Afganistan'daki Şehitlerimiz Fatih'te Anma

Afganistan'daki Şehitlerimiz Fatih'te Anma

Afganistan’da topluca şehit edilen Türkiyeli Müslümanlar için Fatih’te gıyabi cenaze namazı kılındı.

Afganistan’ın Veziristan bölgesindeki günlerce süren yoğun bombardımanı neticesinde şehit düşen Türkiyeli 21 Müslüman ve tüm Afgan şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılan Türkiyeli Müslümanlar işgalci ABD’yi protesto ettiler.

Cuma namazı sonrası Fatih Camii'nde şehitler için gıyabi cenaze namazı kılarak başlayan etkinlik ABD’yi ve NATO’yu lanetleyen sloganlarla devam etti.

“Türkiyeli Şehitlerimiz Onurumuzdur! Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi; Yaşasın Afganistan Direnişimiz!” yazılı pankart açan Müslümanlar, “Katil ABD/NATO, Topraklarımızdan Defol!”, “Afganistan ABD’ye Mezar Olacak!”, “Afganistan Şehitlerimiz Onurumuzdur!” vb. yazılı dövizler taşıdılar.

Murat Ayar’ın sunumunu yaptığı eylemde bir konuşma yapan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, şehit olan kardeşlerimizin hayatın gayesinin ne olması gerektiğini hatırlattıklarını ve Allah için fedakârlığın zirvesini temsil ettiklerini belirtti. İslam Ümmetinin tek bir organizma olduğunu ifade eden Kaya, Afgan coğrafyasına yansıyan iki Türkiye görüntüsüne dikkat çekti. “Biri devletin yüzü: Kemalist, laik, işbirlikçilik geleneğinin uzantısını oluşturuyor. NATO kuvvetleriyle birlikte Kabil’in, yani işbirlikçi Karzai yönetiminin güvenliğinde görev alıyor. Diğer görüntüde ise Afgan halkının cihadına, direnişine destek olmak için sıcak yuvalarını, ailelerini, her şeylerini terk eden gençlerimiz var; yiğit, fedakâr gençler. Hangi görüntü gerçeği, hakikati temsil ediyor?

Hükümete Afgan halkının topraklarını kirleten emperyalistlere hizmet etmeme çağrısında bulunan Rıdvan Kaya, Filistin, Mısır, Tunus, Libya, Suriye ve Yemen’deki zalimleri hatırlattı. “Afganistan şehitlerimizle iftihar duyuyoruz” diyen Kaya, şehitlerin ailelerine de seslendi: “Ey acılı anneler, babalar şüphesiz evlatlarınızın acısı büyüktür, derindir. Çocuklarınızı göremediniz, son bir kez konuşamadınız, ziyaret edebileceğiniz bir mezarları dahi yok, bilmiyorsunuz. Ama bilin ki, evlatlarınız yitip gitmedi, Ümmetin kalbinde yaşıyor.

Basında şehit edilenler hakkında “21 Türk” ifadesi kullanılmasını da eleştiren Rıdvan Kaya’nın konuşmasının geniş özetini yandaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz: >>> Evlatlarınız Yitip Gitmedi

Eylemde Ahmet Turgut Uluocak da bir konuşma yaptı. Şehitlere rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Uluocak, pragmatist ve reel politikçi hesaplara kurban edilen duyarlılıklara dikkat çekti. Müslümanların dünyanın her yanında Allah’a kulluk ve tevhid için mücadele etmekle mükellef olduğunu belirten Uluocak, farklı tanımlamalarla Müslümanların mahkûm edilemeyeceğini ve Müslümanların kanının ucuz olmadığını belirtti. Uluocak, ölümün kaçınılmaz olduğunu ifade ederek şehadetin bir yaşama biçimi olduğunu ifade etti. Küresel emperyalizmin hesaplarına, kirli oyunlarına alet olmayacaklarını vurgulayan Uluocak, kanları ve canlarıyla Allah’ın dininin yeryüzündeki tanıklığını gösteren tüm Afgan şehitlerine selam ederek sözlerini bitirdi.

“Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol!”, “Yaşasın İslami Mücadelemiz!”, “Afganistan EBD’ye Mezar Olacak!”, “Şehitlerin Yolunu Sürdüreceğiz!”, “İşgalci NATO’ya Ortak Olma!”, “Zulüm Biter; Sabır, Savaş, Zafer!”, “Yaşasın Küresel İntifada!”, “Yaşasın Ümmetin Direnişi!”, “Emperyalizm Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!” vb. sloganların atıldığı eylem boyunca tekbirler getirildi.

Eylem, gıyabi cenaze namazını da kıldıran Necmettin Irmak’ın yaptığı dua sonrasında İngiltere ve ABD bayraklarının ateşe verilmesiyle sona erdi.

