Özgür-Der’den Suriyeli Muhacirlere Un Yardımı

Özgür-Der’den Suriyeli Muhacirlere Un Yardımı

Özgür-Der iki hafta içerisinde 80 ton unu Suriyeli mazlumlara ulaştırdı.

Özgür-Der un kampanyası çerçevesinde yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Konu hakkında bilgi veren Özgür-Der Suriyeli Muhacirlere Yardım Komisyonu Başkanı Hasip Yokuş, şunları söyledi: “Son iki hafta içerisinde Rif İdlib mıntıkasına 20 ton, Halep iline ise 60 ton olmak üzere toplam 80 ton un gönderdik. Bu hafta ortasında Gaziantep’ten satın aldığınız 40 ton unu daha Öncüpınar sınır kapısından geçirerek Esselame’de Cemiyet-ül Liğaset-ül Melhuf isimli hayır kurumuna teslim ettik. Halep’e gönderdiğimiz un Liğaset-ül Melhuf isimli hayır kurumu aracılığıyla kendi seyyar fırınlarında ekmek yapılarak muhtaç insanlara dağıtılıyor. Muhaliflerin kontrolündeki birçok yerde elektrik, mazot ve un bulunmuyor. Bildiğiniz gibi Suriye’de un ve mazot üzerinde devlet tekeli bulunuyordu. Başta Halep ve İdlib olmak üzere birçok bölgede una ihtiyaç var. Fırınların çoğu baas rejimi tarafından tahrip edilmiş. İnsanlar bulabildikleri unu tandırlarda veya hayır kurumlarının işlettikleri mazotlu jeneratörle çalışan seyyar fırınlarında ekmeğe dönüştürüyorlar.

SURİYE’DE 10 MİLYON İNSAN TEHDİT ALTINDA

Suriye’deki son durumla alakalı da bilgi veren Yokuş: “ Allah’ın izniyle özgürleştirilen yerler her geçen gün artıyor. Şuan Suriye’nin %60-70’i muhaliflerin kontrolünde. Esed rejimi savaşı kaybedeceğini anlayınca intikam duygusuyla, kaybettiği yerlerin alt yapısını tahrip ediyor. Ağır savaş şartlarına ilaveten kış koşulları oradaki insani tabloyu gittikçe ağırlaştırıyor. Suriye’de 10 milyon insan soğuk, açlık ve hastalık tehdidi altında.

Yardım Çalışmalarımız Artarak Devam Edecek

Bundan sonraki yardım çalışmaları hakkında da bilgi veren Yokuş, “Suni sınırlarla birbirimizden ayrılmış olsak ta bu insanlar bizim kardeşlerimiz. Zor zamanlarında bu kardeşlerimizin yanında olmalıyız. Sorunlar geçici, bu rejimler de geçici. Ama Allahın izniyle kardeşliğimiz kıyamete kadar devam edecek. Özgür-Der camiası olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla yardım çalışmalarımız bundan sonra da artarak devam edecek. Tüm kardeşlerimizden desteklerini sürdürmelerini diliyorum.” dedi.

un_yardimi-20121221-01.jpg

un_yardimi-20121221-02.jpg

un_yardimi-20121221-03.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler