Temmuz 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Temmuz 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nin temmuz 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu'nun tamamını ekte ilginize sunuyoruz.

Muhtıralar, %10 Baraj Engeli, Gözaltılar, Yasaklar… 22 Temmuz Seçimi!

Türkiye muhtıraların gölgesinde, hukuksuz %10 Baraj Sistemi ile, yasaklar ve gözaltıların yoğun olarak yaşandığı bir seçimi daha geride bıraktı. 22 Temmuz tarihinde yapılan seçimler "Türkiye'ye has" yeni yasakları da beraberinde getirdi.  Bu seçimde en fazla dikkat çeken yasak; Partilerin ve bağımsız olarak seçime katılan adayların seçim propagandasını halkın anlayacağı kendi dilinde yapılmasına müsaade edilmemesi oldu. Seçim sürecinde düzenlenen mitinglerde Kürtçe propaganda yaptıkları gerekçesiyle bazı parti temsilcileri ve sanatçılar hakkında soruşturma açıldığı gözlendi.

Art arda yayımlanan muhtıralar ve darbe dönemlerini andıran bombalama olayları altında, 22 Temmuz seçimleri yapıldı. Seçim öncesi yaratılmaya çalışılan gergin ortam, muhalif partililere yönelik baskı ve haksız göz altılarla etkisini gösterdi.  Temmuz ayı özellikle siyasi parti yöneticilerine ve belediye başkanlarına yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalara sahne oldu.

Türkiye'de muhalif basına yönelik baskı bu ay da hız kesmeden devam etti. Özellikle seçim arifesinde muhalif okurun haber almasının engellenmesi için art arda gazetelerin kapandığına şahit olduk. Bunlardan biri de Gündem  Gazetesi idi.  Kapatılan Gündem Gazetesi yerine çıkan Güncel Gazetesinin de derhal kapatılması yasağın vardığı noktayı gözler önüne serdi.    

AK Parti hükümetinin 'işkenceye sıfır tolerans' iddialarına rağmen seçim süreciyle birlikte işkence vakalarında ciddi bir artış olduğu gözlendi.  Bunun en korkuncu da ülkenin başkenti Ankara'da  ortaya çıktı. Ankara polisi tarafından, hafta başında yapmak istedikleri yürüyüş sırasında gözaltına aldığı Haklar ve Özgürlükler Cephesi (HÖC) üyelerinin arasında yer alan kadınlara, iğrenç işkenceler yapıldığı basına yansıdı.

 

Bunlara ek olarak, Diyarbakır'da polis müdahalesi sonucu meydana gelen ölüm vakası ve Cizre'de faili meçhul olarak karşımıza çıkan yaşam hakkı ihlalleri oldu. Yine ifade ve inanç özgürlüğüne yönelik ihlaller de devam etti. Başörtüsüne yönelik yasağın adresi bu kez Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi önü oldu. Ayrıca temmuz ayında iki çocuğun yaralanmasına neden olan mayın patlaması ve orman yakma olaylarına şahit olduk.  

Seçime "evet" diyen de "hayır" diyen de baskı gördü

Eşi başörtülü olan birinin cumhurbaşkanı seçilmesi ihtimalini içine sindiremeyen sivil ve  askeri oligarşinin süreci tıkaması  alınması nedeniyle, temmuz ayında erken seçim yapıldı. Diğer zamanlarda dahi hak ihlallerinin sürekli yaşandığı ülkede, seçim süreciyle artan haksızlıklar temmuz ayında had safhaya ulaştı. Muhaliflerin milletvekili olarak parlamentoya girişlerinin engellenmesi amacıyla çıkarılan %10'luk seçim barajı bu seçimde de uygulandı.  Bazı partiler konan seçim baraj engeli nedeniyle seçimlere  bağımsız adaylarla girdi. Bu bağımsız adayların çalışmalarının engellendiği basında sıkça yer aldı. Seçime "Bin Umut" adıyla bağımsız giren DTP'li adayların seçim kampanyası sırasında jandarma ve polisin engellemeleriyle karşılaştıkları görüldü. Bölgede özellikle adayların afiş asmaları ve seçim bürosu açma çabaları çeşitli engellemelere maruz kaldı.

Baskılar sadece seçime katılanlarla sınırlı kalmadı. Seçimleri adaletsiz bulan ve rejimin oyunu olarak nitelendiren bazı muhalif örgütler, seçimi protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlediler. Düzenlenen bu protestolar bazı yerlerde kolluk kuvvetlerinin sert müdahalesine sahne oldu.  Ankara Kızılay'da Hak ve Özgürlükler Cephesi üyesi kalabalık bir gurup ''seçimi protesto'' etmek için TBMM'ye yürümek isteyince polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Gruba müdahale eden polis, yaklaşık 180 kişilik grubun tamamını gözaltına aldı.

Cumhurbaşkanı seçme süreciyle başlayan ve 22 Temmuz'da yapılan erken seçime kadar gelen süreçte özellikle oluşturulan gergin ve güvenliksiz ortam sonuç vermedi. 27 Nisan muhtırasını protesto eylemlerinde haykırılan "Paşaların Tankı Susturamaz Halkı" sloganı hayat buldu. Seçimlerde halktan 27 Nisan muhtıracılarına, 367 bahanesiyle süreci tıkayan yargı kararına ve bu kararı alkışlayan siyasi partilere yönelik olarak tokat gibi seçim sonucu geldi. Halk 27 Nisan muhtırasına karşı yetersiz de olsa dik duran Ak Partiyi % 46,6'lık oyla tek başına iktidar yaparak oligarşik ve bürokratik yapılanmalara cevap verdi. 

Gözaltında işkence arttı

Temmuz ayında gözaltında işkence vakalarında gözle görülür bir artış oldu. AK Parti iktidarının 'işkenceye sıfır tolerans' iddialarına rağmen seçim süreciyle birlikte işkence vakalarında ciddi bir artış olduğu gözlendi. 

Ay içerisinde bu işkencelerin en korkuncuna Ankara polisi imza attı. Haklar ve Özgürlükler Cephesi (HÖC) üyelerinin, yapmak istedikleri yürüyüşe  müdahale eden kolluk kuvvetleri, çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı.  Basından takip ettiğimiz kadarıyla, eylem sırasında gözaltına alınan ve oğlu tutuklanan Semiha Eyilik gözaltına alındığı sırada, üzerinin aranması için "bayan polis arandığını", bulunamayınca da "Bunların bayanı erkeği fark etmez" denerek, erkek bir polis tarafından elle üst aramasına maruz kaldığını anlattı. Polislerin, 18 yaşın altındaki kızları aralarına alarak cinsel tacizde bulunduklarını iddia etti.

Oğlunu cezaevinde ziyarete gittiğini, ayaklarının üzerine basamadığını gördüğünü ve bütün gece uyuyamadığını söylediğini belirten Eyilik'in iddiaları, kolluk kuvvetlerinin işkenceyi yeniden bir yöntem olarak kullanmaya başladıklarını göstermektedir. 

Yayımlanan muhtıralar ve kolluk kuvvetlerinin elini güçlendiren yeni yasalar bu işkence vakalarının temelini oluşturmaktadır. Ayrıca son yıllarda işkencenin önlenmesinde bazı yasal düzenlemelere gidilmesine rağmen, ısrarla sürdürülen cezasızlık hali de işkence vakalarının artışında ciddi bir etkendir.

Muhalif basına yönelik baskılar devam etti

Muhalif basına yönelik baskılar bu ayda hız kesmedi.  Bu baskılar gazete ve dergilerin belli aralıklarla kapatılması, yazar ve muhabirlerin cezalandırılması ve dağıtım işlerinde çalışan elemanların gözaltına alınması  şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

 

Daha önce 30 ve 15 günlük olmak üzere 2 defa yayın durdurma cezası verilen Gündem gazetesine bir kez daha kapatma cezası verildi. Gazetede yer alan "Batman'ın mesajı: Gerillayı sahiplenin" başlıklı haberden dolayı 15 günlük yayın durdurma cezası verildi. Ardından yerine çıkan Güncel gazetesi de alınan jet kararla  Gündem'in devamı" olduğu gerekçesiyle 12 gün süreyle kapatıldı. Basın üzerindeki yasaklar bununla sınırlı kalmadı. Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Hakka Yürüyüş dergisi editörü Mustafa Seyfullah Kılıç ve derginin Avrupa koordinatörü Muhammed Nazif Erdoğan "Halkı, ırk ve din farklılığı gözeterek, kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçlamasıyla TCK 312/2. maddeden yargılandılar...

 

Bu ve buna benzer baskılar ve yasaklara muhatap olan basının özgür ve objektif haber yapması olanaksızdır.  Basın üzerindeki baskılar koşulsuz bir şekilde derhal kaldırılmalıdır. Basın emekçilerinin özgür koşullarda çalışma ve haber yapma özgürlükleri hiçbir gerekçe ile engellenmemelidir.

 

Kürt diline yönelik yasak hız kesmedi

 

Kürt diline yönelik yasakta son zamanlarda görülen artış bu ay da hız kesmedi. Seçim sürecinde bu yasakların farklı bir boyut kazanarak devam ettiği gözlendi. Bazı muhalif partiler ve seçime bağımsız olarak katılan milletvekili adayları  seçim propagandalarını Kürtçe yapmaya çalışınca çeşitli baskı ve cezalandırmalara maruz kaldılar. 

 

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, "Kürtçe propaganda" yaptığı gerekçesiyle DTP eski Genel Başkanı Mardin bağımsız milletvekili adayı Ahmet Türk'ün ifadesini aldı. Yine, Bin Umut İzmir 2. Bölge Adayı Mehmet Muhdi Aslan için seçim çalışması yapan 6 kişi Kürtçe anons yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Ayrıca, 'Bin Umut' Siirt Bağımsız Milletvekilli Adayı Osman Özçelik'in düzenlediği mitinge katılan sanatçı Rojda ve Armanc konser verdi. Mitingde Kürtçe konuşma yapan Rojda ve Armanç gözaltına alınarak, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Bir başka ihlalde, Batman Belediyesi'nin 40 dönümlük alana yaptığı "Kine Em (Biz Kimiz) Parkı"nın açılışında yaşandı. Açılıştan önce Şıvan Perver'in parkla aynı adı taşıyan parçasını çalan Belediye Kültür Şube Müdürü Ali Sarıpınar ve Kültür şubesi çalışanı Mehtap Ceylan çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza mahkemesince tutuklandılar... Bütün bu ve benzeri yasaklar, Kürtçenin sosyal alanda ne denli baskı ve yasaklamalara maruz kaldığını gözler önüne serdi.

 

Diller, Alemlerin Rabbi olan Allah'ın ayetlerindendir. Bir dili inkar etmek ve bunu yasaklamaya çalışmak kabul edilemez bir zulümdür. Bu zulümden hemen vazgeçilmelidir.

 

 

 

 

Basından haberlerin ayrıntıları

 

SİVİL TOPLUMA VE SİYASİ PARTİLERE DÖNÜK BASKILAR

 

Van'da DTP'li Ölgü'nün evine silahlı saldırı      

Van'ın Gedikbulak Köyü'nde (Canik) oturan 'Bin Umut' Milletvekili Adayları Destekleme Komisyonu üyesi DTP'li Haydar Ölgü'nün evi, kimliği belirsiz kişiler tarafından silahla tarandı. Olayda can kaybı yaşanmazken, Ölgü, 'Bin Umut' adayları için seçim çalışmaları yürüttüğü için saldırıya maruz kaldığını söyledi. (ANF – 02 Temmuz 07)

 

Dersim Belediye Başkan danışmanı gözaltına alındı            

DEP eski Milletvekili Orhan Doğan'ın taziyesi için Şırnak'ın Cizre ilçesine gelen Dersim Belediye Başkanı danışmanı ve KESK-MYK üyesi Reyhan Çolak, gece kaldığı eve yapılan baskında polis tarafından gözaltına alındı. (ANF – 04 Temmuz 07)

 

DTP'li Başkana Suikast Girişimi   

 DTP'den yapılan açıklamaya göre, Şırnak'ın Beytüşşebap Belediye Başkanı Faik Dur-sun'a yönelik bombalı suikast girişimi yaşandı ancak suikast, Şemdinli'de olduğu gibi çevredeki vatandaşlar tarafından fark edilerek engellendi. (Birgün - 4 Temmuz 07)

 

Baydemir İzinsiz Gösteri Düzenlemekten İfade Verdi

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı da Baydemir ve Tuğluk'un aralarında bulunduğu 17 kişinin "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 10. Maddesine uygun bildirim yapmaksızın yaklaşık izinsiz toplantı ve gösteri gerçekleştirdiği, trafikte aksamalara yol açıldığı, iddasıyla " 16 ay ila 3 yıl hapis istemiyle cezalandırılmalarını istedi. (Yenişafak - 4 Temmuz 07)

 

DTP: Bağımsızların Çalışmaları Engelleniyor

Bin Umut Adayları seçim kampanyası çalışmaları sırasında jandarma ve polisin engellemeleriyle karşılaşıyor. Özellikle Güneydoğu'da afiş asmaları, seçim bürosu açmaları engellenen adaylar var. Kars adayı Alınak hakkında Genelkurmay suç duyurusunda bulundu. (Bianet - 6 Temmuz 07)

 

'Sayın' ve 'şehit' diyen DTP"li başkana hapis cezası

DTP Kahta İlçe Başkanı Emin Uslu, HPG gerillası Vedat Ralice'nin cenaze töreninde 'şehit' ve 'Sayın Öcalan' ifadelerini kullandığı gerekçesiyle hakkında açılan davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. (ANF – 07 Temmuz 07)

 

DTP'li Miroğlu'na 5 yıl Hapis İstemi   

 DTP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Miroğlu'nun da aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında, "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 8 aydan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. (Birgün - 0 7 Temmuz 07)

 

İçişleri Bakanlığı'ndan Baydemir ve Ertak'a soruşturma

Diyarbakır ve Şırnak Cumhuriyet başsavcılıkları, Roj TV'de katıldığı yayındaki sözleri nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Fransız haber kanalı France-24'te yayınlanan röportajı nedeniyle Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak hakkında soruşturma başlatıldı. (Yeni Şafak – 10 Temmuz 07)

 

DTP'li iki Başkana PKK İncelemesi

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak hakkında "PKK propagandası" yaptıkları gerekçesiyle inceleme başlattı. (Yenişafak - 11 Temmuz 07)

 

Osman Baydemir'e Soruşturma

Danıştay 1. Dairesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında, "Kürtçe bez afiş" astırdığı ve "Kürtçe davetiye bastırdığı" gerekçesiyle İçişleri Bakanı'nın soruşturma izni vermesine ilişkin kararını yerinde gördü. Daire,Baydemir hakkındaki dosyayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. (Yenişafak - 12 Temmuz 07)

 

Erzurum'da 'Bin Umut' seçim bürosu yakıldı  

'Bin Umut' Erzurum Bağımsız Milletvekili Adayı Bedri Fırat'ın seçim irtibat bürosu benzin dökülerek yakıldı. Mahallebaşı Semti Tepe Mezarlık Caddesi'nde bulunan 'Bin Umut' seçim irtibat bürosu, gece saat 01.00 sıralarında kimliği belirsiz kişilerce benzin dökülerek yakıldı. (ANF – 13 Temmuz 07)

 

DTP'li Çakan'a 10 ay hapis          

Ağrı"nın Doğubeyazıt İlçesi'nde iki yıl önce yaptığı konuşmada, "Öcalan"ın yaşam koşulları iyileştirilsin" diyen DTP eski Kadın Kolları Başkanı Zehra Çakan, tutuksuz yargılandığı Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi"nde 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. (ANF – 13 Temmuz 07)

 

Ahmet Türk'e 'Kürtçe propaganda' soruşturması     

Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı 'Bin Umut' Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Ahmet Türk hakkında, dün Kızıltepe İlçesi'nde binlerce kişinin katılımıyla açtığı 3. seçim bürosunda yaptığı Kürtçe konuşma nedeniyle soruşturma başlattı. Gözaltına alınan Türk, Kürtçe propaganda yaparak Siyasi Partiler Kanunu'na muhalefet ettiği iddiasıyla Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı'na götürüldü. (ANF – 14 Temmuz 07)

 

Polisin 'Şefkat'e tahammülü yok

ŞEFKAT-DER Genel Başkanı Hayrettin Bulan, Galatasaray Postanesi önünde polisin tavrını kınamak için yaptığı basın açıklaması sırasında bir kez daha gözaltına alındı.  (Evrensel - 17 Temmuz 07)

 

Seçim protestosuna polisten müdahale

Ankara'da Kızılay'da Hak ve Özgürlükler Cephesi üyesi ''seçimi protesto'' etmek için TBMM'ye yürümek isteyince polisin müdahalesine uğradı. Dağılmaları yönündeki uyarılara karşılık vermeyen gruba müdahale eden polis, yaklaşık 180 kişilik grubun tamamını gözaltına aldı. (Haksözhaber – 17 Temmuz 07)

 

"Bin Umut" Ankara adayı Keleş'in bürosuna polis baskını

Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çok sayıda sivil ve resmi polis, saat 13.00 sıralarında "Bin Umut" Ankara 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sırrı Keleş'in seçim bürosunu bastı. Polisler seçim bürosunda bulunan yaklaşık 50 kişiye hakaret ederken, hakaretlerine tepki gösteren yurttaşlardan Yunus Yıldız, Muhittin Durmaz ve Cihan Geç'i gözaltına aldı. (DİHA – 17 Temmuz 07)

 

'Bin Umut Adayı'nın posterini asan 5 gence tutuklama

 Mardin'in Savur İlçesi'nin Zonê Köyü'nde 'Bin Umut' Adayı Emine Ayna'nın ziyareti sırasında Ayna'nın posterlerini astıkları ve el bildirileri dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 9 gençten 5'i tutuklandı. (kurdishinfo – 18 Temmuz 07)

 

Bin Umut adaylarına destek konvoyundaki araçlara ceza  

Akın Birdal"a destek için Diyarbakır'ın Bismil ilçesine giden, Leyla Zana ve Osman Baydemir"i Bismil"de yüzlerce kişi karşıladı. Kadınlar, Zana"ya zılgıtlarla, alkışlarla destek verirken, konvoya katılan tüm araçlara para cezası kesildi. (ANF – 18 Temmuz 07)

 

 Zana hakkında bir suç duyurusu daha            

Iğdır Valisi, kapatılan DEP eski milletvekili Leyla Zana'nın Iğdır mitinginde yaptığı konuşmasından dolayı suç duyurusunda bulundu. 20 Temmuz günü Iğdır'da düzenlenen 'Bin Umut' mitinginde konuşan DEP eski Milletvekili Leyla Zana, Kürt sorununun çözümü için, Kürdistan Eyaleti'nin kurulması ve genel af çıkarılmasını istemişti. (ANF – 21 Temmuz 07)

 

DTP'li belediye başkanına 1,5 yıl

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin DTP'li Belediye Başkanı Faik Dursun, kaymakam ve emniyet amirine hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. (Haksözhaber – 27 Temmuz 07)

 

Milletvekillerine düşünce mahkumlarını ziyaret yasak

AK Parti'den ilk icraat geldi. Milletvekillerinin cezaevlerini ziyaret ederek mahkûmlarla görüşme hakkına sınırlama getirildi. Vekiller artık siyasi mahkumları ziyaret edemeyecek. (Haksözhaber – 29 Temmuz 07)

 

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

 

Destek Yoksa Hitler Bıyığı

MHP Çiğli İlçe Başkanı Karal, partisine maddi yardım yapmayan bir esnafı darp etti. Bununla da yetinmeyen Karal, aynı esnafa jiletle "Hitler" bıyığı yaptı. (Yenişafak -11 Temmuz 07)

 

Kocası Öldüresiye Dövdü Hastaneler Kabul Etmedi

Kocası tarafından dövülerek hastanelik edilen Özlem L'yi yer olmadığı gerekçesi ile hastaneler kabul etmedi. (Evrensel  - 12 Temmuz 07)

 

Tatile gitti, bombacı ilan edildi   

İzmir"de AKP ve MHP bürolarına yapılan bombalı saldırı ardından Ağrı Merkeze bağlı Gümüşyazı köyüne tatile giden Dilaver Gün, bombalı saldırılardan sorumlu tutularak gözaltına alındı. Gün iki gün tutulduğu gözaltında işkence gördü. (ANF – 19 Temmuz 07)

 

Karakolda mayınlı işkence

AKP hükümetinin 'işkenceye sıfır tolerans' iddialarına rağmen seçim süreciyle birlikte işkence vakaları arttı. Hakkâri'nin Çukurca ilçesine bağlı Köprülü (Geman) Jandarma Karakolu'na çağrılan Süleyman Demir'e (60), rütbeli askerler tarafından kafasına mayın bağlanırken, ağzına da fünye konularak işkence yapıldı. (kurdishinfo - 19 Temmuz 07)

 

HÖC'lü kadınlara iğrenç işkence

Ankara polisinin, hafta başında yapmak istedikleri yürüyüş sırasında vahşice saldırarak gözaltına aldığı Haklar ve Özgürlükler Cephesi (HÖC) üyelerinin arasında bulunduğu kadınlara, iğrenç işkenceler yaptığı ortaya çıktı. (Haksözhaber- 21 Temmuz 07)

 

Resmi polis aracında işkence iddiası

Polisin, Onur İnce adlı bir genci, resmi polis aracına bindirerek işkence ettiği iddia edildi. İşkence gördüğünü iddia eden İnce'nin anlatımına göre; resmi kıyafetli polis, afiş yapmalarını engellemek istedi. İnce'yi yere yatıran polislerden biri, İnce'nin sırtına çıkarken, diğeri de ellerini kelepçeledi...  (Evrensel - 23 Temmuz 07)

 

 

'Polis dövdü gözümü kaybedebilirim'

Tatvan'da fuar alanı personeli ile tartışan gençlere müdahale eden 30 civarında sivil ve resmi polisin gençleri bir inşaatın içine götürerek dövdüğü ileri sürüldü. Polisin sert müdahalesinden dolayı bir gözünü kaybetme riski taşıyan Aydın Doğan, yaşadıklarını anlatarak polisler hakkında davacı olacağını söyledi. (Evrensel -25 Temmuz 07)

 

Yüzde 52'nin müdürüne polis dayağı açıklaması   

 İnsan Hakları Derneği'nde dün bir basın açıklaması yapan Sinan Tekpetek, 26 Temmuz Perşembe günü saat 23:30 civarlarında kardeşinin nikah yemeği dönüşünde Şişhane'de polis tarafından durdurularak kimliğine bakılıp bırakıldığını söyledi. Tekpetek, daha sonra yürümeye devam ettiğini ancak bir süre sonra yanında aniden duran bir polis otosundan inen polislerin kendisini zorla arabaya soktuğunu iddia etti. Tekpetek, "Polis otosunun içinde bana vurmaya başlayarak surların olduğu ücra bir yere götürdüler. Burada beni indirerek daha şiddetli bir şekilde dövmeye başladılar" dedi. (Birgün –  29 Temmuz 07)

 

Tutukluya görüş sırasında dayak

Ufuk Keskin adlı tutuklunun, ailesi ile görüşme yaptığı sırada gardiyanların saldırısına uğraması, Tutuklu Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYAD) üyeleri tarafından protesto edildi. (Evrensel - 31 Temmuz 07)

 

BASIN VE HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Fırat Dağıtım çalışanı 3 kişi gözaltına alındı    

Fırat Dağıtım Şirketi'nde çalışan 3 kişi, bugün Gündem ve Azadiya Welat gazetesini dağıtırken gözaltına alındı. Alınan bilgilere göre, Fırat Dağıtım Şirketi'nde çalışan Yılmaz Çelik, Sedat Kadran ve Cihan Çağrıcı Yenişehir semtinde gazeteleri dağıtırken polis tarafından gözaltına alındı. (ANF – 03 Temmuz 07)

 

Van"da Özgür Halk bürosuna baskın    

Özgür Halk dergisinin Van"daki bürosu bugün Terörle Mücadele Şubesi"ne bağlı polisler tarafından basıldı. Cumhuriyet Caddesi Özgül Center İş Merkezi'nde bulunan Özgür Halk Bürosunu basan polisler derginin iki çalışanını da gözaltına aldı. Polis büroda bulunan çok sayıda kitap ve dergiye de el koydu. (ANF – 03 Temmuz 07

 

Gündem Gazetesi Mersin bürosuna polis baskını      

Gündem gazetesinin Mersin İrtibat Bürosu'na baskın düzenleyen Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı sivil polisler, büroda yaptıkları aramanın ardından temsilci Bayram Parlak'ı gözaltına aldı. (ANF – 06 Temmuz 07)

 

Gündem gazetesi yine durduruldu

Daha önce 30 ve 15 günlük olmak üzere 2 defa yayın durdurma cezası verilen Gündem gazetesine bir kez daha kapatma cezası verildi. Nedeni ise bugün kullandığı bir başlık: Gündem gazetesine bugünkü sayısında yer alan "Batman'ın mesajı: Gerillayı sahiplenin" başlıklı haberden dolayı 15 günlük yayın durdurma cezası verildi.( Haksözhaber – 12 Temmuz 07)

 

Güncel gazetesine jet kapatma

Gündem gazetesinin 13 Temmuz'da 15 gün süreyle kapatılmasının ardından yayın hayatına başlayan Güncel gazetesi de "Gündem'in devamı" olduğu gerekçesiyle dün 12 gün süreyle kapatıldı. (Haksözhaber – 17 Temmuz 07)

 

312/2 terörü sürüyor

Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Hakka Yürüyüş dergisi editörü Mustafa Seyfullah Kılıç ve derginin Avrupa koordinatörü Muhammed Nazif Erdoğan "Halkı, ırk ve din farklılığı gözeterek, kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçlamasıyla TCK 312/2. maddeden yargılandılar... (Haksözhaber – 20 Temmuz 07 )

 

DİHA muhabirine soruşturma

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, askerlerin Bin Umut adaylarına oy verilmemesi yönündeki baskılarını konu alan haberleri gerekçe göstererek Dicle Haber Ajansı (DİHA) Diyarbakır Bölge Muhabiri Hikmet Erden hakkında, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. Erden hakkında Roj TV'ye katıldığı gerekçesiyle ayrıca soruşturma başlatıldı. (Gündem – 24 Temmuz 07)

 

Polis, vazifenin başında!

Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu tıkır tıkır çalışıyor. Dün gece Özgür Hayat gazetesinin yazı işleri müdürü ile %52 Öfke dergisinin sorumlu yazı işleri müdürü Sinan Tekpetek Şişhane'de polis tarafından durduruldu. Şehrin merkezinden kaçırıldı, dövüldü ve araçtan atıldı. Polisin Tekpetek"in cüzdanına da el koyduğu öğrenildi. (Haksözhaber – 27 Temmuz 07)

 

KÜRTÇEYE YÖNELİK YASAKLAR

 

H Tipi cezaevinde Kürtçe kitap skandalı          

Günlük Kürtçe gazete Azadiya Welat"ın Antep H Tipi cezaevinde bulunan yazarı Zeki Kayar"ın 'Dilê Xembar' isimli kitabının cezaevine girişi engellendi. Cezaevi idaresi komisyonda Kürtçe kitabı okuyacak kimse olmadığı gerekçesiyle Kayar"ın kitabı almasına izin vermedi. (ANF – 05 Temmuz 07)

 

 

Halkalı'da MHP'liler Kürtlere Saldırdı

DTP'nin Halkalı Toplu Konut İdaresi konutlarına girip seçim çalışması yapmak istemesi üzerine DTP ve MHP'liler arasında tartışma çıktı. Sopalarla gece siteyi basan ülkücüler, 'Kürtleri istemiyoruz' diye camları kırdı, iki kişiyi yaraladı. (Bianet - 11 Temmuz 07)

 

Kürtçeye tahammülleri yok

Bin Umut İzmir 2. Bölge Adayı Mehmet Muhdi Aslan için seçim çalışması yapan 6 kişi Kürtçe anons yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. (Gündem – 11 Temmuz 07)

 

Kürtçe'ye tutuklama

Kürtçe üzerindeki baskılar devam ediyor. Batman Belediyesi'nin 40 dönümlük alana yaptığı "Kine Em (Biz Kimiz) Parkı"nın açılışından önce Şıvan Perver'in parkla aynı adı taşıyan parçasını çalan Belediye Kültür Şube Müdürü Ali Sarıpınar ve Kültür şubesi çalışanı Mehtap Ceylan çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza mahkemesince tutuklandılar. (Haksözhaber – 12 Temmuz 07)

 

Sanatçı Rojda ve Armanc gözaltına alındı       

'Bin Umut' Siirt Bağımsız Milletvekilli Adayı Osman Özçelik'in düzenlediği mitinge katılan sanatçı Rojda ve Armanc konser verdi. Mitingde Kürtçe konuşma yapan Rojda ve Armanç gözaltına alınarak, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. (ANF – 17 Temmuz 07)

 

Ahmet Türk, 'Kürtçe propaganda'dan ifade verdi     

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, "Kürtçe propaganda" yaptığı gerekçesiyle DTP eski Genel Başkanı Mardin bağımsız milletvekili adayı Ahmet Türk'ün ifadesini aldı. (Zaman – 17 Temmuz 07)

 

'Kürdistan' Türkiye"ye giremedi           

Kürdistan, daha 15 yaşında genç bir Kürt kızı. Ailesi Duhok bölgesinin tanınmış ailelerinden biri. Kürdistan, ailesi ile birlikte akrabalarını ziyaret etmek için Türkiye"ye gitmek isteyince sınırdan geri çevrildi. Ayrıca sınırdan geçen Celal"lardan 50, Mesut"lardan 100 dolar rüşvet alınıyor. (ANF – 19 Temmuz 07)

 

Şiir okuyan görme engelli dengbêj tutuklandı           

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 30 Haziran'da toprağa verilen DEP eski Milletvekilli Orhan Doğan için kurulan taziye çadırında Kürtçe şiir ve kaside okuduğu gerekçesiyle görme engelli dengbêj Abdulbaki Bilge, 'Türklüğü aşağıladığı' gerekçesiyle propagandası' yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. (ANF – 20 Temmuz 07)

 

Baydemir'e 'Kürtçe broşür'den soruşturma   

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Bağlar Belediyesi Başkanı Yurdusev Özsökmenler ve Büyükşehir'de görevli bazı daire müdürleri hakkında, temizlik konusunda esnaf ve vatandaşların bilinçlendirilmesi faaliyeti kapsamında, Türkçe, Kürtçe ve Zazaca ibareler bulunan broşürleri belediye bütçesinden ödeme yaparak bastırıp, halka dağıtmak suretiyle kanuna aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle soruşturma açılması istendi. (Zaman – 31 Temmuz 07)

 

SORUŞTURMALAR VE GÖZALTILAR

Gösteriyi izleyen Dede"ye örgüt üyeliğinden ceza   

İstanbul Esenler'de düzenlenen bir gösteriyi yol kenarında durup izleyen 10 çocuk, 5 torun sahibi Cüneyt Polat merakı yüzünden adliyelik oldu. Gözaltına alınarak hakkında dava açılan Polat'a " yasadışı örgüt üyesi olmak" ve "patlayıcı madde taşımak" suçlarından toplam 10 ay hapis cezası verildi. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Polat, avukatı aracılığı ile AİHM'ye başvuracak. (ANF- 03 Temmuz 07)

 

Diyarbakır"da 5, Siirt"te 1 gözaltı        

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde 'Bin Umut' bağımsız milletvekili adayları için hazırlanan bayrakların asılmasına 'seçim yasağı' gerekçesiyle müdahalede bulunan polisler, 5 kişiyi gözaltına aldı. Siirt"te de bilinmeyen bir nedenden dolayı bir kişi gözaltında alındı. (ANF – 04 Temmuz 07)

 

50 tutukluya 'Sayın Öcalan' cezası        

Maraş Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki 50 tutukluya 'Sayın Öcalan' ifadesini kullandıkları için 5 ay görüş yasağı ve 250'şer YTL para cezası verildi. (ANF – 10 Temmuz 07)

 

Bursa'da 2 çocuk 'örgüt propagandası' yaptıkları iddiasıyla tutuklandı

Bursa'da duvarlara 'yasadışı slogan' yazdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 18 yaşından küçük 2 çocuk tutuklandı. (DİHA – 12 Temmuz 07)

 

Nurettin Şirin gözaltına alındı

Daha önce Konya'da yapmış olduğu bir konuşmadan dolayı hakkında 301. maddeden dava açılan Nurettin Şirin, mahkemede ifade vermediği gerekçesiyle gözaltına alındı. (Haksözhaber – 17 Temmuz 07)

 

Silopi'de 8 kişi gözaltına alındı    

Şırnak'ın Silopi ilçesinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan ev baskınlarında, "PKK'ye yardım-yataklık ettikleri" öne sürülen biri kadın 8kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 5 kişi, çıkarıldıkları Silopi Cumhuriyet Savcılığı'nca serbest bırakılırken, 3 kişi tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. (ANF – 17 Temmuz 07)

 

Koyunları gözaltına aldılar

Onlar ne yankesici, ne de düşünce suçlusu. Ama burası Türkiye ve sonunda bu da oldu; Ardahan'da Iğdırlı yarı-göçebe köylülere ait iki bine yakın koyun, kaymakamlık emriyle jandarma tarafından çobanlarıyla beraber gözaltına alındı.  (Evrensel - 18 Temmuz 07)

 

Seçim protestocusu 87 kişi tutuklandı

Kızılay'da ''seçimi protesto'' gerekçesiyle önceki gün yaptıkları eylemde gözaltına alınan 132 kişiden 87'si tutuklanarak, cezaevine gönderildi. (Haksözhaber – 19 Temmuz 07)

 

Van'da 2 kişi tutuklandı    

Van'ın Çaldıran ilçesinde 'Bin Umut' Adayı için yapılan mitingin ardından gözaltına alınan 2 kişi, 'Yasadışı slogan atmak' ve 'örgüt propagandası yapmak' suçlamasıyla tutuklandı. (ANF – 20 Temmuz 07)

 

Cizre ve Silopi'de ev baskını: 14 gözaltı

Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 14 kişi gözaltına alındı. Alınan bilgilere göre, Şırnak merkez, Cizre ve Silopi ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 'PKK'ye yardım ve yataklık ettikleri ve dağ kadrosuna katılmak istedikleri' gerekçesiyle 14 kişi gözaltına alındı. (Gündem – 21 Temmuz 07)

 

Şırnak'ta 11 kişi gözaltına alındı            

Şırnak kent merkezi ve Uludere ilçelerinde yapılan operasyonlarda, Bin Umut milletvekili adaylarının seçim gezilerinde yasadışı slogan attıkları ve PKK'ye yardım-yataklık ettikleri iddiasıyla 11 kişi gözaltına alındı. (ANF – 22 Temmuz 07)

 

Diyarbakır'da iki çocuk gözaltına alındı           

Diyarbakır'da bir okulun bahçesine molotof kokteyli attıkları iddiasıyla iki çocuk gözaltına alındı. Alınan bilgilere göre, Yenişehir Beldesi Şair Sırrı Hanım İlköğretim okulu bahçesine molotof kokteyli attıkları iddiasıyla isimleri öğrenilemeyen iki çocuk gözaltına alındı. (ANF – 22 Temmuz 07)

 

Gaziantep'te bir kişi gözaltına alındı

Gaziantep'in Şehitkamil İlçesi'ne bağlı Karacaoğlan Mahallesi'ndeki eve dün gece düzenlenen baskın sonucu Celal Ayhan isimli kişi gözaltına alındı. (Gündem – 26 temmuz 07)

 

Çınar'da DTP'liler gözaltına alındı

DTP Çınar İlçe Başkanı Ramazan Dengiz'in de aralarında bulunduğu 3 yönetici gözaltına alındı. Bin Umut Milletvekilli Akın Birdal'ın önceki gün Çınar'ı ziyaret etmesinin ardından çıkan olayları yatıştırmak isteyen DTP İlçe Başkanı Ramazan Dengiz, İlçe Başkan Yardımcısı Mahmut Ulus ve İlçe yöneticisi Ferman Adsız, 'polise mukavemet etmek' ve 'dil, din, sınıf ayrımı gözeterek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlamasıyla gözaltına alındı. (Gündem – 26 temmuz 07)

 

Urfa'da gösteriye müdahale: 6 gözaltı

Urfa'da Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridi protesto eden gruba müdahale eden polis, 6 kişiyi gözaltına aldı. kendilerine Demokratik Gençlik İnisiyatifi adını veren grup, Öcalan'a uygulanan tecridi ve Urfa'daki seçim sonuçlarını protesto etmek istemişti. (Gündem – 27 Temmuz 07)

 

YAŞAM HAKKI

 

Cizre'de faili meçhul cinayet       

Alınan bilgilere göre, Cizre'de Şevket Yılmaz adlı kişi, kent merkezinde kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerin bıçaklı saldırısına uğradı. Çevredeki vatandaşlar tarafından Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede yaşamını yitiren Yılmaz'ın cenazesi otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. (ANF – 06 Temmuz 07)

 

Diyarbakır'daki polis operasyonunda bir kişi daha öldü      

Diyarbakır'ın Ferit Köşkü Mahallesi"nde dün yaşanan rehine eyleminde polislerin ateş açması sonucu yaralanan 17 yaşındaki Mehmet Özpolat, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Diyarbakır'da Neşet Taş adlı seyyar satıcıyı ayağından yaraladıktan sonra, eve gelen polis memurlarına ateş açarak Hüsamettin İnci adlı polis memurunun ölümüne neden olan İskender Özpolat (53) yapılan operasyon ardından evinde öldürülmüştü. Yapılan operasyon sırasında polisin ateş açması sonucu yaralanan Özpolat'ın oğlu 17 yaşındaki Mehmet Özpolat tedavi altına alınmıştı. (ANF – 14 Temmuz 07)

 

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ

Evliliğe Laik misiniz?

Şişli Evlendirme Dairesi, evlilik cüzdanlarında başörtülü fotoğraf kullanılmasına rağmen evlilik işlemleri için, nüfus cüzdanı, sağlık raporu, ikametgah, 6 adet fotoğraf gibi belgelerin yanında, fotoğrafların 'İnkılap kanunlarına' uygun olması şartı da arıyor. Kurumun camına asılan belgede fotoğrafların inkılap kanunlarına uygun olması isteniyor. (Yenişafak - 8 Temmuz 07)

 

Yasak Genişliyor

Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Lisans tamamlama ile İlahiyat Fakültesi sınavına girmek isteyen başörtülüler 'Hizmet almalarına rağmen' yine sınava giremediler. Marmara İlahiyat Fakültesi'nde gerçekleştirilecek olan sınav için fakülte önüne gelen başörtülüler, yetkililerce sınava alınmadı. Sakallı olarak sınava girenler de, "sizin kağıtlarınıza işaret koymak zorundayız" denilerek psikolojik baskıya maruz bırakıldı. (Mili Gazete - 09 Temmuz 07)

 

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Eren Keskin'e Bir Yıl Hapis

İnsan Hakları savunucusu Av. Eren Keskin Çerkezköy'de yargılandığı bir davada "Cumhuriyeti alenen tahkir ve tezyif etmek" iddiasıyla 1 yıl hapis cezası aldı. (Evrensel - 11 Temmuz 07)

 

MAYIN VE PATLAYICILAR

Çaldıran'da mayın patladı: 2 yaralı

Van'ın Çaldıran ilçesinde araziye döşenen mayının patlaması sonucu, hayvanlarını otlatan 2 kardeş yaralandı. Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Hangedik köyünde yaşayan İzzet Sanlav (12) ile Nevzat Sanlav'ın (14), köy yakınındaki arazide otlattıkları sürüden bir büyükbaş hayvan, daha önce döşenen mayına bastı. Mayının patlaması sonucu Nevzat ve İzzet Sanlav yaralandı. (Gündem – 24 Temmuz 07)

 

ÇETELER

 

İzmir'de Hudson provası

İzmir'de tahrip gücü büyük bomba bir hurdacının farketmesiyle etkisiz hale getirildi. Bombanın ABD'deki Hudson Enstitü'deki katliam senaryolarının ilk provası olduğu belirtiliyor. Hudson Enstitü'deki 'dehşet seneryosu'na TSK'dan üst düzey askeri temsilciler de katılmıştı. (Gündem – 13 Temmuz 07)

 

Van'da korucubaşı köylülere saldırdı

Van'ın Başkale İlçesi'nde daha önce Gül-Pa Fabrikası'nı silahlarla basan Demokrat Parti (DP) Van Milletvekili Adayı korucubaşı İskender Ertuş'un adamlarının, bu kez de Bin Umut Adayı'na oy veren bir köyü bastığı bildirildi. Seçimi kaybeden Ertuş kendisine bağlı korucular ile önceki gün Gedikbaşı (Kog) Köyü'ne baskın yaptı. Köy muhtarı Zahir Şeran'ı takibe alan korucular, muhtarın evini silahlarla taradı. (Gündem – 27 Temmuz 07)

 

ORMAN YAKMA

Dersim'de askerler orman yaktı           

Dersim Nazimiye İlçesi Şehit Mehmet Jandarma Karakolu yakınlarındaki ormanlık alanda yangın çıktığı bildirildi. Söz konusu yangına şu ana kadar herhangi bir müdahalenin yapılmadığı kaydedilirken, ormanlık bölgenin askerler tarafından ateşe verildi ileri sürüldü. Ormanlık alandaki yangın devam ediyor. (ANF – 13 Temmuz 07)

 

DİĞER

İnşaat İşçilerinin Eylemine Polis Saldırısı   

KIRKLARELİ Lüleburgaz 8 Kasım Mahallesinde, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yüklenici firma Özyapı Şirketi'ne verilen inşaatta çalışan yaklaşık 150 işçi öğle saatlerinde maaşlarını alamadıkları için şantiye içinde bulunan yönetici binasının önünde toplandı. Olay yerine gelen emniyet güçleri işçileri dağıtmayı başaramayınca cop ve biber gazıyla işçilere saldırdı. Polisin saldırısı sonucu 5 işçi çeşitli yerlerinden yaralanırken, 10 işçi gözaltına alındı. (Birgün - 04 Temmuz 07)

 

Emniyet'te Pano Skandalı   

 İSTANBUL Bağcılar'da gürültü nedeniyle çıkan kavgada Mete Ergün'ü silahıyla öldüren polis memuru Erdem Yücel'in yaralı fotoğrafları Emniyet Müdürlüğü girişindeki panoda sergilendi. Polis memurunun kendisine döner bıçağı ile saldıran kişiyi öldürmek zorunda kaldığı ileri sürüldü. Panodaki resimler Emniyet'e gelenlerin tepkisine yol açtı.(Birgün - 30 Haziran-07)

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları İzleme Komisyonu

Önceki ve Sonraki Haberler