Ali Şükrü Bey’in İsmini Tabeladan Kaldıran CHP’li Belediyeye Tepki

Ali Şükrü Bey’in İsmini Tabeladan Kaldıran CHP’li Belediyeye Tepki

Ali Şükrü Bey isminin CHP’li belediye tarafından Beşikdüzü’ndeki kültür merkezinin tabelasından silinmesi üzerine bir açıklama yapan Eynesil Özgür-Der, bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Eynesil Özgür-Der tarafından yapılan basın açıklamasının tam metni:

Ali Şükrü Bey'in, Beşikdüzü'ndeki Kültür Merkezinin Tabelasından İsmini Kaldıran CHP'li Belediye'nin Bu Tavrını Kınıyoruz!

Türkiye'de resmi ideoloji ile hesaplaşma sadedinde Dersim katliamından dolayı bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından özür dilenmiş, İskilipli Atıf Hoca'nın şehid edilmesi ve Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey'in katledilmesinden dolayı da iade-i itibar sağlanmıştı.

Eynesil ve Trabzon'daki Müslümanlar da Ali Şükrü Bey'in kurucu baninin telkinleri sonucu Topal Osman tarafından katledilmesini gündemleştirip konferans ve anma toplantısı yaparak duyarlılık oluşturmuştu. Bu duyarlılık sonrası Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ali Şükrü Bey ile ilgili panel düzenleyerek oluşan rahatlatıcı ortamdan da yararlanıp hayatını, mücadelesini ve şehadetini öne çıkartıp Boztepe'de yalnızlığa terkedilen mücadeleci şahsiyet Ali Şükrü Bey'in mezarını ise tadilattan geçirerek daha görünür hale getirmişti. Aynı zamanda Beşikdüzü eski Belediye Başkanı tarafından ise yine Beşikdüzü'nde inşa edilen kültür merkezine ismi verilerek mücadelesini ve temsil ettiği dava halka ulaşsın diye panel düzenlenmiş, konuşmacıların kitapları katılımcılara ücretsiz dağıtılmıştı.

Ne var ki; 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası Kemalist vesayetle ve milliyetçi kadrolarla uzlaşı sonrası oluşan konsensüste Eski Türkiye'nin kutsalları daha çok muhafazakârlar eliyle pazarlanmaya başlandı. Süreç içinde epeyce evrilen iktidarın söylemi ile taban arasında makas açılınca Anıtkabir'e ziyaretler kitleselleşti. 2023'e kadar tüm milli gün kutlamalarının içeriğinin daha da artırılarak kutlanması emri verildi. Yaşadığımız Coronavirüs günlerinde ise balkonlardan istiklal marşı, 10. yıl marşı gibi buruk(!) kutlamaların yanında sanal olarak Samsun uçuş bileti gibi saçmalıklarla akıl tutulması yaşanan bir ortamdan cesaret alan CHP belediyeleri İzmir'de camilerden Çaw Bella dinletmelerinin yanında, Trabzon/Beşikdüzü CHP'li Belediye Başkanı tarafından buyurgan, faşist bir uygulama ile kültür merkezinden Ali Şükrü Bey'in ismi silindi.

CHP Beşikdüzü Belediyesi işçilerinin mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için uğraşmak yerine Kemalist vesayete karşı mücadele vermiş Ali Şükrü Bey'in hatırasıyla hesaplaşma yolunu seçiyor. CHP'li belediyenin bu tutumunun hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu belirtiyor; bu faşist, tek tipçi ve jakoben uygulamayı kınıyoruz. Bizler bu uygulamadan bir an önce vazgeçilip Kültür Merkezine tekrar Ali Şükrü Bey'in isminin verilmesini talep ediyor, CHP'li Beşikdüzü Belediyesini bu tavrından vazgeçmeye davet ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler