Eynesil’den Suriye İntifadasına Bin Selam

Eynesil’den Suriye İntifadasına Bin Selam

Eynesil’de Suriye İntifadası’nın 4. Yılı’nda direnişe selam göndermek için basın açıklaması düzenlendi.

Eynesil Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasının sunuculuğunu Eynesil Özgür-Der temsilcisi Şükrü Uzun yaptı. Basın açıklamasına konuşmacı olarak Haksöz Dergisi Yazarı Hamza Türkmen ve Suriyeli Velid Süleyman katıldı.

Basın açıklamasında Hamza Türkmen, ümmet coğrafyasına yayılan ve 17 Aralık 2010’da Tunus’ta başlayan diktatörlere karşı özgürlük ve adalet hamlesinin devrim rüzgarları 15 Mart 2011 yılında Suriye’nin genç çocuklarını da etkilediğini söyledi. Suriye’nin güneyinde ki Dera şehrinde duvarlara ‘Biz de diktatörü istemiyoruz’ yazan 15-17 yaşlarında ki genç çocukları tutuklayan Esed rejimi bu çocukları işkence ile öldürünce önce çocukların aşiretleri sonra zulme uğrayan topyekün Suriye halkı, Suriye’de ki Baas diktatörüne adalet, özgürlük ve reform diye protestolarını yöneltti. 6 ay boyunca her gün ölen ama tek kurşun atmayan bu barışcıl direniş, kitlesel katliamlarla karşılaşınca silahlı mukavemet safhasına geçmek zorunda kaldı. Suriye’de ki direnişin kazanması Müslümanların lehine olacağı için aynı Bosna katliamı gibi başta Rusya, İsrail, ABD ve maalesef ki İran İslam İnkilabı’nın üst değerlerine ihanet eden İran üç maymunu oynamaya başladı. Şimdi Suriye direnişi 4. şeref yılına giriyor. Tabi ki kitlesel katliamlar ve mahrumluklar ön planda; ama Suriye Müslümanları bu süreçte İslami kimliğini tüm komplolara rağmen daha da kavileştiriyor. Önce Allah yardımına ve sonra da Müslümanlarının fiili dualarına muhtaçlar. Bu konuda Türkiye’nin rolü ve konumu çok önemlidir. Onlar direniyor ve ‘Allah sizi canlardan ve mallardan eksiltmeyle imtihan eder’ ayetine tevekkül içinde adalet ve özgürlük mücadelesini yükseltiyorlar. Bu iman intifadasını selamlıyoruz.

Daha sonra  Suriye Direniş Cephesinden misafir olarak Eynesil’e gelen Velid Süleyman, yaşanan olayların canlı şahidi olarak şunları söyledi: Baas zulmü artık dayanılmaz noktaya geldi. Öldürülen ve sürgün edilen insanlar had safhaya ulaştı. Durum gün geçtikçe vahimleşiyor. Suriye’ye gönderilen yardımların devam etmesi gerekiyor. Türkiye halkından beklentilerimiz oldukça yoğundur. Suriye’de varil bombalarının ve scud füzelerinin tahribatıyla binaların çoğu tarumar edildi. Açlıktan ölen insanlarımız gün geçtikçe artıyor. Dolayısıyla gelen yardımların önemi de o kadar değer ifade ediyor. Direnişimizi destekleyen tüm Türkiye ve Dünya Müslümanlarını biz de selamlıyoruz.

Konuşmalardan sonra 4. yılına giren Suriye intifadasını selamlamak amacıyla Eynesil Özgür-Der Temsilciliği’nin kaleme aldığı bildiriyi de Şükrü Uzun okudu. Ve program Bahadır Bayram’ın yaptığı dayanışma duası ile sona erdi.

Yapılan etkinlikte ‘Yaşasın Suriye Direnişimiz’, ’Katil Esed Suriye’den Defol’, ’Katil Rusya Suriye’den defol’, ’Katil İran Suriye’den Defol’ , ‘Müslüman Zulme Boyun Eğemez’ gibi sloganlar atan grup sık sık tekbir getirdi.

 

eynesil-20140319-01.jpg

 

eynesil-20140319-02.jpg

 

eynesil-20140319-03.jpg

 

eynesil-20140319-04.jpg

 

eynesil-20140319-05.jpg

 

eynesil-20140319-06.jpgeynesil-20140319-07.jpg

eynesil-20140319-08.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler