Çeçen Mültecinin Sınır Dışı Edilmesine Tepki

Çeçen Mültecinin Sınır Dışı Edilmesine Tepki

Özgür-Der'den Musa Kaimov’un sınır dışı edilmesi hakkında İçişleri Bakanlığı’na tepki: “Hiçbir insan devletlerarası diplomatik, ekonomik, askeri ilişkilere feda edilemez. Kendisine sığınmış, çaresiz misafirlerini kapı dışarı etmek hiçbir ülkeye ve topluma

Emperyalist işgale karşı ülkesinin bağımsızlığı için savaşmış bir kardeşimiz Musa Kaimov'un sınır dışı edilmesi hakkında bir açıklama yapan Özgür-Der, "Açılım, insan hakları, özgürlükler başlıklarının bolca konuşulduğu bir vasatta devlet kendisine sığınmış bir Çeçen mülteciyi hiçbir hukuki ve ahlaki prensip gözetmeksizin ağır bir haksızlığa, sonu ölümle bitebilecek bir belirsizlik ve zulüm girdabına yollayabiliyor." diyerek tepki gösterdi. Sığınma hakkı gibi evrensel bir hakkın sudan gerekçelerle yok sayılamayacağının vurgulandığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı'na derhal bu ayıba ve zulme son vermesi çağrısında bulunuldu

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN BEŞİR ATALAY'A SORUYORUZ: 

ÇEÇEN MÜLTECİLERİN MARUZ KALDIKLARI HAKSIZLIKLAR KARŞISINDA NEDEN BU KADAR DUYARSIZSINIZ?

1 Ekim 2009

İnsan hakları ve özgürlükler bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gereken ve herkes için adalet perspektifiyle yürütülmesi şart olan konulardır. Aksi durumda ortaya tutarsızlık görüntüsü çıkar ki, bu da inandırıcılıktan eser bırakmaz. Ne yazık ki, bu çelişkili görüntülerle hemen her gün bir biçimde karşılaşmaktayız. İşte bir yandan açılım, insan hakları, özgürlükler başlıklarının bolca konuşulduğu bir vasatta devlet kendisine sığınmış bir Çeçen mülteciyi hiçbir hukuki ve ahlaki prensip gözetmeksizin ağır bir haksızlığa, sonu ölümle bitebilecek bir belirsizlik ve zulüm girdabına yollayabiliyor.

Ailesiyle birlikte tam beş yıldır Türkiye'de yaşayan ve İmkan-Der yönetiminde görev yapmakta olan Çeçen komutan Musa Kaimov umre için gittiği Suudi Arabistan dönüşünde 29 Eylül 2009 tarihinde Yeşilköy Havalimanında göz altına alınmış ve sınırdışı edilerek geldiği uçakla Suudi Arabistan'a geri yollanmıştır. Türkiye'de oturum iznine sahip bulunan ve eşi ve 3 çocuğu halen Türkiye'de yaşayan Musa Kaimov'a İçişleri Bakanlığının ikamet iznini iptal ettiği, dolayısıyla Türkiye'ye giremeyeceği söylenmiştir. Apar topar Suudi Arabistan'a yollanan Musa Kaimov'un Suudi Arabistan vizesi de dolduğu için Cidde'de gözaltında tutulduğu bilinmektedir.

İkamet izninin gerekçesiz biçimde iptal edilmesi açık bir insan hakkı ihlalidir. Toprakları işgal edilmiş ve türlü katliamlara uğratılmış bir halkın mensuplarına yapılan bu muameleler hiçbir gerekçeyle izah edilemez. Hiçbir insan devletlerarası diplomatik, ekonomik, askeri münasebetlere feda edilemez. Sığınma hakkı gibi evrensel bir hak sudan gerekçelerle yok sayılamaz. Kendisine sığınmış, çaresiz misafirlerini kapı dışarı etmek hiçbir ülkeye ve topluma yakışmaz! 

Musa Kaimov emperyalist işgale karşı ülkesinin bağımsızlığı için savaşmış bir kardeşimizdir. Kendisinin, eşinin ve çocuklarının mağduriyetleri bizlerin mağduriyeti; İçişleri Bakanlığı'nın uygulaması neticesinde yaşadığı haksızlık ve zulüm bu ülke için büyük bir ayıptır! Bu kardeşimizin yaşadığı mağduriyetin sona erdirilmesi ve yapılan yanlışlıktan dönülmesi için hem Dışişleri hem de İçişleri Bakanlıklarının bir an önce devreye girmesini talep ediyoruz. 

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler