Baskına Karşı NOKTA ile Dayanışma

Baskına Karşı NOKTA ile Dayanışma

Deniz Kuvvetleri eski komutanı Oramiral Özden Örnek’e ait darbe günlüklerinin yayınlamasının ardından Askeri Mahkeme'nin bir başka belgeyle ilgili olarak verdiği kararı yerine getirmek için İstanbul Terörle Mücadele Şubesi polislerince basılan ve tüm bilg

Deniz Kuvvetleri eski komutanı Oramiral Özden Örnek'e ait darbe günlüklerinin yayınlamasının ardından Askeri Mahkeme'nin bir başka belgeyle ilgili olarak verdiği kararı yerine getirmek için İstanbul Terörle Mücadele Şubesi polislerince basılan ve tüm bilgisayarlarına el konulan Nokta Dergisi çalışanlarıyla dayanışma girişimleri artıyor.

Dün Nokta'ya yapılan baskın sürerken, Özgür-Der hukuktan ve düşünce özgürlüğünden yana olan birçok kuruluş ve kişi gibi basın özgürlüğünü açıkça ihlal eden bu baskını yayınladığı bir bildiri ile kınamıştı. Bugün de yine bu hukuk dışı baskını kınamak, düşünce ve yayın özgürlüğünü savunmak ve Nokta dergisi çalışanlarıyla dayanışma içinde olduklarını bildirmek için İslami basından ve kitle kuruluşlarından bir grup temsilci, halen polis nezaretinde olan ve arama işlemleri devam eden Nokta dergisine giderek, derginin genel yayın yönetmeni Alper Görmüş'ü ziyaret etti.

Nokta dergisini ziyaret edenler arasında Vakit Gazetesinden Abdurrahman Dilipak, Haksöz Dergisinden Hamza Türkmen, Umran Dergisinden Abdullah Yıldız ve Mazlumder, Özgür-Der, TİYEMDER, Araştırma Kültür Vakfı temsilcileri de hazır bulundular. Ziyareti gerçekleştiren heyet, arama ve gözetim altında bulunan derginin yayınının yeni sayısını çıkartabilmesi için Alper Görmüş'e her türlü yardıma hazır olduklarını bildirdiler.

Alper Görmüş dergiyi yayınlamaya her şartta devam edeceklerini, arama nedeninin STK'ların resmi güçlerden ne kadar bağımsız ve sivil olabildiklerini ortaya koyan TSK'ya ait bir yazışmaya yer vermeleri olarak gösterildiğini belirtti. Bilgisayarlarındaki özel ve telif dahil tüm çalışmalarının kopyalandığını belirten Görmüş, haklarının hukuki planda takipçisi olacaklarını söyledi.  Yapılan görüşmede son iki gün içinde kendilerine gösterilen ilgiden ve dayanışma taleplerinden oldukça memnun olduklarını söyleyen Alper Görmüş, bu dayanışma ruhunun haksızlıklara, hukuksuzluğa ve despotizme karşı mücadele azimlerini kamçıladığını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler