Ekin Tiyatro Grubu’nun Doğu Turnesine Büyük İlgi

Ekin Tiyatro Grubu’nun Doğu Turnesine Büyük İlgi

Özgür-Der Sanat Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Ekin Tiyatro Grubu, Doğu Turnesi çerçevesinde Tatvan, Batman ve Diyarbakır’da birer gün arayla "Özgürlük Kuşlara Mahsustur" adlı oyunu sergiledi.

Her üç ilde de yoğun katılım ve beğeniyle izlenen oyuna ilişkin olarak bölgedeki kardeşlerimizin aktardıkları izlenimler, bu tür faaliyetlerin birlikteliğimize ve anlam dünyamıza neler kattığının da ispatı mesabesindeydi:

"Oyun, müslümanların ve halkın yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara karşı takınmamız gereken duruş ve sorumluluklarla ilişkin etkileyici mesajlar verdi. Sistemin işleyişindeki fıtrata aykırı çarpıklıkların güncel mesajlarla şekillendirerek sunumu oldukça etkileyiciydi. Bölgemizde, tevhidi anlayışı merkeze alarak, değerlerimizi bir sanat etkinliği çerçevesinde gündemleştirmede bir ilk olması hasebiyle çok anlamlı bir etkinlik olduğu gözlemlendi. İşlenen zulümler çok öz ve net mesajlarla sunuldu. Bununla birlikte, duygulu anların yaşanması da dikkat çekiciydi. Oyun defalarca ayakta alkışlandı. Türkiye'deki başörtüsü zulmünün en yakıcı sorun olduğu ve diğer toplumsal sorunlarla beraber iyi okunması gerektiği ön plana çıktı. Oyunun bazı bölümlerindeki sürpriz fon müzik, genç oyuncuların okuduğu marşlar ve slayt gösterisi son derece beğeni topladı. Slayt gösterisinde tevhidi uyanış sürecinin iki unutulmaz emektarı olan ablalarımız Macide Göç Türkmen ve Özlem Özyurt'un görüntüleri gözyaşı ve ayakta alkışlarla karşılık buldu.

Bayanlardan oluşan kalabalık bir grubun misafir oyunculara eşlik ederek Antik Kent Hasankeyf'e gezi düzenlemeleri, tarihi bir mekanda müslümanca hayat algılamalarımıza dair kardeşlikleri pekiştirmek de etkinliğin vesile olduğu ayrı bir güzellikti."

Haksöz-Haber

Batman

Batman

Batman - Hasan Keyf

Diyarbakır

Diyarbakır

Tatvan

Tatvan

Tatvan

Batman

Önceki ve Sonraki Haberler