Darbecilerin Dayanağı 35. Madde Derhal Çöpe Atılmalı!

Darbecilerin Dayanağı 35. Madde Derhal Çöpe Atılmalı!

Özgür-Der: “Meclis bir an önce 35. Madde ayıbını temizlemeli, darbecilerce bahane olarak kullanılan bu tez çöpe atılmalıdır!”

Askerin, darbeye dayanak olarak kullandığı TSK İç Hizmet Kanunu 35. Madde ile ilgili tartışmalar hakkında bir açıklama yapan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, darbecilerce meşruiyet formülü olarak istismar edilen bu maddenin değiştirilmesi için hükümetin bir an önce adım atması gerektiğini söyledi. Teklifin Kılıçdaroğlu'ndan gelmesi yönünde hükümet çevrelerinin kuşkularının yersiz olduğunu ifade eden Kaya, 35. Maddenin kaldırılması için samimiyet testine gerek olmadığı gibi, düzenlemeyi şarta bağlamanın, ertelemenin de hiçbir tutarlı gerekçesi olamayacağını ifade etti.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamanın tam metni:

35. Madde Ayıbı Vakit Kaybetmeksizin Kaldırılmalı,

Darbeciliğe Kılıf Arayanların Bahaneleri Ellerinden Alınmalıdır!

23 Temmuz 2010

Türkiye darbecilik hukuksuzluğuyla hesaplaşma, yüzleşme açısından önemli bir süreçten geçiyor. Son yıllarda ardı ardına açığa çıkartılan cunta faaliyetleri ve darbe planları ile ordu içinde en üst düzeyde örgütlenmiş darbeci eğilimler teşhir edilmekte. 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak anayasa değişikliği referandumunda 12 Eylül darbecilerine yargılanma yolunun açılmasının bu süreci güçlendireceği kesin. Ve şimdi bu sürece ivme kazandıracak bir başka önemli düzenleme, darbecilerce meşruiyet formülü olarak istismar edilen TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin değiştirilmesi tartışmaları gündemde.

1961 yılında orduya sistem üzerinde vasi-hami rolü biçen mantıklarının bir izdüşümü olarak darbecilerce belirlenen bu maddenin 12 Eylül cuntası tarafından darbenin yasal gerekçesi şeklinde sunulduğu biliniyor. Bu madde daha sonraki zaman zarfında da kimi darbe savunucularınca darbe yapmanın ordunun hakkı, hatta görevi olduğu şeklindeki demagojilere mesnet teşkil etmiştir. Her ne kadar bu tür yorumların hiçbir hukuki zemini olmasa da, minareyi çalanın kılıfı bulması misali, hukuksuzluğa gerekçe sunma mantığıyla bu konu hep bahane edilmiş, zihin bulandırmak maksadıyla kullanılmıştır.

Dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir gazeteye verdiği demeçte, hükümete, darbecilikle mücadele edilmek isteniyorsa söz konusu 35. Maddenin değiştirilmesini gündeme alma çağrısında bulunması önemli bir gelişme olmuştur. AK Parti hükümeti bu teklifi ciddiye almalı ve hiç vakit kaybetmeden düzenlemeyi Meclis'e getirmelidir. Çok önceden yapılması gereken bu değişikliği bu saatten sonra daha fazla bekletmenin hiçbir mantığı yoktur. AK Parti adına konuşan bazı temsilcilerin teklifin samimiyetine ilişkin kuşku ifade etmesi yersizdir. Bu tarz eleştiri ve kuşkular aynen anayasa değişiklikleri hususunda CHP'nin ve diğer "Hayır"cı partilerin statüko savunuculuğuna bahane üretmek adına hükümetin niyetinden kuşkulandıklarına ilişkin bahaneleri hatırlatmaktadır.

TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin kaldırılması için samimiyet testine gerek olmadığı gibi, düzenlemeyi şarta bağlamanın, ertelemenin de hiçbir tutarlı gerekçesi olamaz. Şüphesiz darbecilik zaten hiçbir yasa maddesiyle gerekçelendirilmesi mümkün olmayan bir suçtur. Şüphesiz darbecilerin bu madde dolayısıyla darbe yaptıkları söylenemez. Bununla birlikte darbe suçunun gerekçesi, bahanesi olarak defalarca istismar edilmiş olması bu maddenin yasal mevzuattan çıkartılmasını zorunlu kılmaktadır. Meclis bir an önce bu ayıbı temizlemeli, darbecilerce bahane olarak kullanılan bu tez çöpe atılmalıdır!

ÖZGÜR-DER

Önceki ve Sonraki Haberler