Başörtüsü yasağı ilaç fabrikasına da sıçradı

Başörtüsü yasağı ilaç fabrikasına da sıçradı

Özgür-Der, Abdi İbrahim İlköğretim Okulu tarafından Abdi İbrahim İlaç Fabrikası'na düzenlenen bir okul gezisinde başörtülü veli Hatice Ünsal’ın fabrikaya alınmamasını protesto etti.

Öğretmenin ricası üzerine 11 yaşındaki oğlu otistik öğrenci Enes ile geziye katılan anne Hatice Ünsal, başörtülü olduğu gerekçesiyle otistik Enes'in annesi Hatice Ünsal fabrikaya alınmadı. Fabrika müdürü olduğunu söyleyen görevli, Hatice Ünsal'a 'başörtüsünü çıkarması' şartıyla kendisini içeriye alacağını söyledi. Teklifi reddeden Hatice Ünsal, oğluyla birlikte fabrika binasının önünde kalakaldı. Duruma oldukça içerleyen Hatice Ünsal, sinirini 15 yıllık genel cerrah olan eşi Ramazan Ünsal'dan çıkardı. Eşini arayan Hatice Ünsal, "Senin yerli diye hep ilaçlarını yazdığın firma başörtülü diye beni içeri almadı. Yazıklar olsun sana." şeklinde konuşuyor.

 

Evlilikleri boyunca eşinden duyduğu en ağır sözlerle irkildiğini söyleyen genel cerrah Ramazan Ünsal, yıllarca milletin parasının yabancı şirketlere gitmemesi için Abdi İbrahim firmasının ilaçlarını reçeteye yazdığını anlatan baba Ünsal da, "Bana yazıklar olsun." Derken neredeyse günün 24 saatini otistik çocuğuyla birlikte geçiren anne Hatice Ünsal, 120 kişilik heyet içinde oğluyla birlikte dışarıda kalarak bir travma yaşamış. Ünsal, o anda kendini cüzzamlı gibi hissettiğini söylüyor. Ailesi, neden fabrikaya alınmadıklarını, hak etmedikleri dışlanma ve horlanmaları Enes'e anlatamıyor. Enes ve annesi Hatice Ünsal kapıda kalırken geziyi düzenleyenler de bu ayrımcılığa karşı seslerini çıkarmadı.


KONUYLA İLGİLİ ÖZGÜR-DER TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA:

 

Bu konuyu gündeme taşıyan Özgür-Der Genel Merkezi, başörtülülere yönelik ayrımcılık suçu işleyen Abdi İbrahim İlaç Fabrikası yöneticilerinden hesap sorulması gerektiğini bildirdi. Açıklamada olayın sadece hukuksuzluk değil aynı zamanda açık bir edepsizlik, ahlaksızlık olduğu ve yasakçı zihniyetin bir virüs gibi yayıldığı ifade edildi.

 

Açıklamanın tam metni:

 

Başörtülülere Yönelik Ayrımcılık Suçu Savcılıklarca Görmezden Gelinmemelidir!

ABDİ İBRAHİM İLAÇ FABRİKASI YÖNETİCİLERİNDEN HESAP SORULMALIDIR!

5 Mart 2008

 

İlkel bir saldırganlık boyutlarına varan başörtüsü tahammülsüzlüğü artık neredeyse Türkiye'nin olağan manzaralarından biri haline gelmiş görünüyor. Üniversite, kışla, orduevi, devlet dairesi derken yasakçılar zulüm uygulamalarını aşama aşama günlük hayatın her alanına taşıma çabasındalar. Yasakçı zihniyet adeta bir virüs gibi yayılmakta ve insanlıktan, adaletten, vicdandan nasip almamış işgüzarlarca tam bir çılgınlık haline dönüştürülmektedir. Bunun yeni bir örneğini bugünkü (5 Mart 2008) Zaman gazetesinde yayınlanan bir haberde görmek mümkün.

 

Gazetenin haberinden Abdi İbrahim İlköğretim Okulu tarafından öğrenci ve öğretmenlere yönelik olarak Abdi İbrahim ilaç fabrikasına düzenlenen okul gezisinin yeni bir insan hakları ihlaline sahne olduğu anlaşılmaktadır. Okul öğrencilerinden 11 yaşındaki Enes Ünsal'a rahatsızlığı nedeniyle refakat eden annesi Hatice Ünsal başörtülü olması gerekçesiyle fabrikaya alınmamıştır. Geziye katılan diğer kişilerin içeri alınmasına karşın, kendisini fabrikanın müdürü olarak tanıtan bir görevli tarafından başörtüsünü çıkarmadığı için Hatice Ünsal'ın içeri sokulmaması tam bir skandal olmuştur.

 

Sadece hukuksuzluk değil aynı zamanda açık bir edepsizlik, ahlaksızlık içeren bu tutumun sahiplerinin hesap vermesini talep ediyoruz. Ceza kanununda müeyyide içeren ayrımcılık suçunun birebir karşılığı olan bu fiil hakkında ilgili savcılığın harekete geçmesini bekliyoruz. Eğer bu yapılanı tasvip etmiyorlarsa, Abdi İbrahim ilaç fabrikasının yöneticileri konuyla alakalı olarak kamuoyuna açıklama yapmaya, elemanları hakkında gerekli işlemi gerçekleştirmeye ve yaşananlardan dolayı özür dilemeye davet ediyoruz.

 

Hülya Şekerci

Özgür-Der Genel Başkanı

 

 

Abdi İbrahim Firmasından Özgür-Der'e Açıklama

 

Abdi İbrahim ilaç firmasının fabrikasına yapılan bir ziyarette başörtülü olduğu gerekçesiyle içeri alınmayan Hatice Ünsal'a yönelik muamele üzerine açıklama yapan Özgür-Der'e Abdi İbrahim İlaç firması CEO'su Erman Atasoy'dan açıklama geldi.

 

Abdi İbrahim İlaç Firması'nın Özgür-Der'e gönderdiği açıklama

 

Sayın Hülya Şekerci

Genel Başkan ÖZGÜR-DER

5 Mart 2008, Çarşamba

Sn. Şekerci,

Bugün Zaman Gazetesi'nin 3. Sayfasına ve web sayfasına "İlaç fabrikası okul gezisinde başörtülü veliyi içeri almadı" başlık ile yansıyan haberin ardından akşam üzeri saatlerinde sizin de görüşleriniz alınarak yayınlanan ikinci haberi okuduk.

'ÖZGÜR-DER Genel Başkanı Hülya Şekerci ise bu tür davranışların yasakçıların direncini göstermesi açısından çok manidar bulduğunu ifade ediyor. Toplumun yasaklar konusunda tavır aldığına dikkat çeken Şekerci, "Böyle bir firmanın tartışma dışı olmasına rağmen yasaklardan yana tavır alması çok üzücü. Kraldan çok kralcı davranıyor. Başörtülüler 'Biz bu ülkenin zencileri değiliz' dediğinde insanlar tepki gösteriyor. Bu tür tutumlar toplumun her kesiminde yalanabiliyor. Bu tür olaylar insanın nutkunun tutulmasına neden oluyor. Çünkü bunu devlet dairesi veya resmi bir kurum değil özel bir şirket keyfi bir şekilde uyguluyor." diyor.'

Haberde yer alan ve yukarıda alıntılanan açıklamanız üzerine konu hakkında sizi ve sizin nezdinizde tüm ÖZGÜR-DER üyelerini bilgilendirmek ve firmamızın yaklaşımını paylaşmak ihtiyacı duyuyoruz;

Abdi İbrahim 96 yıllık, yüzde yüz Türk sermayeli, köklü ve dini inanca saygılı bir firmadır.

Fabrika personelimiz arasında birçok başörtülü çalışanımız da bulunmaktadır. Ayrıca başörtüsü üzerine bone takarak fabrika üretim sahasını gezen birçok ziyaretçimiz olmuştur.

Tesislerimizde üretim sahasına girildiğinde istisnasız hergelen ziyaretçiye Dünya İlaç İmalat Uygulamaları Standartları (GMP)* uygulama zorunluluğu vardır. Bunun gereği, üretim sahasına girildiğinde özel malzemelerden üretilmiş tek seferlik kullanılan galoş önlük ve bone giyilmesi zorunludur.

Abdi İbrahim İlköğretim Okulu 4. ve 5. öğrencileri ve öğretmenleri, 120 kişilik bir grup ve bir de veli ile 28 Şubat 2008, Perşembe tarihinde tesislerimizi ziyaret etmiştir. 28 Şubat 2008 günü Abdi İbrahim İlköğretim okulu gezisi sırasında bahsi geçen sayın veli Hatice Hanım'ın fabrika binamıza kendisi çocuğu ile birlikte girmişlerdir. Fabrikamızın resepsiyon bölümüne kadar gelmiştir buradan üretim yapılan alana girilmesi sırasında kendisine özel, tek kullanımlık galoş önlük ve bone verilmiştir. Sayın Hatice Ünsal, bu süreçte civarında bulunan fabrika yetkililerinden biri tarafından "başörtüsü ile üretim alanına giremeyeceği uyarısı" aldığını ifade etmektedir. Firma yetkilimiz, "bir yanlış anlaşılma olduğunu ve bu uyarının başörtüsü üstüne bone takması talebi" olduğunu ifade etmesine rağmen, konu firmamız tarafından hassasiyetle ele alınmıştır. Fabrika çalışanlarıyla büyük bir titizlikle görüşülmüş bu yanlış anlaşılmaya sebep olacak herhangi bir ifade veya yaklaşım sergilenip sergilenilmediği titizlikle araştırılmıştır. Ardından Sayın Dr. Ramazan Tarık Ünsal ziyaret edilerek konuyla ilgili bilgilendirme yapılmıştır.

Firmamız bu konudaki iyi niyetinin, insana ve inanca saygısının bir ifadesi olarak ilk günden itibaren Sayın Dr. Ramazan Tarık Ünsal, ed Hatice Ünsal ve oğlunu fabrikamızda özel olarak ağırlamak için davette bulunmuştur. Kendilerinden bu konuda olumlu yanıt almayı beklemekteyiz.

Bilgilerinize sunar, sağlık ve esenlikler dileriz. Saygılarımızla,

Erman Atasoy

CEO

Abdi İbrahim

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Eski Büyükdere Caddesi Ayazağa Yolu No: 5 Maslak 34398 İstanbul, Turkey T. +90 212 366 84 00 F. +90 212 276 20 20 www.abdiibrahim.com.tr

Önceki ve Sonraki Haberler