Provokasyonlara Karşı Sağduyulu Olunmalıdır!

Provokasyonlara Karşı Sağduyulu Olunmalıdır!

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, Mustazaf-Der Yüksekova Şubesinin 24 Mart günü Yüksekova'da Newroz gösterileri sırasında kalabalık bir grubun saldırısına uğramasını yaptığı açıklama ile kınadı.

Provokasyonlara Karşı Sağduyulu Olunmalıdır!

Nevroz kutlamalarının yasaklanması sonrası 24 Mart günü Yüksekova'da meydana gelen olaylar sırasında gösteri yapan topluluktan bir grup, o sırada diğer işyerleri gibi kapalı olan Mustazaf-Der Yüksekova temsilciliğine saldırmıştır. Saldırı taş ve molotof kokteyli ile yapılmış, dernek bürosu kısmen yanmıştır.

Aynı derneğin bürosu bir gün sonra 26 Mart günü de bu kez kalabalık bir grup gösterici tarafından tekrar saldırıya uğramış, saldırıya uğrayan büroyu temizlemekle meşgul olan temsilci Abdullatif Durna darp edilmiştir.

Dernek yetkililerinin verdiği bilgiye göre, aynı grup bilahare derneğin gönüllülerinin işlettiği Özbek Markete gidip taşlı sopalı saldırıda bulunarak işletmecilerinden Halil Özbek, İdris Özbek ve Reşit Özbek'i darp edilmek suretiyle yaralamıştır. Ayrıca olayda markette maddi hasar meydana gelmiştir. Söz konusu derneğin Diyarbakır şubesi de benzer eğilimli bir grubun taşlı saldırısına maruz kalmıştı.

Saldırıya uğrayan dernek, bölgede yasal olarak faaliyet yürüten onlarca sivil toplum kuruluşundan biridir. Tüm bu dernekler farklı ideolojilere sahip olmalarına rağmen barış içinde faaliyet gösteriyorlar. Bunun böyle devam etmesi herkesin ve herkesimin lehinedir. Mevcut veya muhtemel sorunların çözüm adresi şiddet değil diyalog ve karşılıklı anlayıştır. Bilinmelidir ki şiddet ve zor yöntemlerinin bölge halkına hiçbir katkısı olmamış ve olmayacaktır. Bilakis çatışma ve kaos sadece egemen sistemin faydasınadır.

Şiddet sarmalı içinde yaşayan bölge toplumunun şiddetin nesnesi olmak yerine şiddet diline karşı mesafe koyması gerekmektedir. Neye ve kime hizmet ettiği belli olmayan bu saldırıları provokasyon olarak değerlendiriyor ve herkesi sorumlu davranmaya çağırıyoruz.

Av. Serdar Bülent Yılmaz

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler