"301 hukuksuzluğu devam ediyor"

"301 hukuksuzluğu devam ediyor"

Özgür-Der, Mehmet Pamak ve Yusuf Tanrıverdi'nin eğitimde resmi ideolojik dayatmaları eleştirdikleri için TCK 301’den yargılanmalarını bir kere daha protesto etti ve düşünce özgürlüğü önündeki engelleri eleştirdi.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamanın tam metni:

 

301 HUKUKSUZLUĞU DEVAM EDİYOR!

 

08 Mart 2008

Mehmet Pamak ve Yusuf Tanrıverdi'nin Yargılanmaları Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesinde Sürüyor!

 

Düşünce özgürlüğü önündeki engelleri kaldırmaya yönelik vaad sağanağına rağmen kanaatlerini açıkladıkları için insanlar yargılanmaya devam ediyor. Başbakan ve hükümet temsilcileri düşünce ve ifade özgürlüğü önünde açık bir engel oluşturduğu genel kabul gören TCK'nın ünlü 301. maddesi ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapacaklarını sürekli tekrarlamaktalar. Buna karşın pek çok gazeteci, yazar ve muhalif aydın sözlerinden, yazdıklarından ötürü mahkemelerde 301. madde mesaisini sürdürüyor.

 

Türkiye'de insan hakları alanında giderek sistematik bir ihlal kaynağı haline gelen 301. madde yargılamalarından biri daha 10 Mart 2008 Pazartesi günü saat 09.30'da Ankara adliyesinde icra edilecek. İLKAV tarafından düzenlenen "Resmi İdeoloji Kıskacında Eğitim Sistemi ve Din Eğitimi" başlıklı panelde yaptıkları konuşmalardan dolayı haklarında dava açılan İLKAV Başkanı Mehmet Pamak ve Öğretmen-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi'nin yargılanmalarına devam edilecek.

 

Özgür-Der olarak Mehmet Pamak ve Yusuf Tanrıverdi'nin eğitimde resmi ideolojik dayatmaları eleştirdikleri için yargılanmalarını bir kere daha protesto ediyor; basın yayın kuruluşlarını sadece medyatik isimlerle ilgili değil, tüm mağdurların davalarına duyarlı olmaya çağırıyoruz. Ayrıca Meclisten ve hükümetten artık içeriksiz vaatleri bir kenara bırakıp, başta 301. madde olmak üzere düşünce ve inanç özgürlüğüne yönelik tüm kısıtlamaları gidermek üzere harekete geçmesini, bekliyoruz.

 

Hülya Şekerci

Özgür-Der Genel Başkanı

  

Duruşma Tarihi: 10 Mart 2008 Pazartesi

Saat: 09.30

Yer: Ankara Adliyesi 3. Asliye Ceza Mahkemesi

Önceki ve Sonraki Haberler