Özgür-Der'li Esnaflar Piknikte Buluştu

Özgür-Der'li Esnaflar Piknikte Buluştu

Özgür-Der ve Islah-Der mensupları Devegeçidi piknik alanında buluştu.

Esnaflar için organize edilen piknik etkinliğine ilgi yoğundu. Diyarbakır’daki esnafın dayanışması ve kaynaşmasını hedefleyen piknik, sabah kahvaltısı ile başladı. Günün ilerleyen saatlerinde voleybol turnuvası ile etkinliğe devam edildi. Keyifle izlenen voleybol turnuvasının ardından, cemaatle öğle namazı kılınarak, dualar edildi.

Daha sonra piknik alanında hazırlanan yemek ve çay ikramına geçildi. Yine cemaatle kılınan ikindi namazının ardında pikniğe sohbetle devam edildi. Nurettin Yargıcı’nın Müslümanların bu çeşit etkinliklerle tanışma ve dayanışmasının önemi üzerine yaptığı kısa konuşmayla devam eden etkinlikte, Yargıcı, sorumluluk bilincinin gelişmesi için tefsir dersi halkaları çok önemli olduğunu, Rabbimizin rızası gözetilerek yapılan bu türden etkinliklerin birer ibadet olduğunu ve Müminin hayatının her dakikasını ibadet bilinci ile geçmesi gerektiğini vurgulandı.

İçinde bulundukları doğal güzelliklere işaret edere, burada görülen güzelliklerin cenneti gözler önüne getirmesi gerektiğini ifade eden Yargıcı, “bizden tek istenen nasıl yaratan olarak Allah'ı biliyorsak vahdeti, ulûhiyeti-rubûbiyyeti de ona has kılmaktır. Razık, Şafii, Nasır, Hamii, Hâkim olan O'dur. Cenneti kazanacak olan, O'na şirk koşmayacak olandır. Allah'ı doğru tanımak, imanı kavramak, vahye uymak, hayatımızı kitaba uydurmak niye zor olsun ki? Namaz ile Rabbimize yönelmek niye zor olsun; ‘mülk senindir-emir de senindir’ demek niye zor olsun? Kurtuluşa erenlerden olabilmek için Müslüman olmak tek başına yetmiyor; Müslümanlıktan Müminliğe geçen adımlar atmamız gerek… Bu yüzden toplumu değiştirmek, dönüştürmek için önce kendimizi değiştirmemiz, dönüştürmemiz gerek. Çünkü değişim fertten başlar.” dedi.

İbadetin önemi özerinde de duran Yargıcı, “ibadetlerimiz mücadelemizi ayakta tutan en büyük şiarlarımızdır. Mücadele içinde ibadetlerimize gereken önemi vermeliyiz. Namaz gibi. Namaz müminin miracıdır; Allah ile buluşma vaktidir; muhasebe-hesap vaktidir… Allah boşuna demiyor; "Ey İman Edenler! İman ediniz!" İşte bu yüzden kardeşlerim, dinimiz rahmettir, mutluluktur, selamettir. Dünyanın hangi ideolojisinde, hangi sisteminde, hangi dünya görüşünde bu kadar güzellikleri bir birarada bulabiliriz?”şeklinde konuştu.

diyarbakir-20120525-01.jpg

diyarbakir-20120525-02.jpg

diyarbakir-20120525-03.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler