 

Bakanlık Yanıtı: Kişi Kendi Kendine İşkence Yaptı

Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan İsmail Tüzün'ün hastaneye ve görüşlere gidip gelirken işkence gördüğü iddialarına ilişkin İHD Diyarbakır Şubesi'nin Adalet Bakanlığı'na yazdığı dilekçeye bakanlıktan bir yanıt geldi. Bakanlık, Tüzün'nün kendi kendisine işkence yaparak slogan attığını ileri sürerek, Tüzün hakkında jandarma personeline 'tehditte bulunmak' ve 'suç ve suçluyu övme' iddiası ile soruşturma açıldığına yer verdi. (Gündem- 1 Ocak)

 

Başbakanı Protesto Etmek İsteyen Gruba Tekme Tokat

Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda toplu açılış yapmak için gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto etmek isteyen 25 kişiden oluşan bir grup genç, çevik kuvvet tarafından tekme tokat alandan çıkartıldı. (Star- 4 Aralık)

 

İşkenceye İki Tolerans!

İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde göz muayenesi için hastaneye sevk edilen tutuklu İleri Kızılaltun'un, götürüldüğü hastanede doktorun itirazlarına rağmen kelepçeli muayeneye zorlandığı, ardından savcının talimatıyla muayenesinin yapılmayarak askerlerin işkencesine maruz kaldığı iddia edildi. (Gündem- 4 Aralık)

 

Başkan Aleyhinde Yazan Gazeteyi Toplayıp, Esnafa Dayak Attı

Isparta'nın Gönen İlçesi'nde 24 yaşındaki Ahmet Kaya, Belediye eski Başkanı İbrahim Çelik'in Belediye Başkanı Özcan Kesmen hakkındaki açıklamalarını haber yapan yerel gazeteyi okurken, zabıta görevlilerinin gazeteyi elinden zorla almaya çalıştığı iddia edildi. Çıkan tartışmada Belediye Başkanı Özcan Kesmen'in akrabası da olan zabıta memurunun, Kaya'ya kafa atarak burnunu kırdığı iddia edildi. Kaya'nın burnuna dikiş atıldı. (Milliyet- 6 Ocak)

 

Halkevleri Üyelerine İşkence ve Kötü Muamele

Ankara'nın Dikmen Semti'nde polis ekipleri, Halkevleri üyesi bir grubun kimliklerini Genel Bilgi Taraması yapmak amacıyla aldığı, kimliklerini geri isteyen gruba ise biber gazı ve coplarla müdahale ettiği öğrenildi. Saldırı sonrasında 2 kişi çeşitli yerlerinden yaralanırken, 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Hastaneye kaldırılan 2 kişinin de gözaltına alınarak Çankaya Merkez Karakolu'na götürüldükleri ve hâlâ gözaltında tutulan 9 kişinin işkence ve kötü muamele gördüğü bildirildi. 2 Ocak 2009'da da Dikmen Halkevi önüne gelen aşırı sağcı bir grup Halkevleri üyelerini Dikmen'de çalışma yaptırmamakla tehdit etmiş ve büronun camlarını kırmıştı. (Halkevleri- 6 Ocak)

 

Manisa'da Ev Baskınları Yapan Polis Hızını Alamadı

Manisa'da 6 Ocak 2009'da Abdullah Topçu, Remzi Karagöz, İhsan Yılmaz, Sabri Yılmaz, Şinasi Kurt, M. Sıdık Ilgaz, Mustafa Ayhan, Vedat Taş ve Gülistan Çelik'in gözaltına alındığı eş zamanlı ev baskınları sırasında polis ekiplerinin Murat Topçu'yu başından yaraladığı, evlerdeki eşyaları dağıttığı iddia edildi. Murat Topçu, kapılarının balyozla kırıldığını, hepsinin dayaktan geçirdiğini  ve kardeşi Abdullah Topçu'nun ellerinin kelepçelenip götürüldüğünü ifade etti. (Gündem - 7 Ocak)

 

Kontrgerilla Sarıgazi'de İşbaşında

Sarıgazi'deki Anadolu Demokratik Haklar Derneği üyesi Hüseyin Arslan ve İnan Coşar adlı iki kişi, maskeli kişilerce kaçırılarak işkence gördükleriniiddia ettiler. (Birgün- 8 Ocak)

 

'Karakolda Dayak Yedim'

Denizli'de, gittiği av sonrası  otomobilindeki ruhsatsız iki pompalı tüfekle yakalanarak gözaltına alınan Selim Aydın (32), götürdükleri 10 Nisan Karakolu'nda, kendisine işkence yapıldığını öne sürdü. (Taraf- 9 Ocak)

 

İstanbul'da Eylem Yapan Gruba Polis Müdahalesi

Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi'nde gösteri yapan eylemcilere polisler gaz bombaları ve tazyikli sularla müdahale etti. Polisin attığı biber gazından en çok esnaf ile yolda yürüyen vatandaşlar etkilendi. (Gündem- 11 Ocak)

 

Polis Şiddeti Hastanede

1 Ocak 2009'da İstanbul'un Kağıthane İlçesi Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri, kovaladıkları bir kişinin Kağıthane Devlet Hastanesi Acil Servis Birimi'ne girmesi üzerine servise girdi. 2 sivil polis memurunun acil serviste kovaladıkları kişiyi yakalayarak darp etmeye başlamaları üzerine hemşire A.Y.'nin "burası hastane, hastaları korkutuyorsunuz" demesi üzerine sivil polis memurlarından A.A., A.Y.'ye silahını doğrultarak tehdit etti.Aynı hastanede 8 Ocak 2009'da meydana gelen olayda ise, Doktor Evren Arslan, intihar girişiminde bulunan ve yarı baygın halde olan bir hastanın ifadesini almak isteyen polis memuru Ö.O.'ye itiraz edince  tehdit edildi. (Evrensel- 13 Ocak)

 

Karakolda Dayak…

16 Kasım 2008'de Mersin'in Silifke İlçesi'nde, Ercan Ay (25) ve Yalçın Ay (28), sokakta gördükleri Mahmut Coşkun'a (83) yardım edilmesi için 155 Polis İmdat'ı aradılar. Gelen polis memurlarının "bu bizim işimiz değil" demesi üzerine Ercan Ay'ın, Coşkun'a yardım yapılmadığı takdirde polis memurları hakkında şikâyette bulunacağını söylediği; bunun üzerine Ercan Ay'ın polis ekibi tarafından gözaltına alındığı ve karakolda darp edildiği  öğrenildi. Kardeşinin bırakılmaması üzerine karakola gittiğinde dayak olayına şahit olup, tepki gösteren Yalçın Ay da gözaltına alınarak dövüldüğünü iddia etti. Bir süre sonra gelen ve yeğenlerinin bırakılmasını isteyen amca Erdoğan Ay (47) da gözaltına alınarak darp edildiğini ileri sürdü.Polis memurları ise kendilerine küfür ve hakaret edildiğini, görevlerini yapmaya engel çıkarıldığını söyleyince savcılık soruşturma başlattı. Soruşturma sonunda 3 kişi hakkında "görevli polis memuruna hakâret ettikleri ve karşı koydukları" suçlamasıyla Türk Ceza Kanunu'nun 265/1. maddesi uyarınca 3'er yıla kadar hapis cezası istemiyle Silifke Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. (Radikal- 15 Ocak)

 

Polis Şiddetine Maruz Kalan Vatandaş Suç Duyurusunda Bulunacak

İstanbul'da çevik kuvvete bağlı polisler tarafından ağır bir şekilde darp ve kötü muameleye maruz kaldığını söyleyen Salih Gökgöz, adlı vatandaş, Adli Tıp'tan darp edildiğine dair rapor aldığını ve polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi. (Gündem- 16 Ocak)

 

Doğalgaz Zamlarını Protesto Eden Öğrencilere Müdahale

İzmit'te Kocaeeli Büyükşehir belediye binası önünde doğalgaz zamlarını protesto eden 11 üniversite öğrencisinin, buradaki özel güvenlik görevlileri ve zabıta ekipleri tarafından dövüldüğü iddia edildi. (Milliyet- 20 Ocak)

 

Antalya'da 3 Polise İşkence Davası

Antalya'da 2006 yılında suç örgütüne yönelik bir operasyonda gözaltına alınan Murat Ali Özçini ile Şenol Polatçı'ya gözaltında işkence yaptıkları iddia edilen 3 polis hakkında "işkence yapma" iddiasıyla 3'er yıldan 12'şer yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. O dönemde gözaltına alınan Murat Ali Özçini'nin testislerinin dava açılan polisler tarafından patlatıldığı ileri sürüldü. (Milliyet- 22 Ocak)

 

Gözaltındaki İşkence ve Kötü Muameleyi Anlattılar

22-23 Ocak 2009'da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde çıkan olaylarda gözaltına alınan öğrenciler, gözaltında işkence ve kötü muamele gördüklerini iddia ettiler. Gözaltına alınanlardan Halil Sönmez'e Hacettepe Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nden verilen raporda, Sönmez'in boyun kısmındaki omurilikte ödem oluştuğu ve birçok yerinde, yarılmalar, şişlikler ve morarmalar tespit edildiği belirtildi. Gözaltına alınanlardan Gözde Yıldız, saatlerce bekletilip esnafa teşhir edildiklerin, esnafın saldırısına uğradıklarını, 4 saat boyunca ve 4 araç değiştirerek bizi gezdirildiklerini, arabalar içinde, hem fizikî hem de sözlü tacize maruz kaldıklarını belirtti. (Gündem- 24 Ocak)

 

Öğrencilere İşkence ve Kötü Muamele

23 Ocak 2009'da gözaltına alınan 5 öğrenciden 3'ü serbest bırakıldı. Serbest bırakılan Erhan Ergül, Zafer Güney ve Fırat Yurt adlı öğrenciler, gözaltında işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını öne sürdü. Gözaltında polis memurlarının kendisini dövdüğünü belirten Erhan Ergül, darbelerden dolayı çenesinden yaralandığını ifade etti. (Gündem- 24 Ocak)

 

Polisin Yeni Hedefi Özel Güvenlik

27 Ocak 2009'da Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Diş Hastalıkları Bölümü'nde hastanenin özel güvenlik görevlileriyle polis memurları arasında çıkan tartışma sonucu özel güvenlik görevlileri Cemal Yavuz ve Süleyman Uran ile Şükrü Pamukçu ve Metin Daşlı'nın polis ekibi tarafından darp edildiği öğrenildi. Gözaltına alınan yaralılardan Cemal Yavuz'un iç kanama şüphesiyle müşahede altına alındığı bildirildi. (Günlük- 28 Ocak) 

 

KÜRT SORUNU

 

Kürtçe İlana Yasak Kararı

26 Aralık 2008'de Ağrı Sulh Ceza Mahkemesi, Hak ve Özgürlükler Partisi'nin 16 Aralık 2008'de Taraf Gazetesi'ne verdiği Türkçe-Kürtçe ilânı, siyasî partilerin Türkçe'den başka bir dil kullanamayacakları gerekçesiyle 2820 sayılı Siyasî Partiler Kanunu'nun 81/c maddesi uyarınca yasakladı. (Taraf- 2 Ocak)

 

Kürtçe Selamlamaya Dava

Kürtçe halkı selamladığı için Avukat Mizgin Irgat hakkında, Menemen Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'Seçim Yasası'na muhalefet etmek' iddiasıyla dava açıldı. (Gündem- 4 Aralık)

 

Kürtçe Konuşunca Görüşmesi Kesildi

Bolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Engin Babayiğit'in 4 Ocak 2009'da ailesi ile telefonda Kürtçe konuştuğu için görüşmenin kesildiği belirtildi. (Gündem- 6 Ocak)

 

"Dile Xembar"a Yasak

DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Zeki Kayar'ın, Gaziantep H Tipi Cezaevi'nde iken Kürtçe yazdığı "Dile Xembar" (Hüzünlü Yürek) adlı şiir kitabının Kürtçe yazıldığı gerekçesiyle cezaevi idaresi tarafından yazara verilmediğini iddia etti. (Evrensel- 9 Ocak)

 

Rize L Tipi'nde Kürtçe İşkencesi

Mehmet Ali Çeçi, Rize L Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan kardeşi Mehmet Emin Çeçi ve kardeşinin üç arkadaşının Kürtçe konuştukları gerekçesiyle darp edildikleri iddiasıyla İHD Mersin Şubesi'ne başvurdu. (Gündem- 10 Ocak)

 

Kültür ve Sanat Derneği'ne 30 Kişilik Baskın

Bursa Sarya Kültür ve Sanat Derneği'ne akşam saatlerinde 20-30 kişilik sivil polis eşliğinde baskın düzenlendi. Arama boyunca dernek binası abluka altında tutulurken, müzik çalışması yapan dernek üyeleri ve binada bulunan misafirler tek tek üst aramasından geçirilerek, kimlik sorgulamaları yapıldı. Dernekte bulunan 500 adet MKM takvimine el koyan polislerin kurumda bulunanlara 'Niye Kürtçe takvim bulunduruyorsunuz' diye sorduğu ve hakaretlerde bulunduğu belirtildi. Geç saatlere kadar süren aramanın ardından Ferhat Akbaş adlı kişi gözaltına alınarak Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. (Gündem 10 Ocak)

 

Kürtçe Konuşan Tutukluya Ceza

Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Nusret Yıldız'ın kütüphanede arkadaşıyla Kürtçe konuştuğu için 5 gün hücre, 6 ay da görüşe çıkmama cezası aldığı öğrenildi. (Evrensel- 11 Ocak)

 

Cezaevinden Mektup Var

Muş E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Mehmet Yamaç, cezaevinde yaşadıklarına ilişkin basın kuruluşlarına mektup göndererek 12 Eylül dönemini aratmayan baskılara maruz kaldıklarını belirtti. Cezaevi 1. Müdürü Mehmet Çıtak'ın talimatıyla gardiyanların cezaevinin girişinde boş bir odaya kapatıldığını ve ardından yüzlerce askerin koğuşlara operasyon düzenlediğini belirten Yamaç, askerlerin odalarda battaniye, yatak, giysi, duvar panoları, duvar saatleri, yemek tabakları, kaşık, bardaklar, televizyon, defter, kitap, yazılan anılar, makaleler, duvarlara çakılan çiviler ile yerdeki fayansları da söküp götürdüklerini kaydetti. Götürülen tüm eşyaların cezaevi girişinde bulunan X-Ray cihazından geçirildiğini vurgulayan Yamaç, 'Tüm odalardan alınan eşyaları, el işi malzemeleri, kitaplar, defterler, yazılan ve boş olan tüm ajandalar, gazete, dergi, yazılan roman, makale ve anıların dışında diğer eşyaları getirip odalara attılar' diye belirtti. (Gündem- 11 Ocak)

 

"W" Harfinden Dolayı Tedavi Edilemiyor

Diyarbakır'da Kürtçe alfabede yer alan ancak Türkçe alfabede olmadığı gerekçesiyle kullanılması yasaklanan 'W' harfi yüzünden kimliği verilmeyen 3 aylık bebek Welat, kimliği olmadığı için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. (Gündem- 13 Ocak)

 

Mitingde Kürtçe Konuşmaya Ceza

2007 seçimlerinde Manisa'nın Bin Umut Adayı Şah İsmail Özocak, "seçim kampanyası dahilinde 15 Temmuz 2007'de yapılan mitingde Kürtçe konuştuğu" gerekçesiyle Siyasi Partiler Yasası'nın 81. maddesi uyarınca Manisa 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 3000 TL para cezasına çevrilen hapis cezasının Kürtçe bilmeyen Özocak'a 8 Ocak 2009'da tebliğ edildiği öğrenildi. (Evrensel- 14 Ocak)

 

Kürtçe Konuşan Mahkûmlara Uyarı

2 Ocak 2009'da, Bolu F Tipi Cezaevi'nde telefonda Kürtçe konuşan mahkûmlar cezaevi yönetimi tarafından tebligatla uyarıldı. 75 mahkûma yapılan uyarıda mahkûmların Kürtçe konuşmaya devam etmeleri halinde bu faaliyetin "olumsuz davranışa yönelik gruplaşma sayılacağı" bildirildi. (Radikal- 15 Ocak)

 

Kürtçe Mektuba Açık Görüş Cezası

15 Ocak 2009'da, Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunan Sabri Deniz'e Kürtçe mektup yazdığı gerekçesiyle açık görüş cezası verildiği öğrenildi. (Gündem- 15 Ocak)

 

"Bijî Yek Gulan"a 5 Ay Hapis Cezası

DTP Tunceli İl Başkanı Murat Polat ve il yöneticileri Ufuk Sünger, Zeki Yıldırım, Nurcan Kasun, Hüseyin Özdenk ve İbrahim Halil Ateş, 1 Mayıs mitingi için dağıttıkları el ilânında ve DTP Merkez İlçe binasına astıkları pankartta "Bijî Yek Gulan" ifadesini kullanarak 2820 sayılı Siyasî Partiler Kanunu'nun 81/c maddesine muhalefet ettikleri gerekçesiyle Tunceli Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. (Gündem- 21 Ocak)

 

Kürtçe Mevlide Müftülük Engeli

DTP Bingöl İl Örgütü'nün Gazze'de yaşamını yitirenler için düzenlemek istediği mevlit, Bingöl Müftülüğü'nün engeline takıldı. Ulu Cami'de mevlidin okutulmasına izin vermeyen müftülüğün gerekçesi ise, mevlidin Kürtçe okutulması oldu. (Gündem- 23 Ocak)

 

Telefonda Kürtçe Konuşunca Telefon Kapatıldı

24 Ocak 2008'de İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde bulunan Hakkı Akıncı'nın, babasıyla telefonda Kürtçe konuşunca telefon kapatıldığı öğrenildi (Gündem- 24 Ocak)

 

CEZAEVLERİ

 

Zafer İşaretine Bir Yıl Babasını Görmeme Cezası

Diyarbakır'da bir basın açıklaması sonrasında 'polise taş attığı' gerekçesiyle üç çocukla beraber gözaltına alınıp tutuklanarak hakkında 'örgüt üyeliği' ve 'örgüt adına eylem yapmak'tan 37 yıl hapis cezası istenen  16 yaşındaki Hebun Hakan Akkaya'ya cezaevinde görüş gününde ailesine zafer işareti yaptığı için babasıyla gardiyanlar arasında tartışma çıktığı gerekçesiyle bir yıl babasını görmeme cezası verildi. (Radikal- 7 Ocak)

 

Yargıtay'a Göndermek İstediği Dilekçe Yüzünden Dayak Yedi

Muğla'nın Dalaman İlçesi'nde bulunan Yarı Açık Tarım Cezaevi'nde kalan Çetin Eryıldız'ın Yargıtay'a göndermek istediği dilekçe yüzünden gardiyan R.B.'den dayak yediği iddia edildi. (Radikal- 12 Ocak)

 

Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde Görüş Cezası

Ezilenlerin Sosyalist Platformu Bursa Temsilcisi Serpil Arslan'a, tutuklu bulunduğu Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde gardiyanlara sayım vermediği gerekçesiyle Şubat ayına kadar kapalı görüş, Mayıs ayına kadar da açık görüş cezası verildiği öğrenildi. (atilim.org- 12 Ocak)

 

Cezaevleri Alarm Veriyor

Muş E Tipi Kapalı Cezaevi İdaresi'nin askerlerle birlikte mahkumlara kötü muamelede bulunduğunu ileri süren tutuklu yakını Lokman Şimşek, tutuklu olan kardeşinin yaklaşık 200 askerin koğuşlara zorla girerek Bahattin Cesur, Kadir Emek, Nizam Karaağar, Nurettin Ataman, Serdar Şitilay, Kutbettin Erbil, Nesim Tarım, Tahir Kemer, Mustafa Okçu, Yılmaz Altuğ, Masar Tümer, Ahmet Göreç, Güzel Becerikli ve Hanım Çeşme isimli hükümlüleri coplar ve silah dipçikleriyle darp ederek farklı cezaevine nakil ettiklerini söyledi. Kardeşinin yaşananlardan ötürü kendilerine yönelik idare ve askerlerin hala baskı yaptığını ve hiçbir sosyal haktan yararlanamadıklarını aktardı. (Gündem- 14 Ocak)

 

Hücresine Ağzı Kanlı Getirildi

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutulan Kemal Avcı'nınifade vermesi için Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'na götürüldüğü, dönüşte her zaman yapılan arama işleminin dışında Avcı'dan pantolonunun fermuarının açmasını istendiği, Avcı'nın bu uygulamayı kabul etmemesi üzerine, hücresine ağzı kanlı, pantolonu çıkarılmış ve yarı baygın şekilde getirildiği öğrenildi. (halkinsesi.tv- 26 Ocak)

 

Erzurum H Tipi Cezaevi'nde Kötü Muamele

Erzurum H Tipi Cezaevi'nde bulunan Lokman Aslan'ın cezaevinde kötü muamele ve keyfî uygulamalara maruz kaldığı öğrenildi. Lokman Aslan'ın eşi Lale Aslan, gönderdikleri para ve giysilerin aylarca keyfi bir şekilde bekletildiğini iddia etti. (Gündem- 27 Ocak)

 

Edirne Cezaevi Guantanamo'ya Dönüştü

Kürtçe yasağının hala sürdüğü, odaların sık sık aramadan geçirildiği Edirne F Tipi cezaevinde, bu kez de tutuklulara eşofmanla aile ve avukat görüşüne çıkmaları zorunluluğu getirildi. (ANF- 29 Ocak)

 

HABER ALMA VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

 

'Kayıpsın Diyorlar'a  5 Ay Hapis

12 Mart 1994'te haber yapmak için gittiği Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde kaybedilen Özgür Gündem Gazetesi Şanlıurfa muhabiri Nazım Babaoğlu'nun yaşam öyküsünü anlatan Kayıpsın Diyorlar adlı kitabı yayınladığı için Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinden yargılanan Aram Yayıncılık'ın eski sahibi Fatih Taş, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. (Evrensel- 1 Ocak)

 

Taraf Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürüne Dava

Hakkâri'de 4 Ekim 2008'de Aktütün Karakolu'na HPG'nin düzenlediği ve 15 askerin ölümüyle sonuçlanan saldırıya ilişkin Taraf Gazetesi'nin 14, 15, 16, 17, 18, 26 ve 28 Ekim 2008 tarihli sayılarındaki haberlerde, Genelkurmay Başkanlığı'na ait "yasaklanan bilgileri açıkladığı" iddiasıyla Taraf Gazetesi'nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Adnan Demir hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 336. maddesi uyarınca 3 ile 5 yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı. (ntvmsnbc.com- 6 Ocak)

 

Gündem Gazetesinin Adana Bürosuna Polis Baskını

Gündem Gazetesi'nin Adana Bürosuna Adana İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı ekipler tarafından baskın düzenlendi. Baskına Mezopotamya Kültür Merkezi'nin Kürtçe bastırdığı 2009 takvimleri hakkında verilmiş olan toplatma kararı gerekçe gösterildi. Baskında büroda bulunan çalışanların ve misafirlerin kimlik bilgileri alınırken; 336 adet takvim, 30 adet çeşitli dergi, 8 fotoğraf ve 3 kitaba da el konuldu.(ANF- 8 Ocak)

 

Azadiya Welat'a Baskın

Siirt'te İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler, Azadiya Welat gazetesi Siirt Bürosu'na düzenledikleri baskın düzenledi. Azadiya Welat gazetesi Siirt bürosuna ait bilgisayar ile aynı dairede bulunan DTP Seçim Komisyonu'na ait 3 bilgisayara el konulurken, büroda bulunan kitap ve dergilere de el konulduğu öğrenildi. Azadiya Welat Siirt dağıtımcısı Mehmet Altay ile Azadiya Welat gazetesi Batman Büro Temsilcisi Filiz Yürek bugün Cumhuriyet Savcılığı'na ifade vermeye çağrıldı. (Gündem- 10 Ocak)

 

Azadiya Welat Gazetesi'nin Van Bürosuna Baskın

Azadiya Welat Gazetesi'nin Van Bürosuna, Van İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından baskın düzenlendi. Baskına Mezopotamya Kültür Merkezi'nin Kürtçe bastırdığı 2009 takvimleri hakkında verilmiş olan toplatma kararı gerekçe gösterildi. Baskında gözaltına alınan Nadir Erdem ve Mustafa Toprak, "yasak yayın bulundurdukları" iddiasıyla 11 Ocak 2009'da tutuklanarak Van F Tipi Cezaevi'ne gönderildi (Gündem- 11 Ocak)

 

Van'da Gazete Çalışanına Polis Baskını

Van'da Azadiye Welat gazetesi çalışanı İsmet Erdem'in evine baskın düzenleyen polislerin, evde bulunan kitapları sobaya atarak yaktığı belirtildi. (Gündem- 13 Ocak)

 

Gazete Çalışanına Kürtçe Takim Bulundurma Tutuklaması

Azadiya Welat Gazetesi'nin Adıyaman bürosu çalışanı Mehmet Kılıç 13 Ocak 2009'da hakkında toplatma kararı verilmiş olan Mezopotamya Kültür Merkezi'nin çıkarttığı Kürtçe takvimin büroda bulunması nedeniyle gözaltına alındı. (Gündem- 13 Ocak)

 

Bursa'da Yerel Gazeteye Satırlı Saldırı

Bursa'da yayımlanan "Bursa Gündem Gazetesi"ne gelen 10-12 kişilik grup, gazete sahibi Neşet Öner, genel yayın yönetmeni Şükrü Öner ile köşe yazarı Orhan Kaplan'a saldırıda bulundu. Saldırıda yaralanan gazeteciler, Muradiye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldılar. (ntvmsnbc.com- 14 Ocak)

 

Gazeteciye Mahkeme Dışında Darp!

