Abdulkadir Molla’nın İdamı Protesto Yürüyüşüyle Kınandı

Abdulkadir Molla’nın İdamı Protesto Yürüyüşüyle Kınandı

Bangladeş Cemaati İslami Genel Sekreter Yardımcısı Abdulkadir Molla’nın idam edilmesi Fatih’te protesto edildi.

Özgür-Der'in çağrısıyla Cuma namazında Fatih Camiinde toplanan grup, namazın ardından açtıkları pankartlar, döviz ve flamalarla kortej halinde yürüyüşe geçti. Fevzipaşa Caddesini tek taraflı trafiğe kapatan grup tekbirler ve sloganlarla Saraçhane Parkına kadar yürüdü.

"Katil Hasina Hesap Verecek! Bangladeş'te Zafer İslam'ın Olacak!", "Müslüman Zulme Boyun Eğmez!" yazılı pankartlar açan grup, "Şehit Abdulkadir Molla'ya ve Cemaat-i İslami'ye Bin Selam!", "Stop Political Killings İn Bangladesh!", "Bize Kulluk Et Dediler, Ben de 'Asın' Dedim!", "Tağutların Affını Reddedip Şehadeti Seçenler İftiharımızdır!" yazılı dövizler ve tevhid flamaları taşıdı. Eylemde Abdulkadir Molla'nın Suriyeli şehit komutan Abdulkadir Salih ile yan yana fotoğraflarının bulunduğu "Ümmet Abdulkadirlerle Diriliyor!" yazılı döviz de dikkat çekti.

Eylemde Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, İmkander Başkanı Murat Özer, Davet-Der Başkanı Ahmet Yıldız, Köklü Değişim Temsilcisi Mahmut Kar, gazeteci-yazar Ahmet Varol ve Haksöz Dergisi yazarı Hamza Türkmenbirer konuşma yaptılar.

Yapılan konuşmalarda Abdulkadir Molla'yı şehit edenlerin hukuksuzluk ve adaletsizliğin timsali olarak tarihe geçecekleri belirtildi. 90 yaşındaki bir kişinin idamının aynı zamanda Bangladeş'te İslami hareketi tasfiye amaçlı olduğunun ifade edildiği açıklamalarda Molla'nın direnişinin Suriye, Filistin, Çeçenistan, Keşmir, Arakan davasından farklı olmadığına dikkat çekildi. Kardeş halklar arasına sınır çizilmesine ve bölünmeye karşı olduğu için mahkûm edilen Abdulkadir Molla'nın hayatını pazarlık konusu yapmadığına vurguda bulunan konuşmacılar Molla'nın "ümmetin iftiharı" olduğunu ifade ettiler. Bangladeş yönetiminin işlediği cinayetten dolayı üzüntülü olduklarını fakat yaşına rağmen Molla'nın örnek duruşuyla gurur duyduklarını belirttiler.

Özgür-Der tarafından düzenlenen eyleme İmkander, Davet Derneği, Köklü Değişim Dergisi, Gençlik Derneği, Doğru Haber Gazetesi temsilcileri de destek verdi.

Yürüyüş ve konuşmalar boyunca "Şehit Molla Yolun Yolumuz!", "Katil Hasina Hesap Verecek!", "İslami Hareket Engellenemez!", "Şehitlerin Yolunu Sürdüreceğiz!" gibi sloganlar atan grubun eylemi tekbirlerle sona erdi.

Foto Galeri İçin Tıklayınız...

20131213-fatih-sarachane-abdulkadir-molla-yuruyus-(01).jpeg

20131213-fatih-sarachane-abdulkadir-molla-yuruyus-(1).jpg

20131213-fatih-sarachane-abdulkadir-molla-yuruyus-(4).jpg

Foto Galeri İçin Tıklayınız...

Önceki ve Sonraki Haberler