Doğu Türkistan’daki Çin Zulmü İstanbul'da Lanetlendi

Doğu Türkistan’daki Çin Zulmü İstanbul'da Lanetlendi

Özgür-Der üyeleri Doğu Türkistanlı Müslümanlarla dayanışma için bugün Saraçhane Parkı’nda eylem düzenledi.

Özgür-Der; yaşanan Çin zulmünü protesto ve Doğu Türkistanlı Müslümanlarla dayanışma için bugün Saraçhane Parkı'nda eylem düzenledi. Ramazan ayında iyice ayyuka çıkan Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik Çin zulmü Saraçhane Parkı'nda protesto edildi.

Özgür-Der'in çağrısıyla Saraçhane Parkı'nda toplanan grup "Kahrolsun Emperyalist Çin! Yaşasın Doğu Türkistanlı Müslümanların Mücadelesi!" yazılı pankart açtı.

"Sömürüye, İşgale, Katliama Karşı Çık!", "Çin Zulmüne Sessiz Kalma!", "Katil Çin Türkistan'dan Elini Çek!", "Katiller iÇin Yaşasın Cehennem!" dövizlerinin taşındığı eylem boyunca " Emperyalist Çin Yenilecek, İslami Direniş Kazanacak", "Kahrolsun Çin Emperyalizmi", "Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi","Katiller Allah'a Hesap Verecek!", "Doğu Türkistan Yalnız Değildir!", "Müslüman Zulme Boyun Eğmez!", "İdam Sehpası Yıldıramaz İhvanı!", "Darbeciler Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!" "İslami Hareket Engellenemez!" sloganları atıldı.

Saraçhane Parkı'ndaki eylemin sunuculuğunu Murat Ayar yaptı. Ayar, Çin emperyalizminin Doğu Türkistan'da uyguladığı asimilasyonu protesto etmek için burada toplandıklarını belirterek "Çin Halk Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana 35 milyon insanı katletti. Mesafeler bizler için önemli değil, 'Zulüm Çin'de bile olsa' karşı çıkarız." diyerek sözü Özgür-Der yönetim kurulu üyesi ve Diriliş Postası yazarlarından Hamza Türkmen'e verdi. Türkmen sözlerine Çin'de Doğu Türkistanlı Müslümanların yanında resmi rakamlara göre nüfusu 80 milyon olan Çinli Hui Müslümanlarının da bulunduğunu ve Çin yönetiminin etnik ayrımcılık meydana getirerek bu iki Müslüman topluluğun arasını açma çabası gösterdiğini hatırlatarak başladı. Doğu Türkistanlı Müslümanların Türkiyeli Müslümanların yakın tarihte yaşadıkları zulüm ve baskılara benzer uygulamalara muhatap olduğunu söyleyen Türkmen alfabe değişikliği; cami, medrese vakıflarına el koyulması; tıpkı 28 Şubat sürecinde Türkiye'de Kuran öğrenme yaşının 15'e çıkarılması gibi Çin'de de Müslümanların çocuklarının Kur'an öğrenmesini engellemek için 18 yaş sınırı getirilmesi vb dayatmalara dikkat çekti.

Hamza Türkmen bununla beraber emperyalist Çin'in küresel ölçekteki başta ABD olmak üzere rakiplerinin Doğu Türkistan'da yaşananlara ilgi gösterdiğini sözlerine ekledi ve Çin'deki Müslümanların bu anlamda iki ateş arasında kaldığını söyledi. Türkmen, Türkiyeli Müslümanlar olarak bugün için Doğu Türkistan'daki ateşi söndürmeye gücümüz yetmese de Müslüman kardeşlerimizin uğradığı zulmü gündemleştirme çabasında olunması gerektiğini söyleyerek sözlerine son verdi.

Eylemde 3 Temmuz'un Mısır'daki Sisi darbesinin yıldönümü olduğuna dikkat çekilerek darbecilerin İhvan yöneticilerine yönelik yargısız infazları lanetlendi. Darbecilerin bütün baskı politikalarına rağmen İhvan-ı Muslümin hareketini engelleyemeyeceği belirtilerek Mısır'dan Doğu Türkistan'a, Suriye'den Bangladeş'e tek ümmet dayanışması ve bilinci içerisinde zalimlere karşı mücadeleden vazgeçilmeyeceği vurgulandı. Program atılan " Kahrolsun Çin emperyalizmi!", " Kahrolsun ABD emperyalizmi!" " Emperyalizm yenilecek İslami direniş kazanacak!" sloganlarıyla nihayete erdi.

20150703-sarachane-dogu-turkistan-01.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-02.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-03.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-04.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-05.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-06.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-07.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-08.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-09.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-10.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-11.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-12.jpg

20150703-sarachane-dogu-turkistan-13.jpg

Haber: Mehmet Akça

Fotoğraf: Afgani Türkmen 

Önceki ve Sonraki Haberler