Çağlayan'da Mavi Marmara Eylemi

Çağlayan'da Mavi Marmara Eylemi

Mavi Marmara’nın üçüncü duruşmasında Çağlayan Adliyesi önünde yine protesto gösterileri düzenlendi.

HAKSÖZ-HABER

6 Kasım 2012 günü ilk duruşması yapılan Mavi Marmara davası bugün görülen üçüncü duruşması ile Çağlayan Adliyesinde devam etti.

Duruşmanın sürdüğü saatlerde önceki duruşmalarda olduğu gibi yine adliye önünde İsrail’i protesto gösterileri düzenlendi. Murat Ayar’ın sunumunu yaptığı ve “Ne Özür Ne Tazminat! Siyonist Çeteyle Bütün İlişkiler Kesilsin!” ile “Davamızdan Vazgeçmeyeceğiz! İşgal ve Katliamların Hesabını Soracağız!” yazılı pankartların açıldığı eylemde İsrail’in yaptığı katliamın hesabını vermesi gerektiği ve İsrail’le ilişkilerin normalleşme sürecine girmesinin kabul edilemeyeceği ifade edildi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Konuşmaların yapıldığı eylemde Grup Yürüyüş ve Grup Genç de ezgi ve marşlarını seslendirdiler.

“Davadan Asla Vazgeçemeyeceğiz!”

Duruşma öncesi basın mensuplarına açıklama yapan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in Filistin'e yönelik ablukası kaldırılıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini ve asla davadan vazgeçmeyeceklerini belirterek, "İstediğimiz sonuç çıkmaz, İsrailliler affedilirse, bu katliamı işleyen İsraillilere biraz göz kırpılırsa o zaman da meydanları nasıl dolduracağımızı bütün dünya görecektir." dedi.

“Zalimlerden Hesap Soracağız!”

Bülent Yıldırım’ın açıklamalarının ardından söz alan Haksöz Dergisi yazarı Hamza Türkmen gasp, nitelikli hırsızlık, cinayet gibi suçları işleyen İsrail’in uluslararası arenada suç sayılan unsurları işlediğini ve İsrail’e karşı açılan kamu davasının bitirilemeyeceğini ifade etti. İsrail’in baskılar sonucu özür dilediğini ve bu başarının Mavi Marmara gemisinde fedakârlık yapan insanlara ait olduğunu belirten Türkmen, bu başarının da tek başına yetmeyeceğini, tüm Filistin üzerinden abluka ve işgalin kalkması gerektiğini vurguladı. Bu davanın çeşitli devletlerce örtülmek istenebileceğini söyleyen Türkmen “Bu davaya bakan yargıçlar 28 Şubat’ın hâkimleri gibi vicdanları ile koltukları arasında kalmamalı, kamuya mâl olmuş bu davanın ertelenmemesi, düşmemesi gerekir.” dedi. Türkmen, son olarak zalimlerden hesap sorulana dek davanın takipçisi olunacağını kaydetti.

“Özür ve Tazminatın Tek Başına Bir Anlamı Yok!”

Türkmen’in ardından söz alan Mavi Marmara katılımcılarından araştırmacı-yazar Ahmet Varol, konuşmasında Siyonistlerin özür dilemek zorunda kalmasının önemli olduğunu fakat hedefimiz açısından bir anlam ifade etmediğini belirtti. Mavi Marmara’nın amacının Filistin ablukasını kaldırmak olduğunu söyleyen Varol, bu gerçekleşene kadar uğraşacaklarını kaydetti. “Eğer özrün arkasından Filistin halkının özgürleştirilmesine dönük bir adım atılırsa bunu anlamlı kabul edebiliriz” diyen Varol tazminatın maddi bir değeri olmadığını fakat İsrail’in buna mecbur bırakılmasının önemli olduğunu ifade etti.

“İlişkiler Asla Normalleşmemeli!”

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, İsrail’in özür ve tazminat girişimlerinden sonra Türkiye ile İsrail arasında ilişkilerin normalleştirilmeye çalışıldığını belirtti. Kaya, İsrail’in sadece Mavi Marmara’dan sorumlu olmadığını hatırlatarak Müslümanların Siyonist çete ile hiçbir şekilde ilişki kurulmasını kabul etmeyeceklerini vurguladı. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’yı on yıllardır işgal altında tutan İsrail’in Müslümanlar tarafından meşru görülmediğini ve görülmeyeceğini kaydeden Kaya, İsrail ile askeri, ekonomik, politik vs her türlü ilişkinin normalleşmesine karşı duracaklarını kaydetti. “Belki hükümet düzeyinde ilişkilerin normalleşmesini engelleyecek gücümüz olmasa da kalbimiz, söylemlerimiz ve eylemlerimizde bu normalleşmeyi kabul etmeyecek ve haykıracağız” diyen Kaya, Mavi Marmara’nın başına gelenlerin Filistin’de her gün yaşanan tablonun bir parçası olduğunu söyledi.

“Filistinli ve Suriyeli Direnişçileri Örnek Almalıyız!”

“Siyonist işgal devleti ortadan kalkıncaya dek mücadele etmeyi sürdüreceğiz” diyen Kaya, yarım asrı geçkin süredir Filistinli kardeşlerimizin taşla sopayla İsrail’e karşı direndiklerini hatırlattı ve Filistinli direnişçileri örnek almamız gerektiğini belirtti. Bunun yanında Suriye’ye de değinen Kaya, iki yıldır Suriye’de çetin bir şekilde Baas diktasına karşı savaşan kardeşlerimizin de örnek alınacak bir mücadele ortaya koyduğunu dile getirdi.

Grup Yürüyüş’ten Mavi Marmara Şarkıları

Eylemde Grup Yürüyüş ve Grup Genç de ezgi ve marşlar söylediler. Grup Yürüyüş, yeni albümünde Mavi Marmara için bestelediği “Yine Biz” ve “Rotamız Yarınlara” adlı eserlerin yanı sıra toplulukla birlikte “Zalimlere Vur” ve  “Yalla İrhal Ya Beşşar”ı seslendirdi. Grup Genç ise  “Slogan” adlı eseriyle etkinliğe destek verdi. Ayrıca Grup Genç ve Grup Yürüyüş “Ey Şehit” adlı ezgiyi birlikte seslendirdiler.

“Filistin’de Siyonist, Suriye’de Baas İşgaline Son!”,  “Kahrolsun İsrail!”, “Filistin Özgür Oluncaya Dek!”, “İsrail İçin Hesap Vakti”, “İsrail Yargılanıyor!”, “Ölen Kardeşin Vurulan Sensin!”, “İsrael Under The Blockage of Justice!” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde “Yaşasın Küresel İntifada!”, “Katil İsrail Hesap Verecek!”, “Birruh Biddem Nefdike Ya Aksa!”, “Mavi Marmara Onurumuzdur!”, “Ya Allah Menna Ğayrek Ya Allah!” sloganları atıldı.

Öte yandan çok sayıda avukatın destek verdiği duruşma yarın devam edecek.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

20130520_caglayan_mavi_marmara_eylemi-19-.jpg

20130520_caglayan_mavi_marmara_eylemi-4.jpg

20130520_caglayan_mavi_marmara_eylemi-6.jpg

20130520_caglayan_mavi_marmara_eylemi-10.jpg

20130520_caglayan_mavi_marmara_eylemi-14.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler