Şeyh Said Efendi ve davası onurumuzdur!

Şeyh Said Efendi ve davası onurumuzdur!

Diyarbakır İslami STK'lar yayımladıkları açıklamada Şeyh Said Efendi'nin laik, ırkçı çevreler tarafından hedef gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu ilan ediyorlar.

Türkiye'nin yakın tarihi Kemalist sistemin inşası için bu halka ödetilen bedellerle doludur. Türkiye halkını kendisine düşman belleyen Kemalist statüko baskı politikalarıyla değişim ve dönüşüm hedeflemiş bu noktada karşısına çıkan herkese ise bütün gücüyle hücum etmişti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yeni çevre yoluna "Şeyh Said Bulvarı" adını vermesinden sonra başlayan tartışmalar devam ediyor. Diyarbakır İslami STK'lar da Şeyh Said Efendi'nin laik, ırkçı çevreler tarafından hedef gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu ilan ederken Şeyh Said'in davasının bugün de süregeldiğinin altını çiziyorlar.


Şeyh Said Efendi ve Davası Onurumuzdur!

19.12.2023

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki çevre yolu kapsamında yapımına başladığı yeni bir bulvara Şehid Şeyh Said Efendi’nin ismini vermesinin ardından, merhum hakkında birçok itham ve haddi aşan saldırılarda bulunulmuştur. Öncelikle Şeyh Said Efendi’nin bölge halkının zihin ve gönül dünyasında büyük bir hürmetle yad edilen kıymetli bir hatırası var.

Bu hatırasına çerçeve oluşturan mücadelesinin sahiplenildiği ve dava arkadaşları ile birlikte uğradığı mezalimin hiç bir zaman unutulmadığını vurgulamak gerekir. Şeyh Said Efendi’yi kıyama kalkmaya mecbur bırakan sistemin devam ettiricileri ve savunucuları, onun bayraklaştırdığı mücadeleden ilk günkü gibi korkmaya devam ettikleri için olsa gerek şehidin isminin anılmasına bile müsaade etmemekte, onun hakkında iftira ve hakaretlerini sürdürmektedirler.

Bilinmelidir ki zulme, ifsada ve tuğyana başkaldıran ve bu uğurda her şeyini gözünü kırpmadan feda etmekten çekinmeyen Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşları Müslüman Kürtler başta olmak üzere ümmetin onurudur. Onlar; davalarını sahiplenmekten gurur duyduğumuz şehidlerimiz, öncülerimizdir.  Şehidimize yapılan her hürmetsizliğin, hakaretin ve tarihi çarpıtmalar eşliğinde sıralanan iftiraların karşısında olacağımızın altını çiziyoruz. Şehidimize ve aziz davasına düşman olan herkesin bize de düşmanlık beslediğini biliyoruz. Kemalist rejimin inşa etmeye çalıştığı laik ulus devlet uğruna bizim tüm değerlerimizi, kimliğimizi düşmanlaştırdığını ve her fırsatta bu tarihsel hesaplaşma içinde kıvrandıklarını da hiç unutmadık. 

Şeyh Said Efendi başta olmak üzere İslami şahsiyetlere yönelik düşmanlığını gizlemeyen kesimlerin saldırılarına karşı çıkanları, onların uğradıkları haksızlıklara tavır alanları da tebrik ediyoruz. İslami değerlerimize, şehitlerimize ve Saitlerimize yönelik öfke ve hıncın mirasını devralan, zulmün çanakçılığını ırkçı ve saldırgan tavırlarıyla devam ettiren siyasetçilerin karşısına, tarihi gerçeklerin vicdani sözcülüğü eşliğinde  söylem ve tutumlarıyla iade-i itibara kapı aralayan çeşitli partilere mensup milletvekili ve siyasetçileri de konuyu gündemde tutma, haksızlıklara kayıtsız kalmama konusunda gösterdikleri tavır ve gayret için takdir ediyoruz.

Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşlarının aziz hatırasına yönelik sergilenen çirkin kampanyaya ümmet bilinci taşıyan, İslami hassasiyet sahibi herkesin karşı çıkması gerekiyor. Bu kapsamda sesini çıkarmayan, risk almak istemeyen, ırkçı paradigmanın karşısında durma cesareti göstermeyen başta tüm siyasetçilerin ve makam-mevki sahibi insanların büyük bir vebal altında olacaklarını bu vesileyle hatırlatıyoruz. Aziz şehidlerimizi büyük bir gıpta ve özlemle anıyoruz; davalarının takipçisi olmak için onlar gibi gayret edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

DİYARBAKIR İSLAMİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Önceki ve Sonraki Haberler