Eski Tekirdağ Ülkü Ocakları Başkanı Bilal Albayrak'ın öldürülmesiyle ilgili başlayan duruşmayı izleyen 25 kişilik bir grup, kendilerinin fotoğrafını çeken Trakya Demokrat Gazetesi'nin foto muhabiri Ömer Faruk Tabuk'u (30) darp ettikleri, fotoğraf makinesini alıp, büronun camlarını kırdıkları belirtildi. Çıkan arbedede, gazete çalışanlarından Sevdegül Malit de hafif biçimde darp edildi. (timeturk.com- 15 Ocak)

 

Azadiya Welat Gazetesi'ne El Konuldu

Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi girişinde 450 adet Azadiya Welat Gazetesi'ne Haruna Jandarma Karakolu tarafından gazetelerin "yasak yayın olduğu" gerekçesiyle el konulduğu öğrenildi. (Gündem- 21 Ocak)

 

Zaman Gazetesi Van Temsilciliği'ne Molotof

Zaman Gazetesi Van Temsilciliği'ne molotofkokteyli atıldı. Saldırı sonucu binada maddî hasar meydana geldi. (Gündem- 22 Ocak)

 

Haftalık Ayrıntı Gazetesi'ne Bir Aylık Kapatma Cezası

Haftalık yayın yapan Ayrıntı Gazetesi'ne, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bir aylık kapatma cezası verildi. Mahkeme ayrıca gazetenin 5. sayısına el konulmasına da karar verdi. (Gündem- 26 Ocak)

 

ÖRGÜTLENME, TOPLANTI VE GÖSTERİ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Parti Binasına Saldırı…

DTP İzmir İl binasına düzenlenen taşlı saldırı sonucu binada bulunan Saime Akın adlı kişi başından yaralandı. (atilim.org- 3 Ocak)

 

Dernek Şube Yöneticisine Baskın

İHD İstanbul Şube Yöneticisi İhsan Kaçar ile İsmail Altan'ın Tarlabaşı'nda bulunan evi polis tarafından basıldı. Yapılan arama sırasında dağıtılan evlerde çok sayıda kitap, CD ve kamera kasetlerine el konuldu. Baskın sonrasında İhsan Kaçar ile İsmail Altan ev arama kararı dışında gerekçeli bir karar olmadan gözaltına alındılar. (Gündem- 3 Aralık)

 

Eylemci İki Kıza 30 Polis Müdahale Etti

İzmir'de İsrail'i protesto etmek için kendilerini Türk- Amerikan Derneği'nin bahçe demirlerine zincirleyen eylemci 2 genç kız, yaklaşık 30 polis tarafından gözaltına alındı. (Radikal- 7 Ocak)

 

Gösterilere Katılan 7 Çocuğa 41 Yıl Hapis İstendi

Siirt'te gerçekleştirilen gösterilerde polise taş attıkları gerekçesiyle, yaşları 16 ile 18 arasında değişen H.K. (16), R.S. (17), B.K. (18), S.U. (16) ,U.T. (17) , S.C. (18) ve N.O (16) adlı 7 kişi hakkında 41'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. (internethaber.com- 8 Ocak)

 

Kültür Merkezi Derneği'ne Baskın

Siirt'te, Emniyet Müdürlüğü ekipleri Mezopotamya Kültür Derneği ve Yoksul Aileler ile Yardımlaşma Derneği'nde arama yaptı. Arama esnasında bazı dokümanlara el koyan polis, 2 dernek yöneticisini, terör örgütünün propagandasını yaptıkları gerekçesiyle gözaltına aldı. (Yeni Şafak- 9 Ocak)

 

Sarya Kültür ve Sanat Derneği'ne Baskın

Bursa Sarya Kültür ve Sanat Derneği'ne düzenlenen baskında dernek yöneticilerinden Ferhat Akbaş gözaltına alındı. Baskında dernekte bulunan 500 adet Mezopotamya Kültür Merkezi 2009 yılı takvimine el koyuldu. (ANF- 10 Ocak)

 

Dernek Binasına Saldırı…

İstanbul'da Güzelleştirme Derneği'ne bir araç içinden silahla saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken derneğin camları kırıldı. (atilim.org- 10 Ocak)

 

Parti Binasına Saldırı…

İstanbul'da, Adalet ve Kalkınma Partisi mahalle temsilciliğine ses bombası atılması sonucu binada maddî hasar meydana geldi. (ntvmsnbc.com- 11 Ocak)

 

Parti Binasına Polis Baskını

Bitlis'in Güroymak (Norşin) İlçesi'nde Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine bağlı polis ekipleri, DTP İlçe binasına baskın düzenledi. Baskında parti binasında bulunan bazı kitaplara ve Özgür Halk Dergisi'ne el konuldu. (Gündem- 16 Ocak)

 

İsrail'i Protesto Eylemine Müdahale

Ankara'da İsrail'i protesto etmek için Kızılay'da toplanan "Özgürlük ve Dayanışma Platformu" isimli eylemci grubun trafiği kapatmak istemesi ve polisin "dağılın" uyarısına uymamalarının ardından çevik kuvvet ekipleri gruba mühahele etti. Polisin biber gazıyla müdahale ettiği olayda çevredeki işyerlerine sığınan göstericiler polis tarafından gözaltına alınırken, birçok işyerinde de maddi zarar oluştu. Polisin müdahalesinin ardından çıkan taşlı sopalı kavgada 50'ye yakın sayıda eylemci gözaltına alına alınırken eylemcilerden yaralananlar da oldu. (Haber 7- 16 Ocak)

 

Belediye Başkan Adayının Evine Molotof

Mardin'nin Nusaybin İlçesi'ne bağlı Girmeli Beldesi AKP'li belediye başkan adayı Fehmi Aka'nın evine molotofkokteyli atıldı. (Gündem- 17 Ocak)

 

Hrant Dink Anmasına Müdahale

Hrant Dink'in öldürülüşünün 2. yılında Agos gazetesi önünde yapılan anma toplantısından sonra Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba polis ekipleri izin vermedi ve müdahale etti. Grubun gaz bombası, cop, tazyikli su ve biber gazıyla dağıtıldığı müdahale sonrasında 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. (Evrensel- 20 Ocak)

 

Zamları Protesto Gösterisine Müdahale

İzmit'te Kocaeli Büyükşehir Belediye Binası önünde doğalgaz zamlarını protesto eden Öğrenci Kolektifleri üyesi 11 üniversite öğrencisi, Büyükşehir Belediyesi'nin özel güvenlik görevlileri ve zabıta ekipleri tarafından darp edildi. (Milliyet- 20 Ocak)

 

Çocuklara Toplam 10'ar Yıl 8'er Ay Hapis Cezası

Adana 6 Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 20 Şubat 2008'de Gaziantep'te bir eyleme katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan F.S. (17) ve A.B. (17) adlı iki çocuğa "yasadışı örgüt üyeliği"nden, "yasadışı örgüt propagandası"ndan, "molotofkokteyli bulundurmak"tan, "kamu malına zarar vermekten" ve "adam yaralamaktan" toplam 10'ar yıl 8'er ay hapis cezası verdiği  öğrenildi. (bianet.org- 22 Ocak)

 

Parti Binasına Saldırı

İstanbul'un Beyoğlu İlçesi'nde Adalet ve Kalınma Partisi'nin yanındaki otobüs durağında ses bombasının patladığı bildirildi. (ntvmsnbc.com- 23 Ocak)

 

DÜŞÜNCEYİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Zana'ya 45 Yıl Hapis Cezası Talebi

Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı, kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana'ya ''terör örgütü üyesi olma'' suçundan verilen 10 yıllık hapis cezasını az bularak Yargıtaya temyiz başvurusunda bulunarak Leyla Zana hakkında çeşitli tarihlerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle ''terör örgütü üyesi olma'' suçundan aldığı 10 yıllık hapis cezasının yanı sıra Terörle Mücadele Kanunu'nun ''terör örgütünün propagandasını yapma'' suçunu kapsayan 7/2. maddesi uyarınca da 9 kez 5'er yıl'dan 45 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi. (Zaman- 2 Ocak)

 

Baydemir'in Sözlerine İnceleme

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in "Bu halkın dilini ve kültürünü kabul edenler bir gün toprakların adını da kabullenecekler" sözleri ile ilgili inceleme başlattı. (Zaman- 8 Ocak)

 

'Özür Diliyoruz'a 301 Soruşturması

Ankara Başsavcılığı, "Ermenilerden Özür Dileme" amacıyla düzenlenen imza kampanyası hakkında TCK 301.maddede düzenlenen "Türk milletini alenen aşağılama" suçu kapsamında soruşturma başlattı. (Taraf- 10 Ocak)

 

"Tımarhanede Özgürlük Var"a Yasak

Sinop Sanat Tiyatrosu'nun "Tımarhanede Özgürlük Var" adlı oyununun Diyarbakır'ın Çüngüş İlçesi'nde oynanması Kaymakam Abdülhalim Can tarafından yasaklandı. (ANF- 17 Ocak)

 

''Yargılayanlar Yargılanıyor'' Kitabına Dava

Hatip Dicle hakkında ''Yargılayanlar Yargılanıyor'' adlı kitabında terör örgütü üyeleri için ''gerilla'' ve ''şehit'' ifadelerini kullandığı için 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.. (timeturk.com- 17 Ocak)

 

IRKÇI SALDIRILAR

 

Niğde Üniversitesi Öğrencisine Irkçı Saldırı

Niğde Üniversitesi öğrencisi E.A. ve F.M.D. adlı iki Kürt öğrenci aşırı sağcı bir grubun fizikî saldırısına uğradı. E.A.'nın çenesiyle boynundan ağır darbe aldığı ve konuşmakta zorluk çektiği ifade edildi. (Gündem- 10 Ocak)

 

Kürt Öğrenciye Irkçı Saldırı

Giresun Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nda okuyan Gökçek Özkan adlı Kürt öğrencinin bir grup ülkücünün saldırısına maruz kaldığı iddia edildi. Özkan'ın hastaneye kaldırıldığı ve durumunun ciddi olduğu bildirildi. (Gündem- 24 Ocak)

 

SORUŞTURMA, GÖZALTI ve TUTUKLAMALAR

 

Ev Baskınında 6 Gözaltı

Kayseri'de yapılan ev baskınlarda, Barış ve Demokrasi Partisi'nin İl Başkanı Yavuz Yaşar ile Erciyes Üniversitesi öğrencisi 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınma gerekçeleri öğrenilemeyen Yavuz Yaşar ile 6 öğrencinin Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde tutuldukları bildirildi. (ANF- 6 Ocak)

 

Parti İl Yönetici Gözaltına Alındı

DTP Batman İl Yöneticisi Mehmet Özbey, Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekiplerince gözaltına alındı. (Gündem- 8 Ocak)

 

Siirt ve Kurtalan'da Ev Baskınları

Siirt ve Kurtalan'da evlere baskın düzenleyen polis ekipleri, DTP Belediye Meclis üyesi aday adayı olan 15 kişiyi gözaltına aldı. (ANF- 15 Ocak)

 

Yakınını Ziyarete Gitti Gözaltına Alındı

Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği Yöneticisi Fehime Tekme, Karataş Kadın Cezaevi'ne bir yakının görüşüne giderken gözaltına alındı. (Gündem- 15 Ocak)

 

Baran Tursun'un Babası Gözaltına Alındı

 

25 Kasım 2007'de "Dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis ekibinin açtığı ateş sonucu öldürülen Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun'un aracında, http://www.barantursun.com plaketi bulundurmasının trafikte görevli polis ekibini rahatsız ettiğini, çıkan gerginlik sonrasında gözaltına alındığını bildirildi. (bianet.org- 15 Ocak)

 

İmam Hefit Keskin Gözaltına Alındı

Van İmamlar Derneği'ne düzenlenen baskında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısıyla ilgili açıklama yapan imam Hefit Keskin gözaltına alınırken, polisler imamın cüppesine de el koydu. (Gündem- 16 Ocak)

 

Hüsnü Bülbül Gözaltına Alındı

Diyarbakır'ın Hani ilçesi DTP'li İlçe Başkanı Hüsnü Bülbül tutuklanarak cezaevine konuldu. (ANF- 20 Ocak)

 

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Bu Kadarına da Pes Doğrusu

Adana Kiremithane Anadolu Meslek Lisesi'nde yapılan açık lise sınavlarında başörtülü oldukları için sınavdan çıkarılıp daha sonra tekrar alınan öğrenciler hakkında "Sınava geç geldiniz" denilerek tutanak tutuldu. (Vakit- 24 Ocak)

 

YARGI ve CEZASIZLIK

 

Devletten Dayak Ye Ama Sakın Sandalyesini Kırma

23 Eylül 2008'de İstanbul'un Beyoğlu İlçesi'nde yürürken yüksek sesle hükümeti eleştirince "şüphe üzerine" durdurulup gözaltına alınan, ardından Beyoğlu Karakolu'nda işkence ve kötü muamele gören Meltem Tekin ve arkadaşı E.Y. hakkında, karakolun sandalyesini kırdıkları; polis memuruna görevini yaptırmadıkları ve polis memuruna hakâret ettikleri için toplam 8 yıl hapis cezası istendiği öğrenildi. (Radikal- 4 Ocak)

 

Zihinsel Özürlüye 1 Yıl 8 Ay

DTP Hakkari İl Örgütü tarafından 2003 yılında yapılan basın açıklamasına katılıp "yasadışı slogan" attıkları gerekçesiyle Tahir Koç, Gülistan Koç, dönemin HADEP İl Yöneticisi Yıldız Çelebioğlu, Mikali Şan ve zihinsel özürlü Erdoğan Bozan hakkında Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nde aynı yıl 'Örgüt propagandası' yapmaktan açılan dava sonuçlandı. Önceki gün görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti 4 kişi hakkında beraat kararı verirken, askere elverişli olmadığı ve akli dengesi yerinde olmadığına dair Hakkari Askeri Hastanesi'den "yüzde 50 özürlü" raporu alan Erdoğan Bozan'ı ise 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.  (Evrensel- 10 Ocak)

 

EĞİTİM HAKKI

 

Cumhurbaşkanını Protesto Eden Öğrencilere Disiplin Cezası

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ankara Üniversitesi ziyaretini protesto eden gençlerden üçünün bursunun kesildiği, dokuzu hakkında da disiplin soruşturması açıldığı iddia edildi. (Evrensel- 22 Ocak) 

 

Gözaltına Alındı Okuldan Atıldı

Hakkâri Yüksekova'da 26 Aralık 2008 tarihinde yüzlerce öğrencinin katıldığı yürüyüşten sonra hazırlanan basın metnini okuyan Yüksekova Lisesi 2. sınıf öğrencisi Metin Gezer, 'devamsızlık yaptığı' gerekçesiyle okuldan atıldı. Daha önce gözaltına alındığını belirten Gezer, gözaltında kaldığı zamanda izinli sayılmasına rağmen, açıklamada okul müdürünün isimi geçtiği için okuldan atıldığını iddia etti. (Gündem- 5 Ocak)

 

Belediyedeki Burs Protestosuna Müdahale

Belediyeden aldıkları bursların kesilmesini protesto eden öğrencilere İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde polis müdahale etti. Yaklaşık 30 öğrenci gözaltına alındı. (ntvmsnbc.com- 9 Ocak)

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu

Önceki ve Sonraki Haberler