HAKSÖZ-HABER

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi01.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi02.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi03.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi04.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi05_mucahit-eymen.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi06.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi07.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi08-ridvan-kaya.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi09.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi10.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi11.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi12_ahmet-turgut.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi13.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi14_ingiliz-abd-bayragi-yaktilar.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi16.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi17.jpg

fatih-camii_afganistan-turkiyeli-sehitler_giyabi_cenaze_namazi18.jpg

FOTO: Büşra Bulut / Haksöz-Haber

***

BASIN BİLDİRİSİ:

İnna lillah ve inna ileyhi raciun

ŞEHİTLERİMİZ ONURUMUZDUR!

KAHROLSUN ABD EMPERYALİZMİ!

YAŞASIN AFGANİSTAN DİRENİŞİMİZ!

02 Aralık 2011

Afganistan Ekim 2001’den bu yana ABD ve NATO güçlerinin işgali altında. İslam coğrafyasının muhtelif bölgelerinde olduğu gibi küresel emperyalizm burada da akılalmaz zulümler icra etmekte. Meşru yönetimi yasadışı ilan ederek ve uyduruk gerekçeler ileri sürerek işgal ettikleri bu ülkede emperyalistler, işbirlikçiler marifetiyle kendilerine hizmet edecek bir düzen tesis etme çabasındalar. Afgan halkının ilk günden itibaren bu dayatmaya boyun eğmemesi ve direnişini sürdürmesi karşısında ise giderek daha bir azgınlaşmakta ve katliamlarının boyutunu genişletmekteler.

Amerikan güçleri uzunca bir süredir saldırılarını Afganistan sınırları dışına da taşırmışlardır. Bu çerçevede Afganistan-Pakistan sınır bölgesinde ve hatta Pakistan içlerine yönelik gerçekleştirilen saldırılarda her gün pek çok insan katledilmektedir. Mücahit gruplarına ve savunmasız sivillere, hatta kimi zaman Pakistan güçlerine yönelik yoğun saldırılar gerçekleştirilmektedir.

ABD işgal güçlerinin saldırılarında son olarak Türkiye’nin muhtelif şehirlerinden Afganistan’a giden Müslümanlar hedef alınmıştır. Kasım ayının ilk haftasında Pakistan’ın Veziristan sınır bölgesinde insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırılarda tam 21 Türkiyeli Müslüman şehid edilmiştir. Adana, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, Tokat ve Van gibi Türkiye’nin farklı şehirlerinden mazlum ve müstezaf Afgan halkının mücadelesine destek vermek için bölgeye giden bu kardeşlerimiz mevzilerine yönelik bombardıman neticesinde Rablerine kavuşmuşlardır.

Bu kardeşlerimiz hayatlarıyla İslam Ümmetini bölen, parçalayan sınırların hiçbir şey ifade etmediğini ispatlamışlardır! Canlarını ortaya koyarak İslam beldelerini işgal altında tutan emperyalistler ve işbirlikçilerine asla rahata eremeyeceklerini ve Müslümanları zulme boyun eğdiremeyeceklerini haykırmışlardır! Allah yolunda ve Rablerine “Bize katından bir yardımcı gönder” diye niyaz eden müstezaflar için her şeylerini terk edip, şehadete koşan bu kardeşlerimiz bizlere ve tüm dünyaya izzetli bir hayatın ancak fedakarlığı ve ölümü göze almakla mümkün olabileceğini hatırlatmışlardır!

Sahip oldukları çok kısıtlı imkanlara rağmen, sarsılmaz imanları ve fedakarlıklarıyla dünyanın birleşmiş müstekbir güçlerine karşı izzetle direnen; dün Sovyet yayılmacılığına mezar kıldıkları topraklarında bugün de Amerikan emperyalizmini bozguna uğratan kahraman Afgan halkının direnişine selam olsun!

Ve işgalcilerce yağmalanan, sömürülen, kirletilen dünyamızı pak kanlarıyla temizlemek için ölümü göze alan fedakar gençlerimize selam olsun!

Emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin topraklarımızda istedikleri gibi at koşturamayacaklarını; İslam Ümmetinin işgale, zulme, sömürüye karşı bir vücudun azaları gibi hep birlikte karşı koyup direneceğini tüm dünyaya öğreten; emperyalist yayılmacılığa karşı inancımızın mekan ve sınır tanımadığına şahitlik eden Ümmetin yiğit gençlerine selam olsun!

Şehadetiniz mübarek olsun! Kanlarınız Afganistan’da ve tüm İslam beldelerinde emperyalist güçlerin boğuluşuna vesile olsun! Rabbimiz sizleri cennet nimetiyle mükafatlandırsın, ailelerinize ve yakınlarınıza sabırlar versin!

Türkiyeli Müslümanlar


İLGİLİ HABERLERİMİZ:

ABD Saldırısında Türkiyeli 21 Genç Şehit Edildi

Özgür-Der: Afganistanlı Şehitlerimizle İftihar Ediyoruz! 

Önceki ve Sonraki Haberler