Özgür-Der: Operasyon Durdurulsun!

Özgür-Der: Operasyon Durdurulsun!

Daha fazla kan akmaması için sınırötesi kara harekatının hemen durdurulmasını isteyen Özgür-Der Diyarbakır Şubesi sorunun çözümü için diyalog kanallarının kullanılmasını istedi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi K. Irak'ta TSK'nın bugün başlattığı kara harekatının bir an önce durdurulmasını istedi. Konuyla ilgili yapılan açıklamanın tam metni aşağıdadır:

 

KÜRT SORUNU SİLAHLA VE KANLA ÇÖZÜLEMEZ!

OPERASYONLAR BİR AN ÖNCE DURDURULMALIDIR!

22 Şubat 2008

 

Aydınların Kürt sorununun barışçıl çözümü konusunda cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptıkları olumlu görüşmenin ardından toplumda yeşeren umutlar 23 Şubat gecesi PKK güçlerine yönelik olduğu ileri sürülen sınır ötesi kara operasyonu ile bir kez daha suya düşmüş oldu. Hükümetten siyasi adımlar atmasının beklendiği ve hemen her kesimin barışçıl çözümü konuştuğu bir dönemde zorlu kış şartlarına rağmen operasyonu başlatması son derece kaygı verici. Kürt sorununun sivil çözümü konusunda inisiyatif almaya bir türlü cesaret edemeyen başbakanın operasyonla ilgili "Gün birlik ve beraberlik günüdür. Gün devletimize ve milletimize sadakatimizi gösterme günüdür" şeklindeki açıklaması savaşın psikolojisine kendisini ne kadar kaptırdığını göstermektedir. Bu kafayla bu sorunun çözülemeyeceği bilinmelidir.

 

Sorunun çözümü için hiçbir siyasi adım atılmadan askeri yöntemleri tek çözüm olarak görmek sorunu derinleştirmekten başka bir işe yaramamaktadır. Bu operasyon ile PKK ve Kürt sorununun bitmesi mümkün değildir. Yüzlerce hatta binlerce PKK'li öldürülse bile ne Kürt ne de PKK sorunu bitecek değildir. Bu tarz imha yöntemleri aksine çatışmaların daha da şiddetlenmesini, derinleşmesini ve yaygınlaşmasını sağlar. Bu bakımdan siyasiler de ordu da ateşle oynamaktadır.

 

Bu operasyon zaten fazlasıyla karışık olan Irak'ı daha da karıştıracak ve iki ülkeyi karşı karşıya getirecektir. Yine bu operasyon ile Irak Kürdistan yönetimi ve Türkiye'nin onarılmaya muhtaç olan ilişkileri daha da kötüleşecek ve belki de çatışmalara neden olacaktır. Burada operasyonun gizli destekçisi ve genellikle verdiği istihbaratla hedef ve zamanlamayı belirleyen ABD'nin iki komşu ülkeyi çatıştırma amacının da güçlü bir ihtimal olduğu bilinmelidir.

 

Diğer yandan bu operasyon ile Türkiye'nin giderek ABD'ye daha fazla bağımlı kılındığı da gözden kaçırılmamalıdır. İran'a olası bir Amerikan saldırısında Türkiye ABD'ye diyet ödemeye mecbur bırakılacaktır.

 

Bizler Özgür-Der olarak, bölgemizde daha fazla kan akmaması için bu operasyonun bir an önce durdurulmasını ve sorunun çözümü için diyalog kanallarının kullanılmasını zorunlu görüyoruz. Bu bakımdan hükümetin bu sorunun barışçıl ve adil çözümü için artık siyasi inisiyatif almasının zorunlu olduğunun altını çiziyoruz.

 

Av. Serdar Bülent Yılmaz

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler