Eynesil’de Suriye İntifadası Gecesi

Eynesil’de Suriye İntifadası Gecesi

Suriye rejimi tarafından 2 ayı aşkın bir süre rehin tutulan Gazeteci-Yazar Adem Özköse Özgür-Der Eynesil girişimi tarafından düzenlenen programda konuştu.

Adem Özköse Ortadoğu İntifadası’nın arkasında ABD’nin değil; Müslüman halkların olduğunu söyledi.

Özgür-Der Eynesil Girişimi Mavi Marmara ve Suriye’de ki intifadayı anmak ve anlamak için bir gece tertip etti. Program Etiyopyalı Abdurrahman Cemal’in okuduğu Kuran’ı Kerim’le başladı.

Kur’an’ı Kerim ve mealinin okunması sonrasında programın sunucusu Halil İncekara Mavi Marmara ile ilgili yazdığı bir yazıyı okudu. İncekara iki yıl önce yaşanan Mavi Marmara olayının bugün hala devam etmekte olan Ortadoğu İntifadası’nın tetikleyicilerinden biri olduğunu belirtti. Akabinde gece, içerisinde Mavi Marmara ve Suriye’den kareler olan sinevizyon gösterimi ile devam etti. Ardından Grup Ebrar, “Mavi Marmara, Ey Şehid, Savaşa Girdi Kalbim ve Milyonlarız Biz” adlı parçaları seslendirerek ezgi dinletisi gerçekleştirdi. Daha sonra Gazeteci-Yazar Âdem Özköse konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

İntifadaların Arkasında Halklar Var

Özköse konuşmasına zindanda kaldıkları süre içinde kendilerine yapılan dualara teşekkür ederek başladı. Mavi Marmara ile alakalı anılarını da anlatan Özköse, Ortadoğu İntifadası ile ilgili de şunları söyledi: “Bugün yaşanan Ortadoğu’daki intifadaların arkasında Batılı güçlerin olduğuna inanmıyorum. Bölgede yaşanan olaylar yıllardır süren zulme karşı bir başkaldırı, biriken öfkenin patlamasıdır. Ortadoğu İntifadası’nı komplocu veya Batı merkezli düşünce kuruluşlarının raporlarıyla okuyanlar yanlış okuyorlar. Suriye’deki intifada da tıpkı diğer intifadalar gibi şehitlerin kanlarıyla kitleselleşti ve yıllardır yaşanan zulüm ve baskının biriktirmiş olduğu öfke halkı sokaklara döktü. Suriye İntifadası’nı yönlendirenler daha çok orta kuşak akademisyenler ve âlimlerdir. Suriye direnişinin ABD ve İsrail tarafından organize edildiği bir iftiradır. Bedel ödemeyi göze almış, daha özgür bir ortam için direnen bir halk var Suriye’de. Suriye’deki direnişin lokomotifi Müslüman gençlerdir. Suriye’de ayaklanmayı başlatanlar babaları Hama’da ölen çocuklardır” dedi. Özköse daha sonra Suriye’de rehin olarak tutulduğu 68 gün boyunca yaşadıklarını anlattı. Mavi Marmara ve Suriye İntifadası’na destek gecesi Şeyh Ahmet Yasin’in ümmetin suskunluğunu Allah’a şikayet ettiği duayla sona erdi.

Haber: Halil İncekara

eynesil-20120607-01.jpg

eynesil-20120607-02.jpg

eynesil-20120607-03.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler