Çin Konsolosluğu önündeki Doğu Türkistanlıların protestosuna Özgür-Der üyeleri destek verdi

Çin Konsolosluğu önündeki Doğu Türkistanlıların protestosuna Özgür-Der üyeleri destek verdi

Tarabya’da sabah saatlerinden itibaren Çin Konsolosluğu önünde bulunan ve Çin’in katliamlarını protesto için bir araya gelen Doğu Türkistanlılara Özgür-Der üyeleri destek verdi.

“Emperyalist Çin’in Asimilasyon politikasına direnen Doğu Türkistanlı Müslümanların Yanındayız” yazılı pankart taşındığı eylemde Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ve Muştu Gençlik’ten Adem Özköse de bir konuşma gerçekleştirdi.

dturk-3.jpg

Konuşmasına İbrahim Suresi 42. Ayetini okuyarak başlayan Rıdvan Kaya:“Allah zâlimlerin yaptıklarından elbette habersiz değildir. Allah onları cezalandırmayı, dehşetten gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne ertelemektedir. Rabbimizden niyazımız zalimlerin cezalarını bu dünyada da çekmeleridir” dedi.

Ardından Rasulullah’ın Müslümanları bir vücuda benzettiği hadisini hatırlatan Kaya: “Peygamber Efendimiz vücudun bir yerinde bir acı varsa tüm azaların o acıyı hissettiğini söylüyor. Eğer biz kardeşlerimizin acısını hissedemiyorsak demek ki vücut canlı değil. Bizim bu bedeni canlandırmamız ve harekete geçirmemiz lazım.” diye konuştu.

Çin Komünist Partisi'ne bağlı polis olsa bu kadar yapar!Çin Komünist Partisi'ne bağlı polis olsa bu kadar yapar!

Sonrasında konuşan Adem Özköse ise Doğu Türkistanlıların yaşadıklarına karşı tüm dünyanın sessiz olduğunu vurguladı. İnsanların yakınlarını, ailelerini aradığını hatırlatan Özköse bu amaçla gerçekleştirilen eylemlerin dünyanın en masum ve haklı eylemleri olduğunu dile getirdi. Konsolosluk önündeki bu meşru nöbetle ilgili sabah saatlerinde medyaya yansıyan, polisin Doğu Türkistanlıları tehdit ettiği görüntüleri de eleştiren Adem Özköse, Türkiye’ye yakışmayan bu tavırdan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Protestoda "Doğu Türkistan halkı yalnız değildir”, “Çin zulmüne hayır, Türkistan’a özgürlük”,  “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık”, “İnsanlık onuru Çin zulmünü yenecek”, “Direnen Türkistan kazanacak”, “Toplama kampları kapatılsın”, "Yaşasın Ümmet Dayanışması", sloganları atıldı.

dturk-2.jpg

dturk-4.jpg

dturk-5.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler