Özgür-Der ve İyilik-Der’den Suriye Okuluna Yardım

Özgür-Der ve İyilik-Der’den Suriye Okuluna Yardım

Diyarbakır’da Milli Eğitim Müdürlüğünün Suriyeli öğrenciler için tahsis ettiği Nesrin Ünügör İlköğretim Okulu’nda okuyan Suriyeli öğrencilere yardım çalışması yapıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Özgür-Der Suriyeli Muhacirler Yardım Komisyonu Sorumlusu Hasip Yokuş: "Suriyeli öğrencilerimize ve diğer Suriyeli muhtaç ailelerimize İyilik-Der sorumlularıyla birlikte yardım dağıtımı gerçekleştirdik. Yardım malzemeleri; battaniye, bebe bisküvi, fındık ezmesi ve ayakkabıdan oluşuyordu. Diyarbakır'da 12.000 civarında Suriyeli muhacir olduğunu tahmin ediyoruz. Bu kardeşlerimizin birçok sıkıntıları var. Özgür-Der olarak bu sıkıntıların giderilmesi için sürecin başından itibaren bir çaba içerisindeyiz. Bu kardeşlerimiz sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bu zor zamanlarında yanlarında olmamız ahlaki, insani ve İslami bir sorumluluktur." Dedi.

Okul Koordinatörü Tuncay Yerlikaya ise: "Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tahsis edilen Nesrin Ünügör İlköğretim Okulunda Cumartesi ve Pazar günleri tam gün eğitim veriliyor. Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri ise 15 ile 18.30 saatleri arasında ders veriliyor. Peşembe ve Cuma günleri ise Suriye'de ki gibi tatil. 500 civarında kayıtlı öğrencimiz vardı. Okula uzak yerlerde ikamet eden veya imkânsızlıklardan ötürü yaklaşık 250 öğrencimiz devam etme imkânı buluyor. İlkokul birinci sınıftan 9. sınıfa kadar öğrencilerimiz var. Toplamda ise Diyarbakır'da 2000 civarında Suriyeli öğrenci olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların tümünün eğitiminin sağlanması için servis ve ilave derslik için çaba sarf ediyoruz." Dedi.

Okul Müdürü Muhammed Said Murad ise: "Çocuklarımızın sokaklardan ve istismardan kurtarılarak eğitime kazandırılması bizler açısından önemliydi. Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğün katkılarıyla çocuklarımız bir okula kavuşmuş oldu.  Aynı şekilde özverili bir şekilde çaba gösteren Suriyeli öğretmenlerimiz var. Bunun yanında sürecin her aşamasında bizlere her türlü desteği sunan Özgür-Der, bizlere kırtasiye desteği sunan IHH ve şu anda da battaniye, giyim ve gıda yardımında bulunan İyilik-Der yetkililerine tüm Suriyeliyeliler adına teşekkür ediyorum. STK'ların katkıları bu süreçte hepimiz için büyük bir moral ve motivasyon kaynağı. Emeği geçen her kese teşekkür ediyorum." Dedi.

 

unnamed-(1)-004.jpg

 

unnamed-(3)-001.jpg

 

unnamed-(4)-002.jpg

 

unnamed-(5)-001.jpg

 

unnamed-(8).jpg

unnamed-004.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler