Binler İsrail Konsolosluğu Önünde Siyonistleri Lanetliyor

Binler İsrail Konsolosluğu Önünde Siyonistleri Lanetliyor

İHH, Özgür-Der ve Memur-Sen öncülüğünde Siyonist İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan binlerce kişi, Gazze'ye yönelik saldırıları protesto ediyor.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Özgür-Der ve Memur-Sen öncülüğünde Siyonist İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan binlerce kişi, Gazze'ye yönelik saldırıları protesto ediyor.

Siyonist İsrail'in saldırılarını protesto eylemi, iftarın ardından gruplar halinde Levent'teki Başkonsolosluk önüne gelmesiyle başladı. Burada toplananların sayısı her geçen saat arttı. Protestoya katılmak için araçlarıyla gelmek isteyenler, Zincirlikuyu'dan itibaren trafiğin yoğunlaşmasına neden oldu. Sarıyer ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne giriş yönünde trafik tek şeritten sağlandı. 

Başkonsolosluk önünde konuşmaların yapılabilmesi için bir otobüsün üzerinde platform oluşturuldu. Halkın çoğu, kalabalık dolayısıyla otobüs duraklarının üzerlerini ve refüjü de doldurdu. 

Ellerinde Filistin bayrakları ile çeşitli döviz ve pankartlar taşıyan protestocular, zaman zaman tekbir getirerek, Siyonist İsrail aleyhine sloganlar attı. 

Siyonist İsrail'i telin eden topluluğa  Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, mübarek ramazan ayında Filistin ve Gazze'deki bu zulmü kınamak için burada toplandıklarını söyledi. Kaya, şöyle devam etti:

"Gazze’de Siyonistlerin vahşetini, katliamlarını lanetlemekle beraber, direnişin ortaya koyduğu izzetli tavırla da iftihar ediyoruz. Gazze’yi boğma çabasında Siyonistlere eşlik eden Sisi cuntasını da, Mahmut Abbas gibi işbirlikçilerin yapmaya çalıştıklarını da görmek durumundayız. Gazze ile dayanışmamız, sadece uzaktaki kardeşlerimizle duygusal birlikteliğimizden kaynaklanmıyor, Filistin mücadelesi bizim mücadelemizdir. Bu dava Ümmetin davasıdır. Ve ayrıştırmadan Ümmetin bütün beldelerinde sürdürülen zulümlere karşı çıkmalı, verilen mücadelelere sahip çıkmalıyız. Bilmeliyiz ki, Mısır’da Müslümanları hapseden, katleden, zulmeden Sisi gibi alçaklara tavır almadan; Suriye’yi kan gölüne Esed zalimine ve onların destekçilerine tavır almadan Gazze’yi savunmak tutarlı bir tavır olamaz." 

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım da hedeflerinin 81 ilde yüz binleri toplamak olduğunu ifade ederek, Siyonist İsrail'in zulmüne sessiz kalmayacaklarını vurguladı. 

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Allah'ın izniyle çok kısa süre sonra siyonistlere gereken cevaplar verilecek. Yapılan saldırılarda her gün yüzlerce Müslüman katlediliyor fakat bu vahşete dünyanın her yerinden büyük tepkiler var. Avrupa'da, ABD'de yaşayan Müslüman kardeşlerimiz meydanları doldurarak bu zulmü protesto ediyorlar. İsrail ise uçaklarla her gün çocuk ve kadın demeden yüzlerce Müslümanı vuruyor. Ey İsrail, ey Netanyahu, buradaki insanların heyecanlarını, Gazze'ye gitme isteğini görün. Biz Müslümanlar bir gece ansızın Tel Aviv'e, Kudüs'e gelebiliriz. İslam'ın bayrağını her yerde dalgalandırmaya devam edeceğiz."

Yıldırım'ın konuşması sırasında tekbir getiren gruptakiler, "Gazze'ye bin selam" ve "Kahrolsun İsrail" sloganları attı. 

Bu arada, emniyet yetkilileri bir ara Başkonsolosluğun bulunduğu plazaya girdi. Bu sırada kalabalıktan bir grup, plazaya doğru taş ve pet şişe attı.

Öte yandan, plazanın önündeki bariyerleri aşarak, buradaki heykele Türkiye ve Filistin bayrakları asan iki kişi, polis ekipleri tarafından uzaklaştırıldı. Kalabalık bu sırada polislere tepki gösterdi. Topluluğun protestosu zaman zaman sloganlarla devam ediyor.

 

istanbuleylem-20140719-01.jpg

 

istanbuleylem-20140719-02.jpg

 

istanbuleylem-20140719-03.jpg

 

istanbuleylem-20140719-04.jpg

istanbuleylem-20140719-05.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler