Başörtüsü Yasağını Protestoya Hukuksuz Gözaltı

Başörtüsü Yasağını Protestoya Hukuksuz Gözaltı

Zorbaca bir şekilde uygulanan başörtüsü yasağını yok sayan medyanın yasağa karşı yapılan eylemleri çarpıtması sonuç verdi.

Zorbaca bir şekilde uygulanan başörtüsü yasağını yok sayan medyanın yasağa karşı yapılan eylemleri çarpıtması sonuç verdi. Antalya Başörtüsü Platformu tarafından ayda bir gerçekleştirilen başörtüsü yasağını protesto eylemlerinde bugün 20 kişi gözaltına alındı. Çocukların eyleme katılmasını bahane eden polis velilerle birlikte çocukları da gözaltına aldı.

Hatırlanacağı üzere Ramazan ayında gerçekleştirilen başörtüsü yasağını protesto eylemlerine çocuklarımızın katılması Doğan Medyası ve Cumhuriyet gazetesi tarafından manşetlere taşınmıştı. Yıllardır zorbaca ve insanlık dışı bir şekilde uygulanan başörtüsü yasağını görmezlikten gelen ve çocuklarımızın duygularını anlayamayacak kadar insanlıktan nasipsiz olanlar ortada bir "suç" varmış gibi muhbirliğe soyunmuşlardı.

Yasakçı zorbaları ve onların medyadaki temsilcilerini çocuklarımızın eylemlere katılımı değil, yasağa karşı gösterilen tepkiler tedirgin etmektedir. Tipik bir düzen oyunu ve medya kurnazlığıyla çocuklarımızı bahane ederek yasağa karşı gösterilen tepkileri "lekelemek" istemektedirler. Ancak çocuklar konusunda bu kadar "hassas" olan medya, ırkçı-şoven kışkırtmalarla sokaklara dökülen ve kin-nefret duygularının ayyuka çıktığı gösterilerde çocukların ön safta yer almasını alkışlamakta ve hatta teşvik edebilmektedir. Bu gibi provokatif eylemlerin yanı sıra güneş ya da yağmur altında saatlerce süren ve tam bir eziyete dönüşen resmi törenlerde de çocukların "kurşun asker" gibi görevlendirilmesini "bayram" havasında sunabilmektedir.

Açık bir şekilde ifade etmemiz gerekir ki, yaşadıkları zulme karşı annelerinin ya da ablalarının yanında yer alarak en temiz duygularıyla başörtüsü yasağına karşı düzenlenen eylemlere katılan çocuklar bizim çocuklarımızdır. Çocuklarımızın nereye katılıp katılmayacağına ise ancak ebeveynleri olan bizler karar verebiliriz. Laik-Kemalist dayatmacı anlayışı, hukuk dışı ve zorba yapısı, nesli ifsad eden tek tipçi eğitim anlayışıyla ne sistemin ve ne de her türlü çirkefliği, ikiyüzlülüğü ve ahlaksızlığı sayfalarına ve ekranlarına taşıyan yasaksever medyanın yönlendirmesine muhtaç değiliz. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Ve geleceğimizi hak, adalet ve özgürlük mücadelesinin birer filizleri olarak yetiştirmemizi kimse engelleyemez.

Antalya'da başörtüsü eylemine katılan çocukları ve velilerini gözaltına almak insanlık dışı bir uygulamadır. Emniyet güçlerinden sorumlu AK Parti hükümetine bağlı İçişleri Bakanlığı, kartel medyasının tahrikçi yayınlarını rehber alan icraatlarıyla bir kez daha hukuk dışı bir icraata imza atmıştır. Halklar arasında kin, nefret ve düşmanlığı körükleyecek sınır ötesi operasyon tartışmalarında şahin kesilen hükümet, başörtüsü yasağının kaldırılması noktasında ise kendi gölgesinden korkan bir tutum içindedir. Hükümet, o şahin yüzünü başörtüsü yasakçılarının ve düzen medyasının taleplerini uygularken de göstermekten çekinmemektedir. AK Parti'ye %47 oranındaki desteği halk, çocuklarımıza zorbalık göstermek için değil, başörtüsü yasağının ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması için vermiştir. Antalya'da gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, hukuksuz bir şekilde bu gözaltı işlemini gerçekleştiren idari amirler hakkında da soruşturma açılmalıdır.

Yasak ve zorbalık sürdükçe çocuklarımız, kadınlarımız ve erkeklerimizle var olmaya devam edeceğiz. Baskılar, gözaltılar, hukuksuzluklar, medya manipülasyonları adalet ve özgürlük taleplerimizi engelleyemez.

Özgür-Der Genel Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler