Baas Destekçisi Rusya'ya Taksim'de Protesto

Baas Destekçisi Rusya'ya Taksim'de Protesto

Rusya’nın Suriye Baas rejimine verdiği destek İstanbul’daki Rusya Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Rusya’nın Suriye’ye verdiği destek Baas Rejimi’ne silah yardımında bulunması bugün Rusya Konsolosluğu önünde Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu tarafından protesto edildi. Eylemde Türkiyeli ve Suriyeli Müslümanlar Suriye’de yaşanan katliamlara dikkat çekerken Rusya’nın Suriye’deki katliamlarda payı olduğunu anlatan bir canlandırma yapıldı.

Eylemde İHH Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay yaptığı konuşmada, Rusya’nın Müslüman karşıtlığının geleneğinde olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Afganistan’da ve Çeçenistan’da Müslümanları katleden, Bosna Savaşı’nda Sırpların yanında yer alan Rusya, bir kez daha Müslümanların ve İslam’ın düşmanı olduğunu ortaya koymuştur.” “Tarihinde baskı, diktatörlük, sefalet, yolsuzluk bulunan Rusya geçen yüzyılda ABD ile birlikte en büyük emperyalist güç olmuştur.” ifadesiyle Rusya’nın aslında halkların yanında değil kesinlikle diktatörce tutum sergileyenlerle beraber olduğunu belirten Atalay, Rusya’nın anti-emperyalist bir tutuma sahip olmadığının altını çizdi.

Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay da eylemde bir konuşma yaptı. Alpay, konuşmasında, “40 yılı aşkın süredir Suriye halkına zulmeden Baas Rejimi, arkasına Suriye gibi bir gücü alarak daha zalimce davranma gücünü bulmuştur.” dedi ve Rusya’nın Baas’a verdiği desteğin arka planına dikkat çekti. Alpay, “Müslümanlar ABD’nin işgal ettiği topraklardan çekilmesini istedikleri kadar Rusya’nın da Ortadoğu’dan çekilmesini istiyorlar.” diyerek ABD ile Rusya arasında tutum açısından bir fark olmadığının altını çizdi. Ayrıca “Suriye ile Rusya yönetiminin politika olarak farkları yoktur” vurgusunda bulunan Alpay, Rusya bu tutum ve politikasını devam ettirdiği sürece protestoların süreceği uyarısını yaparak konuşmasını noktaladı.

Eylemde “Katil Rusya Suriye’den Defol!”; “Rusya Vicdanın Nerede?”, “Şehidlerin Yolunu Sürdüreceğiz!”, “Yeter Artık, Suriye Halkı Ölmesin!”, “Zulme Karşı Omuz Omuza!”, “Beşşar Katlediyor, Dünya Seyrediyor!” dövizleri taşındı; “Katil Rusya Suriye’den Defol!”, “Katliamın Ortağı, Emperyalist Rusya!”, “Suriye Halkı Yalnız Değildir!”, “Suriye’ye Özgürlük Direnişle Gelecek!”, “Katil Rusya Ortadoğu’dan Defol!” sloganları atıldı. Eylem Suriye’den gelen üç ilim adamının duaları ve okudukları Arapça bir marş ile sona erdi.

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Özgür-Der, İHH ve İmkan-Der mensuplarının katıldığı eylemde okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

SURİYE HALKI DOST VE DÜŞMANINI UNUTMAYACAK!

“Ey Rusya şunu unutma! Afganistan’da acımasızca katlettiğin mazlum halk senin çöküşünü nasıl getirdi ise Suriye’de iki asırdır halklarını vahşice katleden rejime olan desteğin de senin için bir son olacaktır… 40 yılda 100 bin insanını katleden Hafız Esad ve oğul Beşşar Esad diktatörlerine destek vermeye devam ediyorsun. Suriye’nin özgür ruhlu halkları, evlatları, anneleri bu katliamlara verdiğin desteği unutmayacaktır. Suriye halkı canı ve kanı ile tarih yazarken dost ve düşmanını asla unutmayacak.

BATI’NIN HESAPLARI KURSAKLARINDA KALACAK!

Halkların karşısında durulmayacağını en iyi sen bilirsin, fakat buna rağmen katil ve barbar vahşi ruhun seni hakikatler karşısında kör etmiş… Sana hakikatleri göstermeye çalışanları da suikastlar ile katletmeyi iyi beceriyorsun… Çünkü sen artık tarih oldun Ey Rusya! Yoktun ve bir daha asla olmayacaksın!... BM Güvenlik Konseyi, Avrupa Birliği ve Arap Birliği’nin sessizliğine karşın Suriye halkı özgürlük yolunda mücadelesine sabır ve inançla devam edecektir. Suriye’de son kararı özgür ruhlu Suriye halkının evlatları verecektir. Batı dünyasının da komşu İslam ülkelerinin de hesapları ve oyunları kursaklarında kalacaktır.”

Rusya’nın Suriye yönetimine verdiği destek İstanbul’daki eylemin yanı sıra Ortadoğu ve Batı’daki birçok Rusya elçilik ve konsoloslukları önünde de protesto edildi.

Gökhan Ergöçün / Haksöz-Haber

2012.01.20-taksim-rus-konsolosluk-suriye-01.20120120164400.jpg

 

2012.01.20-taksim-rus-konsolosluk-suriye-02.20120120164411.jpg2012.01.20-taksim-rus-konsolosluk-suriye-03.jpg

2012.01.20-taksim-rus-konsolosluk-suriye-04.jpg

2012.01.20-taksim-rus-konsolosluk-suriye-05.jpg

2012.01.20-taksim-rus-konsolosluk-suriye-06.jpg

2012.01.20-taksim-rus-konsolosluk-suriye-07.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler