Özgür-Der’den Çocukları Dağa Götürülen Ailelere Ziyaret

Özgür-Der’den Çocukları Dağa Götürülen Ailelere Ziyaret

Özgür-Der Diyarbakır şubesi çocukları PKK tarafından dağa götürülen ailelerin açtığı eylem çadırını ziyaret etti. Aileler Özgür-Der heyeti aracılığıyla bir kez daha çocuklarının bırakılması çağrısında bulundu.

Diyarbakır'da çocukları PKK tarafından dağa götürülen-katılan annelerin Büyükşehir Belediyesi önündeki oturma eylemleri sürüyor. Özgür-Der Diyarbakır şubesi aileleri ziyaret etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde çadır açan aileler, çocuklarının kendi kararlarını veremeyecek kadar küçük olduklarını ve derhal gönderilmeleri gerektiğini belirtiler.

LİCE’DEKİ PİKNİKTEN SONRA EVE DÖNMEDİLER

Diyarbakır’da 23 Nisan günü Lice ilçesine götürülen ve burada PKK’ye katıldığı ortaya çıkan 14 çocuktan biri olan Sinan Gökçüm, annesinin başlattığı eylem nedeniyle geri gönderilmişti. Aynı gün MEGAM-DER tarafından düzenlenen pikniğe katılan Diyarbakır Selahaddin Eyyübi Anadolu Lisesi öğrencileri Halime Gündüz(15) ile Fırat Aydın Eren de (15) Lice’de PKK tarafından götürüldü.

ÖCALAN’IN DOĞUM GÜNÜNDE GÖTÜRÜLDÜ

Adana’da ikamet eden Diyarbakırlı Temel ailesinin 15 yaşındaki kaporta çırağı Hatip Temel ise 4 Nisan’da Şanlıurfa’da yapılan Öcalan’ın doğum günü etkinliklerine katıldıktan sonra bir daha dönmedi.

'ÇOCUKLARIN ELİ KALEM TUTMALI SİLAH DEĞİL'

Aileler yaptıklara araştırmada çocuklarının PKK’nin elinde olduğunu öğrendiklerini söylediler. Tüm girişimlere rağmen çocuklarının geri gönderilmediğini belirten acılı aileler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki eylem başlatmak zorunda kaldıklarını belirttiler. Çocukların fotoğraflarını taşıyan acılı anneler, gözyaşı döktü çocuklarının serbest bırakılmasını istedi. Aileler '23 Nisan’da götürülen çocukları geri verin', '15 yaşındaki çocukların siyasi düşüncesi olamaz', 'Çocukların eli kalem tutmalı silah değil' yazılı pankartlar taşıdı.

ÖCALAN’A ÇAĞRI

PKK’ye çağrıda bulunan aileler, “23 Nisan'da giden çocuklardan bir kısmı geri bırakıldığı gibi bizim çocuklarımızın da bırakılmasını istiyoruz. Abdullah Öcalan, Murat Karayılan ve PKK’nin tüm kadrolarına sesleniyoruz; çocuklarımızı gönderin. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve hükümete çağrımız ise, barışın biran önce ülkemize gelmesiyle çocuklarımızla birlikte dağdaki herkesin ailelerine kavuşmaları için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz." dedi.

“BELEDİYEMİZDEN DUYARLILIK BEKLİYORUZ”

Lise öğrencisi Halime Gündüz’ün annesi Safiye Gündüz ise kızını 15 yaşına kadar bin bir zahmetle büyüttüğünü söyledi. 3 gündür burada eylem yaptıklarını ancak hiçbir yetkilinin kendilerini sormadığını belirten Gündüz, belediye yetkililerin buraya kendilerine destek olmalarını beklediklerini söyledi. Gündüz, ”Onlar da anne ve babadır gelsinler derdimizi sorsunlar. Girişimlerde bulunsunlar. Daha önce kaçırılan askerler için oluşturdukları heyetler gibi heyet oluştursunlar ve çocuklarımızı getirsinler. Tek isteğimiz çocuklarımız. Onları istiyoruz.” dedi.

“ANALARI AĞLATMAYIN”

Özgür Diyarbakır şubesi heyeti de acılı aileleri dinledi. Annelerle sohbet eden heyet, çözüm sürecinin sürdüğü, anaların ağlamadığı, insanların nefes alıp vermeye başladığı bir süreçte çocukların dağa götürülmesinin ciddi güven zedelenmesine yol açtığı ve anaları tekrar ağlattığı vurgulandı. Ailelerin haklı eylemlerini desteklediklerini kaydeden heyettekiler, çocukların dağa çıkartılmasının hiçbir ahlaki yanının olmadığını ve derhal serbest bırakılmaları gerektiğini belirtiler.

Ailelerin zaman zaman duygulandıkları ve gözyaşlarına hakim olamadıklarının gözlendiği çadırda aileler, çocukları bırakılıncaya kadar eyleme devam edeceklerini dile getirdiler.

36993.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler