Baas Zorbalığı Teşvikiye'de Protesto Edildi

Baas Zorbalığı Teşvikiye'de Protesto Edildi

Türkiyeli Müslümanların Suriye’de Baas diktatörlüğünün işlediği katliamlara tepkileri devam ediyor. Zulüm, Suriye Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, bugün Cuma namazı sonrası İstanbul Teşvikiye'deki Suriye Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu'nun çağrısıyla Cuma namazı sonrası İstanbul'da bulunan Teşvikiye Camii önünden Suriye Konsolosluğu önüne yürüyen Müslümanlar, Baas diktatörlüğünü protesto ettiler. Esed yönetiminden derhal katliamlara son vermesini ve halkın taleplerini yerine getirmesini isteyen topluluk yaşanan katliamların hesabının da sorulacağını ifade etti.

Özgür-Der, İHH, Mazlumder, Medeniyet Derneği, Anadolu Platformu, Araştırma Kültür Vakfı, Akabe Vakfı, İMH, Hikmet Vakfı ve Fatih Akıncıları Derneği gibi çeşitli kuruluşların bir araya gelerek oluşturduğu Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu adına yapılan açıklamada katliamın son bulması ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması istendi. Baas diktatörlüğünün lanetlendiği eyleme Türkiye'de yaşayan Suriyeliler de destek verdi.

"Suriye Halkı Yalnız Değildir!", "Yaşasın Suriye İntifadası!", "Diktatörler Tek Tek Devrilecek!", "Eş-Şa'b Yuriyd İskat el Nizam!", "Katil Esed Suriye'den Defol!", "Katiller Halka Hesap Verecek!", "Diktatörler Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!", "İntifada Ateşi Tağutları Yakacak!", "Müslüman Zulme Boyun Eğmez!" şeklinde sloganların atıldığı eylemde sık sık tekbirler getirildi. Suriyeliler de sık sık Arapça sloganlarla Esed yönetimini kınadılar.

Eylemde platform bileşenleri temsilcileri Şemsettin Özdemir, Osman Atalay, Kazım Sağlam ve Rıdvan Kaya birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda direnen halkların karşısında hiçbir yönetimin duramayacağı vurgulandı. 40 yıldır Golan'a bir tank bile göndermeyen Suriye yönetiminin İsrail'e düşman olduğu propagandasının kof olduğunu belirten konuşmacılar Türkiye hükümetinin de Baas diktatörlüğünün zulümlerine karşı sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunun altı çizdiler.

Eylemde söz alan Suriyeli Dr. Hamdi Osmanoğlu da Suriye halkıyla dayanışmak için yardım konvoyu hazırlayacaklarını belirtirken Suriye kökenli Müslüman bir hanımla Hıristiyan bir hanım Esed yönetimine iletilmek üzere hazırladıkları ortak bir mektubu okudular.

Eylem, Esed'in fotoğrafının yakılmasıyla sona erdi.

Suriye Kanamaya Devam Ediyor

Bilindiği gibi özgürlük isteyen halka yönelik sert müdahalede bulunan Suriye'deki Baas diktası bugüne kadar en az 850 kişiyi katletti. Gösterileri şiddetli bir şekilde bastıran Suriye ordusunun tanklarla birçok şehre girerek yaptığı ev baskınlarında da binlerce kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların önemli bir kısmı ağır işkencelerden geçirildikten sonra serbest bırakılırken bir kısmından ise haber dahi alınamıyor. Tutuklananların bazısının sorguda infaz edildiği yönünde haberler geliyor.

HAKSÖZ-HABER

Foto: Sabiha Çimen

Önceki ve Sonraki Haberler