Ramazan’da Kur’an Ahlakı Konulu Panel

Ramazan’da Kur’an Ahlakı Konulu Panel

Özgür-Der Diyarbakır şubesi tarafından "Ahlaki Yozlaşmaya Karşı Tek Çözüm: Kur’an Ahlakı" konulu panel düzenlendi.

Özgür-Der Diyarbakır şubesi tarafından "Ahlaki Yozlaşmaya Karşı Tek Çözüm: Kur'an Ahlakı" konulu panel düzenlendi. M. Masum Yokuş'un yönettiği panele konuşmacı olarak Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi profesörlerinden M. Sait Şimşek ile araştırmacı yazar Mehmet Göktaş katıldı. Salonu dolduran yüzlerce kişi tarafından ilgi ve dikkatle dinlenen panel Kur'an-ı Kerim ve Türkçe / Kürtçe mealinin okunması ile başladı.

Sinevizyon gösterimin ardından geçilen panel Masum Yokuşun açış konuşması ile başladı.

Konuşmasında Kur'an merkezli ahlak anlayışının önemine değinen Yokuş, ahlakın toplumsal, siyasal, hukuki ve benzer şekilde bölümlenmesinin yanlış olduğunu ve ahlakın bir bütün olarak algılanması ve yaşanması gerektiğinin altını çizdi. Günümüzde yaşanan ahlaki yozlaşmanın temel sebebinin Kur'an'ın mesajına yabancılaşmaktan kaynaklandığını ifade etti.

Ardından söz alan M. Sait Şimşek konuşmasında, günümüzde sadece Diyarbakır'da okunan Kur'an'ın, hafızların, hatimlerin Resulullah Medinesi'nden daha fazla olduğunu ifade ederek bu tabloya rağmen İslam dünyasında, dindarlar arasında ahlaki çöküntünün ciddi boyutlara ulaştığını ifade etti. Konuşmasında bunun nedenlerini anlatan Şimşek sorunun kaynağının dindarların Kur'an'ı anlamaması ve din anlayışının yanlış şekillenmesi olduğunu ifade ederek çözümün Kur'an'ı anlayarak okumakta ve yaşamakta olduğunu anlattı. Dindar kesimin ahlak anlayışının düzelmesinin din anlayışının düzelmesine bağlı olduğu ifade ederek sözlerini sürdürdü.

Daha sonra söz alan Mehmet Göktaş da Kur'an'ı doğru anlamanın gerekliliği ekseninde bir konuşma yaptı. Sait Şimşek'in hafızların ve anlamadan Kur'an okuyanların durumunu eleştirmesine binaen, hafızların Kur'an okumaya devam etmelerini ama okuduklarını da anlamaları ve yaşamaları gerektiğini ifade ederek Kur'an eksenli bir kadronun ortaya çıkması için bir proje sunacağını söyledi. Bu projeyi kısaca, Rabbimizin Kur'an'da insan anlayışına en uygun bir dil kullandığını bizim de Kur'an'ın bu dilinden faydalanmamız gerektiği o nedenle dini Kur'an'dan öğrenip, öğretmemiz gerektiği şeklinde ifade etti.

Panel soruların cevaplanması ile son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler