Özgür Üniversiteli Buluşması 3 ve 4. Günü

Özgür Üniversiteli Buluşması 3 ve 4. Günü

“Özgür Üniversiteli Buluşması -3” 3 ve 4. gününde de çalışmalarına yüksek temposunda devam etti. Katılımın günden güne arttığı etkinliklerin bu günlerinde de, seminer, forum ve piknikte buluşan öğrenciler, görüş ve tecrübe paylaşımında bulundular.

"İslam'ın Devrim Anlayışı"

3. gün etkinliği Çarşamba 10:00-12:00 saatleri arasında Özgür-Der Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Deniz'in "İslam'ın Devrim Anlayışı" konulu semineri ile başladı. Deniz, İslam'ın kişiyi tüm yönleriyle, hayatı da tüm kurumlarıyla şekillendirdiğini, en basit anlamıyla bile toplumsal hareket gerektirdiğini dolayısıyla iktidar ve devlet talebinin olduğunu vurgulayarak konuşmasına başladı.

Devrim, inkılap ve ihtilal kavramlarının tam olarak neye karşılık geldiğini anlayabilmek için bu kavramların anlamlarının anlaşılması gerektiğini belirten Deniz, devrimin 'revolve-revolution' kelimelerinden karşılığını aldığını; sanatta, düşüncede ve yaşayışta her yönden değişim ve dönüşmeyi karşıladığını, 'inkılap' kavramının ise kaynağını Kur'an'dan aldığını ifade etti. Devrimin zalimler için bir yıkılış ve sonrasında dönüşmek ve değişimi tamamlamak anlamına geldiğini dile getiren Deniz, kullanacağımız devrim kelimesinin de bu ayetler çerçevesinde kullanmamız gerektiğini bildirdi. "İhtilal"in ise bir ülkenin silahlı güçlerinin cebr kullanarak, ani ve zorla yaptığı, hükümeti feshedip anayasayı askıya alma fiiliyatı olduğunu ifade etti.

Daha sonra bir şeye İslami devrim dememiz için; onun sağlam bir akideye, akidenin de sahih bir bilgiye dayanması gerektiğine, içinde çok güçlü İslami söylemin bulunmasının bir devrimi "İslami devrim" diye tabir etmeye yetmeyeceğine, doğru tanımlanmış bir merhalecilik ve tedricilik barındırması gerektiğine vurgu yapan Deniz, değişimin öncelikle kişide başlaması gerektiğini, kişilerde gelişen değişimin toplamına devrim denebileceğini söyledi.

Devrimin en nihayetinde 'Seyyid Kutub' un tanımıyla 'Kur'an Nesli' gerektirdiğini vurgulayan Deniz, bu yolda; doğru bir iktidar tanımlaması ve doğru bir iktidara ulaşma yöntemi belirlenince yapacağımız her işin hayırlı olacağını aktardıktan sonra programın soru-cevap kısmına geçildi.

"Üniversitede İslami Mücadele-Tecrübe Aktarımı"

14:30-17:00 saatleri arasında gerçekleştirilen "Üniversitede İslami Mücadele-Tecrübe Aktarımı" forumunda söz alan öğrenciler yaşadıkları şehirde verdikleri mücadeleyi ve şahitlik görevini yerine getirirken karşılaştıklar sıkıntıları paylaştılar. Bolu, Bingöl, Erzurum, Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Sivas, Kayseri, Isparta, Siirt, Bitlis, Antalya, Denizli ve Kars'taki üniversitelerden temsilcilerin paylaşımlarının ardından forum da sona erdi.

20:00-22:00 saatleri arasında öğrenciler; Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nin 2 haftada bir gerçekleştirdiği "Türkiye'de İslami Hareket" seminerler programının bu haftaki kısmını oluşturan "Fethullah Gülen Hareketi" seminerine katıldılar. Soru-cevaplarla biten seminerin ardından öğrenciler; 23:00-01:00 saatleri arasında gerçekleştirilen Futbol Turnuvası programına katıldı. İlk müsabakaları gerçekleştirilen turnuvaya; 5.günde devam edilecek.

Özgür Üniversitelilerin Piknik Buluşması

"Özgür Üniversiteli Buluşması -3" buluşmasının 4.gününe piknik programıyla devam edildi. 09:00'da belediye fidanlığında kahvaltıyla başlayan piknik; Kur'an-ı Kerim okunmasıyla devam etti. Günün diğer bölümlerinde voleybol turnuvası ve "Bre" oyunuyla geçen piknikte beraberce güzel saatler geçirilen piknik, 18:30' da sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler