Trabzon’da “Kur’an Nesli” Semineri

Trabzon’da “Kur’an Nesli” Semineri

Eynesil Özgür-Der ve İlim Yolcuları Derneği, “Seyyid Kutup ve Kur’an Nesli İnşası” konulu bir seminer düzenledi.

Özgür-Der Eynesil Temsilciliği ve Akçaabat İlim Yolcuları Derneği’nin birlikte organize ettiği ‘İslami Mücadelede Öncü Şahsiyetler’ konferans serisinin üçüncüsünü ‘Seyyid Kutup ve Kuran Nesli İnşası’ konusuyla Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer sundu.

Programı Uğur Şener’in sunumuyla başladı. Arif Uzun’un Kuran tilavetiyle devam eden program Şehit Seyyid Kutup’un biyografini anlatan sinevizyonla devam etti. Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Seyyid Kutub’u diğer öncülerden ayıran faktör nedir diye konuşmasına başlayan Musa Üzer, bugün birçok İslami kurum-kuruluş ve cemaatlerin yapmadığı-yapamadığı tarih-toplum değerlendirmesi yapması ve çözüm önerilerinde bulunması olduğunu söyledi.

Şehid için âlim, entelektüel ve dava adamı vasıflarını üzerinde barındıran bir şahsiyet olduğu vurgusunu yapan Üzer, Şehid’in İslami düşünceyi hayatın her yerine hâkim kılma düşüncesi Cemal Abdunnasır’la ihtilaflara neden olarak Milli Eğitim ve Kültür Müsteşarlığından istifa etmesine sebebiyet verdiğini söyledi.

Cezaevine girdiği dönemde Şehid’in, İhvan-ı Müslimin’i yeniden dizayn etmek için önemli tespitlerde bulunduğunu söyleyen Üzer,’inanç, bilgisizlik, ahlak ve değerler bakımından yaşadığımız toplumun Mekke toplumu gibi’ olduğu ve ‘İnsanların zihin ve kalplerine sahih İslam anlayışını oturtmak’ gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda ‘İslam düzeninin acilen uygulanmasını istemek öncelikli hedef olmadığı, sahih islamı topluma taşıma faaliyeti yürütülmesi gerektiği’ düşüncelerinden bahseden Üzer, Toplum değerlendirmesi için yaptığı cahiliye tanımlamasına karşı tekfirci olduğu düşüncesiyle itiraz edildiği ama kendisinin kesinlikle bunu durum tespiti için söylediği ehli kıble olan kimsenin tekfir edilmeyeceği vurgusunun olduğunu söyledi.

İdamına sebep olan ‘Yoldaki İşaretler’ kitabındaki kuran nesli düşüncesini değerlendiren Üzer, ilk dönem sahabelerin cahiliye hayat tarzına karşı kapsamlı bir hicret gerçekleştirip mücadele içinde kazanımlar sağlayarak ümmet olma yoluna gittiğini ama şuan ümmetin varolmadığı bizlerin de yeniden bireyden başlayarak mücadele içinde Kuran nesli nüvelerini oluşturmamız gerektiğini söyledi.

Mücadele içindeki metod konusuna da değinerek ‘Rabbani Metod’ algısının yanlışlığına vurgu yapan Üzer, Şehidin eleştirdiği Sahife Fıkhına karşı Hareket Fıkhı anlayışını açıklayarak konuşmasını bittirdi.

Program soru-cevap kısmından sonra Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya’nın sunacağı ‘Mevdudi ve Cemaati İslami’ konulu konferansın duyurusuyla tamamlandı.

20130114_192952.jpg

20130114_194402.jpg

20130114_192920.jpg

***

Doğu Karadeniz Dernekler Toplantısı Yapıldı

Öte yandan ‘Seyyid Kutup ve Kurannesli İnşası’ konulu konferanstan önce İHH Trabzon Bürosunda Özgür-der Eynesil Temsilcisi Şükrü Uzun, İHH Trabzon YK Başkanı Dr. Kadir Murat Topçu, Akçaabat İlim Yolcuları Üyesi Âdem Kasap, Rize-Gül Yetiştiren İnsanlar Derneği (Gül-der) üyesi Hamit Hacıfazlıoğlu ve Kemalpaşa-Hopa Yeryüzü Kültür Derneği Başkanı Bahattin Yılmaz’ın katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Ramazan ayı içinde Eynesil’de başlayıp altıncısı düzenlenen toplantının gündemi ‘SURİYE ve SORUMLULUĞUMUZ’ konusuydu. İki yılını dolduracak olan Suriye İntifadasının son durumu değerlendirilerek yaşanan mücadele ve direnişin ümmet olma yolunda Türkiye ve dünya Müslümanlarını umutlandırdığı vurgulandı. Soğuk kış şartlarında Katil-Baas Esed Diktatörüne karşı direnen kardeşlerimize ensar olma bilinciyle sorumluluklarımız konuşuldu. Toplantıdan çıkan sonuçlar şunlardır;

1-Bir ekmek bir battaniye kampanyası çerçevesinde 27 Ocak 2013 Pazar günü bir tır yardım malzemeleri Rize Gül-der, Trabzon İHH, Akçaabat İlim Yolcuları Derneği ve Özgür-der Eynesil Temsilciliği’ne uğrayıp Suriye’ye ulaştırılmak üzere yola çıkacak.

2-Suriye İntifadasını Doğu Karadeniz’de gündemleştirmek adına Rize, Trabzon ve Giresun’da konferans düzenlenmesine karar verildi.

3-İkinci yılına yaklaşan Suriye İntifadasının yıldönümü olan 18 Mart’ta eş zamanlı olarak Hopa-Kemalpaşa, Rize, Trabzon ve Giresun’da basın açıklaması yapılması karalaştırıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler