Bangladeş’te Merhum Hacı Nimet Kaya Yetim Yaşam Merkezi açıldı

Bangladeş’te Merhum Hacı Nimet Kaya Yetim Yaşam Merkezi açıldı

​​​​​​​Bangladeş’te yapımına geçen yıl başlanan ve Merhum Hacı Nimet Kaya adı verilen Yetim Yaşam Merkezinin açılışı törenle gerçekleştirildi.

Bangladeş’in Arakan sınırına yakın bir bölgede yapımına geçen yıl başlanan Yetim Yaşam Merkezi tamamlanarak faaliyete başladı. Bangladeş’in güneyinde Lama Bölgesinde inşa edilen Merhum Hacı Nimet Kaya Yetim Yaşam Merkezinin açılışı Cuma günü (28 Temmuz 2023) düzenlenen bir törenle yapıldı.

Bengal Müslümanlar ile birlikte Mynmar zulmünden kaçıp Bangladeş’e sığınmış Rohingyalı çocukların eğitim göreceği bu merkez ayrıca çevrede yaşayan Budistlere tebliğ fonksiyonu da görecek. Üç derslik ve yatakhane ile bir yemekhanenin bulunduğu merkezde ayrıca bir mescit de bulunuyor. Köy halkının da ibadet edebileceği mescit bölgedeki mescit ihtiyacına da cevap verecek. Yetim Yaşam Merkezinde 100 yetim çocuk yatılı olarak barınacak, 300 çocuk ise gündüzleri eğitim alacak.

Açılış programı Türkiye’den Fetih Vakfı ve Özgür-Der yöneticileri ile birlikte Ankara’dan hayırsever kardeşlerimizin ve Lama Bölgesinin Belediye Başkanının da iştirakiyle gerçekleşti. Türkiye’den giden heyeti Cuma günü köy halkı ve Yaşam Merkezinde görevli hocalar köyün girişinde karşıladılar. Açılış programında bilahare kurbanlar kesildi ve dualar edilerek yaşam merkezinin açılışı yapıldı. Derslikler ve mescit gezildi, fidan dikildi ve su kuyusu hizmete açıldı.

Açılış programı merkezde ders görecek çocuklar yanında köy halkından ve çevreden de büyük bir katılımla gerçekleşti. Bahçede oluşturulan platformda Kuran okunarak başlayan açılış programında konuşmaların yapılmasının ardından Bangladeşli evsahipleri misafirlere çiçek ikram ettiler ve plaket sundular.

Fetih Vakfı Başkanı Yılmaz Bulat konuşmasında Hacı Nimet Kaya’nın yaşarken hayırlı pek çok hizmete aracılık ettiği gibi inşallah vefatından sonra da burada olduğu gibi hayrını sürdüreceğini dile getirdi. Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya da coğrafyalarımızın birbirine uzak olmasına rağmen İslam kardeşliğinin aramızdaki mesafeleri ortadan kaldırdığına dikkat çekti. Müslümanlarla beraber olmanın verdiği mutluluğu dile getiren Kaya Bangladeşli kardeşlerimize sıcak karşılama için teşekkür ederken yeni açılan bu merkezin Ümmetin çocuklarının en güzel şekilde yetişmesi ve İslam’ın mesajının taşınması için hayırlı hizmetlere mekan olması dileğinde bulundu.

Konuşmalardan sonra hep birlikte Yaşam Merkezinin Mescidinde Cuma Namazı kılındı. Namazdan sonra tüm misafirlere ve köy halkına yemek ikram edildi ve daha sonra da çevrede daha önce isimleri tespit edilmiş yoksul ailelere erzak dağıtımı yapıldı.

bengal-20.jpg

bengal-19.jpg

bengal-2.jpg

bengal-3.jpg

bengal-4.jpg

bengal-5.jpg

bengal-6.jpg

bengal-9.jpg

bengal-10.jpg

bengal-11.jpg

bengal-12.jpg

bengal-13.jpg

bengal-14.jpg

bengal-15.jpg

bengal-16.jpg

bengal-17.jpg

bengal-18.jpg

bengal-25.jpg

bengal-26.jpg

bengal-27.jpg

bengal-29.jpg

bengal-28.jpg

bengal-21.jpg

bengal-22.jpg

bengal-23.jpg

bengal-7.jpg

bengal-8.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler