Başörtülülere Uygulanan Terör Ne Zaman Bitecek?

Başörtülülere Uygulanan Terör Ne Zaman Bitecek?

Müslümanlara ve İslami değerlere karşı köhnemiş bürokratik zihniyetin estirdiği devlet terörü hükümetin ve kamuoyunun duyarsız tutumundan da beslenerek giderek daha vahşi bir hal alıyor. Nitekim geçtiğimiz hafta Muğla’da yaşanan hukuksuzluğun hesabı sorul

17 yaşındaki Merve Akgül'ün, Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğünce organize edilen Çanakkale gezisi sırasında İl Milli Eğitim Şube Müdürü sıfatını taşıyan Mehmet Eldem'in emriyle başörtülü olduğu gerekçesiyle diğer öğrencilerin gözü önünde otobüsten indirildi. Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, konu üzerine bir basın açıklaması yaptı. Kaya, Bu tür gayrı insani, gayrı ahlaki ve vicdansız, hukuksuz yaklaşımların mutlaka hesabının sorulması gerektiğini aksi takdirde yarınlarda hesap vermekte zorlanacaklarını belirtti.

Basın açıklamasının tam metni:

Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu'ya Soruyoruz:

BAŞÖRTÜLÜLERE YÖNELİK DEVLET TERÖRÜ NE ZAMAN BİTECEK?

28 Ekim 2009

Türkiye'de düne kadar tabu sayılan pek çok konu bugün tartışılıyor, yer yer aşmaya yönelik adımlar da atılıyor ama Müslümanlara yönelik ayrımcılık, düşmanlık noktasında Kemalist despotizm eski alışkanlıklarından vazgeçmeye hiç de niyetli görünmüyor. Müslümanlara ve İslami değerlere karşı köhnemiş bürokratik zihniyetin estirdiği devlet terörü hükümetin ve kamuoyunun duyarsız tutumundan da beslenerek giderek daha vahşi bir hal alıyor. Nitekim geçtiğimiz hafta Muğla'da yaşanan hukuksuzluğun hesabı sorulmadan, benzeri bir edepsizlik şimdi de Mardin'de icra edilmiş durumda.

Aynen Muğla'da yaşandığı üzere, Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğünce organize edilen Çanakkale gezisinin katılımcılarından bir kız öğrenci işgüzar bir despot tarafından otobüsten indirilmiştir. İl Milli Eğitim Şube Müdürü sıfatını taşıyan Mehmet Eldem'in emriyle başörtülü olduğu gerekçesiyle kız meslek lisesi öğrencisi Merve Akgül'ün geziye katılımı engellenmiştir. 17 yaşında bir genç kızı inancı gereği örttüğü başörtüsünden dolayı cezalandırmak ve herkesin içinde otobüsten inmeye zorlamak bir zamanlar ABD'de ve Güney Afrika'da ırkçı-faşistlerin siyahlara dayattığı ayrımcılığı hatırlatan uygulamalar cinsinden bir alçaklıktır. Ve işin ilginç yanı bugün adı geçen ülkelerde de tüm bu uygulamalar geçmişin utancı olarak lanetlenmektedir.

Mardin İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Eldem'in bu açıkça ayrımcılık içeren tavrının kaynağının, bundan önce benzeri tavırlar sergileyen diğer faşizan kafalı bürokratlardan hesap sorulmamasından kaynaklandığı açıktır. Ne yazık ki, şiddetle lanetlenmesi ve derhal hesap sorulması gereken bu tür zalimane eylemlere, işgüzarlıklara karşı gereken tavırların gösterilmemesi bu tür azgınlıkları, keyfilikleri teşvik etmektedir.

Bu yıl okulların açılışında gayet yerinde bir tavırla ilk ders olarak ayrımcılık konusunun işlenmesi talimatını veren Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu'yu tutarlılığa davet ediyoruz. Eğer amaç şov değilse, lütfen derste dikkat çektiğiniz, teşhir ettiğiniz yanlışların bizzat sorumlu yöneticilerinizce icra edilmesine sessiz kalmayın! Ortada hiçbir mevzuat bahanesi ve yetki ya da yetkisizlik kılıfıyla savunulamayacak, örtülemeyecek açık, net bir zalimlik, tam tekmil bir ayrımcılık mevcuttur.

Bu tür gayrı insani, gayrı ahlaki ve vicdansız, hukuksuz yaklaşımların mutlaka hesabının sorulması gerekir. Bunu yapması gerekenlere bugün eğer sorumluluklarını üstlenmez ve görevlerini yapmazlarsa yarınlarda hesap vermekte zorlanacaklarını hatırlatıyoruz.

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler