Dışişleri; Murat Gezenler İçin Harekete Geçsin!

Dışişleri; Murat Gezenler İçin Harekete Geçsin!

Murat Gezenler 16 Mayıs 2009 tarihinde bu yana Suriye’de bilinmeyen bir sebepten ötürü gözaltında. Arapçadan Türkçeye çeşitli İslami eserlerin çevirisiyle meşgul olan ve telif çalışmaları da bulunan bir kişi. Kendisinden haber alınamayan Murat Gezenler iç

Basın açıklamasının tam metni:

Dışişleri Bakanlığı Suriye'de Gözaltına Alınan Murat Gezenler'in Serbest Bırakılması İçin Harekete Geçmelidir!

11 Haziran 2009

1974 doğumlu Murat Gezenler yaklaşık bir aydır Suriye'de bilinmeyen bir sebepten ötürü gözaltında. Konya İmam Hatip Lisesi mezunu Murat Gezenler Arapçadan Türkçeye çeşitli İslami eserlerin çevirisiyle meşgul olan, aynı zamanda telif çalışmaları da bulunan bir kişi. İslami ilimler konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için 31 Ağustos 2008 tarihinde ailesiyle birlikte gittiği Suriye'de birkaç kez "selefi eğilimi" gerekçesiyle kısa süreli gözaltına alınmış. En son 16 Mayıs 2009 tarihinde gece yarısı evi basılarak yaşanan gözaltı olayından itibaren ise ailesi kendisinden herhangi bir haber alamamış.

Suriyeli yetkililer Murat Gezenler'in hangi suçlama ile gözaltına alındığı konusunda hiçbir bilgi vermezken, şu anda hangi şartlar altında tutulduğuna dair de hiçbir açıklamada bulunmuş değiller. Ailesine ne nerede tutulduğuna, ne de ne zaman serbest bırakılacağına dair herhangi bir bilgi verilmiyor.

Murat Gezenler'in hukuksuz ve tamamen keyfi bir şekilde maruz bırakıldığı uygulamaya son verilmesi için Ankara'da bulunan Suriye Büyükelçiliği'nin ve İstanbul'daki Suriye Konsolosluğu'nun konuya müdahil olmalarını ve Murat Gezenler'in akibeti hakkında ailesine bilgi verilmesini talep ediyoruz. Aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nı da Murat Gezenler'in derhal serbest bırakılması için Suriye devleti nezdinde gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz.

 

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler